Yüz felci hakkında merak edilen 12 soru

Yüz felci nedir ?

Yüz felci; yüzdeki hareketlerin kısıtlı olmaya başlaması ya da tamamen kaybedilmesi durumunu tanımlayan bir hastalıktır. Çoğunlukla bu hareketsizlik durumu yüzün tek bir yarısında meydana gelir.

Genellikle serin kış rüzgârından dolayı oluşan yüz felci aniden ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle sabah saatlerinde esen serin rüzgârlar o saatlerde dışarıda tedbirsiz yürüyenlerin yüz felci yaşama riskini arttırmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranlarda gözlenir ve her yaş grubu için eşit oranda risk söz konusudur. Yüz felci geçici mi, geçiciyse ne kadar sürer; bunların cevabı genellikle olumlu olsa da kişiden kişiye değişeceği de unutulmamalıdır.
Yüz felcinde çoğunlukla %85-90 gibi yüksek bir oranda kendiliğinden iyileşme görülür. Pek çok kez rüzgarda gezen ve hiç yüz felci olmayan bir insanın neden o an yüz felci geçirdiği, fizyolojide buna sebep olan tetikleyici faktörün ne olduğu, yüz felcinin sebepleri oldukça geniş yelpazelidir. Tanı yöntemleri genellikle asıl sebebi apaçık ortaya çıkarma konusunda yetersizdir. Yalnızca buna sebep olabilecek etkenler belirlenmiştir ve bu etkenlere dikkat edilmesi önerilmiştir.

Yüz felci neden olur ?

Vücudumuzdaki tüm kasların hareketleri sinir iletimi ile sağlanmaktadır. Yüz kaslarımızın hareketi için beyin sapından her iki yüzümüz için birer tane sinir çıkar. Bu sinirler önce kulak kemiği içinde toplanır ve oradan da beşer parçaya ayrılarak yüzün kaş, alın, göz kapağı, burun kenarı, dudak kenarı ve boyun bölgesine iletilir. Böylelikle bu bölgelerde hareket sağlanır. Ancak bu sinirlerde çevresel ya da fizyolojik sebeplerle herhangi bir hasar meydana gelirse, bu durumda yüzün bu bölgelerinde hareketler kısıtlı olur. Eğer hasar ağır boyuttaysa hiç hareket ettirememe durumları da yaşanmaktadır. İşe bu durum yüz felci olarak tanımlanır.
Yüz felci nedenlerine göre 2 ana gruba ayrılmaktadır:
 • Periferik Yüz Felci: Çevresel yüz felci olarak da anılır. Kafaya alınan darbeler, şiddetli ve soğuk rüzgarlar yüz felci sebepleri arasında sayılabilecek çevresel etkenlerdir. Soğuk rüzgar kulakta toplanan sinirlerde ödem oluşmasına sebep olur. Bu ödem o sinirin beslenmesine engel olur ve iletimi aksatır. Çevresel etkenli bu hasarlar beyin sapından çıkan hangi sinir ucunu hasara uğratırsa, yüzün o kısmında felç görülür. Vücudun geri kalanında herhangi bir semptom yaşanmaz. Periferik yüz felci çok sık görülen yüz felci çeşididir ve çoğunlukla kendiliğinden iyileşme görülür. Bu yüzden geçici yüz felci olarak da anılır. Kulak Burun Boğaz bölümünün konusudur.
 • Santral Yüz Felci: Merkezi yüz felci olarak dilimize çevrilmiştir ve ciddi bir sorundur. Beynin tamamında bir hasar gelişir ve bu durum yaşanır. Sadece beyin sapından yüze uzanan sinirlerde değil, vücudun başka bölgelerine uzanan sinirlerde de hasar gelişebilir. Bu yüzden sadece yüzün tek bir yarısında değil başka bölgelerinde de hareketsizlik semptomları baş gösterir. İnme durumu buna örnek olarak verilebilir. Nöroloji bölümünün ilgilendiği bir konudur.

Yüz felci geçirenler kimlerdir ?

Yüz felci geçirenler genellikle genç erişkinler olur. Hamileliğinin son üç ayında olan kadınlar da risk altındadır. (Hamilelikte yüz felci çok sık görülür.) Çocuklarda yüz felci pek görülen bir durum değildir ama örnekleri mevcuttur. Belirtiler de benzer yaşanır. Yüz felci konusunda risk oluşturan bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Şeker hastalığı belirtileri (Yüz felci yaşanma riskini 4 kat arttırır)
 • Tiroid (Hipertiroid/Hipotiroid)
 • Yağ metabolizması bozuklukları
 • Viral enfeksiyonlar (Uçuk sebebi virüsler bunlardan en önemlileridir.)
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları (Grip-nezle kulaktan yüze uzanan sinirlerde ödem oluşturabilir.)
 • Tükürük bezi tümörleri (Tükürük bezinde gelişen tümörler ağız içinde ve kulak çevresinde pek çok kısmı etki altına alır, sinirleri olumsuz etkileyebilir. Bu tümörlerin en tipik belirtilerinden birisi yüz felcidir.)
 • Orta kulak iltihabı (Kulaktan yüze uzanan sinirler bu durumdan olumsuz etkilenebilir.)
 • Kasksız motorsiklet kullanımı
 • Tekne veya deniz kenarlarında yürürken rüzgardan yüzü korumamak
 • Evin içinde cereyanlı ortama maruz kalmak, üstü açık olan ya da penceresi sonuna kadar açık olan arabada yolculuk yapmak
 • Banyo yaptıktan hemen sonra dışarıya çıkmak (Banyo yaptıktan en az 1 saat sonra dışarıya ya da pencereye çıkılmalıdır. Rüzgar akımına sadece soğuk mevsimlerde değil, yaz mevsimlerinde de maruz kalmamaya çalışmalı, kulak etrafını ve yüzü koruyacak gerekli önlemler alınmalıdır.)

Yüz felci belirtileri

Yüz felci nasıl anlaşılır, bunu bilmek önemlidir. Bilindiği gibi yüz felci sadece basit sebeplerden değil, ciddi sebeplerden de gelişir. Ne kadar erken fark edilirse müdahale o kadar hızlı olacaktır bu da hayat kurtaracaktır. Hem kişinin kendisinin hem de çevresindeki insanların fark edebileceği bazı yüz felci belirtileri şunlardır:
 • Konuşma bozukluğu
 • Sağ ya da sol yüzde uyuşma, seğirme ya da karıncalanma
 • Yüz kayması (Dudakta sağa ya da sola kayma)
 • Islık çalma, üfleme gibi eylemleri yapamama
 • Yanakları şişirememe
 • Tat alamama ve sesleri duyamama
 • Dilde uyuşma ya da karıncalanma, yemek yerken ve su içerken zorlanma
 • Burun kısmındaki cildi hiçbir şekilde hareket ettirememe
 • Burunda doluluk hissiyatı yaşama, akıntı hissetme
 • Ağızdan akan salyaları tutamama
 • Kaşları ve kaş çevresini hareket ettirememe (kaşları çatamama ya da yukarıya kaldıramama)
 • Kaşta düşme, göz kapaklarını kısamama, kontrol edilemeyen gözyaşı akması
 • Ağız ve göz kuruluğu
 • Gülümseyememe
 • Yüzün sağ tarafında ağrı
 • Yüzün sol tarafında ağrı
 • Yüz kasılması
 • Yüz kaslarının gerilmesi
 • Kulakta ağrı ve çınlama
 • Kulak arkasında ağrı

Yüz felci geçer mi ? 

Yüz felci hastalarının %85-90’nda tamamen iyileşme gözlenmiştir. Çok büyük bir kısmı kendiliğinden iyileşebilecek durumda olur. Soğuk hava ve viral enfeksiyonlardan kaynaklı olan yüz felçleri %95 oranında kendiliğinden iyileşme gösterir. Kimin ne sürede iyileşeceği kulaktan yüze uzanan sinirlerdeki hasarın boyutuna ve sebebine göre değişiklik gösterecektir.
Bazı sinirsel hasarlar cerrahi müdahaleye gerek duyulacak ölçüde olurken bazıları ise kendiliğinden geçebilecek kadar basit hasarlardır. Yalnızca yüz felci belirtilerini çok iyi değerlendirip en geç iki gün yani 48 saat içerisinde tedaviye başlanmalıdır. Bu şekilde iyileşme süreci mümkün olduğunca hızlandırılmış olacaktır.

Yüz felci ne zaman geçer ?

Sinirlerin üzerindeki hasarlarda 1 günde maksimum 2 mm kadar kendiliğinden iyileşme gözlenir. İyileşme yönü merkezden sinir ucuna doğrudur. Sinir hasarı ise sinir ucundan merkeze doğru gelişir. Buradan da anlaşılabileceği gibi yüz felci ne kadar sürede geçer sorusunun cevabı sinirlerin hasar boyutuna göre değişecektir.
İlk aşamada yüz felci kortizon tedavisi uygulanır. Bu tedaviyi alan hastaların %80’i en geç 10 gün içerisinde iyileşirken %10’luk kısmının iyileşmesi ise 1 ay sürebilir. 1 ay geçtiği halde hâlâ yüzdeki hareketlerde kısıtlılık varsa ya da hiçbir şekilde hareket etmiyor, tedaviler yanıt vermiyorsa, nörolojik bir sorundan şüphe edilir.
Nörolojik bir şüphe mevcutsa hastalara nörofizyolojik testler uygulanır. EMG (elektromiyografi) bu tanı yöntemlerinin başında gelir. Bu test yöntemi ile beyindeki sinir hasarının boyutları belirlenir. Eğer sinir hasarı %95 ve üzerindeyse cerrahi müdahale yapılır ve sinirler rahatlatılır.

Yüz felci tedavisi

Yüz felci belirtileri gözlendiği andan itibaren durumun daha da ilerlememesi ve sinirlerin daha fazla hasara uğramaması için maksimum 5 gün içerisinde yüz felci tedavisine başlamak gerekir. Tedavi rotası hastaya göre belirlenir. Genellikle yüz felci belirtileri kendiliğinden geçme eğiliminde olduğundan agresif ve yan etkisi bol tedavi yöntemlerinden doktorlar kaçınmaktadır.
Belli başlı standart tedavi uygulamaları mevcuttur. Bu şekilde yaşanan tüm belirtilerin tedavi edilmesi hedeflenir. Yüz felci nasıl iyileşir sorusunun cevabına yönelik olarak yüz felci tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler şunlardır :
 • Genel Tedavi : Göz kuruluğu tedavisi ve psikoterapi genel tedavi içerisinde yer alır. Yüz felcinin sebep olduğu psikolojik ve fiziksel yan etkileri gidermeye yöneliktir. Örneğin yüz felci hastalarının göz kırpma refleksleri kaybolur ve gözyaşı salgıları azalır. Bu da gözün kornea elastikiyetinin azalmasına ve enfeksiyonlara açık hale gelmesine sebep olur. Bütün bu komplikasyonların yaşanmaması için suni gözyaşı damlalarından, antibiyotikli-nemlendiricili jellerden yararlanılır. Hastalar gözlerini gece uyurken veya gün içerisinde kapatamadıkları için onlara gözlerinin nemini koruyabilecekleri bazı aparatlar verilecektir.
 • Fizik Tedavi : İlgili bölgelere uygulanan masajlardan ve ilgili bölgelerin aktivasyonunu sağlayan egzersizlerden oluşan bir tedavi yöntemidir.
 • Refleks Terapi : Dışarıdan sinirlere uyarı verilme işlemidir. Bu uyarılar el ile yapılır. Buradaki amaç kaslara ve sinirlere müdahale ederek görevini hatırlatmaktır. Aynı zamanda sinirlerin düzgün bir şekilde beslenmesini ve iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Kan dolaşımına da olumlu etki eder. Uzmanlarca yapıldığı takdirde herhangi bir yan etki gözlenmeyecektir.
 • Antiviral Tedavi : Viral enfeksiyonlardan kaynaklı olan yüz felcinde antiviral tedavi uygulanır ve etken ortadan kaldırılır.
 • Steroid Tedavisi : Kortizon tedavisidir. Genellikle prednol ismindeki kortizon içerikli ilaç kullanılır. İlk aşamada yüz felci prednol kullanımı ile tedavi edilmeye çalışılır. Tedavinin ilk basamağıdır. Steroid yüz felci ilaçlarının olmadığı yerde ödem söktürücü antienflamatuar ilaçlar kullanılabilir.
 • Vitamin Tedavisi : Vitaminler sinir hasarını onarmada yardımcı elemanlardır. Bu yüzden özellikle sinirler üzerine etki eden B grubu vitaminler doktor tarafından takviye olarak reçete edilebilir.
 • Cerrahi Tedavi : İleri seviye sinir hasarlarında kullanılan bir yöntemdir.

Yüz felci ameliyatı

Yüz felci ameliyatı çok ciddi sinir hasarlarında yapılır ve nasıl yapılacağı yüz felcine sebep olan etkene göre değişiklik göstermektedir.
 • Orta kulak iltihabından kaynaklanan yüz felcinde orta kulak bölgesindeki iltihap ameliyat ile temizlenir.
 • Yüz siniri çevresini kaplayan kılıfta bir iltihap gelişmişse o iltihapları temizleme işlemi yapılır. (Kulak arkasından cerrahi müdahale ile girilerek sinirlere ulaşılır ve bu sinirlerin çevresindeki kılıflar açılır. Yüz sinirlerinin ve sinir uçlarının onarımı yapılır.)
 • Tükürük bezinde yüz sinirlerini etkisi altına alan tümörler varsa o tümörler ve o tümörler ile bağlantısı bulunan sinirler alınır.
 • Felçlik durumu yüzde asimetrik bir görüntü oluşturur ve bu durum yüz felci hastaları için psikolojik bir buhrandır. Bu tip durumlar için felçlik tamamen geçene kadar yüzün simetrik görünmesini sağlamak amacıyla “statik askı” yöntemi uygulanır ve yüz düzeltilir. Ancak bu ameliyat hareket kabiliyetini sağlamaz. Sadece estetik kaygıyı ortadan kaldırır.
 • Göz kapaklarını korumak için şakak bölgesine kas ekleme işi yapılabilir. (temporalis kas transferi)
 • Hastanın bacağından bir sinir alınır, normal yüzdeki sinir ucundan uzatılıp felçli yüz bölgesine bağlantı kurulur. (Cross face sinir nakli) Sinir nakline çok geç kalındığında ve yüzdeki felçlik çok uzun süre devam ettiğinde yüzdeki kaslar ciddi anlamda zayıflar. Kasların zayıf olması ise sinirler olsa bile yüzün etkin bir şekilde hareket ettirilememesine sebep olur. Bu tip durumlar için “grasilis kas transferi” uygulanarak; yani hareketi kısıtlı bölgelere kas takviyesi yapılarak yüz hareketleri yeniden kazandırılır.
 • Hasta felçliyken gözlerini kapatamaz ve bu durum gözlere çok zarar verir. Bu yüzden felçlik geçene kadar gözün kapalı durması ve nemini koruması için çeşitli göz kapağı operasyonları yapılabilir. Tarsorafi işleminde göz kapağı birbirine kısmi bir şekilde dikilir. Göz kapağına altın yerleştirilmesi işlemi de mevcuttur. Bu yöntemle de göz kapağının açık kalması engellenir.
 • Tercihe göre estetik kaygının ortadan kaldırılabilmesi için botoks, yüz ve alın germe operasyonları da yapılabilmektedir.

Yüz felci fizik tedavi

Fizik tedavi yüz felci tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Bu tedavi yöntemi ile yüz felci hastalarının yaklaşık %85-90’ında iyileşme görülür ve kalıcı hasarlar önlenir. Diğer ana tedavi yöntemleri ile birlikte uygulandığında yüz felcine kesin çözüm sağlayabilmek mümkün olur.
Fizik tedavi kasların hareket etmesini sağlama ve kasların kasılıp gevşeme mekanizmasını koruma konusunda yardımcı olur. Kas tonusunun korunmasını sağlar. (Kas tonusu, kasılma durumu olmadan da kasların bir miktar kasılı kalması durumunu tanımlar. İnsanların kasları hiç hareket etmeseler, hatta uyusalar bile bir miktar kasılı kalır. Ancak baygınlık ya da ölüm durumlarında kas tonusu kaybolur. Bu da kişilerin ağırlaşmasına sebep olur. Kas tonusu orta beyin tarafından kontrol edilir.)
Fizik tedavide uygulanan her adım ile birlikte masaj uygulamaları da yapılır. Masaj uygulaması fizik tedavide destekleyici bir uygulamadır. Yüzde mimik oluşturan kasların kanlanmasına yardımcı olur ve kas tonusunun korunmasını sağlar.

Yüz felci egzersizleri:

Fizik tedavide yüz felci egzersizleri hareket yeteneğini kazandırma yolunda büyük bir paya sahiptir. Masaj ise destekleyici görev görür. Ayna karşısında uygulatılan bazı yüz felci hareketleri şunlardır:
 • Kaşları kaldırıp indirme,
 • Yanakları ve dudakları şişirme,
 • Burun deliklerini açıp kapama, burun kenarlarını kırıştırma,
 • Genişçe gülümseme,
 • Gözleri sıkıca yumup geri açma,
 • Islık çalma,
 • Ağzı açıp geri büzüştürme
Yüz felci egzersizleri yapılırken hasta yakınlarının hem manevi hem de fiziksel desteğine ihtiyaç olmaktadır. Bu hareketler ile yüzdeki kaslar uyarılacağı için günden güne sinirlerin onarılması daha da hızlanacak ve mimikler doğru şekilde çalışmaya başlayacaktır. Yüzdeki gelişmeler ile birlikte hastadaki motivasyon arttığı takdirde çok hızlı bir iyileşme sürecine girilecektir.
Yüz felci fizik tedavi yöntemleri arasında “termal tedavi” ve “elektroterapi” de mevcuttur. Termal tedavide felçli yüz üzerinde bölgesel ısı uygulaması yapılır. Bu şekilde kılcal damarlar uyarılır ve daha hızlı çalışması, o bölgenin kanlanması sağlanır. Kanlanan yüz bölgesi daha iyi besin ve oksijen alacağından dolayı yüz felci tedavisine büyük katkı sağlanmış olur. Yüz felcinde elektroterapi yönteminde ise hasar görmüş sinir sistemini uyandırmak hedeflenir. İletim yetisini kaybetmiş sinir uçlarına belli miktarda elektrik gönderilir ve sinirler uyarılır. Fizyoterapistin belirlediği aralıklarda aksatmadan bu tedaviler gerçekleştirildiğinde ve daha önce doktor tarafından belirlenen yüz felci ilaçları muntazam şekilde kullanıldığında eğer altında yatan çok ciddi sebepler yoksa yüz felcinin kısa süre içerisinde iyileşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Yüz felci geçirenler ne yapmalı ?

Her şeyden önce yüz felci belirtilerini hafiften yaşamaya başlayan kişilerin daha ağır bir tablo oluşmadan önce ilgili sağlık kuruluşlarına başvurması gerekir. Burada yapılan tetkikler sonucunda kişinin durumuna göre doğru yüz felci tedavisi uygulanacaktır. Bu tedaviler sürerken yüz felci hastaları kendilerini koruma altına almalı, sağlıkları konusunda her zamankinden daha dikkatli olmaya özen göstermelidir. Yüz felci geçirenlerin dikkat etmesi gerekenler şunlardır:
 • Yüz felci hastaları mümkün olduğunca dışarı çıkmamalıdır; çıkmak zorunda kaldıklarında ise sıkı bir şekilde önlemlerini almalıdır. (Ağız maskesi, atkı, bere gibi enfeksiyondan ve soğuktan korunmayı sağlayacak şeylerden yararlanılmalıdır.)
 • Bulaşıcı hastalığı olan kişilerin yanına gitmemeli ya da onları mümkünse evine-odasına almamalıdır. (Yüz felci hastalarının enfeksiyona yatkınlığı daha fazladır. Ayrıca bu enfeksiyonlarla baş etmek çok daha zor olur. Bu yüzden yüz felci ile paralel olarak viral enfeksiyonların görülmesi istenmez.)
 • Tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. (Tuz vücutta ödem gelişmesine sebep olur. Bu ödemler sinirlere de olumsuz etki eder.)
 • Doktorun verdiği ilaç, egzersiz ve masaj rutinlerine muntazam uyulmalıdır.

Yüz felcine ne iyi gelir ?

Tıbbi tedaviye ek olarak yararlanılabilecek yüz felci bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur.
 • Bitkisel Yağlar: Özellikle üzerlik yağı ve ardıç yağı yüz felci bitkisel tedavisinde kullanılan yağ çeşitleridir. Üzerlik yağı ılık duştan sonra uygulanırken, ardıç yağı ise sabah yüzü iyice temizledikten hemen sonra uygulanır. İkisi de yüze masaj yapılarak yedirilir. Yüzdeki sinir uçlarının uyarılması ve kan dolaşımının hızlandırılması için etkili bir yöntemdir.
 • Bitkisel Kürler: Lavanta ve sirke oldukça etkilidir. Bir tane su bardağının içerisine yarım çay bardağı kadar sirke eklenir ve bardağın geri kalanı lavanta ile doldurulup 2-3 gün kadar beklenir. Bu karışım pamuk ile yüze uygulanır, felçli yüzün üzerine bardağın içindeki lavantalar dizilebilir. Zeytinyağı ve nezle otu özü karışımı da etkilidir. Nezle otu antiseptik özelliklidir ve spazm çözücü özelliği vardır. Doğal bir yatıştırıcıdır. Lavanta ise sinir sistemine müthiş şekilde etki eder.
 • Çaylar: Biberiye, lavanta, sarı kantaron, ginseng, fesleğen gibi sinir sistemine iyi gelen çayları tüketmek hem yüz felci yaşayanların stres ve kaygı durumlarını hafifletir hem de sinirlerin daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olur.
 • Macunlar: Çeşitli baharatlarla üretilmiş macunlar metabolizmayı düzene girdirmek ve sinirlerin uyarılmasını sağlamak için oldukça etkilidir. Eğer hiçbir şey yoksa evde bal ve zencefil tozu ile hazırlanan macunu tüketerek de yüz felci tedavisine destek sağlayabilmek mümkündür.

Yüz felci tekrarlar mı ?

Evet. Maalesef yüz felcinin tekrarlama ihtimali vardır. Özellikle daha önce yüz felci geçirmiş olanların çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Yüz felci neden tekrarlar diye sorulacak olursa; cevap olarak yüz felci sebepleri söylenebilir. Yani daha önce hangi sebeple yüz felci geçirilmişse yine aynı sebepler yüz felcine sebep olabilir. Bu yüzden önlemlerin her daim iyi alınması gerekir.

Yüz felci ilk müdahale

Yüz felci aşamalarını iyi bilmek önemlidir. Çünkü yüz felcini en hafif ve en hızlı şekilde atlatabilmek için ilk 24 saat çok kıymetlidir. Genellikle yüz felci başlangıcı kulak ağrısı ve kulak çınlaması ile kendisini gösterir. Bunu yüzde hareket zorluğu, uyuşma, gözleri kapatamama, mimik yapamama gibi durumlar takip eder. Bekledikçe durum çok daha ağır hale gelir. Bu yüzden bu belirtileri yaşayanlara yapılabilecek en güzel müdahale onu alıp doktora götürmek olacaktır.

Yüz felcine hangi doktor bakar ?

Yüz felci hastalığı hem Nöroloji Bölümünü hem de Kulak Burun Boğaz Bölümünü ilgilendiren bir hastalıktır. Soğuk kış mevsimlerinde yüz felci çok sık görülür. Soğuk rüzgarlar ve üst solunum yolu enfeksiyonları bunda etkendir. Soğuk kış mevsiminin doğrudan ya da dolaylı etkileri ile görülen yüz felci periferik yüz felcidir ve Kulak Burun Boğaz Bölümünü ilgilendirir. Daha ciddi merkezi sinir sistemi hasarlarında ise Nöroloji Bölümü devreye girer.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. Fotoğrafa ilk bakışımda yüz felci geçiriyor sandım. Meğer ki gamzesini gösteriyormuş 😄

 2. Bir arkadaş, abi tavsiyesi ister misiniz ? Havalar sıcak diye pencere balkon kapısını açık bırakıp yatmayın. Ben onun yüzünden bir yüz felci geçirdim, tipim düzeltene kadar canım çıktı. Sabah
  akşam sakız çiğnedim 30 yıldır ağzımda sakız görmeyen anneme laf anlatmak için kaç takla attım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı