Varikosel nedir ?

Varikosel nedir ?

Varikosel Nedir
Varikosel nedir

Erkeklerde meydana gelen cinsel hastalıklardan birisi olan Varikosel ; testislerde bulunan toplardamarların kirli kanı atamaması sonucu oluşur. Testis bölgesinde bulunan toplardamar kirli kanı pompalayarak kalbe geri gönderemediği için zamanla burada tıkanıklık ve akabinde şişlik oluşur. Kan değişiminin sağlanamadığı testislerde buruşukluk ya da kızarıklık gibi sorunlar meydana gelir. Bu hastalığı uzmanlar varise benzetmektedir. Varis daha çok kadınlarda ve bacak bölgesinde meydana gelir, sebebi kirli kanın taşınamaması ve sonucunda meydana gelen şişlik olabilir bilinir.

Varikosel ise aynı durumun testislerde meydana gelmesidir. Günümüzdeki erkeklerin %15’inden fazlasında görülme sıklığına sahiptir. Kısırlık ya da benzeri infertilite hastalıklarına sebep olur. İlaçlı tıbbi tedavisi ya da cerrahi operasyon ile giderilmesi mümkün bir hastalıktır. Hastalığın beraberinde getirdiği olumsuzluklardan korunmak için erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Varikoselin sebepleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri incelendikten sonra uzman hekime gitmek en doğru davranış olacaktır.

Varikosel neden olur ?

Varikosel damar tıkanıklığı sonucu testislerde meydana gelen hastalıktır. En büyük ve belirgin sebebi testiste bulunan atar damarın içerisinde varisleşme ismi verilen genişleme ve şişmedir. Testisteki kirli kanı taşıyan toplar, damar tıkandığı ya da genişleyip işlevini yitirmeye başladığı için bu bölgedeki hücrelere ihtiyacı olan oksijenli taze kan gidemez ve sonucunda varikosel oluşur. Testislerde meydana gelen bu soruna tam olarak neyin sebep olduğu ya da damarın neye bağlı olarak şiştiği bilinmiyor ancak uzmanların bu konu hakkındaki tahminleri şu yönde;
 • Hipertansiyon hastalığı sonucu testiste damarın genişlemesi ve varikosele sebep olması, (bknz: Hipertansiyon nedir)
 • Diyabet hastalarında toplardamar içerisindeki hücrelerin ölmesi ve genişlemesi, (bknz : Şeker hastalığı belirtileri)
 • Bir takım genetik (kalıtsal) hastalıklardan ya da genlerden dolayı meydana gelmesi,
 • Uzun süreli idrar tutma,
 • Cinsel birliktelik yaşadıktan sonra uzun süre tuvalete çıkmama,
 • Testis kanseri ya da benzeri testis hastalıklarının varikosele sebep olduğu tahmin edilmektedir.

Varikosel belirtileri

Erkeklerde ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. En başta kısırlık olmak üzere, testis kanseri ya da penis boyuna olumsuz yönde etki eden yan etkileri bulunmakta. Bu sebeplerden dolayı bireylerin varikosel hastalığını kendilerine hissettikleri anda uzman hekimlere başvurmaları ve gerekli tedaviye başlamaları gerekir. Varikosel belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Testiste Şişlik : Testiste meydana gelen toplar damar tıkanıklığı zamanla dışardan görülebilir bir şekilde şişlik oluşmasına sebep olur. Testiste ya da testisin herhangi bir bölgesinde meydana gelmiş şişliği fark eden kişiler varikoselden şüphelenmelidir.
 • Testis Üzerinde Kabarıklık ve Kızarıklık : Testislerde meydana gelen kabarıklık belirli bir bölgeye yayılmış vaziyette olur. Bu kabarıklık şişlik ile karıştırılmamalıdır. Testisin şiştiği durumlar ayrı, kabardığı durumlar ayrıdır. İçerisindeki damarın tıkanması sonucu testis dokusu yenilenemez ve üzerinde kabarıklıklar meydana gelebilir. Ayrıca bu sebeplerden dolayı testis hiçbir darbe almamasına rağmen kızarıyor olabilir. Bu kızarıklık hastalığın belirtileri arasında yer alır.
 • Testiste Şiddetli Ağrı : Bu bölgede meydana gelen damar tıkanıklığı sonucu varisleşme başlar. Varisleşme başlayan hastaların testislerinde ağrı hissiyatı arttığı için şiddetli ağrılar hissedilir. Testislerde şiddetli ağrı olması hastalığın habercisi olabilir. Bu tarz durumlarda uzman hekime gitmekte fayda olduğu unutulmamalıdır.

Varikosel tedavisi

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?
Varikosel tedavisi nasıl yapılır
Hastalık bilindiği üzere kişilerde kısırlığa sebep olmaktadır. Tedavisi yapılırken tedavinin işleyişini değiştiren çeşitli bulgulardan birisi budur. Eğer hastalarda kısırlık mevcut ise yani tedavi için geç kalınmış ve bunun sonucunda kısırlık meydana gelmiş ise mikro cerrahi ya da cerrahi ameliyat ile tedavi etmek, kısırlıktan kurtarmak mümkündür. Çünkü varikoselden dolayı meydana gelen kısırlık ilaç ya da benzeri destekleyici tedaviler ile geçmeyebilir.
Ameliyat kısırlığın olduğu durumlarda yapılır. Eğer hastalarda kısırlık, sperm sayılarında azalma ya da sperm yuvalarında bozulma yok ise antioksiden ilaçlar, çeşitli egzersizler ve beslenme diyetleri ile tedavi yapılabilir. Tedavi sürecinde yaşam şartlarının değiştirilmesi, eski düzenin ortadan kaldırılması, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi tedavinin olumlu yönde etki etmesi için en önemli kriterlerdir. Teşhis ve tedaviyi gerçekleştiren hekimlerin ilk tercihi bu yönde olur. Sonrasında hastalara çeşitli ilaçlı tedaviler ya da mikro cerrahi ameliyatları tavsiye ederler.

Varikosel kısırlığa sebep olur mu ?

Varikosel Kısırlığa Sebep Olur mu?
Varikosel kısırlığa sebep olur mu
Söz konusu hastalık erkeklerde meydana geldiği için kişilerin aklına gelen ilk ve en önemli şey kısırlıktır. Testislerde meydana gelen toplar damar tıkanıklığı zamanla o bölgede çeşitli deformasyonlara sebep olur. Bölgedeki hücrelerin canlı kalamaması sonucu testis içerisinde bulunan yumurtalıklarda birtakım sorunlar meydana gelir. Bu sorunlar ile birlikte sperm kanallarında genişleme, sperm yuvası ismi verilen yumurtalıklarda düzensiz sperm meydana gelmesi gibi farklılıklar ortaya çıkar. Ve sonucunda kısırlık (erkeklerde infertilite) oluşur.
Kısırlığa sebep olan varikosel hastalığının ilaçlı tedavisi yoktur. Ancak mikro cerrahi ya da cerrahi varikosel ameliyatı ile giderilebilir. Yapılan tedavilerin başarı oranları oldukça yüksektir. Varikoselin kısırlığa sebep olmaması için tedavinin erken başlaması gerektiği unutulmamalıdır. Erken tanı ve tedavi ile erkekler kısır olmadan, hastalık ile ilgili sorunu çözülebilir.

Varikosel ameliyatı

Varikosel hastalığı kasık bölgesinde bulunan testislerde yapılmaktadır. Mikro cerrahi ile genel anestezi altında yapılan varikosel ameliyatı öncesi ve sonrası bilgilendirmeleri hekimler tarafından hastalara yapılmaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 1-3 saat arasında sürer. Kasık bölgesinde açılan 2cm genişliğindeki kesikten içeri girilerek şişme ya da tıkanıklığın meydana geldiği damar normale çevrilir hemen ardından yumurtalıklardaki sorun giderilir.

Varikosel ameliyatından önce

 • Kasık ve genital bölge temizliği sağlanmalı,
 • Ameliyat saatinden 8 saat önce beslenme bırakılmalı, katı ya da sıvı gıda alınmamalı,
 • Genel Anestezi hekimine giderek muayene olunmalı ve “Genel Anesteziye uygundur” yazısı alınmalı,
 • Ameliyata girmeden evvel ameliyatı yapacak olan hekim ile son kez konuşarak karşılıklı mutabakata varılmalı,
Ameliyattan önce bu maddeleri yerine getiren kişiler hiçbir risk altında olmadan mikro cerrahi varikosel ameliyatına girebilirler.

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki

Varikosel ameliyatı olan kişiler ameliyattan sonra yaklaşık 1 ya da 2 gün süreyle hastanede müşahede altında tutulur. Kasıkta mevcut olan ameliyat kesiği pansuman yapılarak enfeksiyon ve iltihaptan korunur. Ameliyattan sonra eve taburcu edilen hastalar 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye giremezler. Bu durum yalnızca cinsel aktivite değil aynı zamanda aşırı efor sarf etme, ağır spor yapma gibi şeyler içinde geçerlidir. Ameliyatdan 20 gün sonra hekimlerine kontrol muayenesini gerçekleştiren kişiler cinsel ilişkiye girebilir duruma gelir.

Varikosel ameliyattan sonra tekrarlar mı ?

Varikosel ameliyatı olan kişilerde rahatsızlığın sonradan tekrar etme ihtimali çok düşüktür. Tekrar ihtimalini ortadan kaldırmak için bireylerin yaşamlarında büyük bir değişikliğe gitmeleri, beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve düzenli egzersiz yapmaları şarttır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu