Vajinismus Hastalığı Nedir ?

Vajinismus Nedir ?

Vaginismus hastalığı nedir ?
Vaginismus hastalığı nedir ?

Bazı durumlarda ön sevişmelerde dahi zevk alan kadınların cinsel ilişkiye girmek istediklerinde vajinalarında şiddetli bir ağrı ve kasılma hissettiği gözlemlenmiştir. Bu duruma halk arasında Vajinismus denir. Vajinismus hastalığı istemsiz kasılmalar sonucu ortaya çıkar. Kadın cinsel ilişkiye girmek üzereyken vajinadaki şiddetli ağrılara ve kasılmalara maruz kaldığından dolayı penis ya da başka bir cisim giremez.

Kadınların vajinalarındaki bu problem çeşitli psikolojik sıkıntılara yol açmakla beraber, cinsel isteksizlik ve arzu gibi duyguları da azaltır. Cinsel ilişkiyi bilinçaltında büyüten ya da içten içe korkan kadınlarda daha sık görülen Vaginismus hastalığının en bilinen sebeplerinden birisi psikolojik cinsel fobi olarak adlandırılır. İlişki sırasında vajinanın kasılması, kadının kendisini kötü şeylerden koruma içgüdüsüyle doğru orantılıdır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir ?

Vaginismus belirtileri nelerdir ?
Vaginismus belirtileri nelerdir ?
Vajinismus hastalığı psikolojik olmakla beraber çeşitli faktörlere de bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalığın en çok rastlanan belirtisi kişinin cinsel ilişki sırasında vajinasında şiddetli ağrı ve istem dışı gelişen kasılmalar hissetmesidir. Ancak bu durum tüm Vaginismus hastaları için geçerli değildir. Bazı durumlarda Vaginismus hastalarının vajinalarında ağrı duyulmaz, ilişki sonrasında çeşitli psikolojik sorunları ortaya çıkar.
Vaginismus hastalığı sebepleri arasında en etkili olanı ise kadınların ilk cinsel ilişkileridir. İlk gecelerinde ön sevişme yapmadan, cinsel birlikteliğe hazır hale gelmeden, partnerinin hafif ve nazik davranmaması sonrasında kadınlarda Vaginismus görülme olasılığı çok yüksektir. En sık bilinen Vaginismus belirtileri şöyle sıralanabilir.
  • Cinsel isteksizlik,
  • Cinsel ilişkiden korkma, cinsel fobi,
  • Cinsel ilişkiye başlarken vajina da istemsiz kasılma ve şiddetli ağrı,
Gibi Vaginismus belirtileri mevcuttur. Benzeri belirtilere sahip kişiler Vaginismus tedavisi ya da Vaginismus  egzersizleri yaparak bu durumu aşabilir.

Vajinismus Egzersizleri

Vaginismus Egzersizleri nelerdir ?
Vaginismus Egzersizleri nelerdir ?
Vaginismus hastalığına sahip olan kadınlar cinsel ilişkiye giremedikleri için farklı psikolojik sorunlarla karşılaşırlar. Aslında hastalığın temelinde yatan “cinsel fobi” sıkıntısını aşmak için kişilerin kendilerini düşünce ile rahatlatmaları ve bu hastalığı yenmek için daha önceden denenmiş çeşitli egzersizleri yapmaları gerekir. Vaginismus egzersizleri arasında en çok işe yarayanı “Parmakla Vajinismus egzersizi” olarak bilinir.
Parmakla Vaginismus egzersizi yapmak için sırt üstü uzanılır, bacaklar karına doğru çekilir ve dizler kırılır. Öncelikle küçük parmağın ilk boğumcuğu vajina içerisine sokulmaya çalışılır. Bu sırada vajinada herhangi bir tahribat olmayacağı bilinmelidir. Ayrıca kişinin parmağını sokarken nefes alış şekli çok önemlidir. Derin ve sakin nefes almak vajinal kasları yumuşatacağı için kadın bu işlemi yaparken ağrı hissetmez. Parmak egzersizi bu şekilde birkaç defa tekrarlandığında kişilerin kendilerini cinsel ilişkiye hazır hissetmeleri muhtemeldir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir ?

Vaginismus nasıl tedavi edilir ?
Vaginismus nasıl tedavi edilir ?
Son yıllarda tıbbi olarak çeşitli Vaginismus tedavileri geliştirilmeye başlandı. Hastalığın psikolojik etkenlere bağlı olması tedavi sürecini zorlaştırdığı için Vaginismus hastalığına ilaçla müdahale edilememekte. Peki, böyle bir durumda Vaginismus nasıl tedavi edilir ? İlk olarak hastalar kendi egzersizlerini evde yaparak Vajinismusu yenebilirler. İkinci Vaginismus tedavi yöntemi ise psikiyatri kliniğine gitmek ve uzman hekimlerden yardım almaktır.
Her ikisini de reddeden hastaların çeşitli gruplara katılarak daha öncesinde Vaginismus hastası olan kişilerin bu olaydan nasıl kurtulduğuna ve bunu nasıl başardığına bakabilir. Bu sayede psikolojik olarak ortaya çıkan cinsel fobi sonucu meydana gelen Vaginismus hastalığı tedavi edilebilir. Vaginismus tedavisinde kullanılan bazı yöntemler:
  • Kegel egzersizi,
  • Parmak egzersizi,
  • Ayna egzersizi,
  • Masaj ve Nefes egzersizleridir.
Tedaviye başlamadan önce hastaların kendilerine güvenmeleri ve eşlerinin de desteklerini almaları gerekmektedir.  Vaginismus tedavisinin başarılı olabilmesi için en önemli ihtiyaç inanç ve güvendir.

Vajinismus için Hangi Bölüme Gidilmeli ?

Vaginismus için hangi bölüme gidilmeli ?
Vaginismus için hangi bölüme gidilmeli ?
Vajinismus cinsel sağlık hastalığıdır. Cinsel hastalıklara hastanelerde yalnızca iki bölüm bakar. Vajinismus hastalarının gitmesi gereken bölüm: Psikiyatri Kliniğidir.
Psikiyatri kliniğine Vajinismus tedavisi için gitmek istemeyen hastalar Jinekolog hekimlerini de tercih edebilir fakat en uygun bölüm Psikiyatri bölümüdür. Vajinismus hastalığı temelde psikolojik sebeplere dayandığı için hastaların konuşarak ya da psikiyatrik ilaçlar kullanarak bu durumdan kurtulması gerekir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu