Vajina Kokusu Nasıl Engellenir ?

Vajina Kokusu Nasıl Engellenir ?

Vajina Kokusu Nasıl Engellenir
Vajina Kokusu Nasıl Engellenir
Vajinanın kokması tamamen doğaldır. Her kadının kokusu kendine has ve özeldir. Ancak bu doğal koku zaman içinde değişiklik gösterebilir. Mesela egzersiz ve cinsel ilişki sonrasında vajinanın kokusu geçici olarak değişebilir. Ancak alınabilecek bazı ufak önlemlerle kötü ve pis koku oluşumunu engelleyebilmek mümkündür.

Kişisel hijyene özen gösterin:

Genital bölgeyi düzenli olarak nazikçe yıkamak, bunu yaparken cildin hassas bölgesini tahriş edebilecek sabun kullanmaktan kaçınmak kokuyu önlemeye yardımcı olacaktır.

Nefes alabilen kıyafetler giyin:

Vajina etrafında oluşan aşırı nem, kötü kokunun ve enfeksiyonların oluşumuna yol açabilir. Yüzde 100 pamuktan imal edilen ve bu sayede nefes alabilen kıyafetler giymek akılcı bir çözüm yoludur. Saten, ipek ve polyester kıyafetler bakterilerin daha da hızla büyümesine sebep olabileceği için mümkün mertebe tercih edilmemelidir.

Deodorasyon ürünlerini dikkatle kullanın:

Sprey ve pudralar vajinal kokuyu maskelemeye yardımcı olabilir, ancak bunları kesinlikle vajinanın iç bölgesine uygulamamak gerekir. Deodorasyon ürünleri yalnızca vajinanın dışında kullanıldığında güvenlidir. Hatta mümkünse hiç kullanılmamasında fayda vardır.

Gereksiz yere müdahale etmeyin:

Vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Sperm, kan ve diğer sıvıları vücuttan atabilecek bir yapıya sahip olan vajinada doğal dengeyi bozacak vajinal duş gibi işlemleri uygulamaktan kaçınmak, en doğru ve akıllıca olan yöntemdir.

Vajina Temizliği Nasıl Yapılır ?

Vajina Temizliği Nasıl Yapılır
Vajina Temizliği Nasıl Yapılır
İlk bakışta çok basit ve sağlıklı gibi görünüyor olsa da, vajinal duş uygulamasının telafisi güç olan bazı rahatsızlıklara yol açtığı biliniyor. Peki vajina nasıl temizlenmeli ? Bunun en kolay ve sağlıklı yolu, yöntemi nedir.
Aslında bunun için çok karışık işlemler yapmaya hiç de gerek yok. En sağlıklı yöntem, duş alırken veya banyo yaparken vajina bölgesini basitçe yıkamak. Üstelik bunu yaparken sabun kullanmaya bile gerek yok. Ancak illa sabun kullanacaksanız hafifçe vajinayı ovalayın ve sabun kokusu vajinaya sinecek kadar köpürtmeyin. Çünkü sabundaki parfüm ve kimyasallar genital bölgedeki dengeyi bozacağından, buradaki hassas dokuyu tahriş edebilir.
Bir elinizle V harfini oluşturup iki parmağınızda vajinanın etrafındaki deriyi gerin ve kıvrımlarını geriye doğru çekin. Ilık suyla özel bölgenizi nazikçe yıkayın. Eğer isterseniz yumuşak bir kalıp sabun da kullanabilirsiniz. Ancak vajinanın iç kısmına sabun köpüğünün girmemesine dikkat etmekte fayda var. Keza çok sert ve bastırarak yıkamamanız da tavsiye edilir. Sabun tamamen akıp gidene kadar bölgeyi nazikçe durulayın, sonrasında havlu yardımıyla alanı kurutun. Hepsi bu kadar!

Ne Zaman Doktora Gidilir ?

Ne Zaman Doktora Gidilir
Ne Zaman Doktora Gidilir
Kadınları vajinal duş almaya iten en önemli sebeplerden biri, vajinada oluşan kötü kokudur. Cinsel ilişki esnasında rahatsızlık veren ve kadının kendine olan özgüvenini yitirmesine yol açabilen bu koku aslında korkulacak bir şey değil. Neticede bazı vajinal akıntılar gibi vajinal koku da doğal ve normaldir. Ancak bazı özel durumlar çok daha ciddi sorunlara işaret ediyor olabilir. Bu yüzden aşağıdaki durumlarda kadın hastalıkları uzmanlarına görünmekte fayda vardır:
  • Keskin bir kokunun eşlik ettiği vajinal akıntı
  • Beyaz, sarı veya yeşil renge çalan vajinal akıntı
  • Birkaç gün içinde geçmeyen, kalıcı kötü koku
  • Vajinada veya etrafında görülen yanma, kaşınma ve kızarıklıklar
  • Cinsel ilişki esnasında acı ve rahatsızlık
  • İdrar yaparken ağrı

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.94 ( 6 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı