Toplum Düzeyinde Alınabilecek Stres Tedbirleri

Toplum Düzeyinde Alınabilecek Stres Tedbirleri

Toplum Düzeyinde Alınabilecek Stres Tedbirleri
Toplum Düzeyinde Alınabilecek Stres Tedbirleri
 • Etkinlikler Oluşturmak: Gençlerin bitmek tükenmek bilmeyen enerjilerini doğru şeylere kanalize edebilmeleri çok önemlidir. Bunun için toplumsal düzeyde etkinlikler ya da eğitim planları oluşturulabilir. Böylelikle hem zihinsel, hem fizyolojik hem de ruhsal açıdan büyük bir doygunluk oluşacağından stres etkisi minimum seviyelere inecektir.
 • Kütüphane Açmak: Uyumlu ve pozitif bir insan olmanın yolu zihinsel olarak kendini geliştirmekten ve kültürü arttırmaktan geçer. Kütüphaneler de tam olarak bunun için vardır. Zamanının çoğunu kütüphanede kültürünü arttırmak için geçiren bireylerin stres yaşama ihtimali düşüktür. Kültür ile birlikte başarı da beraberinde geldiğinden dolayı, gelecek süreçler için de büyük bir yatırım söz konusu olur.
 • Yararlı TV Programları Oluşturmak: Bilim, sanat, görgü, ahlak, kişisel gelişim ve eğlence gibi konularda seyirciye hitap edebilecek ve pozitif etki oluşturabilecek şekilde TV programları oluşturmak ve sunmak daha geniş kitleye ulaşılabilmesi açısından bir avantajdır.

Kişisel Düzeyde Stresle Başa Çıkma Yolları 

Kişisel Düzeyde Stresle Başa Çıkma Yolları
Kişisel Düzeyde Stresle Başa Çıkma Yolları
Biyolojik stres genel bir sağlık problemi olup, kişinin bu stresin üstesinden tek başına gelebilmesi imkânsızdır. Bu süreci bir sağlık kuruluşunda doktor ile birlikte yürütmek şarttır. Kişilerin yaşının, işinin ve yaşadığı mekânın getirebileceği stres faktörlerini tanıması ve kendi bünyesine uygun yerleri tercih etmesi bir sağlık tedbiri olarak düşünülebilir. Gelişimsel ve psiko-sosyal streslerin azaltılması ya da etkisinin hafifletilmesinde şu 3 temel prensip belirlenmiştir:
 • Stresi Davranış Düzeyinde Azaltmak: Kişinin yapmaktan zevk alabileceği hobiler ya da uğraşlar edinmesi, eğlenceler bulması, stres ve zorlanma durumlarında önceden belirlenmiş tavırlar koyması, stres karşısında mizaç kontrolünü sağlamayı öğrenmesi ve kendini bu konuda geliştirmesi stresi azaltmaya yardımcı olur.
 • Stresi Zihinsel Düzeyde Azaltmak: Gerçekçi olmak, ulaşılamayacak hedefler seçmemek, ayakları yere basan hayaller kurmak, ilişkilerde akılcı yaklaşımlarda bulunmak, kaybedişleri kabullenmek (her zaman başarı sağlanamayacağını bilmek) stresi büyük ölçüde azaltır. Ayrıca iyi bir inanç sistemi geliştirmek, iyinin ve kötünün, azın veya çoğun, güzel ve çirkinin bir arada bulunabileceğinin bilincine varmak gibi zihinsel düşünce teknikleri kişiye yardımcı olur. Bunlar genellikle zamanla, tecrübeyle ve yaşlanmayla kazanılan önemli düşüncelerdir.
 • Günlük Yaşam Stresleri: Tüm toplum düzeyini ilgilendiren tedbirlerle stresi minimum seviyeye indirmek mümkündür. Karşılıklı saygı, çevreyi rahatsız etmekten sakınma, hak ve eşitliğe hürmet gösterme, günlük konuşma dilini ince ve zarif bir hale getirme, tebessüm etmeyi öğrenme gibi olumlu davranışlar, hem kişinin kendisinin hem de kendisi ile muhatap olanların stres altında kalmasına engel olur. Fiziksel, ekonomik ve statü olarak üstünlüklerimizle övünmemek ilk önce bizi stresten koruyacaktır. Çünkü övünmek o statüyü korumak zorunda hissettirir ve kaybetme durumlarında intihara sevk edecek kadar ciddi stresler yaşatır. Oysa bütün bunlara gerek yoktur.

Stres ile ilgili seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

 1. Stres Nedir ?
 2. Stresin İnsan Vücudunda Yarattığı Değişiklikler
 3. Gelişim Stresleri Nelerdir ?
 4. Ailede Stres Faktörü
 5. Toplum Düzeyinde Alınabilecek Stres Tedbirleri
 6. Strese Ne iyi Gelir ?
 7. Strese iyi Gelen Çaylar
 8. Evlilik ve Stres

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 6 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı