Tırnak mantarı tedavisi

Tırnak mantarı nedir ?

Tıp dilinde onikomikoz olarak adlandırılan tırnak mantarı, el ve ayak tırnaklarında meydana gelen harici bir hastalık çeşididir. Ayak tırnakları kapalı ve nemli ortama uzun süre maruz kaldığı için bu hastalığa daha yatkındır. Çünkü hastalığın kaynağı olan mantarlar, bu tip ortamlarda daha rahat üreyebilirler.

Tırnak mantarı neden olur ?

Tırnak mantarı neden olur
tırnak mantarı neden olur
Tırnak mantarı, insan tırnağının mantarların üremesi için uygun bir yer haline gelmesi ile oluşur. Bakteri kaynaklı hastalıklarda olduğu gibi burada da canlıların neden olduğu bir enfeksiyon söz konusudur.
Mantarlar ılık ve sulu ortamlarda, yaşamları için en iyi koşullara sahip olurlar. Ayrıca hayatta kalmaları için güneş ışığına da ihtiyaçları yoktur. Ayak tırnakları, gün boyu kapalı ortamda kalır ve terleme nedeniyle nemli bir ortam oluşturur. Tırnak ve et arasında kalan boşluk ise küçük boyuttaki mantarların yerleşmesi için ideal bir ortam kıvamına bürünür.
Erkeklerin tırnak mantarına yakalanma olasılığının daha fazla olduğu bilinmektedir. Ayrıca yaş ilerledikçe mantar oluşumu da artar. Bir erkeğin ailesinde tırnak mantarı geçmişi varsa bu konuda çok daha dikkatli hareket etmelidir.
 • Tırnak mantarı, sporla uğraşan kişilerde daha sık gözlenir. Bunun nedeni ise ayakların çok terlemesi ve kapalı ortamda çok durmasıdır.
 • Hamam, yüzme havuzu ve sauna gibi ortamlarda çalışanlar ya da çok vakit geçirenler bu hastalık için deyim yerindeyse açık hedeftir.
 • Tırnak üzerinde bir kırılma veya deride çizik oluşmuşsa mantarların bölgeye yerleşme olasılığı artacağı için hastalık riski de yükselir.
 • Ayakkabı tercihi de tırnak mantarının oluşmasına etki eder. Sentetik malzemeden üretilmiş ve hava almayan ayakkabılarda mantar oluşma ihtimali fazladır.
 • Kişinin bağışıklık sistemi de mantara yakalanma riskini artırır. Örneğin diyabet ya da sedef hastalığı‘ndan mustarip olan kişilerin bünyesi mantarlara karşı daha zayıftır.

Tırnak mantarı belirtileri

Tırnak mantarı belirtileri
tırnak mantarı belirtileri
Mantar enfeksiyonunun ilk belirtileri görsel değişimler şeklinde ortaya çıkar. Tırnak mantarı başlangıcı olarak ifade edebileceğimiz bu farklılıklar şu şekilde açıklanabilir.
Sarı/Beyaz Çizgiler: Tırnaklardaki mantar enfeksiyonunun ilk habercisi genelde bu çizgilerdir. Tırnağın alt kısmındaki mantarların ortama yerleştiğinin ve artık deride bozulmaya yol açtığının bir göstergesi olarak nitelendirebileceğimiz bu çizgiler, tırnağın uç kısımlarında meydana gelir.
Renk Değişimi / Matlık: Sağlıklı tırnağın kendine has bir parlaklığı vardır. Ancak mantar enfeksiyonu bu canlı görünümü ortadan kaldırır. Mantar oluşan tırnak, zamanla daha koyu bir renge bürünür. Sarı ve kahverengi tonlarındaki bu koyuluk el tırnaklarındaki nikotin izine benzer.
Kötü Koku: Mantarlar, oksijensiz solunum sonrası metan gazı ortaya çıkardığı için bölgede kesif bir koku oluşur. Bu koku ayrıca mantarların üremeyi hızlandırdığının da habercisidir.
Şekil Bozukluğu: Mantarlar, ayak tırnağında yamulmalara ve estetik olmayan görüntüler ortaya çıkmasına neden olur. Bununla birlikte tırnaklar çok daha kırılgan bir hal alır. Normalden daha kalın görünmelerine rağmen kolayca parçalanabilirler. Çünkü mantarlar tırnağın kurumasına da yol açar.

Tırnak mantarı nasıl bulaşır ?

Tırnak mantarı nasıl bulaşır
tırnak mantarı nasıl bulaşır
Mantarlar sıvı ve hava teması yoluyla bulaşır. Çoğu zaman bu canlılarla aynı ortamda yaşarız ancak kendi ortamlarını buldukları için insan vücuduna yerleşme eğilimi göstermezler. Ayrıca vücuda yerleşen mantarlar ortam kuruysa ya da bölgenin hijyeni sağlanıyorsa üreyemeden yok olurlar.
Mantar enfeksiyonuna ev sahipliği yapan bir insan bedeninin temas ettiği her nesne diğer insanlar için risk oluşturur. Ortak kullanımda olan duş veya soyunma odaları gibi nem oranının yüksek olduğu ortamlar, bu hastalığın en çok kapıldığı alanlardır.
Tırnak mantarı havlu, terlik, çorap vb gibi kişisel kullanıma ayrılması gereken eşyalar aracılığıyla da bulaşabilir. Bu yüzden aynı evi ya da ortamı paylaştığınız kişinin eşyalarını kullanmamanızda fayda vardır.

Tırnak mantarına hangi bölüm bakar ?

Tırnak mantarına hangi bölüm bakar
tırnak mantarına hangi bölüm bakar
Tırnak mantarı bir deri hastalıkları uzmanı (dermatolog) veya ayak uzmanı (podyakrist) tarafından görülmelidir. Ülkemizde cilt hastalıkları alanında ihtisas yapmış hekim sayısı çok daha fazladır. Ayrıca ilçe hastanelerinde dahi görev yapmaktadırlar.
Tırnak mantarına yakalanmış olabileceğinizden şüpheleniyorsanız aile hekimine gözükebilirsiniz. Eğer hekimin kanısı bu yöndeyse sizi uzman doktora sevk edecek ve tedavinize orada devam etmenizi tavsiye edecektir.
Tırnak mantarına zamanında müdahale edilmezse vücudun diğer taraflarına da sıçrama olasılığı da vardır. Yayılan enfeksiyon ilk etapta tırnağın kalkmasına ve etten ayrılmasına yol açar. Özellikle şeker hastalığı olanların bu konuda çok daha hassas olması gerekir. Çünkü bağışıklık sistemleri bu tip güçlü enfeksiyonlara karşı savaşamayacak düzeyde olabilir.
Teşhis: Tırnaklarda meydana gelen birçok bozulma, mantar enfeksiyonunun neden olduğu belirtilerle aynı yöndedir.  Bu yüzden hekimin teşhis koyması için sadece fiziki muayenesi yeterli olmayabilir. Söz konusu tırnağa yakından bakılmalı ve tırnak yatağında bir enfeksiyon olup olmadığı netleştirilmelidir.

Tırnak mantar tedavisi

Tırnak mantarı tedavisi
tırnak mantarı tedavisi
Tırnak mantarına çözüm sunan modern tıp, bunu çeşitli ilaç tedavileriyle sağlar. İlaçların temel amacı enfeksiyonun temizlenmesi ve varsa ağrıların giderilmesidir. Tırnak enfeksiyondan kurtulduktan sonra da kendi doğal şekline kavuşur.
Tırnak mantarı tedavisi, enfeksiyonun yoğunluğuna göre farklı metotlar içerebilir. Eğer enfeksiyon hafifse;
 • Tırnak Yumuşatma Kremi: Bu tip kremler reçetesiz de satılır. Amaç tırnağın deriyle olan bağlantısını azaltıp alt kısımdaki enfeksiyonlu bölgeyi temizleyebilmektir.
 • Antifungal Krem: Mantar karşıtı krem olarak ifade edilebilir. Tırnağın yüzeyine sürülür ve mantarların bu bölgedeki üremesini durdurur. Ayrıca ortam şartlarını mevcut koloni için yetersiz hale getirir. Yaklaşık 12 hafta kadar kullanımı uygundur.

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi yöntemleri hastanın eczaneden satın alıp kendisinin de uygulayabileceği şekildedir. Ancak enfeksiyon ilerlemiş ve hastanın ağrı şikayeti başlamışsa o zaman şu şekilde bir yol izlenir.

 • Topikal Krem: Deriye uygulanan ilaçların genel adı topikaldir. Burada da hekim doğrudan tırnağa ve çevresine sürülmesi gereken bir krem reçete eder.
 • Antifungal Haplar: Yalnızca reçeteyle satılan ve bölgenin enfeksiyondan arınmasını sağlayan bu ilaçlar, ortalama 6-12 hafta arası kullanılır. Ancak hekim gerekirse süreyi uzatabilir. Yan etkisi fazla olan ilaç türleri oldukları için düzenli aralıklarla kan testleri istenebilir.
Tırnak mantarı ilaçları, Itrakonozol, Terbinafin ve Travozol gibi örnekler ve bunların muadillerinden oluşur. Başarı oranları el tırnaklarında % 80-90, ayak tırnaklarında % 70-80 arasındadır. Enfeksiyon çok ağır değilse genellikle maksimum 12 hafta sonunda tedavi tamamlanır. Ancak bu aşamadan sonra tırnağın yeniden eski görünümünü alması 6 ay kadar sürebilir.
Tıbbı Cihazlar: Tırnak mantarının tedavisinde enfeksiyon önleyici tırnak bantları ve solüsyonlar da kullanılmaktadır. Tırnağın üzerine yapıştırılan bu ürünler hafif ve orta şiddetteki enfeksiyonların tedavisinde tek başına çözüm üretebilirler.
Piyasada tırnak mantarı ojesi olarak bilinen Nailexpert adındaki medikal ürün, enfeksiyon kapan tırnağa sürülmek suretiyle kullanılır. İçinde bulunan silikon bazlı yağlar tırnağın yüzeyini kaplayarak bir film oluşturur. Bu sayede mantarların yaşamsal fonksiyonları zayıflatılır ve enfeksiyonun diğer bölgelere yayılması engellenir. Mantar istilasından kurtulan tırnak da eski halinde döner.

Tırnak mantarı kesin çözümü

İlaç tedavileri yardımcı olmamışsa ya da vücut enfeksiyonla mücadele edemeyecek kadar kötü durumdaysa uzman bir hekimin önerisiyle alternatif kalıcı çözümlere başvurulabilir. Bunlardan ilki cerrahi operasyondur.
Tırnak mantarı ameliyatı, genellikle lokal anestezi altında yapılır. Enfeksiyon çok ilerlemişse tırnak tamamen sökülerek altındaki tabaka temizlenir. Daha sonra pansuman yapılır ve iyileşme süreci başlar. Cerrahi müdahale sonrası yeni tırnak 18-24 haftada meydana gelir.
Tırnak mantarı lazer tedavisi yapılarak da ortadan kaldırılabilir. Buradaki işlemin amacı mantarların ortamlarını bozarak üremelerini engellemek ve var olanları öldürmektir. Ayda bir kez ve günde 5 seans olmak üzere yapılan tedavi, sağlıklı bir tırnak ucu görülünceye kadar sürer. Ağrısız bir işlemdir ve ayakların 39-42 dereceye kadar ısınmasını sağlayan ND-YAG isimli özel bir lazer ışını kullanılarak yapılır.
Tırnak mantarına çözüm arayanların lazer tedavisine başvurmasının nedeni ilaçların karaciğere zarar vermesinden korkmalarıdır. Ayrıca cerrahi operasyonda hastanın ayağı bandajlı olacak ve tırnak alındığı için belli bir süre ağrı hissedilecektir. Ancak lazer tedavide hasta günlük hayatına devam edebilir.

Tırnak mantarı olanlar için öneriler

Mantar enfeksiyonlarında da en etkili tedavi yöntemi “önleyici” olanlardır. Yani hastalığa yakalanmadan önce gerekli önlemleri almak, yaşayacağınız problemleri ortadan kaldırır. Bu bağlamda aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz.
 • Tırnak mantarının en büyük düşmanı hijyendir. Ayaklar daima kuru ve temiz tutulmalıdır. Eğer bu hastalığa daha önce yakalandıysanız gerekirse fön makinesi kullanarak ayaklarınızı kurutabilirsiniz.
 • Yüzme havuzu, sauna veya hamam gibi ortamlarda bulunacaksanız mutlaka ayağınızda terlik olmalı ve bu terlik sadece sizin tarafınızdan kullanılmalıdır.
 • Ayakkabı ve çorap seçimine dikkat edilmelidir. Ayaklar uzun süre havasız bırakılmamalı ve eğer terliyorsa pudra veya kremlerle önlem alınmalıdır. Ayakkabı rahat, hava alabilen ve doğal deriden yapılmış olanlardan, çoraplar ise % 100 pamuk olanlardan seçilmelidir.
 • Ayak tırnakları kesilirken düz bir şekil verilmelidir. Kenar kısımları yumuşak hatlı, oval şekilde olmalı ve en fazla parmak ucuna kadar uzamalıdır.

Tırnak mantarına hangi bitki iyi gelir ?

Tırnak mantarına hangi bitki iyi gelir
tırnak mantarına hangi bitki iyi gelir
Sarımsak: Tırnak mantarı için en etkili çözümü sunan bitkilerden biri sarımsaktır. Çok güçlü bir anti-bakteriyel olmasının yanı sıra içerdiği protein ve yağ asitleriyle mantarlara karşı da etkilidir. 10 diş kadar sarımsağı alın ve bir tavada hafifçe ezin. Ardından iki litre kadar su ekleyerek kaynatın. Kaynayan sarımsaklı su ılıyınca büyükçe bir kaba boşaltıp ayaklarınızı içine sokun. Haftada üç kez uyguladığınızda rahatladığınızı hissedeceksiniz.
Çay Ağacı Yağı: Mantarlara karşı etkili olduğu bilinen bu bitkinin yağı da kullanılabilir. Yağ ne kadar saf olursa etkisi o kadar fazla olacaktır. Enfeksiyonlu tırnağa birkaç damla damlatıp bir pamuk yardımıyla etrafına yaydırın. Tırnak iyileşene kadar her gün yapılmasında bir mahsur yoktur.
Yoğurt: Doğal yoğurdun içindeki bakteriyel ortamın mantarların yaşamını engellediği bilinmektedir. Bir fırça yardımıyla tırnakların üstüne ve deri ile aralarında oluşan kısımlara sürülüp bekletilebilir. Günde üç kez olmak üzere her gün uygulamanız önerilir.
Tuz: Antifungal olduğu bilinen bir başka doğal yöntemdir. Birkaç damla limon suyuyla nemlendirdiğiniz bir çay kaşığı kadar tuzu, tırnaklarınıza ve aralarına sürün. Yarım saat beklettikten sonra durulayın. Her gün uygulayabilirsiniz.
Elma Sirkesi: Hidrojen peroksit adı verilen bir kimyasal ve saf alkolle karıştırılarak elde edilen bir tür elma sirkesi kürü de tavsiye edilen doğal yöntemlerden bir tanesi. Bir kabın içine birer kase elma sirkesi ve hidrojen peroksit ekledikten sonra iki yemek kaşığı da saf alkol ilave edin. Birkaç saat bekleyen bu karışımı pamuk yardımıyla mantarlı bölgeye sürün. Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu yöntemde dikkat edilmesi gereken detaylar ise hem elma sirkesinin doğal olması hem de alkolün en az % 90 saflıkta olmasıdır.
Saydığımız yöntemler dışında tırnak mantarı vicks ile de kontrol altına alınabilir. Normal şartlarda soğuk algınlığı durumlarında kullanılan bu mentollü kremin mantar enfeksiyonlarında da etkili olduğu söylenir. Enfeksiyon kapan bölgeye vicks sürülür ve hava almaması için bandajla kapatılır. Enfeksiyon kayboluncaya kadar her gün 3-4 kez yapılabilir.
Tırnak mantarı bitkisel çözümler ile bir yere kadar mücadele edilebilen bir rahatsızlık olsa da ihmal edilmemesi gerekir. Konuyla ilgili şikayetleriniz varsa mutlaka uzman bir hekime görünmeniz gerektiğini vurgulayarak yazımızı noktalayalım.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 10 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı