Tavuk karası nedir ?

Tavuk karası nedir ?

Halk arasında “tavuk karası” ismiyle bilinen ve bir tür göz rahatsızlığı olan gece körlüğü, tıp ve bilim dünyasında “nyctalopia” olarak adlandırılır. Tavuk karası hastalığına yakalanan  kişiler, geceleri görüş yeteneklerini diğer sağlıklı insanlara kıyasla etkili şekilde kullanamazlar.
Ayrıca loş ve yetersiz aydınlatmalı ortamlar da tavuk karasına sahip insanlar için uygun değildir. Birçok insanın sandığının aksine tavuk karası tam manasıyla körlük veya kalıcı görme kaybı değildir. Sadece bu hastalıktan muzdarip kişiler karanlıkta görme konusunda normal insanlara göre daha fazla zorluk çeker. Kaba hatlarıyla “Tavuk karası hastalığı nedir?” sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir.
Evet, “Gece körlüğü nedir?” sorusuna cevap verdikten sonra tedavi konusuna da kısaca değinmekte fayda var. Tavuk karasının bazı türleri tedavi edilebilirken, bazı ileri vakalar ise maalesef tedavi edilemez. Görme yetisindeki bozukluğun çeşidini ve nedenini öğrenmek için hastaların göz doktoruna muayene olması gerekir. Yaşanan problemi ve hastalığınızın çeşidini öğrendikten sonra görüşü eskisi gibi düzeltmek için uygun tedavi yolları aranabilir.

Tavuk karasının belirtileri nelerdir ?

Sanılanin aksine tavuk karası belirtileri yoktur, tavuk karası belirtisi vardır. Evet, tavuk karasının tek belirtisi karanlık ortamlarda görme sıkıntısı çekmektir. Eğer bu hastalığa sahipseniz karanlık bir ortamdan fazla aydınlık olan bir ortama geçtiğinizde geçici süreliğine görme problemi yaşarsınız. Mesela güneşli bir havada kaldırımda yürürken loş ışıkların olduğu bir restorana girdiğinizde görmekte zorluk çekiyor olmanız, tavuk karası hastalığından muzdarip olabileceğinizi gösterir.
Ayrıca yürürken veya araba kullanırken parlak tabelalara baktığınızda görüşünüz zayıflıyorsa bu da sizin tavuk karası hastalığına yakalanmış olabileceğiniz anlamına gelir. Gece uyurken ışıklar aniden açıldığında gözlerinizin aşırı derecede kamaşması ve bir süreliğine görmekte zorluk çekmeniz de hayra alamet değildir.

Tavuk karasına neler sebep olur ?

Bir sebep değil, sonuç olarak tanımlayabileceğimiz tavuk karasına yol açabilecek bazı göz rahatsızlıkları var. Bunlar arasında uzaklardaki bir cisme bakarken bulanık görmek, miyopluk ve katarakt olarak sıralanabilir. Yani “Gece körlüğü neden olur?” sorusunun tek bir cevabı yoktur.
Ek olarak retinanızda yer alan ve karanlık pigmentleri toplayarak görüş darlığına sebep olan RP (retinis pigmentosa) hastalığı da tavuk karasının altında yatan ana sebep olabilir. Hem görme, hem duyma yetisini etkileyen ve genetik bir bozukluktan kaynaklanan Usher Sendromu da aynı şekilde, gece körlüğüne yol açabilir.
Yaşlı kişilerin görme bozukluklarına yakalanma riski daha fazla olduğu için doğal olarak yaşlıların tavuk karası hastalığına yakalanma riski de çocuk ve gençlere nazaran çok daha fazladır.
Amerika Birleşik Devletleri’nde ve devlet eliyle beslenmeye yönelik diyetlerin uygulatıldığı diğer bazı ülkelerde görülen nadir vakalarda, A vitamini eksikliğinin de tavuk karası hastalığına yol açabileceği tespit edilmiştir. “Neden A vitamini?” diyecek olursanız, uzmanlara göre bir diğer ismi Retinol olan A vitamini beyne gelen sinir uyarılarını retinada görüntüye dönüştürme görevini üstleniyor. Bilindiği üzere retina, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığa duyarlı olan bölgeye deniyor.
Öte yandan pankreas yetmezliği çeken hastalar ve kistik fibrozlu bireylerin vücudu yağı emmekte zorluk çeker ve bu durum büyük bir A vitamini eksikliği riski doğurur. Çünkü A vitamini yağda çözünür ve kaybolur. Bundan dolayı bu hastalıklara sahip olan kişilerin tavuk karası hastalığına yakalanması ihtimali de diğer insanlara göre daha fazla olacaktır.
Ayrıca kanında yüksek oranda şeker veya glikoz bulunan kişiler ve diyabet hastası kişilerin katarakt gibi göz hastalıklarına yakalanması olasıdır. Daha önce belirttiğimiz üzere katarakt hastalığı da tavuk karasına sebep olabilen ana etkenler arasındadır.

Tavuk karası genetik midir ?

Aslında bu sorunun cevabı biraz karışık. Tavuk karası normalde genetik değildir, babadan oğula geçmez. Ancak tavuk karasına yol açan başka rahatsızlıklar genetik olabilir, bu da kalıtım yoluyla sağlıklı bireye geçebilir. Örneğin çok nadir görülen Abetalipoproteinemi (ABL) hastalığı bu noktada örnek gösterilebilir. Vücudun yağ emilimi yapmasını engelleyen bu genetik hastalık tavuk karasına yol açar. Dolayısıyla “Tavuk karası çocuğa geçer mi?” sorusu, hastalığın sebebine göre değişiklik gösterecektir. Mesela A vitamini eksikliğinden kaynaklanan tavuk karası hastalığının çocuğa geçmeyeceği söylenebilir.

Tavuk karası nasıl tedavi edilir ?

Tavuk karası tedavisi var mı?” diye kara kara düşünmenize gerek yok, hastalık kalıtımsal olmadığı müddetçe pekala tedavi edilebilir.  Eğer tavuk karası hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, gece körlüğü tedavisi için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bunun için kamu ve devlet hastanelerinin göz polikliniklerinden randevu alabilirsiniz.
Göz doktorunuz ilk olarak tıbbi geçmişinizi inceleyecek ve tavuk karası tedavisi sürecine başlamak için gözünüzü muayene edecektir. Duruma göre kan örneği vermeniz de gerekebilir. Doktorunuzun yaptıracağı kan testiyle kanınızdaki A vitaminini ve glikoz seviyesi ölçülecektir. Miyop, katarakt ve A vitamini eksikliğinden kaynaklanan tavuk karası tedavi edilebilir. Sanılanın aksine tavuk karası testi adında özel bir test yoktur, dolayısıyla hastalara bu şekilde bir test uygulanmaz.
Keza gözlük ve lens gibi düzeltici mercekler de gün içinde ve geceleri miyop görüşünüzü düzeltmeye yarayabilir. Düzeltici mercek kullandığınız halde hala loş ışıkta görmekte zorlanıyorsanız, bunu mutlaka doktorunuza haber vermeniz gerekecektir.
Bunların dışında tavuk karasının tedavisi, bu hastalığa yol açan ana etkenin ortadan kaldırılmasıyla gerçekleştirilecektir. Bu etkenler ve tedavi yöntemleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Katarakt

Göz bebeğinin arkasında bulunan ve göz merceğinin deforme olarak şeffaflığını yitirmiş kısımlarına katarakt denilir. Kataraktlar ameliyatla tedavi edilebilir. Ameliyatta şeffaflığını yitirmiş göz merceği çıkararak yerine şeffaf ve yapay bir mercek yerleştirilir. Eğer tavuk karası hastalığınızın altında yatan neden katarakt ise, ameliyattan sonra hastalığınız gözle görülür bir şekilde iyileşecektir.

A vitamini eksikliği

Eğer A vitamini değerleriniz düşükse doktorunuz size vitamin takviyesi önerebilir. Bu takviyeleri doktorunuzun yönlendirdiği şekilde kullanın. Gelişmiş ülkelerin vatandaşları yeterli besin alabildiklerinden dolayı A vitamini eksikliğinden pek muzdarip olmazlar.

Genetik bozukluklar

RP (retinis pigmentosa) gibi genetik bozukluklardan kaynaklanan tavuk karası hastalığı maalesef tedavi edilemiyor. Retinada pigment oluşumuna neden olan bu genetik hastalık düzeltici lenslere ve ameliyata yanıt vermiyor. Bu sebeple genetik bozukluklar sonucu tavuk karası olan hastalar gece araba kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıdırlar.

Tavuk karası nasıl önlenir ?

Usher sendromu gibi genetik bozuklukların ya da doğum kusurlarının neden olduğu tavuk karasını önlemek için yapılabilecek hiçbir şey yok. Ancak yine de kan şekeri oranlarınızı düzenli olarak kontrol ettirebilir ve tavuk karasının ortaya çıkma riskini en aza indirmek için dengeli bir diyet uygulayabilirsiniz.
Katarakttan korunmanızı sağlayacak antioksidan, vitamin ve mineral içeren yiyecekler tüketmeniz bu noktada önerilir. Özellikle A vitaminini çokça içeren besinler bu meyanda tercih edilmelidir.

Gece körlüğü hangi vitamin eksikliğinde olur ?

A vitamini eksikliğinde. Kavun, tatlı patates, havuç ve balkabağı gibi turuncu renkli belli başlı sebzeler A vitamini için mükemmel kaynaklardır. Buna ek olarak ıspanak, kara lahana, süt ve yumurtada da A vitamini bulunur.

Tavuk karası hastalığıyla nasıl yaşanır?

Eğer tavuk karası hastalığına sahipseniz, kendinizi ve başkalarını güvende tutmak için önlemler almanız gerekir. Tavuk karası hastalığınızın asıl sebebi tespit edilene ve tedavi edilebiliyorsa edilene kadar gece araç sürüşü yapmaktan olabildiğince kaçının.
Bir yere arabayla gitmeniz gerekiyorsa bunu gündüz halletmeye çalışın. Eğer çok acilse gideceğiniz yere sizi bir arkadaşınız ya da aile üyeniz götürebilir. Veya taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca parlak aydınlatılmış ortamlarda güneş gözlüğü ya da kenarlı şapka kullanmak, daha karanlık bir ortama geçtiğinizde yaşayacağınız göz kamaşmasını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.93 ( 6 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu