Taşikardi kalp çarpıntısına neler iyi gelir ?

Taşikardi nedir ?

Taşikardi, kalpteki ventrikül isimli art odacıklarında başlayan ve kalbin çok hızlı atmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Arterden gelen kanla dolan ventriküller bu kanı vücudun geri kalanına dağıtmakla görevlidir. Ventriküler taşikardi olarak da adlandırılan rahatsızlık, kalbin dakikada 100’den fazla ve en az 3 kez düzensiz bir şekilde attığı durumlarda ortaya çıkar. Kalbin elektriksel sisteminde meydana gelen bir işlev bozukluğu bu ritm bozukluğuna sebep olur.
İnsan nabzı, kalbin ritim hızını ve düzenini belirleyen elektriksel tetiklemeler sonucu meydana gelir. Bu sürecin bozulduğu ve elektrik sinyallerinin çok hızlı gönderildiği durumlarda ventriküler taşikardi rahatsızlığı oluşabilir. Kalbin normalden çok daha hızlı atması, kalpteki ventrikül isimli boş odacıkların yeterli miktarda kanla dolmasını engeller. Bunun sonucunda da kalp, vücudun geri kalanına ihtiyaç duyulan kanı pompalayamaz hale gelir. Sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60 ila 100 kez arasında bir sıklıkta çarpar. Kalp çok hızlı çarpmaya başladığında organlar ve dokular kansız kalır, dolayısıyla yetersiz oksijen sebebiyle hasar görür.
Ventriküler taşikardi sadece birkaç saniye veya belki biraz daha fazla süre boyunca etkisini gösterir. Her zaman belirtilere yol açmaz, ancak taşikardinin belirtileri arasında baş dönmesi, göz kararması ve sersemlik gibi yan etkileri sıralanabilir. Genellikle koroner arter rahatsızlığı ve kardiyomiyopati gibi kalple alakalı hastalıkları bulunan kişilerde taşikardi görülür.
İleri seviyedeki taşikardi vakaları ventriküler fibrilasyon, yani hızlı ve düzensiz kalp atış ritmine neden olabilir. Bu durumda kalp atışı o kadar hızlı ve düzensizdir ki sonunda kalp çalışmayı bırakır ve ölüm kaçınılmaz hale gelir. İşte bu sebeple ventriküler taşikardi teşhisi konulduktan sonra ivedi bir şekilde tedavi edilmelidir.

Taşikardi ne demek ?

“Taşi” ve “Kardia” kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıkan taşikardi kelimesi, İngilizce’ye Latince’den geçmiştir. Yunanca’da “Taşi” kelimesi “Hızlı, çabuk” anlamına gelirken, “Kardia” da “Kalp” anlamına gelir. Kalbin hızlı çarpmasını nitelemek için kullanılan taşikardinin terminolojisi bu şekilde özetlenebilir.

Taşikardinin belirtileri

Aşağıda yer alan belirtiler ventriküler taşikardi hastalarında sıklıkla görülür:
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Göğüste ağrı
 • Nefes darlığı
Bunların dışında hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve bazen taşikardi belirtileri hiç gözlemlenmeyebilir.

Taşikardi neden olur ?

Ventriküler taşikardinin asıl, gerçek sebebi ne yazık ki bilinmiyor. Ancak çoğu vakada taşikardi rahatsızlığının bir başka hastalığın sonucu olarak ortaya çıktığı görülebiliyor.
Bunun dışında taşikardiye yol açan rahatsızlıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Kalp kaslarını zayıflatan kardiyomiyopati hastalığı
 • Kişinin geçirdiği kalp krizi sonucu ortaya çıkan yapısal kalp hastalığı
 • Kalbe akan kan miktarının azalması neticesinde etkisini gösteren iskemik kalp hastalığı
 • Kalbin vücudun geri kalanına yeteri kadar kan pompalayamaması durumu, yani kalp yetmezliği
Ek olarak ventriküler taşikardinin bazı formları kalıtsaldır, yani babadan oğula geçer. Bu formlar ise şu şekildedir:
 • Katekolaminerjik polimorfik ventriküler taşikardi
 • Aritmojenik sağ ventrikül displazisi
Nadir görülüyor olsa da bazı vakalarda taşikardi nedenleri arasında aşırı miktarda kafein veya alkol tüketimi, bazı ilaçların kullanımı ve çok fazla egzersiz yapmak da yer alıyor.

Taşikardi nasıl sınıflandırılır ?

Yukarıda da sıralandığı üzere ventriküler taşikardi birçok farklı formda insanları etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Taşikardi çeşitleri ise aşağıdaki kriterlere göre sıralanır.
 • Uzunluk, taşikardi atağının süresi
 • Morfoloji, kalp atış ritmi
 • Hemodinamik etki, kalbin kan pompalama görevine olan etkisi
30 saniyeden uzun süren ve kan akışının azalmasına yol açan taşikardi çok tehlikelidir. Bazen taşikardi hastalarının kalbi aniden çalışmayı bırakıp kan akışının durmasına da sebep olabiliyor.

Kimler risk altında?

Ventriküler taşikardi hastaları genellikle aşağıdaki kriterleri karşılayan kişiler için bir risk oluşturur:
 • Yetişkin, orta yaşın üzerinde
 • Kalp hastalığı olan
 • Önceden kalp krizi geçirmiş
 • Aile bireylerinde ventriküler taşikardi rahatsızlığı olan

Taşikardi teşhisi nasıl konur ?

Öncelikle “Kalp çarpıntısına hangi bölüm bakar?” sorusuna cevap vererek başlayalım. Eğer taşikardi hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, hastanelerin kardiyoloji polikliniklerine müracaat etmeniz gerekir. Doktorunuz fiziksel muayene sonrasında belli başlı bazı testleri uygulama yoluna gidecektir. Muayene esnasında kalbiniz dinlenir ve hastalığın belirtilerini yaşayıp yaşamadığınız sorulur. Nabız ve tansiyon da ölçülür.
Eğer ventriküler taşikardi hastası olduğunuzdan doktor da şüphelenirse sıra test aşamasına gelir. Bu testler arasında aşağıdakiler yer alabilir:
 • Elektrokardiyogram (EKG): Bu test ile kalbin elektriksel hareketliliği ölçülür. Sismograf benzeri bir alet yardımıyla kağıdın üzerine kalbin hareketleri yansıtılır, bu sayede doktorunuz kalpteki anormalliği fark edebilir.
 • Kardiyak MRI: Bu testte güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları yardımıyla kalbin bölmeleri net bir şekilde görüntülenir. Böylelikle doktorlar kalbi detaylı bir şekilde muayene edebilirler.
 • Trans özofageal ekokardiyografi: Bu prosedür, ultrason sondasının özofagus, yani yemek borusundan aşağıya salınması şeklinde uygulanır. Yüksek frekansız ses dalgaları yayarak kalbin detaylı fotoğrafını çeken sonda, doktorların kalp yapısını ve damarları net bir şekilde inceleyebilmesini mümkün kılar.

Taşikardi tedavisi

Gelelim çokça merak edilen “Taşikardi nasıl geçer?” sorusunun cevabına. Hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinde asıl amaç kalp atış ritmini ivedi bir şekilde düzeltmek ve ilerleyen günlerde atak oluşmasını engellemektir. Eğer acil bir durum söz konusuysa hastaya aşağıdaki taşikardi tedavisi yöntemleri uygulanabilir:
 • CPR
 • Elektriksel defibrilasyon
 • Elektrik şoku
 • Antiaritmik ilaç tedavisi
Yukarıda listelenen tedavi yöntemleri sadece hastanın kalbinin durduğu veya durmak üzere olduğu acil vakalar için geçerlidir. Uzun vadeli tedavide ise hastaya ağız yoluyla alınan antiaritmik taşikardi ilaçları reçete edilir. Ancak bu ilaçlar kolay kolay reçete edilmez, çünkü çok ciddi bazı yan etkilere yol açabilirler. Bunun dışında geri kalan uzun vadeli tedavi seçenekleri şu şekildedir:
 • Kardiyoverter defibrilatör implantı: Göğüs veya karın bölgesine yerleştirilen bu elektronik cihaz, anormal bir şekilde atan kalbin ritim frekansını düzeltir.
 • Radyofrekans ablasyonu: Radyo dalgaları yoluyla üretilen bir elektrik akımı, kalbin atış ritmini dengesizleştiren anormal doku oluşumunu yok etmek için kullanılır.
 • Kardiyak resenkronizasyon tedavisi: Kalbin atış düzenini kontrol altına almayı hedefleyen bu tedavide yine bir cihaz implantı kullanılır.

Kalp çarpıntısına neler iyi gelir ?

Evde alabileceğiniz basit önlemler taşikardi oluşma riskini azaltabilmeniz mümkün. Hayat tarzınızda meydana getirebileceğiniz bazı değişiklikler de bu süreci kolaylaştırmanızı sağlayacaktır.
Eğer siz de “Çarpıntıya ne iyi gelir?” diye soruyorsanız, aşağıdaki satırları dikkatlice okumanız önerilir.

Kahve tüketimini sınırlayın

Evet, “Çarpıntı nasıl düşürülür?” sorusunun özet niteliğindeki cevabı budur. Eğer “Kahve neden çarpıntı yapar?” diye soracak olursanız; merkezi sinir sistemini ve beynin serebral korteks bölgesini uyaran kafein maddesini bünyesinde bol miktarda barındıran kahve, çokça tüketildiği zaman tansiyonu yükseltebilir ve bunun sonucunda kalbin elektriksel durumunu olumsuz etkileyebilir.
Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, günde 1 ila 3 adet arası kahve içmek kişinin kalp atış hızını arttırabilir. Bu sebeple risk altındaki kişilerin günde bir bardak kahve, kola, çay veya bir adet çikolatadan daha fazla gıda tüketmemesi öneriliyor.

Potasyum kaynağı gıdaları tüketin

Vücuttaki elektrolit dengesinin bozulması taşikardiye yol açabilir. Elektrolikler arasında yer alan potasyum seviyesinin azalması, en yaygın görülen taşikardi sebepleri arasındadır. Bununla mücadele etmenin yolu ise potasyum kaynağı besinleri tüketmekten geçiyor. Potasyum fazlası olan hiperkalemi hastalarının bu gıdaları tüketmeden önce doktor onayı alması gerekir.
Potasyum zengini besinler arasında ise muz, avokado, sebzeler, patates, turunçgiller ve süt yer alır.

Aslan kuyruğu otu karışımı

Aralarında taşikardinin de bulunduğu birçok kalp rahatsızlığına karşı geleneksel Çin tıbbında sıklıkla kullanılan aslan kuyruğu otu, bünyesinde alkaloid leonurin denilen doğal bir damar genişletici maddeye sahiptir. Antispazmodik özelliği sayesinde kalp kaslarının gevşemesini sağlayan aslan kuyruğu otu özünden bir çay kaşığı alıp sıcak suyla karıştırdıktan ve birkaç dakika bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Kedi otu çayı

Valerian veya Türkçede bilinen ismiyle kedi otu, kalp kaslarını sakinleştirip yumuşatan ve fonksiyonlarını normale döndürebilen bir bitkidir. Kişiyi dinginleştirici ve uykusunu düzenleyici bir özelliğe de sahip olan kedi otunu seramik çaydanlıkta demleyip içebilirsiniz. Kedi otu çayını hazır olarak satın alabileceğiniz gibi, kedi otunun kendisini aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Taşikardi Hastalığının uzun vadede izlenimi nasıldır ?

Kalp ile alakalı bir rahatsızlık olduğu için ventriküler taşikardi hastalarının aklında “Acaba gerçekten iyileşecek miyim?” gibi soruların belirmesi normaldir. Ancak endişe etmeye hiç gerek yok, çünkü genellikle hastalık hemen tedavi edildiği müddetçe ventriküler taşikardi insan hayatı için tehdit oluşturmaz. Ancak erken teşhis ve tedavi edilmeyen taşikardi hastaları, ani kalp krizi ve diğer bazı ciddi rahatsızlıkları geçirebilir.
Tedavi sürecinde doktorlar tarafından önerilebilecek implant cihazları da ilerleyen süreçte ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıkları giderme noktasında önemli rol üstlenir. Kalbin atış hızını düzenleyen bu cihazlar, vücudun en temel yapı taşlarından kalbin işlevini yitirmemesine de yardımcı olur.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı