Strese Ne iyi Gelir ?

Strese Ne iyi Gelir ?

Strese Ne iyi Gelir
Strese Ne iyi Gelir
Stres; bir takım  uyaranların vücutta oluşturduğu tepkilerdir. Uyaranları engellemek her zaman bizim irademizde olmasa da bedenimizdeki stres seviyesini hafifletebilmek birtakım yollarla mümkün olabilir. Her şeyden önce fiziksel ve kimyasal stres faktörleri konusunda tedbir almak gerekir; çünkü strese ne iyi gelir başlıklı makalemizde bahsedeceğimiz stres hafifleten yöntemlerin, bu stres faktörlerinin getirmiş olduğu etkileri gidermesi asla mümkün olmaz. (Fiziksel ve kimyasal stres faktörleri: Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak ortam, tüp gazı, metan gazı, baca gazı, enfeksiyonlar, zehirlenmeler, elektrik çarpmaları, darbeler ya da sarsılmalar) En acil şekilde hastaneye başvurmak ve müdahale ettirmek gerekir.
Psikolojik ve sosyal stres faktörlerinin bedensel ve ruhsal etkilerinin azaltılması için ilk önce beslenme düzeninin değiştirilmesi gerekir. Bir insan bünyesine ne alıyorsa onu yansıtır. Bu yüzden besinlerde doğallıktan ve kaliteden yana olmakta fayda vardır. Doğal ürünler bedenin ve davranışların doğallığını korur.

Strese İyi Gelen Besinler:

Strese iyi Gelen Besinler
Strese iyi Gelen Besinler

Sağlıklı beslenmek; kişiyi karaciğer, kalp, böbrek, dolaşım, sinir ve sindirim sistemi hastalıklarından büyük ölçüde koruyacağı için, otomatikman stres faktörlerinin pek çoğunu bertaraf etmiş olacaktır. Unutulmamalıdır ki zayıflamak sağlıklı olmak ile eş değer değildir. Önemli olan sağlıklı zayıflamaktır. Bu yüzden tek tip beslenme şekillerinden ve şok diyet uygulamalarından kaçınmak beden sağlığının geleceği açısından önemlidir. Strese hemen hemen tüm besin grupları iyi gelir. Burada asıl mevzu vücudun ihtiyacı olan tüm ögeleri “gerektiği ölçüde” vücuda kazandırmaktır. Mahrum kalmayan bir beden zaten stresten korunur. Strese iyi gelen besinlerden bazıları şunlardır:

Sebze ve Meyveler: Direnci arttırıcı özelliği olan brokoli ve antibiyotik özelliğinde olan sarımsak, strese iyi gelen sebzelerin başında gelir. Kabak ise hem A vitamini, hem beta karoten hem de lif içeriği bakımından zengin olduğundan antioksidan özelliktedir. Yani hem vücudu serbest radikallerden kurtarma hem de sindirim sistemini tam randımanlı çalıştırma açısından oldukça etkilidir. Bağırsak sistemine iyi gelen her besin, tüm vücuda iyi gelir. Bağırsaklar vücudun ikinci beyni gibidir. Vücudu tüm atık maddelerden arındıran ve döngüler için yer açan önemli bir sistemdir. Bu yüzden bol yeşillik ve lif içeriği yüksek olan sebzeler ve meyveler tüketilmelidir. (Hurma, portakal, kayısı, kiraz, böğürtlen, şeftali, ananas, greyfurt) Özellikle asitli meyvelerdeki doğal şekerler vücut direncini arttırır, bağışıklığı destekler ve C vitamini desteği sağlar.
Süt ve Süt Ürünleri: Bu ürünlerdeki tirozin maddesi beyindeki seratonin salgısını uyarır. Seratonin, mutluluk hormonudur. Kişiye iyi hissettiren bir maddedir. Dolayısı ile stres seviyesini normale döndürmede bu hormonun yeri yadsınamaz. Ayrıca bu ürünlerde bulunan triptofan isimli aminoasitler ise kasların gevşemesini sağlar.
Bitter Çikolata: Kakao yüzdesi en yüksek olan çikolata çeşididir. Kakao kuvvet verme, iştah açma, idrar söktürme ve zinde hissettirme özelliğindedir. Beyindeki seratonin salgısını uyarmakla birlikte; antioksidan özelliği ile vücuttan serbest radikallerin de uzaklaşmasına yardımcı olur.

Stres ile ilgili seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

  1. Stres Nedir ?
  2. Stresin İnsan Vücudunda Yarattığı Değişiklikler
  3. Gelişim Stresleri Nelerdir ?
  4. Ailede Stres Faktörü
  5. Toplum Düzeyinde Alınabilecek Stres Tedbirleri
  6. Strese Ne iyi Gelir ?
  7. Strese iyi Gelen Çaylar
  8. Evlilik ve Stres

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 7 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı