Strese iyi Gelen Çaylar

Strese iyi Gelen Çaylar

Strese iyi Gelen Çaylar
Strese iyi Gelen Çaylar
Özellikle son zamanlarda sindirim ve stres durumları için bitki çaylarından yararlanma durumu artış göstermiştir. Gerek uzmanlar, gerek sağlıklı yaşam koçları günde 2 kupa bardağı kadar bitki çayını mutlaka önerir. Vücut fonksiyonları sonucu ortaya çıkan serbest radikallerin, hücrelerin tam randımanlı çalışabilmesi için vücuttan giderilmesi şarttır.
Bağırsaklar ise vücut fonksiyonların döngüsü için düzenli olarak (günde en az 1 ya da en fazla 3 kere) boşaltılmalıdır. Böbrek ve bağırsak sistemleri genel sağlığı doğrudan etkileyen önemli sistemlerdir. Bu sistemlerde bir sorun çıktığında vücut adeta krize girer ve stres oluşur. Yüksek ihtimalle de kalıcı hasarlar bırakır.
Bitki çayları bu vücut sistemlerini destekler nitelikte olan doğanın bize sunduğu nimetlerdir denilebilir. Strese iyi gelen çaylardan bazıları şunlardır:
Yeşil Çay: E ve C vitamini açısından zengin bir antioksidandır. Ayrıca içerisinde çinko, selenyum, manganez ve krom elementleri bulunur.
Papatya Çayı: Siniri ve stresi yatıştırıcı özelliği ile bilinir. Ayrıca doğal bir ağrı ve sancı gidericidir. Kadınların adet döngülerinde sıkça yararlandıkları çaylardan olduğu söylenebilir. Hazımsızlık-gaz giderici ve idrar söktürücü özellikleri de bulunur. Grip-nezle gibi enfeksiyonların çabucak iyileşmesini sağlar.
Kiraz Saplı Çay: Kiraz sapı kaynatılıp içildiğinde çok etkili bir şekilde idrar söktürdüğü görülür. Yani serbest radikallerin adeta düşmanıdır.
Yasemin Çayı: Antioksidandır, sinir ve stres yatıştırıcıdır. Bağışıklığı destekler, kanserleşmelerin etkin şekilde önüne geçer. Vücudun neredeyse tüm sistemine küçük ya da büyük katkıları vardır.

Strese İyi Gelen Egzersizler

Strese İyi Gelen Egzersizler
Strese İyi Gelen Egzersizler
Egzersizler sağlıklı bir yaşam tarzının vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan ne kadar sağlıklı beslenirse beslensin, aldığı bu enerjileri doğru bir şekilde harcamadıkça vücudu stresten arındırması mümkün olmayacaktır. Metabolizmanın canlanması, gereksiz yağlanmaların önüne geçilmesi egzersize bağlıdır.
Yürüyüş: Her insanın günde en az yarım saat yürümesi gerekir. Hangi tempoda yürüneceği ise kişinin genel sağlık durumuna bağlıdır. Yürüyüş, çoğunlukla riski olmayan, ayakları tutan her insanın yararlanabileceği bir egzersiz çeşididir. Genel sağlık durumu iyi olan kişilerin hızlı tempoda yürümesi önerilir. Pek çok kas grubunu çalıştırmak, metabolizmayı canlandırmak bu şekilde mümkün olur. Koşmak ve merdiven çıkmak kalbe yük bindirdiği için ve vücudu stres durumuna getirdiği için genellikle tavsiye edilmez. Ağır ve gereğinden uzun tutulan sporlar görüntü açısından kısa vadede mutlu edici sonuçlar verse de, bu süreçte girilen stresler sonucunda hücrelerde atık madde birikmesi oluşur. Bu da erken yaşlanmaya ve kalp sorunlarına davetiye çıkarır.
Nefes Egzersizleri: Nefes almak ve vermek her ne kadar bizim kontrolümüz dışında gelişen bir şey olsa da, yaşadığımız zaman içerisinde farkında olmadan yanlış bir nefes alma alışkanlığı geliştirmiş oluruz. Doğru nefes almak vücudun tüm organlarına yeterli oksijen gitmesi demektir. Bu da stresi dengeleyen önemli bir faktördür. Nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesi, diyafram solunumu yapılması (nefes alırken karın bölgesinin şiştiği nefes şeklidir.), vızıltılı şekilde nefes vermek (meditasyonda çok kullanılan bir yöntemdir, arada sırada bunu yapmakta fayda vardır) stres seviyesini azaltan, dolaşım sistemini düzenleyen, tansiyonu düşüren nefes alma şekilleridir.
Yoga-Meditasyon: Zihin-beden ve nefes bütünlüğünün sağlanmasında oldukça faydalı olan yoga ve meditasyon; vücudu gündelik stres faktörlerinden uzaklaştırarak yenilenmeyi ve kaliteli bir enerji toplamayı amaç edinir. Zihni olumsuz düşüncelerden arındırmak isteyenlerin başvuracağı çok güzel bir yöntemdir. Hem bedensel pratik hem de nefes egzersizleri mevcuttur. Kişi kendi benliğine kavuşur ve kendisini çok daha iyi tanımaya başlar. Bunu takiben kendisini tanıdıkça ve neye ihtiyacı olduğunu bildikçe de stres faktörlerine karşı çok daha dirençli hale gelir.

Stres ile ilgili seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

  1. Stres Nedir ?
  2. Stresin İnsan Vücudunda Yarattığı Değişiklikler
  3. Gelişim Stresleri Nelerdir ?
  4. Ailede Stres Faktörü
  5. Toplum Düzeyinde Alınabilecek Stres Tedbirleri
  6. Strese Ne iyi Gelir ?
  7. Strese iyi Gelen Çaylar
  8. Evlilik ve Stres

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu