Serebral palsi nedir ?

Serebral palsi nedir ?

Serebral Palsi Belirtileri
Serebral Palsi Belirtileri
Serebral palsi (Cerebral palsy) ; beyin felci olarak bilinen, beyinde kas ve iskelet sistemini kontrol eden bölümün kısmi olarak fonksiyonlarını yerine getirememesi ile birlikte merkezi sinir sisteminde meydana gelen tahribat sonucu kas ve iskelet sistemi yapısını bozan merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Beynin motor fonksiyonlarını kontrol ettiği bölgede meydana gelen anormal durumlar sonucunda ortaya çıkar.
Cerebral palsy hastalığı genellikle doğum öncesi, doğum sonrası ve küçük yaşta meydana gelir. Küçük yaşta meydana gelen CP (Cerebral Palsy) duruş bozukluğu, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, şekil bozuklukları gibi sonuçlara sebep olur. Hastalık yaş ile birlikte ilerlemez ancak herhangi bir iyileşme de göstermez.
Serebral Palsi hastalığı ile birlikte bu kişilerde genellikle titreme, zekâ geriliği, duyu organlarında meydana gelen bozulmalar, konuşma ve öğrenme rahatsızlıkları ya da epilepsi ortaya çıkar. Küçük yaşta meydana gelen Serebral palsi ile beraber görülen bu tür rahatsızlıklar tedavi ile giderilebilirken, serebral palsi hiçbir tedavi ile kalıcı olarak düzelememektedir. Ancak erken yaşta teşhis edilen ve tanısı konulan serebral palsili çocukların daha kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlamak için erken tedaviye başlamaları şarttır.

Serebral palsi kaç yaşında belli olur ?

Cerebral palsy hastalığı 3 farklı dönemde ortaya çıkabilir, bu dönemler: Doğum öncesi, doğum sonrası ya da 3 yaş olarak gruplandırılabilir. Genetik yapıya bağlı olarak değişiklik gösteren ve genellikle doğum sonrası dönemde meydana gelen serebral palsi hastalığı bebeklerde: 1.Aylık, 4.Aylık, 8 Aylık ve 10.Aylık olduklarında çeşitli belirtiler ile kendisini belli eder.
Bebeklik döneminde herhangi bir belirtiye sahip olmayan ancak 3. Yaşında bu belirtileri taşıyan çocukların sayısı da oldukça fazladır.  3 yaşından sonra ki dönemlerde serebral palsi hastalığının görülme sıklığı ise düşüktür.

Serebral palsi nasıl anlaşılır ?

Serebral Palsi Belirtileri
Cerebral palsy nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir ?
Cerebral palsy Hastalığında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Cerebral palsy hastalığının anlaşılması için ebeveynlerin çocuklarının hareketlerini ve davranışlarını dikkatle gözlemlemesi, olası anormal durumlarda uzman hekimlere danışması gerekir. Serebral Palsi hastalığında gözle görülen belirtiler şunlardır.
 • 1-4 Aylık bebeklerin sürekli uyuşuk, uyku halinde ve sessiz olması,
 • Sık meydana gelen zorlayıcı kusmalar,
 • Postür bozuklukları, omuzların çökük ve boynun çene yönünde eğik olması,
 • Baş kısmını kontrol edememesi, dik tutamaması,
 • El ya da ayak parmaklarının içe doğru bükük olması,
 • Her iki gözde meydana gelen şaşılık,
 • Ağızdan sürekli ve yoğun olarak gelen salya akıntısı,
 • Etrafta meydana gelen olaylara tepki vermemesi,
 • İsmi ile seslenildiğinde tepkisiz kalması, duymaması,
 • Çapraz bacak sendromu ya da ayak parmaklarının ucunda yürümesi,
 • Kendi başına uzatılan yiyecekleri almaması ya da ağzına götürerek çiğneyememesi,
 • Genel anlamda vücutta meydana gelen duruş ve şekil bozuklukları,
Gibi belirtilere sahiptir. Doğum sonrası dönemde bebeklerde bu belirtilerden herhangi biri görüldüğü takdirde uzman Çocuk Sağlığı hekimlerine başvurmak gerekir.

Serebral palsi çeşitleri

Motor fonksiyonlarının görevini yerine getiremediği ve beyin felci olarak adlandırılan Serebral Palsi hastalığı kendi içerisinde 3 farklı çeşide ayrılır. Serebral Palsi çeşitleri şu şekilde tanımlanır;
 • Spastik CP (Cerebral Palsy)
 • Diskinetik CP
 • Ataksik CP olarak 3 farklı tiptedir. Serebral Palsi tipleri çocuğun vücudunda meydana gelen sorunlara göre ayrıştırılır.
Spastik Tip Serebral Palsi: Spastik tip kasların sertleşmesi sonucu ortaya çıkan SP hastalığına verilen isimdir. Kaslarda meydana gelen sertlikten dolayı kas gelişimindeki gerileme ve hareket kısıtlılıkları görülür.  Hemiparezi, Diparezi ve Tetraparezi olarak kendi içinde 3 farklı çeşide sahiptir. Hemiparezi: Kol, gövde ve bacakta, Diparezi: Daha çok iki bacakta ve parmak uçlarında, Tetraparezi: Tüm vücut ve özellikle baş kısmında meydana gelen sertliklerdir.
Diskinetik Tip: Bacak, kol, yüz, ayak ve ellerde meydana gelen kontrol dışı hareketlerin görüldüğü serebral palsi türüdür. Çocuklar bu bölgelerde meydana gelen hareketleri kontrol edemezler.
Ataksik Tip: Yürüyememe, baş ve boyun kontrolünün çok zayıf olduğu durumlardır. Bu tipte ki Cerebral palsy hastası çocuklar geç ve zor yürümeye başlar.
Bazı nadir durumlarda 3 tipin aynı görüldüğü SP hastalıkları da mevcuttur.

Serebral palsi tedavisi

Serebral Palsi Belirtileri
Cerebral palsy Nasıl Tedavi Edilir?
Pediatrik nörologlar tarafından yapılan EEG, EMG, SEP, VEP ve MR gibi tahlillerin yapılması sonucu çocuklarda Serebral Palsi hastalığının tanısı konulur. SP tanısı konulan çocuklarda yaşam kalitesini artırmak amacı ile çeşitli rehabilitasyon tedavileri uygulanır. Hastalığın bu türdeki tedaviler ile tamamen geçmesi mümkün değildir. Günümüz itibari ile SP hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi türü bulunmamaktadır. Yapılan tedaviler ile birlikte.
 • Duyu sisteminde iyileşme,
 • Kontrol dışı hareketlerin azaltılması,
 • Kaslarda meydana gelen sertliğin durdurulması ve yumuşatılması,
 • Yeme, içme, giyinme gibi kendi hayatını idame ettirebilecek beceriye kavuşturma gibi yetilerin geliştirilmesi sağlanır.
SP tedavisi için uygulanan rehabilitasyonlar başarılı olursa, çocuklar hayatlarının geri kalanını daha kaliteli bir şekilde sürdürebilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı