Sedef hastalığı kansere yol açar mı?

Sedef hastalığı kansere yol açar mı?

Sedef hastalığı kansere yol açabilir. Sedef hastaları bağışıklık sistemi problemi yaşayan hastalardır. Bağışıklığın sorunlu olduğu durumlarda vücut pek çok hastalığa açık hale gelir. Kanser de bu hastalıklardan bir tanesidir. Hem hastalığın kendisi hem de tedavisi süresince kullanılan ilaçların etkileri kanser hastalığında tetikleyici rol üstlenir. Özellikle deri, kolon, meme ve rahim kanseri; sedef hastalığının sebep olduğu kanser türlerinin başında gelir. (bknz : meme kanseri belirtileri)

Sedef hastalığından kurtulanlar var mı ?

Maalesef hayır; sedef hastalığından tamamen kurtulmak bu günün şartlarında mümkün değildir. Sedef hastalığının semptomları (belirtileri) tıbbi ya da alternatif olmak üzere pek çok tedavi yöntemleri ile giderilebilir. Bu iyileşme dönemi aylar hatta yıllar boyunca devam edebilir. Böyle olunca kişi sedef hastalığından tamamen kurtulduğunu düşünür. Ancak günün birinde belli başlı tetikleyici faktörlerle birlikte yeniden nüksetmeye başlaması kaçınılmazdır. Bu yüzden “sedef hastalığını yendim” sözüne “tamamen kurtuldum” anlamıyla bakılmamalıdır. Geçici bir kurtuluş durumudur denilebilir. Ancak sedefin psikolojide bıraktığı yıkıcı etkileri yenmek mümkündür.

Sedef hastalığı geçer mi ?

Sedef hastalığının semptomları geçici olarak son bulabilir; ancak bir gün mutlaka tekrardan kapıyı çalacaktır. Sedef hastalığının asıl sebebi net olarak bilinmediğinden sedef hastalığına kesin çözüm bulabilmek ve hiç olmamış gibi tamamen ortadan kaldırabilmek de pek imkân dâhilinde değildir.
Ancak sedef tedavisi kesin çözüm sunmasa da, iyileşme dönemlerini uzun tutabilmek ve semptomların psikolojik ve fiziksel etkilerini hafifletebilmek mümkündür. Alevlenme döneminden iyileşme dönemine geçildiğinde kişiler tetikleyicilerden uzak durup, verilen tedaviye muntazam şekilde devam edebildiği takdirde iyi dönemleri uzun tutacaktır.
Aşırı strese sokan ve yoran işler sedef hastaları için uygun işler değildir. Mecbur olmadıkça bu tip işlerden uzak durulmalıdır. Doktorun reçete etmediği ilaç kullanımlarından da kesinlikle kaçınılmalıdır.

Sedef hastalığı ölüme neden olur mu ?

Sedef hastalığı genel itibari ile öldürücü bir hastalık değildir, ancak ciddi bir hastalıktır. Sedef hastalığının vücuttaki yayılımı ve formu hayati tehlike konusunda belirleyicidir. Nadir de olsa bazı sedef hastalığı formları bütün vücutta iltihaplı yaraların oluşmasına sebep olabilir. Bu yaraların vücutta yoğunlukta olması ve bağışıklık sisteminin bu durumun üstesinden gelecek güce sahip olamaması durumlarında sedef hastalığı ölümcül bir tablo oluşturabilir. Bu yüzden ciddiye alınıp önüne geçilmesi gereken bir hastalıktır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu