Riskli Gebelik Nasıl Takip Altına Alınır ?

Riskli Gebelik Nasıl Takip Altına Alınır ?

Riskli Gebelik Nasıl Takip Altına Alınır
Riskli Gebelik Nasıl Takip Altına Alınır

Riskli gebelik durumlarında eğer fizyolojik veya biyolojik bir hastalık söz konusu ise öncelikle bu hastalığa yönelik tıbbi tedaviler uygulanır. Yüksek riskli gebeliklerde anne adayının durumuna göre bebeğin içinde bulunduğu keseden sıvı örneği alınır ve incelenir. (Amniyosentez) Fetal büyümeyi takip eden görüntüleme işlemleri (Doppler USG), kordon kanından örnek alınması( kordosentez) ve plasental dokudan örnek alınması gibi ileri seviye incelemeler rutin olarak istenir.

Perinatoloji uzmanının sık aralıklarla kan ve idrar tahlilleri yaptırmasının yanı sıra muayene ve ultrason incelemeleri de takip sürecinde olacaktır. Riskli gebeliklerde yakından takip çok önemlidir ve gebeliğin devamı anne ya da bebeğin hayatını riske atıyor ise hamileliğin doğum ile sonlandırılması en etkili tedavi seçeneği olarak düşünülebilir.

Riskli Gebelik Yaşayanların Ne Yapması Gerekir ?

Riskli Gebelik Yaşayanların Ne Yapması Gerekir
Riskli Gebelik Yaşayanların Ne Yapması Gerekir
Riskli gebelik yaşadığı kesinleşen anne adaylarının, bir kadın doğum uzmanı ve riskli gebelik uzmanı (perinatolog) gözetimine girmesi ve doktor kontrolünden çıkmaması kesinlikle şarttır. Doktor kontrolünde olacak şekilde uygun görüldüğü anda anne adayına Progesteron hormonu takviyesi verilir. Bu hormon takviyesi sayesinde oluşabilecek muhtemel sağlık sorunları da en aza indirgenebilir. Çünkü progesteron hormonu bebeği rahimde tutmak ve bebeği beslemek için anne adayına güç veren ve destekleyen bir hormondur.
Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenme, bol su içme, stresten uzak durma, zorlayan ve yoran aktivitelerden kaçınma, gerekli görülürse yatak istirahati yapma, bol bol dinlenme, cinsel ilişkiden kaçınma, yürüyüş yapma ve muhakkak doktor kontrollerini ve gerekli olan tetkik ve taramaları aksatmamak riskli gebeliklerde yapılması gerekenler arasındadır.

Riskli Gebelik Durumunda Hastanın Yapması Gerekenler Nelerdir?

Riskli Gebelik Durumunda Hastanın Yapması Gerekenler Nelerdir
Riskli Gebelik Durumunda Hastanın Yapması Gerekenler Nelerdir

Yüksek riskli gebeliği kontrol altına almak ve bu süreci en iyi şekilde atlatmak için;

  • Doktorun gebelik süresince yaptırdığı hiçbir testi kaçırmamak ve doktor kontrolüne düzenli bir şekilde gitmek gerekir.
  • Bol miktarda protein, meyve, sebze ve süt ürünleri içeren bir diyet listesi hazırlanmalıdır. Diyet listesine nelerin eklenmesi gerektiği konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.
  • Doktorun riskli gebeliği kontrol altında tutmak için önerdiği demir, vitamin tarzındaki ilaçlar belirtilen süre ve dozda düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Ne olursa olsun hiçbir şekilde sigara içilmemelidir. Sigara bırakma konusunda sorun yaşanıyorsa; bu konuda tıbbi yardım alınmalıdır.
  • Gebelik süresince kesinlikle alkol tüketilmemelidir.
  • Gün içerisinde bebeğin karındaki hareketleri sık sık takip edilmelidir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu