Retina Yırtığı Nedir ?

Retina Yırtığı Nedir ?

Retina Yırtığı Nedir
Retina Yırtığı Nedir
Gözün iç duvarını kaplayan, inceliği 200 mikron olan (1 mm’nin 5’te 1’i), üzerinde sinir hücrelerini ve sinir hücrelerini besleyen damarları bulunduran yapıya retina denir. Işığı algılayan tabakadır. Algılanan ışık, retinanın üzerinde bulunan sinirler ile beynin görme merkezine iletilir. Bu tabakada mekanik sebeplerle her hangi bir yırtılma gerçekleşirse buna retina yırtığı denir.
Gözün iç duvarını kaplayan retina; yine gözün iç kısmında bulunan jel tabaka sayesinde korunur. Bu jel tabakanın belli bir kıvamı vardır. Bu kıvam doğal sebeplerle ya da dışarıdan müdahalelerle bozulduğu zaman retina da tehlike altına girer. Retinada özellikle perifer (kenar) kısımlar yırtılmaya çok meyillidir. Ayrıca retinanın hücresel olarak yenilenme özelliği mevcut değildir. Bundan dolayı bir yırtılma gerçekleştiğinde, bu yırtık zamanla genişlemeden hemen müdahale edilmesi şarttır. Aksi takdirde yırtılıp genişleyen bölgelerde ışık algılanamaz ve görüntü kaybı yaşanır. Ne kadar erken müdahale edilirse retina dokusunu kurtarmak o kadar mümkün olur.

Retina Yırtığı Sebepleri Nelerdir ?

Retina Yırtığı Sebepleri Nelerdir
Retina Yırtığı Sebepleri Nelerdir
Retina yırtığı oluşturan en yaygın etmen; başa ve gözlere alınan şiddetli darbelerdir. Bu darbeler gözün içerisindeki jel yapıda hareketlenmelere ve retinada çekintilere sebep olur. Ani hareketlerin ve darbelerin hüküm sürdüğü spor dallarında retina yırtığı durumları yaygın yaşanır. Örneğin;
  • Dövüş sporları (Tekvando, boks, karate, aikido)
  • Top ile oynanan sporlar (Basketbol, futbol, voleybol gibi)
Yüksek miyoplu gözlerde retina yırtığı konusunda riskli gruptaki gözlerdir. Özellikle 4-6 numara üstü miyoplarda bu risk daha da artar. Bu tip gözler diğer gözlere göre daha uzun yapıdadır. Retinada yırtılmaya meyilli olan ince tabakalar, normal gözlere göre daha yoğundur.
Yaşlılık da bir diğer risk faktörüdür. İlerleyen yaş ile birlikte gözün içindeki jel yapının kıvamı bozulur, daha hareketli ve daha sulu bir hal alır. Bu yüzden retina çok daha riskli duruma geçer.
Görüntünün ne şekilde bozulacağı yırtığın oluştuğu retina bölgesine göre değişiklik gösterir. Örneğin sarı nokta (makula lutea) adı verilen retinanın merkez bölgesinde gelişen yırtıklar çok daha ciddidir. Çünkü göze gelen bütün ışıklar sarı nokta bölgesinde toplanır. Hassastır ve özelleşmiş hücreler vardır. Burada bir hasar geliştiğinde santral görme kaybı yaşanır. (Uzağı ya da yakını iyi görememe, renkleri iyi seçememe, gözün önünde oluşan karartılar gibi) Periferde (kenar kısımlarında) gelişen yırtıklarda ise net görememe durumları oluşur. Müdahale edilmedikçe görüntü gitgide bulanıklaşır, çünkü gözün içindeki dinamiklerle ve başın hareketi ile birlikte bu yırtık genişleme gösterir. Retina yırtığının oluştuğu bölgeye göre yırtığın genişleme hızı değişir.

Retina Yırtığı Tedavisi Mümkün mü?

Retina Yırtığı Tedavisi Mümkün mü
Retina Yırtığı Tedavisi Mümkün mü
Retina yırtığı, acil müdahale gerektiren kritik bir göz hastalığıdır. Retina tabakasını oluşturan hücrelerin kendisini yenileme özelliğinin olmaması, durumun daha da kritik olmasına sebep olur. Retina yırtığı %90’a yakın bir oranda perifer (kenar) kısımlarda gerçekleşir. Bu kısımlarda gerçekleşen yırtılmalar ilk anlarda fark edilmez; çünkü çok uzun zamanlar yırtık hiç genişlemeden kendisini koruyabilir. Ancak bir zaman sonra gözde uçuşan lekeler, perdeli ya da bulanık görüntüler ve ışık çakmaları ile birlikte fark edilmeye başlanır. Bu belirtiler yaşandığında yapılacak en önemli şey bir retina uzmanına başvurmak ve acil bir şekilde tedavi ettirmektir.
Retina yırtığı yamalanan bir şey değildir. Yırtığı kapatmaya yönellik tedavi uygulanır. Eğer yırtık ilk aşamalardaysa argon lazer ile kolaylıkla tedavi edilebilir; ancak oldukça derinleşmişse, sarı nokta denilen merkezi bölgede gelişmişse ve beraberinde başka sorunlar da getirmişse (retina dekolmanı) cerrahi müdahale şarttır. (Vitrektomi ve Parsplan; retina sorunlarında en çok başvurulan cerrahi müdahale yöntemleridir.)

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.87 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu