Reiter Sendromu Nedir ?

Reiter Sendromu Nedir ?

Reiter Sendromu Nedir
Reiter Sendromu Nedir

Reaktif artrit veya diğer adıyla Reiter Sendromu, eklemlerde oluşan bir çeşit iltihap hastalığıdır. Hastalığın oluşmasının en büyük sebepleri arasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve bağırsakta meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlardır.

Spondiloartrit hastalıklar grubuna dahil olduğu düşünülen reaktif artrit aynı zamanda otoimmün (kendi dokularına saldırması durumuna yol açan hastalıkların genel adı) bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin sağlıklı doku ve organlara saldırması şeklinde etkisini gösterir. Başarıyla tedavi edildikten sonra artrit gelişimi durur ve çoğunlukla etkisini bir daha göstermez.
Reaktif artrit hastalığından muzdarip olan hastaların çoğunlukla bacak kaslarındaki büyük eklemlerde çeşitli belirtiler oluşur. Artrit üçlüsü, gözde iltihaplanma (konjonktivit) ve idrar yolu iltihabı (üretritis) hastalığın bilinen en büyük sonuçları arasındadır.
Önceleri hastalığın neden olduğuna dair net bir sebep ortaya konulabilmiş değildir. Ancak ABD’deki Ulusal Artrit, İskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü’nün (NIAMS) gerçekleştirdiği araştırmada erkeklerin kadınlara kıyasla reaktif artrit hastalığına yakalanma oranının daha yüksek olduğu ortaya çıkarılmıştır. Keza hastalığın ortaya çıkma yaşı ortalama 30 olarak belirlenmiştir. Ayrıca erkeklerin kadınlardan daha şiddetli ekrem ağrısı çektiği de biliniyor.

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Neden Olur ?

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Neden Olur
Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Neden Olur
İdrar yolunda veya bağırsaklarda bakteri enfeksiyonunun oluşumu, Reiter Sendromu’nun en büyük sebebidir. Reaktif artritle bağdaştırılan ve hastalarda yaygın olarak görülen bakteri ise Chlamydia trachomatis (Ki aynı zamanda Klamidya enfeksiyonlarından da sorumludur) bakterisidir. Bu bakteri genellikle cinsel ilişki yoluyla bir hastadan diğerine bulaşır.
Öte yandan gıda zehirlenmesine yol açan çeşitli bakterilerin de reaktif artrite yol açtığı biliniyor. Bu bakteriler arasında Shigella ve Salmonella bakterileri yer alıyor.
Son olarak genetik faktörler de reaktif artritin meydana gelmesine sebep olabilir. NIAMS’ın yaptığı araştırmada HLA B27 geni olan kişilerin reaktif artrite yakalanma riskinin daha yüksek olduğu görüldü. Ancak enfeksiyon yoluyla reaktif artrit hastalığının nüksettiği tüm hastalada HLA B27 geninin bulunmadığını da belirtmek gerekir.

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Belirtileri Nelerdir ?

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Belirtileri Nelerdir
Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Belirtileri Nelerdir
Genellikle kas ve eklem ağrısı şeklinde belirtilere sahip olan reaktif artrit, sanılanın aksine vücutta nükseden birçok rahatsızlığın en büyük sebebi konumundadır. Hastalığın belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Kas iskelet sistemi

Vücudun kas ve iskelet sisteminde görülen belirtiler arasında eklem ağrısı ve şişlik yer alır. Reaktif artrit çoğunlukla diz, ayak bilekleri ve kasık bölgesinde şiddetli ağrılara yol açar. Ayrıca sırt, kalça ve topukların (Aşil tendonu bölgesi) yanı sıra parmaklarda da zayıflık, kas ağrısı ve şişkinlik görülebilir.

İdrar yolu rahatsızlıkları

Üretritis adı verilen hastalık, kişinin idrar yolunda ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Bilindiği üzere üretra, idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan bir borudur. Reaktif artritin sebep olduğu üretritis hastalığı, bu tüpün iltihap kapması şeklinde meydana gelir. En yaygın belirtileri arasında idrar yaparken ağrı veya yanmanın yanı sıra idrara çok sık çıkma isteği yer alır.
Bu sebeple reaktif artrit hastalığına yakalanan erkeklerde prostat bezinin enfeksiyon kapması şeklinde meydana gelen prostat hastalığının gelişimi de görülebilir. Servisitis ise kadınlarda serviks bölgesinin (rahim ağzı) iltihaplanmasına denir ve kadınlarda reaktif artrit hastalığının bir işaretçisi olabilir.

Göz ve deri

Göz iltihabı reaktif artritin en yaygın belirtilerinden biridir. Ayrıca bu sinsi hastalık kişinin cildini ve ağız bölgesini de olumsuz etkileyebilir. Göz zarında meydana gelen konjonktiv iltihabı hastanın acı, kaşıntı ve akıntı gibi sorunlarla karşılaşmasına yol açar.
Reaktif artrit kapsamında deri döküntüleri de gözlemlenebilir. Ayak tabanlarında küçük püstüller oluşabilir. Ağız içi yaralar ise daha az görülüyor olsa da reaktif artritin diğer belirtileri arasında yer alır.

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Nasıl Teşhis Edilir ?

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Nasıl Teşhis Edilir
Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Nasıl Teşhis Edilir
Doktor hastanın tıbbi geçmişini değerlendirdikten sonra vücutta beliren şişlikler için fiziksel bir muayene gerçekleştirir. Akabinde enfeksiyon ve iltihaplanma için kan testi de yapılır. Bir başka kan testi de hastanın reaktif artritin genetik olarak oluşumuna yol açan HLA B27 genini taşıyıp taşımadığını öğrenebilmek için gerçekleştirilebilir.
Reaktif artritin yol açtığı Klamidya gibi enfeksiyonların teşhisi için cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisinde kullanılan çeşitli testler de hasta üzerinde uygulanabilir. Erkeklerde idrar yolu incelenir, kadın hastalarda ise pelvik muayene veya servik muayene edilir. Doktor gerekli gördüğü durumlarda artrosentez adı verilen işlemi gerçekleştirerek şırıngayla eklemlerde biriken ve şişliğe yol açan sıvıları alabilir. Daha sonra bu sıvı üzerinde testler gerçekleştirilir.

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Nasıl Tedavi Edilir ?

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Nasıl Tedavi Edilir
Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) Nasıl Tedavi Edilir
Reaktif artrit hastalığının tedavisinde uygulanacak yöntem, bu rahatsızlığı tetikleyen etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Enfeksiyon ve iltihaplanmayı gidermek için doktorlar antibiyotik ilaç reçete edebilir. Ağızda oluşan ülserler, deri döküntüleri veya gözde oluşan konjonktiv iltihabı için ayrı ayrı ilaçlar yazılabilir.

İlaç tedavisi

Hastaya uygulanan ilaç tedaviside amaç, altta yatan enfeksiyonu tedavi ederek ağrıyı gidermek veya kontrol altına almaktır. İbuprofen içeren, stereoid olmayan anti inflamatuar ilaçlar (Advil) ve naproksen (Aleve) hastaların ağrılarını giderik enfeksiyonu azaltabilir.
Ancak hastalığın şiddetine ve belirtilerine göre yukarıda yer alan ilaçlar ağrıları azaltmazsa, doktorlar daha güçlü anti inflamatuar ilaçları reçete edebilir. Vücudun salgıladığı kortizol hormonunu kortikosteroid ilaçlar, vücutta oluşan iltihaplanmayı baskılama noktasında etkili olabilir.
Kortikosteroid ilaçlar hem ağızdan alınabilir, hem de krem şeklinde iltihaplı veya şişliğin görüldüğü bölgeye sürülebilir. Bu tedavi yönteminin de işe yaramadığı durumlarda sulfasalazin içeren Azulfidin gibi immünomodülatör ilaçlar reçete edilir.
Keza anti inflamatuar özellikleriyle dikkat çeken Acticlate ve Doryx ilaçları da hastalar için ideal çözüm yolu sunabilir.

Egzersiz

Her gün düzenli olarak egzersiz yapmak, eklem sağlığı için faydalıdır. Eklemleri esnek tutan ve hastanın duygu durumunu olumlu yönde etkileyen egzersizler, kaslara hareket açıklığı da kazandırır. Eğer hastalar eklemlerinde sertlik ve ağrı oluşumu gözlemleyip bunun sonucunda eklemlerini yeteri kadar açamadıklarını düşünüyorlarsa, doktorlarına bu durumu mutlaka bildirmeliler.
Uygulanacak kısa bir tedavi muayenesinin ardından hastaya evde yapabileceği çeşitli egzersizler öğretilir ve bir egzersiz programı verilir. Bu yöntemle amaç, hastanın ağrı çekmeden eklemlerinin hareket genişliğini olması gerektiği seviyeye taşımasıdır.

Tedavi sonrası

Başarılı bir şekilde tedavi edilen hastalarda reaktif artritin tekrar görülme sıklığı çok düşüktür. Ayrıca hastalığın tedavi edilme oranı da gayet yüksektir, çoğu hasta tamamen iyileşir. Ancak bazı vakalarda hastalığın şiddetine göre iyileşme süreci birkaç aydan birkaç yıla kadar çıkabilir.
Öte yandan NIAMS’ın gerçekleştirdiği son bir araştırmaya göre reaktif artrit hastalığını tecrübe eden kişilerin yüzde 15 ila 50’si, ilk tedaviden sonra yeniden hastalığın belirtilerini gözlemleyebiliyorlar.

Reiter Sendromu (Reaktif Artrit) İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır ?

Reaktif artrit, yani Reiter Sendromu kas ve iskelet hastalıkları kategorisine dahil olan bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde insan sağlığına telafisi zor olan çok ciddi etkiler yapabilen hastalık, devlet hastanelerindeki uzman hekimler tarafından teşhis edilebiliyor.
Yukarıda listelenen belirtilerden şüphelenerek reaktif artrit hastalığına yakalanmış olabileceğini düşünen kişiler, hastanelerin Romatoloji (Kas ve İskelet Sistemi Rahatsızlıkları) bölümünden randevu alabilirler.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 8 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı