Radyoterapi Nedir?

Radyoterapi Nedir?

Radyoterapi Nedir
Radyoterapi Nedir

Kanser hücrelerinin bir takım cihazlar ile yüksek doz radyasyon kullanılarak tedavi edilmesi işlemine tıp dilinde radyoterapi denilir. Işın tedavisi ismiyle de anılmaktadır. Çoğunlukla kanser tanısı almış doku ya da hücrelere uygulanır; ancak gerekli görüldüğü takdirde iyi huylu seyreden tümörlere ya da DNA‘lara da uygulanabilir.

Neredeyse tüm kanser çeşitlerinde bu tedavi yönteminin yeri vardır. Özellikle jinekolojik kanserlerde (Rahim ağzı kanseri, vajina kanseri gibi), boyun ve baş bölgelerinde oluşan kanserlerde (beyin tümörü, tiroid kanseri) ve prostat kanserinde oldukça etkilidir. Hastanın durumuna göre radyoterapi şu durumlarda uygulanabilir:
  • Kanserli dokuya cerrahi müdahale yapıldıktan sonra geriye kalan kanserli hücrelerin tekrardan çoğalıp orada tümör oluşturmamaları için radyoterapi uygulaması yapılır ve o hücreler yok edilir. Yani koruyucu tedavide yeri vardır.
  • Cerrahi tedavi ve kemoterapi sürerken radyoterapi de tedaviye eklenebilir. Çok ağır kanser vakalarında bu üçlü tedavi yöntemi kullanılır.
  • Eğer vücutta oluşan kanserli lezyon çok küçükse radyoterapinin tek başına uygulanabilmesi de mümkündür; çünkü radyoterapi küçük lezyonları cerrahi müdahaleye ya da kemoterapiye gerek bırakmadan yok edebilme özelliğindedir.

Radyoterapi Normal Hücrelere Zarar Verir mi?

Radyoterapi Normal Hücrelere Zarar Verir mi
Radyoterapi Normal Hücrelere Zarar Verir mi
Kanserli hücreler, normal hücrelere göre oldukça hızlı bölünme ve çoğalma özelliğindedir. Radyasyon ilk önce bu hücreleri görür ve harap eder. Bundan dolayı radyoterapinin kanser tedavisinde önemli bir yeri vardır; ancak kanserli hücreler kadar olmasa da normal hücreler de tedavi sırasında hasar alır ve bu hasarlar vücutta yan etki oluşturur. Bu da kişilerin tedavi sonrasında günlük hayatlarına geri dönebilmesini zorlaştırır. Bu yüzden günümüzde radyoterapinin uygulanma biçimi değiştirilmiş; normal hücrelerde oluşacak zararı minimum seviyeye indirecek ve kanserli hücrelerin de yıkımını maksimum seviyeye çıkaracak yöntemler geliştirilmiştir.
Görüntü Rehberliğinde Radyoterapi bu yöntemlerden birisidir. Adından da anlaşılabileceği gibi kanserli bölgeyi ayrıntılı bir şekilde görüntüleme özelliğindedir. Işımaların çok daha yüksek dozda ve sadece kanserli dokuya yönelik olması hedeflenmiş ve başarı sağlanmıştır.
Vücudun dışından uygulanan external radyoterapide, vücut radyoaktif halde kalmamaktadır. Radyoterapi odasından çıkıldığı andan itibaren vücut radyasyondan tamamen arınmış olur. Bu da hem hastanın kendisinin hem de çevresindeki diğer insanların sağlığı için önemli bir durumdur. Tuvaleti, banyoyu ya da yatağı ayırmayı gerektirecek bir durum olmaz. Ancak vücudun direk içerisine uygulanan internal (dahili) radyoterapi, bir süre hastanede kalmayı gerektirir. Bu radyoterapi sürdüğü sürece çok mecbur kalınmadıkça refakatçi kabul edilmez, ziyaretler olabildiğine kısa tutulur, hamileler ve çocuklar hastanın yanına kesinlikle alınmaz.

Radyoterapinin Faydaları Nelerdir?

Radyoterapinin Faydaları Nelerdir
Radyoterapinin Faydaları Nelerdir
Radyoterapi uygulaması çoğunlukla başarılı sonuçlar verir. Erken evre kanserlerde çok daha başarılıdır; ancak ne kadar başarılı olursa olsun vücuda dışarıdan gelen her müdahale küçük de olsa bir yan etki doğurur. Bu yan etkinin derecesi kişinin bünyesine ve kanserin geliştiği bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Radyoterapi Uzmanları; hastanın en az zarar ve en büyük fayda ile bu süreci atlatabilmesi için  oluşabilecek tüm risk faktörlerini hastanın bünyesine ve durumuna göre değerlendirir, yöntemleri ve seansları ona göre belirler.
Radyoterapi iki amaçla uygulanır:
  • Küratif Amaçlı Uygulanan Radyoterapi: Kanserin oluşmaya başladığı organdaki ve ona bağlı çevre organlardaki hastalığı kontrol altına almayı hedefleyen radyoterapi uygulamasıdır. Yani “lokal kontrol” sağlanır. Bu uygulama cerrahiden önce veya sonra uygulanabileceği gibi; tamamen cerrahi müdahalenin yerine de uygulanabilir.
  • Palyatif Amaçlı Uygulanan Radyoterapi: Kanserin sebep olduğu semptomları (belirtileri) gidermek amacı ile uygulanan radyoterapidir. Bu semptomlar kanserin köken aldığı ya da yayıldığı organa göre değişiklik gösterir. Ağrı, kanama, öksürük, idrara çıkamama, kol ağrısı, kemik ağrısı, iştahsızlık gibi semptomlar örnek olarak verilebilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 16 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu