Pedofili Nedir

Pedofili Nedir ?

Pedofili Nedir
Pedofili Nedir

Dünya çapında büyük tartışmalara sebep olan ve büyük tepkiler çeken pedofili; yetişkin bireylerin henüz ergenliğe adımını atmamış olan 13 yaşından küçük çocuklara karşı cinsel istek duymaları, fanteziler oluşturmaları ve fırsat oluştuğunda onlarla cinsel doyuma ulaşmaları durumunu tanımlayan cinsel sapma çeşididir.  Bu cinsel sapkınlığı edinmiş kişilere de pedofil denir.

Bir kişiyi pedofil olarak tanımlayabilmek için en az altı aylık süreçte bu duyguların yaşanması gerekir; ancak mevzunun yetişkinlerle sınırlı kalmaması, çocukların da bu işin içine girmesi bu sapkınlığın ya da ruhsal hastalığın mazur görülememesine sebep olur. Ağır suç niteliği taşır. Bu yüzden düşüncede kalmayıp özellikle eyleme geçme eğiliminde olan pedofili vakalarının 6 aylık süreci beklemeden bir an evvel bunun önüne geçmesi gerekir. Pedofil bireyler, kendilerinden küçük çocuklara yönelik cinsel istismar dürtüsünü eyleme dönüştürürken, karşı cinsi veya hemcinsi olması fark etmemektedir.
Pedofil dendiğinde pek çok insanın aklına harabe mekanlarda kalan, yaşlı adamlar gelir. Oysa pedofiller bazen akrabalar, komşular, güven duyulan arkadaşlar, bazen bir öğretmen, bazen bir doktor, cemaat liderleri veya aile bireyleri de olabilir.

Pedofil Bireyler Nasıl Kategorize Edilir ?

Pedofil Bireyler Nasıl Kategorize Edilir
Pedofil Bireyler Nasıl Kategorize Edilir
Pedofil bireyler, kişiye özgü ve kişiye özgü olmayan biçimde kategorize edilebilirler. Kişiye özgü pedofiller, sadece ergenlik öncesi çocuklara karşı ilgi duyan pedofillerdir. Kişiye özgü olmayan pedofiller de hem yetişkinlere hem de çocuklara ilgi duyan bir yapıdadır. Erkek pedofillerde homoseksüel (kendi cinsiyetine ilgi duyan) veya biseksüel (her iki cinsiyete birden ilgi duyan) bir cinsel ilişki yaşama isteği vardır. Yani sadece erkek ya da kız çocuklara değil;  hem erkek hem de kız çocuklara karşı cinsel ilgi duyabilirler.
Pedofil olan bireylerin tümü erkeklerden oluşmaz. Nadir görülse de pedofili tanımına uygun kadınlar da bulunur; ancak erkek ve kadın pedofiller arasında bazı farklılıklar vardır. Pedofili kadınlar psikiyatrik hastalık veya madde bağımlılığı problemleri yaşayan bireylerdir.

Pedofili Olan Kişilerin Özellikleri

Pedofili Olan Kişilerin Özellikleri
Pedofili Olan Kişilerin Özellikleri
Pedofil bireyler genel itibariyle içe kapanık, eşi ve ailesiyle sıcak ilişki kuramayan ve sosyal açıdan çekingen kişilik özelliklerine sahiptir. Ancak son derece sosyal olan ve iyi bir birey ya da aile babası gibi görünen kişilerde de pedofili görülebilmektedir. Pedofil bireylerin dürtülerini eyleme geçirdikleri yaş ortalamaları ise 35-70 yaş arasıdır. Cinsel istismar öncelikle sözlerle başlar. Devamında ise cinsel organını çocuğa gösterme, çocukları çıplak izleme, cinsel ilişkiye ya da mastürbasyona yönelik zorlama, cinsel organını ona sürtme, tecavüz, bedene cinsel amaçla dokunarak okşama gibi türlü şekillerde ortaya çıkan bir durumdur.
Pedofil bireyler için internet başlı başına bir kaynaktır. Bilgi edinme, kurban seçme, iletişim kurma, fantezi oluşturma, diğer pedofili olanlarla bağlantı kurma gibi eylemler için bir araçtır ve bu araç sonuna kadar kullanılır. Çocuklar ne yazık ki özellikle büyük oranda güvenilen akrabalar, öğretmenler, aile bireyleri veya komşular tarafından cinsel istismara uğrar. Güvenilir olduğundan emin olunan bu kişiler tarafından eyleme dökülen cinsel istismarın gerçek olabileceğine inanmak güç olduğundan dolayı çocuklar çok uzun süreler bu gerçekle yaşamaya itilir. İstismarın gerçek olduğuna inanmaktansa çocuğun yalan söylediğine ya da kurgu yaptığına inanmak daha kolay gelir. Pedofiller çoğunlukla bunun arkasına sığınır. Bu bireyler ailenin ve çocuğun güvenini kazanmak için, çocuklara daha yakın olabilecekleri mesleklere ve konumlara geçerek planlarını uygularlar. Çocukla baş başa kaldığında eyleme geçen pedofillerin saldırı ve taciz için tercih ettikleri yerler, çocuğun tanıdığı ve bildiği yerlerden oluşur.

Çocukların Tepkisi ve Yaklaşımı

Çocukların Tepkisi ve Yaklaşımı
Çocukların Tepkisi ve Yaklaşımı
Çocuklar bu konuda genelde çok güven duydukları, sevdikleri veya korkutulabildikleri bireylerden dolayı uğradıkları istismara çok korunmasızdırlar. İstismar eden kişi genelde onu tehdit ederken çocukta korkarak kimsenin ona inanmayacağını düşünürken bunu gizli tutmayı doğru bir düşünce zanneder. Ya da çocuğun yaşı çok küçükse istismarı veya tacizi anlayacak bilinçte olmadığı için gizli kalan bir sır haline gelir. İstismara uğrayan çocuk bu travmayı ömür boyu asla unutmaz. Hatta araştırmalar istismara uğrayan erkek çocuklarının da ilerde istismarcı ya da eşcinsel (homoseksüel) olma riskinin olduğunu ortaya koyar. Yetişkinlikte çeşitli cinsel işlev bozuklukları da oluşabilir.
Çocuklarda cinsel istismar büyük bir travma oluşturur ve ileri dönemde mutlaka bunun etkileri görülür. Bu etkilerden başlıcaları şunlardır:
 • Depresyon,
 • Kabus görme,
 • Uykusuzluk,
 • Ağlama krizleri,
 • İştahın azalması ya da artması,
 • Gece altına kaçırma
Aileler çocuklarında herhangi bir değişiklik veya davranış bozukluğu algıladığında çocuklarını dikkatli bir biçimde gözlemlemeli, mümkünse muhatap olduğu ve girip çıktığı yerleri takip etmelidir. Aynı zamanda bir uzmandan veya pedagogdan profesyonel bir yardım almak da bu ciddi süreçlerde oldukça önemlidir.

Pedofilinin Tedavisi Var mı?

Pedofilinin Tedavisi Var mı
Pedofilinin Tedavisi Var mı
Pedofili tedavisi oldukça zordur. Hassas bir mesele olduğundan dolayı da “ağır suç” niteliğindedir. Tedavi olmak isteyenlerin de genellikle küçük görülme ve yargılanma korkuları tedaviden kaçınmasına sebep olur. Bireyin böyle dürtülere sahip olmaktan rahatsızlık duyması ve bu durumdan kurtulmak istemesi tedavinin başarılı geçmesinde en önemli adımdır. Aksi takdirde sihirli bir değnek misali bir ilaçla ya da doktorun birkaç sözü ve telkini ile bitecek bir şey değildir. Pedofili dürtülerinden kurtulmak isteyenlere psikiyatristlerin uyguladığı bazı tedavi yöntemleri vardır:
 • Davranış bozukluğu tedavileri
 • Sosyal beceri ve iletişim becerilerinin arttırılmasına yönelik tedavi
 • Dürtü kontrol bozukluğu tedavileri
 • Olumlamalar, telkinler (Normal cinsel davranışlara döndürmek amacıyla yapılır.)
 • Antipsikotik ilaçlar (Pedofili dürtülerine eşlik eden psikolojik hastalıkların tedavisi için doktor bu ilaçları yazabilir.)
Seçilecek tedavi yöntemi kişinin durumuna göre ve altında yatan asıl sebebe göre değişiklik gösterecektir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 10 votes)

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. 9 yaşında biri evlenebilir diyen zihniyetli insanlardan ne bekliyoruz ki. Bu durumu savunan bile pedofili benim gözümde. Çocukların üzerinden bir çekemediler ellerini. Çıkarılacak net bir yasa ile 18 yaşından küçük kızların hamile kalması durumunda buna sebep olan yada göz yuman herkes ağır ceza almalı.

 2. Anne ve babalar;
  Çocukları başarıda yarıştıran sistemin parçası olmayın. Her çocuk sizin ve sistemin dayattığı çerçeveye uymak zorunda değildir. Duyarsız doktor, Şuursuz mimar, “Pedofili” öğretmen, sapık bir imam yerine vicdanlı bireyler olmaları sizi daha da onure edecektir.

 3. Afganistan Pakistan gibi bilmediğimiz binlercesi var. Çocuk bedenlere dokunan pis sapıklar. Çocuk gelin yoktur, sapık pedofili adam vardır.

 4. Anne ve Babalar;
  Çocukları başarıda yarıştıran sistemin parçası olmayın. Her çocuk sizin ve sistemin dayattığı çerçeveye uymak zorunda değildir. Duyarsız doktor, şuursuz mimar, “pedofili” öğretmen, sapık bir imam yerine vicdanlı bireyler olmaları sizi daha da onure edecektir.

 5. Pedofili o kadar korkunç bir hastalık ki, belki de anlayış ile karşılanmayacak tek hastalıktır. Çocuklarımızın üstünden gözümüzü ayirmamamız ve her halükarda onlara inanmayı seçip önlem almamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu