Parkinson Nedir?

Parkinson Hastalığı'nın Tedavisi Var mıdır?

Parkinson Nedir?

Parkinson Nedir?
Parkinson Nedir?
Hastalığı keşfeden doktorun adını alan Parkinson; motor sistemine ait, gizli ilerleyen bir hastalıktır. Beynin dopamin sentezi ile görevli “substantia nigra” adlı bölgesindeki hücrelerin hasar görmesi sonucu oluşur. Dopamin; beyinde nöron adı verilen sinirler arasındaki iletişimi gerçekleştiren en önemli maddelerden biridir. Substantia nigra bölgesindeki hücrelerde hasar oluştuğunda, dopaminin sentez ve salınması yetersiz kalır. Bu şekilde meydana gelen dopamin yetersizliği; vücut hareketlerinin yavaşlamasına, kasların sertleşmesine ve kontrolsüz titremelerin görülmesine neden olur.
Parkinson aşamalı ilerleme gösteren bir hastalık olduğu için; hafif titremeler ile başlayan belirtiler, ilerleyerek hastanın başkalarına bağımlı yaşamasını gerektirir. Genellikle 40’lı yaş sonralarında görülürken, erkeklerdeki görülme sıklığının kadınlara oranla daha fazla olması dikkat çekicidir. Ailesinde Parkinson hikayesi olanların hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Parkinson Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın 4 ana belirtisi mevcuttur;
 1. Titreme: Genellikle el ya da parmaklarda başlayan titremeler, hastalığın özelliği olarak dinlenme halinde de görülür.
 2. Kas sertleşmesi: Vücudun herhangi bir yerindeki kas sertleşmesi; hareketleri sınırlarken, ağrıya da neden olabilir.
 3. Hareketlerde yavaşlama: Basit aktiviteleri zahmetli hale getiren hareket yavaşlığı; yürürken dahi, adımları kısaltabilir.
 4. Denge ve duruş problemleri: Vücut duruşunda anormal görüntüler izlenebilirken, denge problemleri de yaşanabilir.
Diğer genel belirtiler;
 • Refleks kaybı: Yürürken kolların sallanması, gülümseme gibi istemsiz hareketler gerçekleşmeyebilir.
 • Konuşma değişiklikleri: Konuşmada yavaşlık, hızlılık ya da duraklamalar oluşabilir.
 • Yazı değişiklikleri: Yazı yazmada zorluk yaşanırken, yazı karakteri normalinden küçük görünebilir.

Parkinson Hastalığı Nasıl İlerler?

Parkinson Hastalığı Nasıl İlerler?
Hastalık nasıl ilerler?
İlk belirti ve yakınmalar;tek elde başlayan titremeler, tek elin ince motor hareketlerinde beceriksizlik, yavaşlama ve tutuklaşma, vücutta öne doğru eğilim ve yürürken tek elini sallamamadır. Hastalığa ait belirtiler; başlangıçta tek bir tarafta görülürken, yavaş ve hissettirmeden ilerleyerek vücudun diğer tarafına da yayılır.
Dinlenme halindeki titreme, en sık görülen belirti olsa da, herkeste görülmeyebilir. İlerleyiciliği korku veren Parkinsonun, ilerleme hızı ve belirtilerinin şiddeti kişilere göre farklılık gösterir.

Parkinson Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Parkinson Hastalığı’nın dopamin eksikliğine bağlı olarak yaşandığı bilinmektedir, ancak dopamine etki eden asıl faktörler tam olarak bilinememektedir. Parkinsonun ortaya çıkışını kolaylaştırıcı bazı risk faktörleri olarak; genetik mutasyonlar, kalıtımsal özellikler ve bazı toksinler tesbit edilmiştir.

Parkinson Hastalığı’nın Tedavisi Var mıdır?

Parkinson Hastalığı’nın Tedavisi Var mıdır?
Hastalığın tedavisi var mıdır?

İlaç Tedavisi : Beyindeki dopamin maddesinin eksikliğine bağlı yaşanan bu hastalıkta, ilaç tedavisi ile bu maddenin yerine konması hedeflenir. Uygun tedavi ile hastaların yaklaşık 1/3’i tedaviye olumlu cevap vererek, yaşamlarını kısıtlama olmadan sürdürdükleri tesbit edilmiştir. Diğer kısmı ise; tedaviye olumlu cevap vermeyen ya da zamanla cevabı bozulan hastalardan oluşur.

Fizik Tedavisi : Kullanılan ilaçlar yanında, hastanın hareketlerini ve duruş bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olmak için, gerekli görüldüğünde fizik tedavi uygulamaları yapılmaktır.
Cerrahi Tedavi : Gelişen tıp teknolojisiyle, Parkinson Hastalığı’nda cerrahi tedavi popülarite kazanmıştır. Hangi hastaya cerrahi müdehalede bulunulacağı, nöroloji doktorlarının incelemeleri sonucunda açıklık kazanır. Beyin pili ameliyatı ile, hastanın beynindeki hedef bölgesine takılan elektrotlara uygulanan yüksek frekanslı elektrik uyarısı, Parkinsonlular’a uygulanan cerrahi tedavi şeklidir. Olumlu sonuçlar alınan beyin pili ameliyatı, gün geçtikçe Parkinson ve diğer hareket bozukluğu hastalarının umudu olmaktadır.

Yaşam Şeklinin Düzenlenmesi

Yaşam şeklinde yapılacak bazı değişiklikler, Parkinson’un neden olduğu sorunların hafiflemesinde yardımcı olabilir. Taze sebze ve meyve, yüksek lif içeren besinler, tam tahıllı gıdalar ile oluşturulan beslenme tarzı, hastalık nedeniyle yaşanan kabızlık sorununu giderebilir. Düzenli yapılacak egzersizler; dengenin korunması, kasların gücünü ve esnekliğini sağlama konularında yardımcı olabilir. Ayrıca, Parkinson hastalarında sıkça gözlenen kaygı ve depresyon tedavisinde, egzersiz oldukça etkilidir.

Alternatif ve Destekleyici Tedavi Yöntemleri

Yapılan araştırmalara göre; bazı alternatif tedavi yöntemleri, bazı hastalar üzerinde olumlu etkisi göstermektedir.

 • Koenzim Q10: Hücreler arasında elektron taşınmasında yardımcı olma özelliği ile fayda sağlar.
 • Masaj: Sertleşen kaslarda gevşeme sağlarken hastanın rahatlamasına da yardımcı olur.
 • Akupunktur: Kas ağrılarını hafifletilebilir.
 • Meditasyon: Kaygı ve stresi azaltarak ruh halini güçlendirir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı