Orgazm olamama nedenleri

Orgazm nedir ?

Orgazm Nedir ?
Nedir ?

Cinsel uyarılmanın zirve noktasına orgazm denilmektedir. Cinsel uyaranları (partnerini çıplak bir şekilde görme, koklama, dokunma gibi uyaranlar) yoğun bir şekilde alan beyin genital bölge başta olmak üzere vücudun her bölgesine sinyaller göndermekte ve büyük bir haz duygusu hissettirmektedir.

Hem erkekler hem de kadınlar orgazmı yaşamaktadır. Kadınların yaşadığı orgazm da neredeyse erkeklerin orgazmına benzer özelliktedir. Erkeklerin penis ucu ile kadınların klitorisi yapısal olarak aynı görevi görmektedir.  Bu bölgeler fazlasıyla haz vermektedir ve kişilerin uyarılmasını sağlamaktadır. Erkeklerin penisinde sertleşme olduğu gibi kadınların da klitorisinde sertleşme görülür ve vajinada ıslaklık oluşur. Bu ıslaklık cinsel birleşmenin kolaylaşmasını sağlar. Kadının orgazmı anında şu işaretler oluşmaktadır:
 • Rahim ve çevresindeki kaslarda ritmik kasılmalar
 • Nefes alışlarında ve kalp atışlarında hızlanma
 • Vücutta titreme
 • Göz bebeklerinde büyüme, dudaklarda kırmızılık
 • Klitoriste sertlik ve ıslaklık
 • Vajina dudağında büyüme, sıcaklaşma ve kırmızılaşma
 • Göğüs uçlarında sertleşme ve dikleşme
 • Yüzde kızarma ve vücutta terleme
Bu yaşanılanlar orgazmdan hemen önceki evredir, buna “plato evresi” denmektedir. Bu evrede çiftler etraflarındaki tüm etkilere tamamen kapalıdır. Sadece o andaki hazza kanalize olmuş durumdalardır. Hazzın zirve noktasına çıkıldığı “orgazm ve cinsel haz evresine” geçildiği anda ise tüm vücutta kasılma ve yay gibi gerilme yaşanır. Vücudun tüm sinyallerinin yandığı ve fazlasıyla efor sarf ettiği orgazm anından sonra tüm fonksiyonlar yavaş yavaş normal seyrine dönmekle birlikte aşırı tatlı bir bitkinlik hissi oluşmaktadır. Bu evreye de “çözülme evresi” denmektedir.

Orgazm Olamama Nedenleri Nelerdir?

Olamama Nedenleri Nelerdir?
Nedenleri Nelerdir?
Orgazm olamama durumuna “anorgazmi” denilmektedir. Yapılan araştırmalar 3 kadından 1’inin hayatı boyunca hiç orgazm olamadığını ortaya koymuştur. Topluma ve bireylere göre bunun altında yatan sebepler değişebilmektedir. Orgazm taklidi yapan kadın ve erkekler de oldukça fazladır. Erkeklerde orgazmın taklidi oranı %16 iken kadınlarda bu oran %51 dolaylarındadır.
Orgazm olabilmek doyurucu bir cinsellik yaşanabilmesi yönünden önemli olsa da her zaman yaşanabilen bir şey de değildir. Orgazm olamama sorunu; akla gelebilecek her türlü organik, psikolojik ve sosyal sebebe dayanabilmektedir. Eşlerin yatak odasında birbiriyle uyum sağlayamaması ve yanlış adımların atılması bunda en büyük sebeptir. Orgazm olamama nedenlerinden bazıları şunlardır:
 • Aceleye getirilen ön sevişme (Cinsel uyarılma ön sevişme ile sağlanmaktadır. Uyarılmanın kalitesi orgazmın kalitesine de yansıyacaktır.)
 • Kötü alışkanlıklar (Alkol, sigara, uyuşturucu gibi alışkanlıklar vücut fonksiyonlarını altüst ettiğinden cinsel hazzın yaşanmasını da sekteye uğratacaktır.)
 • Sevgi ve ilgi kaybı
 • Partnerle uyum problemi yaşamak
 • Deneyimsizlik ve tedirginlik
 • Çocuklukta, ergenlikte ya da gençlikte yaşanılan travmalar, aile sorunları ya da ruhsal sıkıntılar
 • Fizyolojik hastalıklar (diyabet, obezite, kalp ve damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, üreme kanalları ya da idrar yolu ile ilgili hastalıklar, kanser ve akla gelebilecek her türlü hastalık çeşidi)
 • Psikolojik hastalıklar (Anksiyete, depresyon…)
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Cinselliğin ve cinsel hazzın ayıplandığı, kınandığı bir ortamda yaşamak.
Orgazm olamama nedenleri neredeyse her konuya dayanabildiğinden kişiler öncelikle hastaneye başvurarak genel sağlık taraması yaptırmalıdır. Aynı zamanda bir psikiyatristle görüşerek orgazm olamama durumunun altında yatan psikolojik sebepleri irdelemelidir.

Orgazm Sorunu Yaşayan Partnere Karşı Davranış Nasıl Olmalıdır?

Sorunu Yaşayan Partnere Karşı Davranış Nasıl Olmalıdır
Sorun Yaşayan Partnere Karşı Davranış Nasıl Olmalıdır
Orgazm konusunda sorun yaşayan tarafı diğeri hoşgörü ile karşılamalıdır ve nazik davranması gerektiğini bilmelidir. Böyle durumlarda öfkelenmek ve hırçın davranmak işleri düzeltmeyecek, aksine daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir. Sorunları açıkça konuşmak ve kesinlikle suçlayıcı tavır ve imalardan kaçınmak gerekir.
Kişi önceki deneyimleriyle yeni ilişkisini kıyaslama gafletine düşmemelidir. İnsanlar yapısal olarak karmaşık varlıklardır ve bu karmaşıklık onlara çeşitlilik katar. Bundan dolayı her ilişki birbirinden farklıdır ve farklı değerlendirilmesi gerekmektedir. Etraftan duyulan ya da yaşanılan hiçbir şey yeni ilişkiye bulaştırılmamalıdır. Destek, hoşgörü ve terapist desteğiyle her şeyin çözülebileceğinin farkında olan çiftler; hem anorgazmi sorununu hem de beraberinde eşlik eden tüm sorunları aşma konusunda oldukça avantajlı olacaktır.

Orgazm Olamama Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

Orgazmı olamamanın pek çok faktörü olsa da en yaygın faktör kadının ve erkeğin düşünsel dünyalarındaki çatışmalardır. Özellikle kadınlarda obsesif (takıntılı) ruh halleri çok yaşanmaktadır. Cinsel ilişki sırasında kadınlarda duygular ve düşünceler çok etkin rol oynamaktadır. En ufak bir güven sorunu ya da akla yatmayan en ufak bir ayrıntı; partnerinin her zamankinden farklı olan mimikleri ya da davranışları kadının cinsel ilişkiye konsantre olamamasına sebep olmaktadır.
Erkeklerde de duygular ve düşünceler cinsellikte etkin olsa da kadınlarınki kadar etkin değildir. Kadınların bu durumu, sadece orgazm olamamayı değil tüm cinsel aktiviteyi sekteye uğratabilmektedir. Bundan dolayı kadınların terapistten destek almaları çok daha önemlidir.
Terapistler; anorgazmi sorunu yaşayan eşlerle enine boyuna konuşarak akıl kurcalayan sebepleri su yüzüne çıkartıp çözmeyi; sonra da cinsel terapi ile orgazmı doyurucu bir şekilde yaşamanın yollarını öğretmeyi hedeflemektedir. Tedavi tam anlamıyla sonuç alana kadar seanslara devam edilmelidir. Tedavi sonuç aldığında çiftler (özellikle de kadınlar) takıntılı düşüncelerini bir kenara bırakıp tamamen cinsel hazza konsantre olabilmeyi öğrenmiş olacaklardır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu