Nezle Belirtileri

Nezle Nedir ?

Nezle belirtileri
Nezle Nedir

Nezle ya da tıp dilindeki adıyla rinit; alerji ya da enfeksiyona bağlı olarak burundaki ifrazat ya da salgının artış göstermesi durumunu tanımlar. Üst solunum yolu olan burun; vücuda havanın girmesini, giren havanın ısıtılmasını ve iç yüzeyinde bulundurduğu tüyler ile havadaki tozların ve mikropların filtrelenip geri püskürtülmesini sağlayan bir organdır. Bağışıklık sisteminin bir sebepten dolayı zayıf düştüğü bazı zaman dilimlerinde etrafta salgın olan virüslerin burun mukozasına yerleşerek enfeksiyon oluşturduğu durumlar olabilmektedir.

Doktorların hastalık olarak tanımladığı nezle; enfeksiyon ile gerçekleşen nezledir. Enfeksiyon dışında gerçekleşen nezleler şu iki sebebe bağlıdır:
 • Alerjiler (Genellikle bahar aylarında polenlerin havaya saçılmasıyla kişide Nezle belirtileri gözlenir. Bu duruma alerjik rinit de denilir.)
 • Solunum yolunda tepki oluşturabilecek maddeler ( Deterjan, tekstil ürünlerinin üzerine sıkılan koruyucular, karabiber, toz, tüy ya da akarlar buna sebep olur. Bu tür nezle belirtileri anlıktır. Maddeden uzaklaşıldığı zaman son bulur. )
Burun; vücuda solunum yolu ile giren yabancı  ajanları (toz, mikrop, virüs, polen gibi) hapşırma ve akıntı yoluyla dışarıya geri gönderme refleksine sahiptir. Bundan dolayı solunum yollarına giren virüsün etkinliği sürdükçe (yaklaşık 1 haftalık bir süreç) bu refleksler devam eder.

Nezle Belirtileri Nelerdir ?

Nezle belirtileri
Nezle Belirtileri Nelerdir
Nezlede hapşırma ve burun akıntısı en tipik belirtilerdir. Burun mukozasında şişkinlik meydana geldiğinde burun tıkanıklığı durumu da görülür. Özellikle gece yatarken bu tıkanıklık nefes almayı zorlaştırır ve orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östaki borusunda basınç oluşturur. Burundan dışarıya akması gereken akıntılar genizden direk boğaza iner. Yutulan bu akıntı mikroplu olduğundan ağızda kötü kokuya sebep olur ve hem geniz bölgesinde hem de yutakta tahriş oluşturur. Bu sebepten bir süre sonra boğaz ve geniz bölgesinde batma hissi oluşmaya başlar.
Ateş yükselmesi, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık, halsizlik, koku alamama, iştahsızlık, ishal, konsantrasyon bozukluğu da belirtiler arasındadır. (Ateş genellikle çok yüksek seyretmez.)
Eğer bağışıklık yeterince kuvvetli değilse ve nezle beklenenden çok daha uzun sürmüşse; mikroplu akıntının östaki borusundan kulak bölgesine doğru giderek orta kulak iltihabı oluşturma durumları da vardır. Yüksek ateş, balgamlı öksürük, bronşit, hatta zatürre gibi ileri boyutta rahatsızlıklar da oluşabilir; ancak böyle şeyler çoğunlukla yaşanmaz. Nelerin yaşanabileceği tamamen kişinin bağışıklık gücüne ve kendisine ne kadar iyi baktığına bağlı olarak değişir. Hastalıkları atlatma konusunda zorlanan kişilerin nezle bile olsa en erken evrede önlem alması ve tedavi olması gerekir.
Oluşan nezlenin alerjik etmenlere bağlı olarak geliştiğini de şu ayrıntılarla anlayabiliriz:
 • Nezlenin başlangıcında enfeksiyon ile ilgili bulgular görülmez.
 • Boğaz ağrısı, ateş gibi komplikasyonlar yoktur.
 • Özellikle bahar ayında, polenlerin etrafa saçıldığı zaman dilimlerinde yaşanmaya başlar.
 • Hapşırma ve burun akıntısına; göz kaşıntısı, göz yaşarması ya da gözde akıntı gibi bulgular eşlik eder.
 • Enfeksiyona bağlı nezleler 7-10 gün içerisinde geçerken, alerjik nezle 3 haftadan daha uzun süreler devam edebilir.

Nezle İle Grip Arasındaki Fark Nedir?

Nezle belirtileri
Nezle İle Grip Arasındaki Fark Nedir
Nezleüst solunum yolu enfeksiyonlarının en basit formudur. Genel sağlık durumu çok şiddetli etkilenmez. Yatak istirahatine ihtiyaç duyulmaz. Ateş çıksa bile çok hafif seyreder ve kısa zamanda kişi normale döner. Gripte ise influenza virüsü etkinlik gösterir. Bu virüsün çeşitli formları mevcuttur. Çok stratejiktir. Bağışıklık sisteminin bu virüsü kolaylıkla alt edebilmesi zordur.
Bağışıklık sistemi baskılanmış ya da zaafa uğramış kişilerde (diyabetli ya da AIDS’li hastalar gibi) grip virüsü öldürücü bile olabilir. Belirtileri nezleye benzese de çok daha şiddetlidir. Tüm vücuda etki eder. İskelet ve kas sistemini de etkisi altına alır. Şiddetli kas, eklem ve baş ağrıları geliştiği gibi; 38 derecenin üzerine çıkan titremeli ateş tabloları da görülür. Kullanılan ilaçların etki etmesi ve bağışıklık sisteminin virüslerle tam randımanlı savaşabilmesi için yatak istirahati şarttır.

Nezle Tedavisi Nasıldır?

Nezle belirtileri
Nezle Tedavisi Nasıldır
Nezle, çoğunlukla tedavi gerektirmeyen bir hastalıktır. En geç 10 gün içerisinde son bulur. Bu süreçte özellikle burun tıkandığı için yatarken çok rahatsız olma ve az da olsa ateş yükselmesi durumları olabilir. Bu şikâyetler için bir sağlık ocağına başvurarak Pratisyen Doktor tarafından muayene olunması yeterli gelir. Muayeneden sonra doktor semptomatik tedavi uygular. (Şikâyetleri yatıştırmaya yönelik ilaç tedavisidir. Yaşanması engellenemeyecek olan sürecin en rahat şekilde atlatılmasını sağlar.) Semptomatik tedavide genellikle şu üç grup ilaç mevcuttur:
 • Ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç
 • Soğuk algınlığı ilacı (Vücuda direnç kazandırır.)
 • Dekonjestanlar (Burun mukozasındaki şişkinliği ve tıkanıklığı giderici ilaçlardır. Hap olarak ya da buruna sprey şeklinde uygulanabilir.)

Bu ilaçları doktorun belirttiği ölçüde kullanırken, hastalığın hızlı bir şekilde son bulabilmesi için destekleyici şeylerin de yapılması gerekir:

 • Bol su tüketimi (Sık tuvalete çıkartarak vücuttan mikropları biran önce atmayı sağlar.)
 • Bol C vitamini tüketimi (Vücuda gerekli olan direnci ve enerjiyi kazandırır.)
 • Bol güneş ışığı alma (D vitamini kaynağıdır.)
 • Sık sık el ve yüz yıkama (Özellikle burun ve ağız çevresi her fırsatta su ile temizlenmelidir.
 • Kullanılan bardağı (örneğin su bardağını) sık sık değiştirme ya da yıkama
 • Yastık kılıfını ya da yatak çarşafını belirli aralıklarda değiştirme
 • Evi günde en az 2 saat havalandırma

Nezle Nasıl Önlenir?

Nezle belirtileri
Nezle Nasıl Önlenir
Özellikle pek çok kişi ile bir arada uzun vakit geçirmek zorunda kalanlar için nezleden korunmak pek mümkün değildir. Nezle ya da grip gibi salgın hastalıkların özellikle sonbahar ve kış aylarında daha çok görülmesinin bir sebebi de okul ve iş hayatının başlamış olmasıdır. Bu tür ortamlarda kişiler ister istemez hem aynı ortamı hem de virüsleri paylaşmak zorunda kalır.
Mevsim geçişleri de  salgın hastalıkların kolladığı zaman dilimleridir. Vücut sisteminin yeni mevsime adapte olmaya çalışması, mikroplarla savaşma konusunda yeterlilik gösterememesine sebep olur. Okul ya da iş sürecini durdurabilmek pratikte mümkün olmadığından dolayı kişilerin yapabileceği en güzel şey, bağışıklığı arttırıcı ve serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırıcı yöntemleri uygulamaktır:
 • Mevsime uygun sebze ve meyveleri tüketmek (Özellikle C vitamini açısından zengin olmalı)
 • Antioksidan özellikte çay tüketmek (Yeşil çay, kekik ve biberiye çayı gibi)
 • Spor yapmak (Vücut fonksiyonlarını zinde tutmak, hem kasları hemde metabolizmayı güçlendirmek sporla mümkündür. Ayrıca bağışıklığı baskılayan stres faktörünü de ortadan kaldırır. )
 • Kemik suyu ya da et suyu ile yapılmış baharatlı yiyecekleri tüketmek. (Et ve kemik suyu, ihtiva ettiği önemli bileşikler ile bağışıklığa maksimum düzeyde destek sağlarken; baharatlar ise o bileşiklerin vücut içerisindeki etkisini arttırır.)
 • Abur cubur sınıfında olan katkı maddeli kalitesiz gıdalardan uzak durmak. (Abur cuburlar, vücut sistemine zarar veren serbest radikallerin oranını arttırır. Serbest radikallerin vücutta artması ise hücrelerin kendi işlevlerini yapamamasına sebep olur. Bu da her türlü hastalığa davetiye çıkartır.)

Nezle İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır?

Nezle belirtileri
Nezle İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır
Nezle acil müdahale gerektiren kompleks bir hastalık olmadığından dolayı kişiler genellikle sağlık ocaklarındaki doktorlar tarafından da muayene edilebilir ve ilaçlarını temin edebilir. Oradaki doktorlar daha kritik bir tablo gözlemlediği takdirde kişileri hastanelerin Kulak Burun Boğaz Bölümüne sevk edecektir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu