Nace Test Nedir ?

Nace Test Nedir ?

Nace Test Nedir
Nace Test Nedir

Genetik anormallikleri saptama açısından son zamanlarda en çok tercih edilen yöntem NACE TEST yöntemidir. Gebeliğin 10. haftasından itibaren bu test uygulanmaya başlayabilir. Hassas bir testtir ve oldukça da güvenlidir. Hamileliliği ya da anneyi her hangi bir enfeksiyon ya da düşük riski ile karşı karşıya bırakmaması da bu testi tercih sebebi yapan büyük bir avantajdır. Ayrıca çıkan sonuçlar da nettir. Diğer testlerde olduğu gibi “yüksek risk” ya da “düşük risk” şeklinde ihtimaller üzerinden konuşmaz “evet” ya da “hayır” şeklinde sonucu ifade eder.

Sonuçların en geç 7 gün içerisinde çıkması da bir diğer önemli avantajdır. Hem erken dönemde yapılabilmesi hem de sonuçların erken alınabilmesi, anne adaylarının gerçekleri bir an evvel öğrenmelerini; sonuç olumluysa stresten kurtulmalarını, olumsuzsa da geç olmadan bebeğin geleceği hakkında uzun uzun düşünerek  bir karara varabilmelerini sağlar.
2014 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde 1914 gebede NACE TEST hakkında klinik araştırma yapılmış; bu araştırmaların sonucunda down sendromu başta olmak üzere pek çok yaygın genetik anomalinin tespit edilebildiği ortaya çıkarılmıştır. Nace testte kromozomlar bütün olarak ele alınır. Yani amniyosentezdeki gibi belli başlı hastalıkları araştırmak adına kromozomdan parça alınmaz. Böyle bir bütünlüğün sağlanması ise sonuçların “evet” ya da “hayır” şeklinde net çıkmasını sağlar.
Nace Test Nedir
Anneler ne ile karşılaşacağını bilir
Anneler ne ile karşılaşacağını bilir. Gebeliğin sonlandırılması (kürtaj) kararı alınabilir ya da gebeliğin devam etmesini isteyen anne adayları çocuğunun hastalığı hakkında bu süreçte bilgi sahibi olarak bakımı nasıl üstleneceğini öğrenebilir ve psikolojisini bu sürece hazırlayabilir.
Gebeliğin 10. haftasından itibaren annenin kanında bebeğin DNA’sı dolaşmaya başlar. Non-invaziv testler ile bu DNA’lar belirlenir ve araştırılır. Nace testin uygulanabilmesi için 1 tüp kan yeterli gelir. 2. tüp kana ihtiyaç duyulması ihtimali 1000’de 1’den çok daha azdır. Diğer non-invaziv testler arasında en güvenilir test olduğunu araştırmalar kanıtlamıştır.
Trimester tarama testleri %65 oranında tutarlı sonuç verirken; Nace testte doğruluk oranı %100’e yakındır. 13, 18 ve 21. kromozomlar ile birlikte X ve Y cinsiyet kromozomlarını da ele alır ve bunu parça parça değil, bütün olarak yapar. Yani cinsiyet konusunda yaşanan anomaliler de böylelikle tespit edilmiş olur.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı