Multipl skleroz nedir ?

Multipl skleroz nedir ?

Multipl Skleroz Nedir
Multipl Skleroz Nedir
​Halk dilinde MS hastalığı olarak bilinen Multiple Skleroz;beyin ve merkezi sinir sistemine etki eden bir hastalıktır.Hareket bozukluğu, kaslarda hissedilen güçsüzlük, bölgesel felç, dengesizlik hali, görme ve konuşma bozuklukları gibi değişik belirtiler ile ortaya çıkabiliyor. Hastalığın nedeni tam olarak bilinemiyor, genetik yatkınlıkların ve yetişkin yaşlarda vücuda giren virüslerin neden olabileceği düşünülüyor.
Bağışıklık sistemi; oluşan yanlış kodlama sonucunda, vücuda ait herhangi bir bölümü yabancı kabul ederek ona karşı savunmaya geçer. Ms hastalığı, bağışıklık sisteminin savunmaya geçip harap ettiği sinire göre farklı bulgular gösterir. Ataklar halinde kendini gösterir. Her kişide değişen şiddet ve bulgularla ortaya çıkar, her MS hastasının hikayesi farklıdır. Ataklar halinde görülen hastalığın, kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldüğü tesbit edilmiştir.

Multipl skleroz hastalığı kimlerde görülür ?

Genellikle hastalığın görüldüğü yaşlar 20-40 yaş aralığındadır. MS hastalığına yakalanma oranının, entelektüel ve çalışan kadınlarda daha sık olduğu görülmektedir. Hamile kadınlarda da görülebilen bu hastalık, anne adayının çocuk sahibi olmasını engellemez, hamilelik süreci boyunca atakların azaldığı bile gözlemlenmektedir.

Multipl skleroz hastalığının belirtileri

Hastalığın seyrinde kişilere göre farklılıklar görülebilmektedir. Vücutta meydana gelen yanlış kodlama devam ettiği için, bağışıklık sistemi ilk ataktan sonra başka bir siniri hedef seçebilir. Bağışıklık sisteminin meydana getirdiği tahribatın etkilediği sinire göre, yaşanan her atakta merkezi sinir sisteminde farklı bölge etkilenmektedir.

MS hastalarında en sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Algılarda değişiklik
 • Kaslarda güçsüzlük hali
 • Normal olmayan kas spazmları
 • Hareket aksaklıkları
 • Denge problemleri
 • Konuşmada yaşanan bozukluklar
 • Yutmada zorluk yaşama
 • Görmede bozukluk
 • Aşırı yorgunluk hali
 • AKUT ya da kronik ağrılar
 • Depresyon hali
 • İdrar kesesinde ve bağırsaklarda problem

Multipl skleroz hastalığının teşhisi ve tedavisi

Multipl Skleroz Nedir
Multipl Skleroz Hastalığının teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır
MS hastalığına teşhis koyabilmek için, uzman muayenesi ve hastanın hikayesi önemlidir. Daha öncesinde kişinin hayatında var olmayan, aniden ortaya çıkan ve sonrasında kısa sürede düzelme gösteren konuşma ve görme bozuklukları ya da yazısının bozulması gibi, kişiye değişik gelen ama önemsenmeyen belirtiler MS hastalığının işareti olabilmektedir. MR çekimi ve beyin omurilik sıvısına ait tahlil sonuçları da teşhis için kesin gerekli bilgileri verir. Ayrıca, uyarılmış yanıtlar almayı sağlayan kol ve bacaklara elektrik verilerek ilgili merkezlerdeki algılama sürelerine bakılır.
Hastalığın tam etki eden bir tedavisi bulunmamaktadır. Genellikle, MS ataklarını ve ataklara ait etkileri azaltmayı amaçlayan tedaviler uygulanır. Atakların etkisini ve süresini azaltmak için yüksek dozda kortizon tedavisi yapılmaktadır. Kortizon; sınırlı uygulandığı için hasta sağlığına fazla bir yan etkisi bulunmamaktadır. Atakları sık aralıklarla yaşayan hastalarda, atak sayısını azaltmak için interferon tedavisi uygulanır.

Multipl skleroz atakları kalıcı hasar bırakır mı ?

Multipl Skleroz Nedir
Multipl Skleroz atakları kalıcı hasar bırakır mı?
MS, atak ve düzelme şeklinde devam eden bir hastalıktır. Atak ardından hasta, neredeyse tam olarak olarak düzelir. Ataklar sonrasında kısmi düzelme göstererek ilerleyen ya da ataksız bir şekilde, sürekli bozulmalar göstererek ilerleyen tipleri de vardır. Ataklar sonucunda tahribata uğrayıp bozulan sinir yapısını, vücut tamir edilebilmektedir. Ancak, ataklar aynı sinirde tekrarlanmaya devam ederse; vücut, tahrip olan bölgeyi onaramayabilir. Bu durumlarda, gerektiği şekilde tedavi sağlanmazsa; MS atakları sakatlık ve fonksiyon kaybına neden olabilir.
Atak sonrasında, büyük oranda iyileşme gösteren hastalarda ise; hasar oranı sıfır değilse bile, tedavisini devam ettirmesi ve belirli konularda dikkatli olması halinde sağlıklı insanlardan ayırt edilemeyecek şekilde yaşamını sürdürebilir. Atak tedavisi olarak yüksek dozlu kortizon uygulaması yapılması, atakların geride bırakacağı hasarı azaltmak ve hızlı düzelme sağlamak amaçlıdır.

Multipl skleroz hastalarının dikkat etmesi gerekenler

Ağır evrede olmayan MS hastalarının, çalışmasında engel bulunmaz. Fonksiyonel kaybın durumuna göre, fiziksel güç gerektiren işlerde çalışmamaları gerekir. Ayrıca hastaların dikkat etmesi gerekenler;
 • Aşırı yorgunluktan kaçınmak
 • Uyku düzenine dikkat etmek
 • Sağlıklı beslenmek
 • Stresten uzak durmak
 • Günlük egzersiz ve yürüyüşler yapmak
 • Ağır enfeksiyonlara karşı korunmak
 • Aşırı sıcak ortamlardan kaçınmak
 • Hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlar yerine, serin suda banyo yapmak

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı