Miyop Nedir ?

Miyop Nedir ?

Miyop Nedir
Miyop Nedir

Miyop; uzak mesafeyi net görememe halidir. Farklı nedenlerle, belirli mesafelerin net şekilde görülememesi hastalık değil kusur olarak nitelendirilir. Genel anlamda göz kusurları için baz alınan mesafeler ise şöyledir;

  • Yakın mesafe 40 cm’den az,
  • Orta mesafe 40 cm ile 2 metre arası,
  • Uzak mesafe 2 metreden daha fazla
Bu mesafelerdeki cisimlerin net olarak görülememesi durumlarında miyop tanısı konmaktadır. Miyop sorununun kalıtsal olduğu konusunda çeşitli çalışmalar olurken genelde çocuklarda 8 ile 12 yaş arasında teşhis konmaktadır. Ergenlik döneminde ilerleyebilen miyop, 20 ile 40 yaşları arasında ise çok az oranda değişiklik gösterir. Kontakt lens ve gözlük en yaygın tedavi seçenekleridir.

Kaç Tip Miyop Vardır ?

Miyop Nedir
Kaç Tip Miyop Vardır
Miyobun en net şikâyeti uzağı iyi görememektir. Bazı miyoplu hastalar net görebilmek için gözlerini kısarken bir kısmı da net göremediğinin farkında dahi değildir. Uzun süre bu görme kusurlarını da fark edemeyebilirler. Miyopun farklı tipleri vardır ve şu şekilde tanımlanırlar:
Uzunluk miyopisi; En çok rastlanılan görme kusurudur. Gözün kırıcılığı normaldir ancak gözün ön ve arka kısımları normalden uzun olduğu için uzaktan gelen ışınlar retinanın önünde odaklanır ve miyop oluşur.
Eğim miyopisi; Gözün ön ve arka uzunluğu normaldir. Kornea veya lensin eğimindeki artış paralel ışınları fazla şekilde kırarak retinanın önünde odaklanma yapar ve miyop gelişir.
Kırıcılık miyopisi; Yaşlandıkça göz merceğinde yaşanan sertleşme (katarakt) gözün kırıcılığını da tetiklemektedir. Bu yüzden katarakt hastalarının çoğu ilk aşamalarda uzağı iyi göremediklerinden şikayet ederler.
Miyopta gözün 1mm uzaması ile 3 dioptri (numara) miyop oluşmaktadır. Bu kapsamda büyüme çağındaki miyoplu hastalarda gözlük numaraları sürekli artarken 20 yaş civarında sabit şekilde kalmaktadır.
Hafif miyopi < 3.00
Orta miyopi 3.00 ile 6.00
Ağır miyopi 6.00 ile 9.00
Çok ağır miyopi > 9.00

Miyop Neden Olur ?

Miyop Nedir
Miyop Neden Olur
Miyop, kalıtsal özellikler nedeniyle oluşan bir göz kusurudur. 1. ve 2. dereceden olan akrabalarda miyop rahatsızlığı bulunan bireylerde 6 ile 10 yaş arasında bu görme kusuru ortaya çıkar ve ergenlik dönemi ile artış gösterir. Göz ve göz retinası kusurları miyopta en büyük etkenlerdir. Gözün ön ve arka uzunluğunun fazla olması nedeniyle gelen ışınlar fazla kırılır ve bu göz sorunu oluşur. Bu da anatomik bir etkendir.
Miyoba neden olan faktörler hakkında yapılan önemli araştırmalarda dengesiz ve sağlıksız beslenmenin, az ışıklı veya çok parlak ışıklı ortamlarda uzun süre kalmanın, çok kitap veya gazete okumanın, uzun saatler boyunca bilgisayar ekranına bakmanın miyoba neden olduğu kanıtlanmıştır. Uzun süre kapalı ortamlarda kalanların, az güneş gören yerlerde yaşayanların ve doğada zaman geçirmeyenlerin daha sonra mutlaka miyop sorunu yaşadığı da bilinmektedir.
Gözlerin gün içerisinde ufuklara yani çok uzak mesafelere bakmaya ihtiyacı vardır. Bu şekilde göz merceği esnekliğini yitirmez ve dinlenebilir. Ancak günümüz şartlarında binalardan ve dört duvara hapsolmuş hayatlardan ufka bakmaya fırsat kalmamaktadır. Bu da zaman içerisinde miyobun gelişmesine sebep olur.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.9 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Stalk yapa yapa miyop derecem arttı, paranoyak, psikopat bir şey oldum sigara bile stalk kadar zararlı değil vallaha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu