Miyop Belirtileri Nelerdir ?

Miyop Belirtileri Nelerdir ?

Miyop Belirtileri Nelerdir
Miyop Belirtileri Nelerdir

Miyoplu olan hastalar yakın mesafeyi çok net görürken uzağı görmekte zorluk yaşarlar.

  • Uzak mesafelere bakarken nesneleri seçememe,
  • İnsanları 2 metreden uzakta net olarak görememe,
  • Gözlerini kısarak bakma (Gözleri kısmak gözü hedef görüntüye odaklar ve nispeten daha iyi görüntü almayı sağlar.)
  • Televizyondaki alt yazıları okuyamama (Çocuklarda tahtadaki yazıları görememe durumları çok yaşanır.)
Bu ve bunun gibi uzağı net algılayamama durumları miyop belirtisi olarak kayıtlara geçer. Miyoplu hastaların pek çoğu uzağı net göremediğinin farkına varamaz ve göz kontrollerine gitmez. Ancak hayat kalitesinin etkilendiği ya da ciddi ve dikkat gerektiren işlerle karşı karşıya kalındığı noktada kişiler bu konunun üzerine düşer ve bir çare bulmaya çalışır.
Çocukta miyop varlığının en önemli belirtileri çocuğun uzaktaki cisimlere gözlerini kısarak bakması ve televizyonu yakından izlemek istemesidir. Çocuklarda miyop sorunu okul döneminde daha net bir şekilde anlaşılır. Tahtaya yazılanları net göremez ve okuyabilmek için sık sık yerinden kalkıp tahtanın yanına gitme ihtiyacı duyar. Okul çağındaki çocuklarda miyop olup olmadığının anlaşılması için Snellen görme testi kullanılmaktadır. Bu test ile çocuklara 6 metre uzaktan özel kartlarla bazı harfler okutulur. Harfleri ve sembolleri net olarak göremeyen öğrenciler direkt olarak bir göz doktoruna sevk edilir. Daha sonra ise miyop teşhisi konan çocuklar için tedavi programı uzman doktor tarafından uygulanır.

Miyop Nasıl Tedavi Edilir ?

Miyop Nasıl Tedavi Edilir
Miyop Nasıl Tedavi Edilir
Miyopta en yaygın kullanılan tedavi seçenekleri gözlük ve kontakt lenslerdir. Farklı tedavi seçenekleri de günümüz teknolojisi ile birlikte başarıyla uygulanırken gözlere yapay lens yerleştirme ve lazer cerrahisi bu yöntemlerden en önemlileridir.
Gözlük numarası, yapılan ölçümlere uygun şekilde verilir. Kontakt lensler ise gözlüğün yaptığı görevlerin hepsini gerçekleştirmektedir. Kullanımı estetik ve hafif olan bu lensleri göz üzerine yerleştirmek yeterlidir. Ancak kontakt lenslerin yatarken dezenfekte edilmesi için özel solüsyon içerisinde bekletilmesi gereklidir.
Lazer ile yapılan göz ameliyatları da günümüzde çok konforlu ve başarılı olduğu için sıklıkla tercih edilir. Bu tedavi yönteminde korneadan uzakta olan küçük bölümlerin lazer ile yakılmasının neticesinde lazer ışığı ile retina üzerine odaklanılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan bu operasyonlar genelde bir iki saat içerisinde tamamlanır ve hasta günlük yaşamına hemen dönebilir.

Lazer Tedavisi Miyop Sorununu Tamamen Çözer mi ?

Lazer Tedavisi Miyop Sorununu Tamamen Çözer mi
Lazer Tedavisi Miyop Sorununu Tamamen Çözer mi
Lazer tedavisi miyoplu olan tüm hastalarda kullanılamayabilir. Çünkü her gözlük kullanan lazer operasyonu için uygun bir hasta değildir. Lazerin uygulanacağı hastanın kornea tabakası ince ise, hastada ileri derecede göz kuruluğu varsa, glokom (göz tansiyonu) hastasıysa ya da miyoplu gözlük numarası 6 numaradan fazla veya 1 numaradan düşük ise lazer tedavisi uygun bir seçenek olmayacaktır.
Bu durumlarda lazer sonrası kornea kritik derecede incelebilirken, yüksek ihtimalle gözlük numaralarında da düşüş olmayacak ve istenilen sonuca ulaşılamayacaktır. Ancak bu kriterlerin dışında kalan miyoplu hastalarda doktor muayenesi sonucunda lazer ile yapılan tedaviler genellikle çok başarılı olur. İleriki dönemlerde miyobun tekrar nüksetmesi ihtimali ise çok nadir rastlanılan bir durumdur.

Gözlüğün Miyop Üzerindeki Etkisi Nedir ?

Gözlüğün Miyop Üzerindeki Etkisi Nedir
Gözlüğün Miyop Üzerindeki Etkisi Nedir
Miyop durumunda gözlük kullanımı büyük bir öneme sahiptir. İlk adım olarak daimi gözlük yazılır. Gözlük kullanıldığı sürece göz kusuru ortadan kalkacak ve kaliteli bir görüş sağlanacaktır; ancak miyobu azaltmada ya da bitirmede herhangi bir etkisi yoktur. Kullanıldığı sürece yardımcı olacaktır. Bazı kişilerin gözlüğe karşı olan kompleksi ve estetik kaygısı gözlük kullanımını aksatmasına sebep olur.
Sağlıklı ve net bir görüş sağlanamadığı için gündelik yaşamda pek çok kaza ve sorun yaşanabilir. Ayrıca okul ve iş hayatında verimin düşmesine sebep olduğu için uzun vadede başarısızlık ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar da yaşatabilir.
Gözlük takılmadığı zaman miyopta ilerleme yaşanır ve gözlük numaraları büyümeye devam eder. Özellikle ergenlik ve çocukluk dönemlerinde miyoplu hastalara gözlük takılması kesinlikle önerilir. Ayrıca gözlük kullanan miyoplu çocuklar 3-4 ayda bir, yetişkin ve ergenler ise yılda iki kez mutlaka göz muayenesine gitmelidir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.92 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı