Migrenle Nasıl Yaşanır?

Migrenle Nasıl Yaşanır ?

Migrenle Nasıl Yaşanır
Migrenle Nasıl Yaşanır
Migren; ne kadar nedenler sunulursa sunulsun ana sebebi belli olmayan bir hastalıktır. Migren semptomlarının bir bireyde görülmesine sebep olan birçok etken sayılabilir; ancak bu semptomların başka bir kişide neden ortaya çıkmadığını açıklamak zordur. Müzminleşmiş olan migrenin semptomlarını hafifletecek ya da başlamadan önleyecek ilaçlar mevcuttur. Buna rağmen bir migren hastası belli bir süre boyunca bu hastalıkla yaşamak zorunda olduğunu bilmeli, kabullenmeli ve hayat kalitesinin aksamaması açısından gerekli önlemleri almalıdır.
Migren öldürücü bir hastalık değildir; ancak ataklar geldiği zaman hayat adeta o kişi için durma noktasına gelir. Herhangi bir işle uğraşabilmesi mümkün değildir. O an sadece kendi sağlığını düşünmekten ve istirahat ederek atağın geçmesini beklemekten başka yapabileceği hiç bir şey olmaz. Yaşın ilerlemesiyle ağrıların şiddetinde ve atakların sıklığında belirgin bir azalma görülür. Kadınlarda özellikle menopoz dönemine girildiğinde ağrılar fazlasıyla hafifler.
3 ya da 6 ayda bir gelişen “ilk migren ataklarında” nöbetler rahatsız edici olsa da kişiyi genellikle işlerinden alı koyacak ölçüde ciddi boyuta gelmez. Üst üste gelen basit migren ya da klasik migren nöbetlerinde ise iş, ev ve sosyal yaşam tamamen altüst olur. İlk kez migren atağı geçiren hastalar duruma “sıradan bir baş ağrısı” şeklinde bakarak üzerinde durmayabilir; ancak mide bulantısı ve huzursuzluk bu tabloya eşlik etmeye başladığında migrenin ciddiyeti hissedilmeye başlanır.

Migrenin Hayatımızdaki Etkisini Azaltmak İçin Ne Yapabiliriz?

Migrenin Hayatımızdaki Etkisini Azaltmak İçin Ne Yapabiliriz
Migrenin Hayatımızdaki Etkisini Azaltmak İçin Ne Yapabiliriz
Eğer kişi ağrı ile birlikte uyanıyorsa işi oldukça zordur. Bu durum, migren nöbetinin bir kaç saat önce başladığını gösterir. Genellikle migrenin ilk belirtileri (uyuşukluk, görme bozukluğu) oluşmaya başladığında 15-30 dakika içerisinde ağrı nöbetleri başlar. Bu aşamada “geçer birazdan” diye beklemeden doktorun belirttiği önleyici ilaçları hemen kullanmak gerekir. Böyle yapmak migren atağının hafif atlatılmasını sağlar ve günlük yaşam etkilenmez; ancak geç kalınmışsa ve atağın içerisine girilmişse bunu hafifletmek fazlasıyla zordur. O gün yapılacak olan işler büyük ölçüde aksayabilir. Yine de böyle durumlarda paracetamol ya da aspirin türünde ağrı kesiciler nispeten işe yarayacaktır. Ağrıya bulantı da eşlik ediyorsa bulantı giderici ilaçlar da almak uygun olur. Bunlar yapıldıktan sonra iyi bir sonuç alınabilmesi için hastanın karanlık ve havalandırılmış odada dinlenmesi gerekir.
Vasoaktif İlaçlar:  Migren hastalarının sıkça kullandığı ilaçlardandır. Bu ilaçlar damarları daraltır ve genişlemelerini önler. Migril, Lingraine, Cafergot isimlerindeki ilaçlar bu ilaç grubuna örnek olarak verilebilir. İlaçlar ilk belirtiler ortaya çıktığı anda alınmalıdır. Alındıktan sonra imkân varsa hemen dinlenmeye geçilmelidir. Çünkü bu ilaçlar kişide bulantı, baş dönmesi ve halsizlik gibi yan etkiler yapabilir. Ayrıca migren, istirahat gerektiren bir hastalıktır.

Psikolojinin Migren Üzerindeki Etkisi

Psikolojinin Migren Üzerindeki Etkisi
Psikolojinin Migren Üzerindeki Etkisi
Evde ya da iş yerinde gergin ve huzursuz bir ortamın olması, çalışma koşullarındaki zorluklar, stres ve kaygı durumları; migreni davet eden ve hızlandıran unsurlardır. Psikolojik sıkıntının boyutu migrenin şiddetine etki eder. Migrenli bir insan tatillerde, hafta sonlarında veya iş ve çevre değiştirdiği dönemlerde yakalandığı migren nöbetlerinin çok daha hafif seyrettiğini fark eder.
Bazı hastalar hafta sonlarında da migrenin şiddetli olduğunu düşünürler ancak bunun asıl sebebi kişilerin kendilerini geç saatlere kadar uykusuz bırakmaları ve ertesi gün oldukça geç uyanmalarıdır. Aşırı uyku baş bölgesine giden kan akımında azalmalara sebep olur. Bir diğer sebep ise hafta boyunca yaşanan gerilimin birikerek hafta sonuna yansımasıdır.

Psikolojik Tetikleyiciler Nasıl Giderilebilir?

Psikolojik Tetikleyiciler Nasıl Giderilebilir
Psikolojik Tetikleyiciler Nasıl Giderilebilir
Bunun nasıl giderileceği tamamen kişinin imkânlarına ve cesaretine bağlıdır. Bilindiği üzere hayatı bir anda değiştirebilmek ve başına buyruk hareket edebilmek kolay değildir. Kişi yaşadığı süre boyunca pek çok kişi ve kurumla irtibat halinde olur. İş yerine ve aileye karşı sorumlulukları vardır. Kişi kendisini bu stres durumundan kurtarabilecek yöntemleri kendisine ve çevresine en uygun şekilde seçmelidir.
Eğer hasta; işinin, monoton koşulların, kişisel ilişkilerinin, yeterince dinlenip eğlenmeye olanak bulamamanın kendisini ve hastalığını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsa elinden geldiğince alışkanlıklarında ve yaşamında değişiklikler yapma yoluna gitmelidir.
Sorumlulukları azaltmanın bir yolu varsa onu hemen gerçekleştirmelidir. Bu tip değişikliklerin olumlu etkisi migren sürecine belirgin şekilde yansıyacaktır. Ancak ne yazık ki ekonomik ya da duygusal yönden büyük kayıplara uğramadan bu değişimleri yapmak mümkün değildir. Bu yüzden mevcut durumu değiştirmek yerine meditasyon, yoga, hipnoz, nefes egzersizleri gibi yöntemlerle gerilimi azaltma yoluna girmek daha akılcı olur. Psikolojik destek alarak doktorların yazdığı sakinleştirici ilaçlardan yararlanmak da migren açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Beslenmenin Migren Üzerindeki Etkisi

Beslenmenin Migren Üzerindeki Etkisi
Beslenmenin Migren Üzerindeki Etkisi
Migren hastalarının bir öğünü bile kaçırması migren ataklarına davetiye çıkartabilir. Bu yüzden öğünler mutlaka düzenli olmalıdır. Ayrıca yemeklerin acele etmeden yenmesi gerekir. Belli başlı bazı gıdaların migreni tetiklediği gözlemlenmedikçe bir diyet içerisine girmeye gerek yoktur; ancak özellikle aşırı tuzlu peynir, çikolata, süt ürünleri, alkol ve yağlı yiyeceklerden sonra  migren atakları gelişiyorsa kişi bütün bu olanları doktoruna danışmalı ve gerekirse bütün bunları sınırlamalıdır.
Eğer yemek yedikten sonra migren atakları gelişiyorsa ve hangi besinlerin buna sebep olduğu bilinmiyorsa, bu tür durumlarda en iyi yöntem migreni tahrik ettiği düşünülen bu besinlerin her birini sırayla 6-8 haftalık sürelerde yemeyerek hangisinin rahatsızlık verip hangisinin vermediğini tespit etmektir. Bu yöntemle alerjiye sebep olan besinler de ortaya çıkarılmış olur.

Migren Nedir ve Migren ile ilgili Seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

  1. Migren Nedir ?
  2. Klasik Migren Belirtileri Nelerdir ?
  3. Basit Migren Belirtileri Nelerdir ?
  4. Migrenle Nasıl Yaşanır?
  5. Migren Tedavisi Nasıldır ?

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu