Migren Tedavisi Nasıldır?

Migren Tedavisi Nasıldır?

Migren Tedavisi Nasıldır
Migren Tedavisi Nasıldır
Ataklar şeklinde seyreden ve pek çok kişinin hayat kalitesini düşüren migrenin, atağın ilk anlarında midenin işlevini durdurmak” şeklinde karakteristik bir özelliği vardır. Atak sırasında yapılan röntgen muayenelerinde mide duvarının normal hareketlerinin durduğu görülmüştür. Bu ise kişiye mide bulantısı, alınan ilaçların ve besinlerin yeterince emilememesi ve özümlenememesi olarak yansır. Bulantı ile birlikte kusma da söz konusudur. Bütün bu durumlar ağız yoluyla alınan ilaçların neden migren tedavisi konusunda yeterli gelmediğini açıklar niteliktedir.
Metoclopramide (Maxolon) kusmayı önleyici ilaç olarak tavsiye edilir. Bu ilaç bulantı ve kusmayı önlerken aynı zamanda mide etkinliğini de harekete geçirdiğinden ilaçların daha iyi özümsenebilmesini sağlar.

Migren Tedavisinde Püf Nokta 

Migren Tedavisinde Püf Nokta
Migren Tedavisinde Püf Nokta
Tedavilerin atakların hemen başında uygulanması gerekir. Ağrıların şiddetlenmesi beklenmemelidir. Aksi takdirde atak son bulana kadar kişi sancı yaşamaya devam eder. İlk etapta 1-2 tablet aspirin alınmalıdır. Bu aspirinler eriyen türden olursa, kana hemen karışabilmesi açısından çok daha iyi olur. Çünkü ilk belirtiler başladıktan yaklaşık 15-30 dakika sonra baş ağrısı sürecine geçilir ki bu aşamaya gelindiğinde her şey çok daha zor olur.
Eğer aspirin kullanımı o migren hastası için sakıncalıysa onun yerine paracetamol kullanabilir. Aspirin ve paracetamolun kodeinsiz türlerini reçetesiz alabilmek mümkündür. (Kodein: Afyon bitkisinden elde edilen bir çeşit alkaloittir. “Afyon”, uyuşturucu özelliği olan bir bitkidir. Uyuşturucu özelliği azaltılmış kodein ise bazı ilaçların içeriğinde kullanılır.) Kodeinli olanları ise ağrı kesici konusunda iyidir.
Bu önlemin yarar sağlamadığı ya da kusma sonucu ilaçların dışarıya atıldığı durumlarda öncelikle mide fonksiyonlarını normale döndürecek olan metoclopramide (Maxolon) tablet alınır. Bu tablet sayesinde hem ilacın emilimi sağlanır hem de bulantı giderilir. Yaklaşık yarım saat geçtikten sonra da 1-2 tablet aspirin ya da paracetamol yutulur. Genellikle bu yöntem hastayı belirgin şekilde rahatlatmaktadır. Ağrının hafiflemediği durumlarda 1 saat sonra bir aspirin daha kullanılabilir.

Migren Tedavisinde Ergotamine

Migren Tedavisinde Ergotamine
Migren Tedavisinde Ergotamine
Çoğunlukla migren ağrısı basit ağrı kesicilerden etkilenmez. Böyle durumlarda ergotamine içeren ilaçların kullanılması gerekir. Bu kimyasal madde, baştaki damarların çapları üzerinde etki eder. Seratonin hormonu üzerinde denetim kurar. (Seratonin hormonuna “mutluluk hormonu” da denir. Bu hormonun migren ile ilişkileri belirlenmiştir.)
Ergotamine migrenin başlangıcında alındığı zaman etkisi maksimum seviyede hissedilir. Eğer hasta baş ağrısı başlamadan önce, vücutta-baş bölgesinde uyuşukluk, görme bozuklukları ya da konuşma güçlükleri yaşarsa fazla vakit geçirmeden hemen ergotamine almalıdır. Ağız yoluyla alınabilecek, yaygın olarak kullanılan ergotamine içerikli bazı ilaçlar şunlardır.
 • Migril (Her tablette 2 mg ergotamine bulunur. Kusmayı önleyici cyclizine maddesi de barındırır ve kafein içeriği de mevcuttur.)
 • Effergot ( 2 mg ergotamine bulunur.Suda eriyen bir haptır.)
 • Cafergot (1 mg ergotamine bulunur.Kafein ve sakinleştirici de mevcuttur. Anüs yoluyla alınır. Hap anüsten içeriye girer girmez erir ve geri akma tehlikesi yoktur. İyi bir dinlenme ile migren epey hafifletilmiş ya da tamamen geçirilmiş olur.)
 • Femerin (1 mg ergotamine bulunur.)
 • Lingraine (2 mg ergotamine bulunur. Bazı hastaların daha hızlı yararlanabilmeleri adına dilaltı için üretilmiş bir ilaçtır.)
Ergotmineli ilaçların başlangıç dozu 2 mg’dır. İlaç alındıktan sonra ağrı 1 saat içerisinde hafiflemezse 1 ya da 2 mg daha kullanılabilir. 24 saatte en fazla 6 mg ergotamine alınabilmesine müsaade vardır; ancak 3 ya da 4 mg’dan fazlasının baş ağrısına yarar sağlaması beklenmemelidir. Bu ilacın görme ve duyumsama belirtilerine etkisi çok azdır.
Ergotamine içerikli ilaçlarda günlük doz aşıldığı zaman ya da çok sık kullanıldığı zaman şu nadir yan etkiler görülebilir:
 • Zehirli baş ağrıları
 • Üşüme
 • Parmak uçlarının beyazlaşması
 • Kaslarda kramp oluşumları
Bu ilaçların firmaları kullanma talimatında ilacın haftalık en fazla ne kadar dozda alınabileceğini belirtir. Her insanın bu kimyasallara karşı duyarlılık derecesi farklıdır. Bu yüzden doktorun talimatlarına uymakta her zaman yarar vardır. Hamilelerin ergotamine içeren ilaçları kullanması kesinlikle sakıncalıdır. Kısacası ergotamine vücuda;
 • Oral yolla
 • Solunum yoluyla
 • Anüs yoluyla
 • Şırınga ile alınabilir.

Sonuç:

Her kişide migrenin yaşanma şekli farklılık gösterir, bundan dolayı da tedavi süreçleri farklı işler. İlaç kullanımlarında doktorların talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. (Migren hastalıkları ile Nöroloji Bölümü ilgilenir.) Sadece doktorun belirlediği ilaçlar kullanılmalı, doz aşılmamalıdır. Bu hastalıkta dinlenmek çok önemlidir. İlaç kullanımlarından sonra kişi karanlık, rutubetsiz ve havalandırılmış bir odada istirahate çekilmelidir. Duygusal tetikleyiciler mevcutsa (stres, anksiyete, depresyon gibi) kişi Psikiyatri Bölümüne giderek tedavi olabilir veya bir sakinleştirici ilaç temin edebilir.

Migren Nedir ve Migren ile ilgili Seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

 1. Migren Nedir ?
 2. Klasik Migren Belirtileri Nelerdir ?
 3. Basit Migren Belirtileri Nelerdir ?
 4. Migrenle Nasıl Yaşanır?
 5. Migren Tedavisi Nasıldır ?

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu