Migren Nedir?

Migren Nedir ?

Migren Nedir
Migren Nedir
Migren; tıp biliminin önderi olarak bilinen Hipokrat’tan bu yana ele alınmış bir hastalıktır. Bu hastalık hakkındaki en doğru tanımlamayı ise 130 yılında Kapadokyalı Aretaeus yapmıştır. Aretaeus; migreni mide bulantısı, gün ışığına karşı tahammülsüzlük, halsizlik, baş dönmesi ve tek taraflı (örneğin sadece sağ bölgede) oluşan baş ağrısı olarak tanımlar. Önceleri bu hastalığa Aretaeus tarafından “kafatasının yarısı” anlamına gelen “hemicrania” ismi verilmiştir; ancak zamanla “megrim” ve son olarak migren olarak tıp literatüründe yerini almıştır.
Dünyanın dört bir yanında oldukça yaygın görünen migren milyonlarca insanın ortak sorunudur. Dünya nüfusunun en az %12’sinin migren ile yüzleştiği tahmin edilir. Ergenlik çağına gelene kadar kızların ve erkeklerin migrene yakalanma ihtimali eşittir; ancak ergenlik çağından sonra kızların migrene yakalanma ihtimali erkeklere oranla oldukça artış gösterir. Genellikle gençlerde ve kadınlarda yaygındır. Migrenin psikolojik hastalıklara yatkın olanlarda daha sık geliştiği gözlenmiştir. Ergenlik döneminde duygusal karmaşalar çok fazla yaşanır. Yetişkin kadınlarda ise anksiyete ve depresyon çok yaygın görüldüğünden dolayı migrene daha sık yakalanırlar.

Migren Belirtileri Nelerdir ?

Migren Belirtileri Nelerdir
Migren Belirtileri Nelerdir
Migren çoğunlukla şiddetli ağrılar ve bulantılar oluşturan ıstırap verici bir hastalıktır. Kimi zaman oldukça basit ve dayanılabilir ağrılar halinde de görülebilir ama bu çok nadirdir. Tipik belirtileri dışında, beraberinde çok ciddi belirtiler de getirebilir. (Beynin bir bölümünün etkilenmesinden kaynaklı gelişen konuşma, görme ve duyumsama bozuklukları gibi.)
Migrenin 4 çeşidi vardır ve her çeşidi kendisine özgü belirtiler verir.
 • Klasik migren
 • Basit migren
 • Migrensel nevralji
 • Abdomen migreni

Migren Neden Olur ?

Migren Neden Olur
Migren Neden Olur
Migren; kan dolaşımının tüm vücuttaki (özellikle beyin ve kafatasındaki) damarları etkilemesiyle ortaya çıkan bir durumdur.  Bu damarlar önce daralma sonra da gevşeme gösterir. Sonrasında ise anormal şekilde genişleyerek gerginleşir. Dolaşım sistemindeki bu anormal durumlar yıllardan beridir migrenin nedeni olarak bilinir. Dolaşım sisteminin böylesine kontrolsüz hale gelmesinin asıl sebebi de; otonom sinir siteminin işlevlerinde aksamaların oluşmasıdır.
Otonom (özerk) sinir sisteminin en belirgin işlevlerinden birisi damarları kontrol etmektir. Bu sistemde bir bozukluk çıktığında otomatikman damarlarda anormal durumlar yaşanır. Bu da kan basıncına, yani tansiyona yansır. Ataklar sırasında hipertansiyon ya da hipotansiyon durumlarının görülebilmesi bundandır.
Migren ve tansiyon aslında kardeş hastalıklardır. Birbiriyle bağlantılarının bulunmadığını söylemek doğru olmaz; ancak migrenin sebebi tansiyondur” ya da tansiyonun sebebi migrendir şeklinde kesin ve net bir yargıya varmak da kesinlikle yanlış olur.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir
Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir
Migren hastalığını yaşayanların beyinlerinde yapısal bir hasar mevcut değildir. Ataklar sırasında vücut fonksiyonu altüst olur, çalışması aksar ve sonrasında hiç bir şey olmamış gibi her şey normale döner. Otonom sinir sistemindeki bu fonksiyonel aksamanın sebebi de kesinlik kazanmış değildir. Kişiden kişiye bu durum değişiklik gösterebilir. Ancak bu alt yapı mevcut olduğunda çevredeki olumsuz etmenler migren ataklarına zemin hazırlar. Migren ataklarını tetikleyen faktörler şunlardır:
 • Stres
 • Uzun süre aç kalmak
 • Uykusuzluk
 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortam
 • Havasız ve rutubetli ortamlar
 • Parlak ışıklar
 • Hormon değişiklikleri (Özellikle adet düzeni değişimlerinde rastlanır.)
 • Bazı gıdalar (Peynir, çikolata, aşırı yağlı gıdalar, alkol buna örnek olarak verilebilir.)
 • Lodos (Lodos rüzgârının getirdiği nemli havanın migrende tetikleyici rol oynadığı bilinir.)
 • Seyahat (Araç tutmaları)
 • Boyunda ve baştaki yaralar (Beyine ve kafatasına giden damarlarda daralmalara sebep olabilir.)
 • Tansiyon (Düşük ya da yüksek tansiyon)
 • Kullanılan ilaçlar (Özellikle doğum kontrol haplarının tansiyon üzerindeki etkileri bilinmektedir.)

Migren Nedir ve Migren ile ilgili Seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

 1. Migren Nedir ?
 2. Klasik Migren Belirtileri Nelerdir ?
 3. Basit Migren Belirtileri Nelerdir ?
 4. Migrenle Nasıl Yaşanır?
 5. Migren Tedavisi Nasıldır ?

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu