Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı nedir
mide küçültme ameliyatı nedir

Mide Küçültme ameliyatı’nda, zımbalama yöntemiyle midenin oldukça küçük bir kısmı geriye kalanından ayrılır, fazlalık olan mide kalıcı olarak dışarıya alınır. Bu sayede midenin boyutu yüzde 75’e varan oranda hacmi küçültülür. Bunun neticesinde de kişiler daha az yemek yerler ve hızla kilo vermeye başlarlar. Midenin yeni şekli görsel açıdan tüpü andırdığı için bu operasyon tüp mide ameliyatı olarak da bilinir.

Mide küçültme veya diğer adıyla tüp mide ameliyatı, bir türlü fazla kilolarından kurtulamayan ve obezite hastalığından muzdarip olan hastalara tavsiye edilir. Mide küçültme operasyonu alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilir.
Küçülen mide sonucu fazla kilosu olan kişiler, isteseler dahi çok fazla yemek yiyemezler. Tokluk hissi de eskiye nazaran çok uzun süre etkisini gösterir. Midenin geriye kalan kısmı işlevini yerine getirmeye devam eder ve bağırsaklar besinleri sindirmeyi sürdürür.

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır ?

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır
Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır
Evet, gelelim “Mide küçültme ameliyatı nasıl olur ?” sorusunun cevabına. Operasyon öncesinde hastalara genel anestezi işlemi uygulanır ve tamamen uykuya dalması sağlanır.
Mide küçültme ameliyatı genellikle laparoskop olarak adlandırılan küçük bir kamera yardımıyla yapılır. Karın bölgesinde açılan ufak bir kesinin içinden giriş yapan cerrahlar, bu kamera yardımıyla midenin içini görüntüleyebilir. Bunun için laparoskop ve diğer cerrahi malzemelerin kullanılabilmesi maksadıyla karın bölgesine 2 ila 5 adet kesi açılır. Midenin yüzde 75’ini oluşturan kısım kesilerek bu kesiklerden dışarıya çıkarılır. Akabinde küçülen mide, tel zımbaya benzeyen cerrahi malzemelerle birbirine tutturulur. Son tahlilde ise mide uzun, dikey bir tüpe veya muza benzer.

Mide küçültme ameliyatı kaç saat sürer ?

Operasyon 60 ila 90 dakika arasında başarıyla sonuçlandırılabilir.

Mide küçültme ameliyatının tarihi

Mide küçültme veya tüp mide ameliyatı, sanılanın aksine çok da yeni bir teknik sayılmaz. İlk kez 1988 yılında bariyatrik, yani obezite cerrahisi kapsamında gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde bu teknik ortaya çıkmıştır. Fazla kiloları sonucu sağlığı tehlike altına giren yüksek riskli hastalarda mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilmiş, akabinde gastrik baypas işlemi uygulanmıştır.
Elde edilen sonuçların başarılı olarak hastaların hızla kilo vererek sağlığına geri kavuşmaya başlaması, günümüzde mide küçültme ameliyatının bu denli popüler olmasına yol açmış durumdadır. Neticede 2003 yılında mide küçültme ameliyatı, kendi başına bariyatrik (obeziteyle alakalı) bir müdahale yöntemi olarak cerrahlar tarafından uygulanmaya başlamıştır.

Mide küçültme ameliyatına dair bilmeniz gerekenler

Mide küçültme ameliyatına dair bilmeniz gerekenler
Mide küçültme ameliyatı hakkında

Hacim olarak mideyi küçültüp daha az yemek yemek, daha tok hissetmek ve bu yolla kilo vermek ilk bakışta çok zekice gelebilir. Ancak mide küçültme ameliyatı, kesinlikle her isteyenin olabileceği bir cerrahi müdahale yöntemi değildir. Daha çok VKİ (Vücut kitle endeksi) oranı yüksek, bir türlü fazla kilolarından kurtulamayan ve artık obezite hastalığı yüzünden sağlığı risk altına giren hastalara tavsiye edilir.

Kilo vermek için mide küçültme ameliyatına girmek de yeterli değil, yani iş cerrahi müdahaleyle de bitmiyor. Hedeflenen VKİ değerine ulaşabilmek için hastalar mutlaka egzersiz ve mide küçültme diyeti planına uymak zorundalar. Ayrıca mide küçültme ameliyatının kesinlikle geri dönüşünün olmadığını, kalıcı bir prosedür olduğunu da akılda tutmak gerekir.
Bazı vakalarda doktorlar, hastalara çok aşamalı bir cerrahi müdahale takvimi çıkararak ilk etapta mide küçültme operasyonunu uygulayabilirler. İyileşme sürecini takip eden haftalarda ise fazla kilolarından kurtulmak isteyen hastalarda ikinci bir operasyon gerçekleştirilebilir.
Operasyona girmeden önce doktorunuza kullandığınız ilaçları, vitaminleri ve besin takviyelerini mutlaka belirtin. Muhtemelen operasyon öncesinde tüm bunları almayı bırakmanız istenebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeye ise bıçak altına yatma kararı aldığınız günden itibaren başlayabilirsiniz. Hastaneden taburcu edildikten sonra bol miktarda içecek, çorba ve püre tüketeceğiniz için evde bu gıdaların hazır olmasını sağlamanız da tavsiye edilir.

Kimler mide küçültme ameliyatı olabilir ?

Kimler mide küçültme ameliyatı olabilir
Kimler mide küçültme ameliyatı olabilir
Evet, her isteyenin mide küçültme ameliyatı olamayacağını daha önce de belirtmiştik. Peki mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır? Veya mide küçültme ameliyatı şartları nelerdir? Dahası, mide küçültme ameliyatı yaş sınırı var mıdır?
Kilo vermek için yaşam tarzınızda değişikliklere gitmiş, uzun vadeli diyet ve özel beslenme programlarını takip etmiş olmanıza rağmen bir türlü kilo veremiyorsanız; mide küçültme ameliyatı sizin için ideal çözüm yolu olabilir. Aynı zamanda obeziteden kaynaklı ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşan kişilere de bu operasyon tavsiye ediliyor.
Ancak bu noktada mide küçültme ameliyatı için gerekli şartları karşılıyor olmanız şart. VKİ değeri 40’tan fazla olan veya ideal kilosunun en az 45 kilogram fazlasına sahip olan kişiler de operasyon geçirebilirler. Hastanın kilo veremediği takdirde daha da kötüleşme ihtimali olan bazı hastalıklar söz konusu ise, VKİ değeri 35 olan kişiler de cerrahi müdahaleye tabi tutulabilirler. Uyku apnesi, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları buna dahildir. Öte yandan aşırı derecede kilolu, VKİ değeri 60 veya üzeri olan kişiler de midelerini küçültebilirler. Hal böyle olunca mide küçültme ameliyatı kilo sınırı yok diyebiliriz. Önemli olan boy ve kilo oranının ideal VKİ değerinin üstünde olup olmadığı bilgisidir.
Kimler mide küçültme ameliyatı olabilir?” sorusunun cevabını vermiş olduk. Ayrıca operasyon için herhangi bir yaş sınırının olmadığını da belirtmek gerekir. Yine de bu cerrahi müdahaleyi araştıran kişiler, mide küçültme ameliyatı olanların yorumlarını okumaktan geri kalmamalılar.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı ?

Mide küçültme ameliyatı, ciddi bir şekilde kalori alımını azaltır. Operasyon sonrasında hastalar normal bir şekilde beslenmeye devam eder, ancak mideleri küçüldüğü için ister istemez daha küçük porsiyonları tercih etmeye başlarlar. Bu da kısa süre zarfında hızla kilo verilmesini sağlar. Öyle ki, klinik bir araştırmada fazla kiloların yüzde 66’sını vermeyi başardığı ortaya çıkmıştır. Haliyle “Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı?” sorusuna olumsuz hayır cevabı verilebilir.

Mide küçültme ameliyatının faydaları

Mide küçültme ameliyatının faydaları
Mide küçültme ameliyatının faydaları

Medya çoğu zaman mide küçültme ameliyatı ölüm riskini gündeme çekip zaman zaman mide küçültme ameliyatında ölenlerden bahsedebiliyor. Çok nadir de olsa bu durum toplumda mide küçültme ameliyatına karşı olumsuz bir önyargının oluşmasına yol açabiliyor. Ancak uzman ve ehil cerrahlar tarafından uygulandığında bu operasyonun gayet başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebilmek mümkün. Bunun en büyük ispatlarından biri, her gün ekranlarda sağlıklı bir şekilde gördüğümüz mide küçültme ameliyatı olan ünlüler. (Çiçek Dilligil, Emel Müftüoğlu, Fatih Ürek, Hamdi Alkan, Işın Karaca, Kaan Kural, Linet, Okan Karaca, Pelin Öztekin vs.)

Kilo vermenin faydaları ise saymakla bitmez. Bir zamanlar obezite ile cebelleşen hastaların kendine özgüveni geri gelir, günlük aktivitelerini daha rahat yapmaya başlarlar ve kendilerini çok daha iyi hissederler.
Üstelik operasyon esnasında mide kapısı olarak da bilinen pilor bölgesi korunduğu için, yenilen gıdalar bir süre midede kalmaya devam eder. Bu da besinler bağırsaklara geçene kadar kişilerin kendini tok hissetmesini sağlar. Yemeklerin sindirilmesiyle alakalı herhangi bir olumsuz etkisi bulunmayan mide küçültme operasyonu, yetersiz beslenmeden kaynaklı rahatsızlıkları da tetiklememiş olur.
İşin güzel tarafı şu ki, grelin olarak bilinen ve iştah hissini oluşturan hormon da midede bulunur. Cerrahi müdahale ile bu kısım alındığı için kişiler daha az acıkma hissi yaşarlar. Haliyle bu da fazla kilolardan kurtulmak için çok faydalıdır.
Fazla kilolardan kurtulmanın olumlu bir etkisi de diğer hastalıkların üzerinde görülür. Astım, tip 2 diyabet, artrit, yüksek tansiyon, uyku apnesi, yüksek kolesterol ve reflü gibi hastalıkların etkisi kırılabilir. Bu yüzden olsa gerek, mide küçültme ameliyatı olanlar sık sık memnuniyetlerini dile getirmekten çekinmiyorlar.

Mide küçültme ameliyatı zararları

Mide küçültme ameliyatı zararları nelerdir
Mide küçültme ameliyatı zararları nelerdir

Hemen her cerrahi müdahalede olduğu gibi mide küçültme ameliyatında da bazı riskler söz konusu. Çoğu hasta aşağıda yer alan komplikasyonların hiçbirini göstermeyebilir, ancak kişilerin sağlık durumuna göre değişkenlik göstermekle beraber çeşitli mide küçültme ameliyatı riskleri mevcuttur.

Bahsi geçen riskler şu şekilde sıralanabilir:
  • Operasyonda midenin büyük bir kısmı alındıktan sonra geriye kalan kısmı dikilir. Bu dikişlerin açılması söz konusu olursa ciddi bir enfeksiyon yaşanabilir. Zaten mide küçültme ameliyatı sonrası ölüm vakalarının çoğu bu sebeple gerçekleşir.
  • Cerrahi müdahale gerçekleştirilirken mide ile bitişik bulunan organlar zarar görebilir. Sindirim sistemi ve bağırsaklar buna dahildir.
  • Gastrik, mide ülseri ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.
  • Midenin içinde açılabilecek herhangi bir yara, ilerleyen dönemde bağırsaklarda tıkanıklığa yol açabilir.
  • Midenin taşıyabileceğinden çok fazla yemek yemek, kusmaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden mide küçültme ameliyatından sonra beslenme alışkanlığını değiştirmekte fayda olacaktır.

Mide küçültme ameliyatı fiyatı

mide küçültme ameliyatı fiyatı
Mide küçültme ameliyatını ssk karşılamaz.

Karar verdiniz ve mide küçültme ameliyatı maliyetlerini araştırmaya başladınız. İlk olarak “Mide küçültme ameliyatı ssk karşılıyor mu?” diye soracaksınızdır. Geçmişte mide küçültme ameliyatı yapan devlet hastaneleri vardı, ancak günümüzde bu operasyon SSK’nın karşıladığı ameliyatlar arasından çıkarılmış durumda. İster özel hastaneler, isterseniz de cerrahların muayenehaneleri ile irtibata geçerek mide küçültme ameliyatı ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar gereği internet ortamında açık bir şekilde ameliyatların ücretleri hakkında bilgi verilemediği için, mide küçültme ameliyatı kaç para veya mide küçültme ameliyatı ne kadar diye yapacağınız çoğu arama sonuç vermeyecektir. En iyisi telefonla aramak veya e-posta ile mide küçültme ameliyatı maliyetini öğrenmek olacaktır. Doktorun sahip olduğu tecrübe, bilgi birikimi ve ünü doğrultusunda mide küçültme ameliyatı fiyatı artıp azalabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası

Mide küçültme ameliyatı sonrası
Mide küçültme ameliyatı sonrası sarkma

Gelelim mide küçültme ameliyatı sonrası yapılması gerekenlere. Bazı vakalarda hastaların 2-3 gün boyunca hastanede kalması istenebiliyor. Genelde de hastalar bu süre zarfında taburcu edilip evlerinde dinlenmeye çekilebiliyorlar. Bu süre zarfında hastalar ameliyat sonrasında mümkün mertebe sıvı gıdalar tüketmek zorundadırlar. Püre haline getirilmiş gıdalar ve proteinli içecekler de tüketilebilir. Bol bol su içtikten sonra çorba ve yumuşak yemekler yenilmelidir. Dört hafta kadar bu şekilde beslendikten sonra doktorun belirlediği katı bir diyeti uygulamak gerekecektir. Midenin önemli bir kısmı ameliyatla alınmış olduğu için çok fazla yemek yiyerek midenin sınırlarını zorlamaktan kaçınılmalıdır.

Hasta eve taburcu edildikten sonra muhtemelen ağrı kesici kullanması tavsiye edilecektir. Ameliyatı takip eden birkaç gün boyunca istirahat ederek bol bol dinlenilmeli, kesinlikle ağır yük kaldırılmamalı, karın bölgesine baskı uygulanmamalıdır. Bunun için hastalar kendilerine refakat edecek bir kişiyi mutlaka önceden ayarlamalıdır. Mide küçültme ameliyatı sonrası sarkmaları önlemek için düzenli spor ve karın egzersizleri yapılabilir.
Her zaman için operasyon sonrasında hayatınızın geri kalanında yemek yeme alışkanlığınızın değiştiğini akılda tutmakta fayda olacaktır. İlk ayın sonunda yavaş yavaş sert olmayan, herhangi bir yumuşak gıdayı yemeye başlayabilirsiniz.
  • Yutmadan önce her parça iyice çiğnenmelidir.
  • Yemek yerken sıvı içilmemelidir, çünkü bu midenin dolmasına yol açabilir.
  • Öğün yedikten en az 1,5 saat kadar sonra sıvı içilmelidir.
  • Yüksek kalorili gazlı içecekler ve atıştırmalıklardan kaçınılmalı.
  • Her gün vitamin ve mineral takviyeleri alınmalı.
2-3 ay kadar sonra hastalar istedikleri her şeyi yemeye başlayabilirler. Ancak midenin hacmi küçüldüğü için önceden olduğu gibi çok fazla yiyemeyeceklerini unutmamalıdırlar.
Kilo verme süreci de bu şekilde başlar. İnsanlar genelde 12 ila 18 aylık süre zarfında fazla kilolarının yüzde 60’ını vermeyi başarırlar. Yani 40 kilo fazlası olan bir kişi, operasyon sonrasında en az 24 kilo vermiş olacaktır. Doğru ve dengeli beslenme alışkanlığını egzersizle destekleyerek bu oran daha da yükseltilebilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 5 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu