Mide Kanseri Nedir?

Mide Kanseri Nedir?

Mide Kanseri
Mide Kanseri Nedir

Midenin iç yüzeyini oluşturan epitel zar tabakasında kanser hücrelerinin üreyip gelişerek tümör oluşturması durumuna mide kanseri denir. Mide içerisindeki hücreler çeşitli sebeplerden dolayı (katkılı, bayat, asitli gıdalar) zarara uğrar ve bu zarara uğramış hücrelerde kanserleşme oluşur. Bu durum uzun vadede gerçekleşir. Bundan dolayı genellikle ileri yaşlarda mide kanseri vakaları daha yaygın görülür.

Günümüz şartlarında gerek tıp alanındaki gelişmeler, gerekse gıdaları muhafaza edebilme teknikleri (dondurucu, buzdolabı gibi) mide kanserinin görülme oranını düşürmüştür. İnsanların sağlık hakkında eskisinden daha çok bilinçlenmesi ve midesine neleri aldığına dikkat etmeye başlaması da mide kanseri görülme sıklığının azalmasında önemli bir etkendir. Buna rağmen alkollü ve asitli içecek tüketiminden vazgeçemeyen ve aşırı kalorili ve katkı maddeli gıdalarla beslenmeye devam edenler de mevcuttur ve bu durumdakiler mide kanseri konusunda risk altındadır.
Mide kanserinin görülme sıklığı %0.015’dir. Yani 100.000 kişiden 15’i bu hastalıkla karşılaşır. 10 kanser hastasından 1’i mide kanseridir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Özellikle aç karnına sigara kullanma ve asitli içecek içme alışkanlığı olanlar büyük risk altındadır. (Mide iç zarının yapısını bozarak mide ülserine; sonrasında uzun vadede mide kanseri oluşumuna zemin hazırlar.)
Ülkemizin Doğu Bölgelerinde mide kanseri daha yaygın seyreder.

Mide Kanseri Neden Olur?

Mide Kanseri Neden Olur
Mide Kanseri Neden Olur
Mide kanserine sebep olan pek çok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi genetik yatkınlıktır. Yakın akrabasında ya da ailesinde mide kanseri olanların olmayan kişilere göre riski daha büyüktür. A kan grubundan olanlar da mide kanserine daha sık yakalanır. (Araştırmalar bunu ortaya koymuştur; ancak tam olarak nedeni bilinmemektedir.)
Mide kanseri daha çok beslenme ve yaşam tarzı ile alakalıdır. Genetik yatkınlığı aktif hale geçiren de bu sebeplerdir. Beslenme şekli uzun vadede kanserleşmeye sebep olacağından dolayı, genellikle 50-70 yaşları arasında mide kanseri ile yüzleşilir. (Turşular, salamuralar, pastırma-sucuk-sosis gibi işlem görmüş tuzlu et ürünleri, nişasta, katkı maddeli ürünler, bayat ya da küflü gıdalar…)
Mide kanserine sebep olan diğer etkenler şunlardır:
 • Helicobacter pylori : Sindirim sisteminde konuşlanan bir bakteri türüdür. Bu bakteriyi barındıran dışkı, kusmuk ya da tükürük ile temas edildiği zaman kolaylıkla bulaşır. Güçlü antibiyotiklerle tedavi edilebilen bir bakteridir. Tedavi edilmediğinde mide hücrelerinde ciddi tahribatlar oluşturarak kansere sebep olur.
 • Pernisiyöz anemi : B12 vitamininin emilimini sağlayan proteinlerin midede üretilememesi sonucunda oluşur. Bu durum alyuvar (kırmızı kan hücresi) eksikliğine sebep olur. Mide kanseri vakalarının pek çoğunda bu durum gözlenmiştir.
 • Obezite : Aşırı kilo Reflüye sebep olur. İleri dönemlerde mide ile yemek borusu arasındaki geçiş kısmında kanser oluşumu gözlenebilir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir
Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir
Mide kanseri belirtileri spesifik olmadığından dolayı genellikle geç dönemde fark edilir. Diğer mide hastalıkları ile benzer belirtileri vardır:
 • Midenin olduğu kısımda şiddetli ağrı (En tipik belirti)
 • İştahsızlık
 • Hızlı kilo kaybı
 • Bulantı ve kusma
 • Yanma ve ekşime
 • Bir iki lokmadan sonra hemen şişkinlik ve doygunluk hissetme
 • Yorgunluk ve halsizlik (Yeterli besin alınamaması ve mide tarafından gerekli besinlerin emilememesi bu durumun yaşanmasına sebep olur. Besin alımında sıkıntı yaşanması bağışıklığı ve tüm vücut sistemini zayıflatacağından dolayı bir aşamadan sonra kanser hızlı bir şekilde yayılım gösterecektir.)
Kanserin yayılıp yemek borusuna yakın kısımlarda oluştuğu durumlarda yutma zorluğu da yaşanmaktadır. Bu belirtiler aynı zamanda gastrit ya da ülserin de belirtileri olabilir. Bu aşamada ihmal edilmeyip tamamen tedavi edilen mide hastalıklarının ileri dönemde mide kanseri oluşturması ihtimali çok düşüktür.
Mide kanseri inatçı ve zorlu bir kanserdir. Erken dönemde teşhis etmek bile kanserin yayılıp sıçramasına ya da tedaviden sonra tekrar oluşmasına engel olamayabilir. Mide kanseri vakalarının yaklaşık %75’i ölümle sonuçlanır. Bundan dolayı hastalığa yakalanmadan önce hayat boyu önlem almak ve dikkatli olmak şarttır.

Mide Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Mide Kanseri Nasıl Teşhis Edilir
Nasıl Teşhis Edilir
Mide kanseri tanısı denilince akla ilk gelen endoskopi yöntemi olmaktadır. Endoskopi; gastrointestinal sistem (sindirim sistemi) elemanlarının incelenmesi için kullanılan ucu ışıklı ve kameralı boru sistemidir. (Gastrointestinal sistem; yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüsten oluşan bir sistemdir.) Bu boru kıvrılabilir yapıdadır ve 8-12 mm çapındadır. Boru ile ağızdan girilir ve mideye kadar inilir. Bu işlem hastada öğürtü ya da bulantı yapabileceğinden anestezi eşliğinde uygulanır. Hastanın durumuna göre lokal (sadece ilgili bölgeye) ya da genel (tüm vücuda) anestezi uygulanabilir. (Anestezi: Uyuşturma işlemi) Mideye uygulanan endoskopi işlemine “gastroskopi” adı verilir.
Endoskopi hem ışıklandırıp görüntülemek, hem de görüntülenen şüpheli yüzeylerden parça almak içindir. Bundan dolayı güzel bir tanı yöntemidir. Ancak her ne kadar güvenilir bir yöntem olsa da nadir de olsa işlem sırasında bazı beklenmedik durumlar görülebilir. (Yemek borusunda yırtılma, enfeksiyon, tahriş ve kanama gibi.) Endoskopi sonrasında bulantı, karın ağrısı, rahat nefes alamama, yutmada güçlük, göğüste ağrı gibi durumların görülmesi de söz konusu olabilir. Bu durumda acil bir şekilde doktora başvurulmalıdır.
Endoskopi işleminin risklerini göze alamayan ya da bu işlemden korkan kişiler için GastroPanel isimli bir test yöntemi geliştirilmiştir. (Ancak bu testte ciddi bulgular çıktığında kişiler her halükarda endoskopiye yönlendirilir.) Gastropanel test bir kan testidir. Hem konforludur hem de kısa sürer. Hastadan alınan kanda şu testler yapılır:
 • Pepsinojen I
 • Pepsinojen II
 • Pepsinojen I / Pepsinojen II  (Oranlama yapılır)
 • Gastrin-17
 • Helicobacter pylori (Gastrointestinal sistemde enfeksiyona ve ülsere sebep olan bir bakteri çeşidi. )
Pepsinojen I-II ve Gastrin-17; midenin çalışmasından sorumlu olan hormonlardır. Bu hormonların düzeyleri ve oranları midenin hangi bölümünün nasıl çalıştığı konusunda fikir verir. Midede doku kayıplarının (yani gastritin) olup olmadığını; mide asidinin ne düzeyde seyrettiğini ortaya koyar. Bu kan testinde Helicobacter pylori sayımı da yapılır. Böylelikle bu bakterinin var olup olmadığı; varsa ne kadar olduğu belirlenmiş olur.

Mide Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Mide Kanseri Tedavisi Nasıldır
Mide Kanseri Tedavisi Nasıldır
Midede tümörün yayıldığı bölgeye ve tümörün çeşidine bakarak bir tedavi rotası belirlenir. Tümörün lenf bezlerine yakınlığına ya da diğer organlara yayılma faktörlerine de bakılmaktadır. (Evre I, Evre II, Evre III, Evre IV) Cerrahi uygulamada deneyimli ve başarılı doktor çok önemlidir. Oldukça kritik ve hayati risk taşıyan bir ameliyat olduğundan, bu ameliyatın işinin ehli bir doktor tarafından yapılması gerekir. Mide kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:
 • Cerrahi Yöntem: Bu yöntemde kanserli midenin bir bölümü ya da duruma göre tamamı çıkartılabilir. Mide ile birlikte mideyi çevreleyen doku ve lenf bezleri de alınır. Ameliyatın yapılıp yapılmayacağı tüm faktörler göz önüne alınarak belirlenir. (Tümörün cinsi, yayılım alanı, lenf bezleri ile yakınlığı, metastaz yapma özelliğinde olup olmadığı)
 • Radyoterapi: Erken evrede tespit edilmiş olan mide kanserinde cerrahi müdahaleden hemen sonra koruma tedavisi olarak uygulanır. Cerrahi müdahale yapılamayacak olan ileri evre hastalarında ise geçiştirici (palyatif) amaçla bu uygulama gerçekleştirilir.
 • Kemoterapi: Hem ameliyattan önce hem de ameliyattan sonra (koruma amacıyla) genellikle uygulanmaktadır. (Kemoterapi: İlaç tedavisi) Hastalığı ilerlemiş ve son evreye dayanmış hastaların şikâyetlerinin ötelenmesinde ya da geçiştirilmesinde de etkilidir. (Palyatif tedavi) İleri evre hastalarında yaşam süresinin ortalama 3 ay uzamasına yardım eder.

Mide Kanseri Nasıl Önlenebilir?

Mide Kanseri Nasıl Önlenebilir
Nasıl Önlenebilir
Araştırmalar mide kanserinin Asya ülkelerinde yaygın olarak görüldüğünü ortaya koymuştur. Bunun sebebi bu ülkelerde çiğ ya da tütsülenmiş etlerin ve konserve ürünlerinin çok tüketiliyor olmasıdır. Ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerde de tüketilen besinlerin kalitesi düştüğü için mide kanserine yakalanma sıklığı artmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi tüketilen besinler konusunda kaliteden kaçmamak, yatırımı sağlığa yapmak çok önemlidir. Tüketilen gıdalar konusunda şunlara dikkat edilmelidir:
 • Tüketilen besinler daima taze olmalıdır.
 • Katkı maddeli, şekerli, asitli ve ambalajlı ürün eve alınmamalıdır.
 • Daima mevsime uygun sebze ve meyvelerle beslenmelidir. (Mevsim dışında olan sebzeler organik de olsa vücuda hiç bir yarar sağlamayacaktır. Doğa her zaman ihtiyacımıza uygun ürünleri bize verir.)
 • Alkol, sigara, puro gibi mide mukozasını tahrip edecek alışkanlıklardan vazgeçilmelidir.
 • Turşu, salamura ve konserve ürünler mümkün olduğunca sınırlı tüketilmelidir.
Helicobacter pylori bir diğer mide kanseri sebebidir. Bu bakteri temas yoluyla kolaylıkla bulaşır. Mümkün olduğunca tuvalet hijyenine dikkat edilmeli, sık sık eller yıkanmalı ve başkalarının kişisel eşyaları kullanılmamalıdır.

Mide Kanseri İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır?

Mide Kanseri İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır
Mide Kanseri İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır
Sindirim sistemi ile ilgili hastalıklarla Gastroenteroloji Bölümü ilgilenir. Mide kanseri belirtileriyle baş başa kalanların bu bölüme başvurarak midesini tetkik ettirmesi gerekir. İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji alanında uzmanlaşmış bir doktor tarafından mide kanseri tanısı konulur. Bu tanı konulduktan sonra hastalar Genel Cerrahiye yönlendirilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 12 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu