Metabolizma nasıl hızlandırılır ?

Metabolizma nedir ?

Metabolizma, vücudumuzda gerçekleşen tüm yapım ve yıkım olaylarıdır. Bunu tanımı şu şekilde açıklayabiliriz; Sindirim sistemimizde sindirilen besinler vücuda enerji sağlarlar ve bu enerji vücudumuzdaki metabolizma sonucu olarak harcanır ve oluşturulur. Yani bir başka deyişle metabolizma nedir diye sorduğumuzda, sindirilen besinlerden enerji oluşumu ve harcanması diyebiliriz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır ? 

Metabolizma hızlandırma yönteminin en kolay ve etkili yolu dengeli bir beslenme rutinini hayatımıza kazandırmak ve düzenli spor yapmaktır. Bunun yanında kaliteli ve yeterli bir uyku uyumak, az ve sık beslenmek, kafeinli gıdalardan (çay, kahve, kola) uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını azaltmak ve bol su içmek önemli rol oynar. Bir diyetisyen kontrolünde olmak şartıyla metabolizma hızlandırıcı çay ve metabolizma hızlandırıcı ilaç kullanımları da etkili yöntemlerdendir.

Metabolizma nasıl yavaşlar ?

Metabolizma hızı, bazı hormon bozuklukları, düzensiz uyku ve stres sebebiyle yavaşlayabilir. Özellikle dikkat edilmesi gereken tiroid yetmezliği ve insülin direnci gibi endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları metabolizmayı yavaşlatan rahatsızlıklardandır. Çağımızın ciddi sorunu olan diğer bir önemli etken ise yanlış diyet programları sonucu hızlı kilo alıp vermektir. Aynı şekilde bireyin vücut yağ kütlesi oranının fazla olması veya artması da metabolizmanın yavaşlamasına sebebiyet vermektedir.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Özellikle kahvaltıda tercih edilen acı biber, kapsaisin içeriği ile metabolizma hızlandıran yiyecek olarak ilk sırada önerilir. Posa içeriği yüksek besinlerden armut, elma, kayısı, lahana, bezelye, badem, yulaf, mercimek, kepekli besinler de metabolizma arttırıcı etkisiyle metabolizma hızlandırıcı diyet önerilerinde sıklıkla yer alır. Yüksek posa (lif) içerikli besinler, aynı zamanda enerji içeriği düşük ve su çekici özelliğinden dolayı midenin boşalmasını geciktirir. Bu sayede kişinin açlık hissi duyma süresini uzatır. Bir diğer öneri ise, sıklıkla tercih edilen siyah çayın fermente edilmemiş hali olan yeşil çay. Yeşil çay, içeriğindeki katesin adı verilen madde ile birlikte hem güçlü bir antioksidan hem de metabolizma hızlandırıcı etkisiyle bilinmektedir. Günlük gereksinim miktarını aşmamakla birlikte, yüksek protein içerikli besinler de metabolizma hızlandırmada önemli rol oynar.

Bazal Metabolizma nedir ?

Bazal metabolizma, dinlenme anında vücudun çalışması için harcanacak enerjiyi oluşturan metabolizmaya denir. Bazal metabolizmaya, dinlenme metabolizması da diyebiliriz.

Bazal Metabolizma hızı nedir ?

Bazal metabolizma hızı, bir diğer adıyla dinlenme metabolizma hızı, dinleme anında vücudun çalışması için harcanan enerjidir.

Bazal Metabolizma hızı kaç olmalıdır ?

Bazal metabolizma hızı, kişinin ağırlığına, boyuna, cinsiyetine ve yaşına göre değişir. Aynı zamanda gebelik, kas dokusu, büyüme, endokrin hormonlar, uyku, çevre ısısı, menstruasyon durumu bazal metabolizma hızını etkileyen faktörlerdir. Bazal metabolizma hesaplama kalori cinsinden yapılır bu yüzden bazal metabolizma hızı için dinlenme halinde kişinin harcadığı kalori miktarı da diyebiliriz. Kısaca kişiden kişiye değişen bu kalori değeri için önerilen standart bir miktardan söz etmek yanlış olur. Bazal metabolizma hızını Herris-Benedict denklemi sayesinde şu şekilde hesaplayabiliriz;
Bazal metabolizma hızı (erkek) =66.5 + ( 13.75×ağırlık(kg)) + (5.0×boy(cm)) – (6.77×yaş)
Bazal metabolizma hızı (kadın) =655.1 + (9.56×ağırlık(kg)) + (1.85×boy(cm)) – (4.67×yaş)

Metabolizma hızı kaç olmalıdır ?

Metabolizma hızı, kişinin boyuna, cinsiyetine, kilosuna, yaşına ve günlük fiziksel aktivitesine uygun olmalıdır. Bu yüzden uygun metabolizma hızı bireyden bireye farklılık gösterir. Özellikle yaş ve cinsiyet unsuru metabolizma hızımızı önemli ölçüde etkileyen kişisel bir faktördür. Büyüme döneminde vücut dokularının yapımı ek enerji gerektirdiğinden metabolizma daha hızlıdır. Büyüme tamamlandıktan sonra yani birey yetişkinliğe geçtiğinde metabolizma hızı düşmeye başlar. Cinsiyet olarak ise kadınların metabolizma hızları erkeklerden düşüktür.

Metabolizma yaşı nedir ?

Metabolizma yaşı, metabolizmanın kaç yaşında bir insan gibi çalıştığını cevaplar. Örnek verecek olursak 20 yaşındaki bir bireyin metabolizma yaşının 30 çıkması, o bireyin metabolizma hızının 30 yaşında gibi çalıştığını gösterir.

Metabolizma yaşı kaç olmalı ?

Metabolizma yaşı, kişiden kişiye farklılık gösterir fakat kişinin yaşıyla orantılı olmalıdır. Metabolizma yaşı, yaşına göre yüksek çıkan bir bireyin, metabolizma hızı kendi yaşına oranla düşük ve vücut yağ oranı yüksek demektir.

Metabolizma hızı nasıl ölçülür ?

Metabolizma hızını ölçmek için belirli cihazlar ve yöntemler kullanılabilir. Örneğin çift işaretlenmiş su tekniği ile ölçüm sağlanabilir. Bu teknikte bulunan değer, bomba kalorimetre ve diğer yöntemlerle bulunan değerlerle benzerdir. Bu teknikler pahalı ve her yerde uygulanmadığından belirli hesaplama denklemleri geliştirilmiştir. Pratik olarak hesaplamak istersek; kadınlarda, kişinin kilosunu 0,95 kalori  ve 24 saat ile çarparak, erkeklerde ise kişinin kilosunu 1 kalori ve 24 saat ile çarparak bulabiliriz.

Metabolizma hızımı nasıl öğrenebilirim ?

Metabolizma hızımızı, bir diyetisyen veya konuda uzman bir doktor yardımıyla öğrenebiliriz. Kısa yoldan kendimizde şu formül sayesinde hesaplayabiliriz; kadınlarda kilogram başına 0,95 kalori ve 24 saat ile çarparak, erkekler de ise kilogram başına 1 kalori ve 24 saat ile çarpararak  hesaplayabiliriz.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı