Makat kaşıntısı neden olur ?

Anüs kaşıntısı nedir ?

makat kaşıntısı nedir
anüs kaşıntısı nedir

Tıp dilinde pruritis ani olarak isimlendirilen anüs kaşıntısı halk arasında yaygın yaşanan bir sorundur. Toplumun yaklaşık %5’inde görülür ve bu oranın çoğunluğu erkektir. Makatta kaşıntı daha çok geceleri ya da dışkılama sonrasında ortaya çıkar. Bazı hastalarda kaşıntı ile birlikte yanma hissi de eşlik eder.

Dışkılama sonrasında makat deliği kaşıntısı bazı hastalarda hafif kanama ile birlikte de yaşanabilir. Kaşıntı için doktora başvurulduğunda anal bölgede kaşınmaya bağlı deride kalınlaşma, basur memesi, egzama, kızarıklık, deride sulanma ve küçük çatlaklara rastlanabilir.

Makat kaşıntısı neden olur ?

makat kaşıntısı neden olur
makat kaşıntısı neden olur
Perianal infeksiyon : Anüs kaşıntısının %15’inden fazla mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır. Candida albicans türü mantar enfeksiyonları en sık karşılaşılanlarıdır. Mantar enfeksiyonları gibi kıl kurdu gibi paraziter nedenler ile de makat kaşıntısı ortaya çıkabilir. Bu durum hasta dışında diğer aile bireylerini de etkileyebilir.
Anal ve kolorektal hastalıklar : Anüs kaşıntısı sorunu yaşayan hastaların %50’sinden fazlasında anal bölge hastalıkları ya da  hemoroidal hastalıklar görülür. Bu hastalıkların %25 oranında ise anal ya da kolorektal kanser vakalarına rastlanabilir.
Dermotolojik hastalıklar : Perianal bölgedeki bowen ya da paget hastalığı, psoriazis, seboreik dermatit, atopik dermatit, kontakt dermatit, liken sklerozis ve liken planus hastalıkları makat kaşıntısı nedenleri arasındadır.
Beslenme alışkanlıkları : Bazı yiyecek ve içecek türleri anüs kaşıntısına neden olabilir. Belirli dönemlerde makat kaşıntısı yaşayan hastaların beslenmelerinde yapılan bazı değişiklikler sorunun ortadan kalkmasını ya da hafiflemesini etkiler. Anüs kaşıntısına neden olabilen besin ve içeceklere örnek olarak; bira, şarap gibi alkollü içecekler, kahve, çay gibi kafeinli içecekler, limon, mandalina, portakal gibi turunçgiller, üzüm, baharatlı yiyecekler, acı besinler ve acılı yiyecekler, süt ve süt ürünleri, domates, ketçap, çikolata, fındık verilebilir.
Sistemik hastalıklar : Şeker hastalığı, lösemi, lenfoma, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, demir eksikliğine bağlı anemi ve hipertiroidi, anüs kaşıntısına neden olabilen hastalıklar arasındadır.
Psikolojik etkenler : Stres, depresyon ya da anksiyete bozuklukları makat bölgesinde kaşıntıya neden olabilir.
Diğer faktörler : Makat bölgesinde kaşıntı bazen hastaların giydikleri kıyafetler ya da genel hijyen kurallarına uymamasından kaynaklanabilir. Genel olarak; dar ve sıkı pantolon giymek, dışkılama sonrası makat bölgesinin gerektiği gibi temizlenmemesi, makat bölgesinin çok sert ve tahriş edici şekilde silinmesi, bölgesinin temizliği için kullanılan bazı sabunların içeriği, iç çamaşırlarının yıkandığı deterjanların içeriği anüs kaşıntısı neden olur sorusunun diğer yanıtları olarak verilebilir.

Makat kaşıntısı tedavisi

makat kaşıntısı tedavisi
makat kaşıntısı tedavisi
Makat deliğinin kaşıntısı tedavi edilmeden önce tam olarak nedenin saptanması gerekir. Kaşıntının nedenleri belirlendikten sonra neden olan faktörleri ortadan kaldırmaya, varsa eğer hastalıkları tedaviye yönelik uygulamalar yapılır. Sistemik, psikolojik, dermotolojik, anal ve kolorektal hastalıkların doktor muayenesi sonrasında verilen ilaçlar ile tedavi edilerek iyileştirilmesi, anüs kaşıntısının da iyileşmesini sağlar.
Beslenmeye bağlı pruritis ani vakalarında tedavi için doktorun hazırladığı diyet programları uygulanabilir. Bu diyetlerde, rahatsızlığa neden olan besinlerin ya hiç alınmaması ya da sınırlandırılması amacı ön plandadır. Hastalar verilen diyete uyduklarında beslenme kaynaklı anüs kaşıntılarında iyileşme gözlemlenir. Dışkıda parazit saptanması durumunda tıbbi tedavi ile iyileşme sağlanır.

Makat kaşıntısı için krem

Bazı durumlarda tıbbi tedaviye dirençli makat kaşıntısı sorunu yaşanabilir. Bu durumda kaşıntının hafiflemesi için takrolimus içeren kremler kullanılabilir. Ayrıca, başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmayan makat kaşıntısı krem ile kontrol altına alınabilir. Bu tür durumlarda doktorların verdiği kortizonlu kremler kullanılır. Her iki durumda da kremlerin mutlaka doktorlar tarafından reçete ile verilmesi ve kullanım sırasında makat bölgesine nazikçe sürülmesi gerekir.

Makat kaşıntısı evde nasıl geçer ?

makat kaşıntısı evde nasıl geçer
makat kaşıntısı evde nasıl geçer
Tekrar eden ve beraberinde başka sıkıntılara da yol açan anüste kaşıntı sorunu için mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Doktor muayenesinin ardından hastalar, verilen ilaçları kullanırken daha hızlı iyileşme sağlamak için bazı noktalara dikkat etmelidir. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar aynı zamanda geçici olarak yaşanan (sıkı iç çamaşırı giymek, beslenmeye dikkat etmemekten kaynaklanan) makat kaşıntısının geçmesi için evde dikkat edilmesi gereken noktalardır.
Bölgeyi tahriş edici faktörlerden uzak durun : Anal bölgenin temizliği için sabun ya da kuru tuvalet kağıdı kullanmayın. Bunun yerine sadece temiz su ya da temiz su ile ıslatılmış ıslak tuvalet kağıdı kullanabilirsiniz. Bölgenin güzel temizlenmesi için ovalamayın ve hiç bir şekilde kaşımayın. Ovalama ya da kaşıma, durumu daha fazla kötüleştirir.
Anal bölgeyi kuru tutun : Anal bölgeyi temizledikten sonra nazik bir şekilde temiz ve yumuşak bir bez ile kurulayın. Kuruladığınız alanın yeniden nemlenmemesi için mısır nişastası pudrası uygulayabilir ya da alanı gazlı bez ile silebilirsiniz.
Beslenmeye dikkat edin : Bu dönemde bölgeyi tahriş edip daha fazla kaşınmasına yol açan yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekir. Makat bölgesindeki kaşıntı tamamen geçene kadar bu besinlerden ya hiç alınmamalı ya da sınırlı olarak tüketimi yapılmalıdır.

Makat kaşıntısı bitkisel tedavisi

Doktor muayenesi sonrasında uygulana diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen makat kaşıntıları için kapsisin içeren krem ya da losyonlar kullanılabilir. Bölgedeki kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için çok az miktarda bu krem ya da losyonlardan sürülmesi yeterlidir.

Anüste kaşıntı bitkisel çözüm

Anüs kaşıntısı için bir parça aloe vera jelinin içine 3 damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kaşıntı bölgesine yedirerek sürebilirsiniz.

Makat tedavisi için hangi doktora gidilir ?

Makatta kaşıntı sorunu için hastanelerin genel cerrahi bölümlerine ya da dermatologlara başvurulabilir. Bu bölümde yapılan muayeneler sonucunda gerekli ise hasta başka bir bölüme yönlendirilebilir. Kaşıntı, makat bölgesindeki hastalıklardan (makat çatlağı, hemoroid, v.b) kaynaklanıyorsa hasta, genel cerrahinin alt branşı olan proktoloji bölümüne yönlendirilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı