Küme Tipi Baş Ağrısı

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedir ?

Küme baş ağrısı nedir
Küme baş ağrısı nedir

Baş ağrısının ne kadar can sıkıcı olduğunu bir hatırlayın. Daha sonra bu baş ağrısının küme şeklinde ataklar göstererek, kısa ama inanılmaz derecede ağrı verici bir şekilde etkisini gösterdiğini, her ayın veya haftanın belli günleri tekrar nüksettiğini hayal edin. İşte küme tipi baş ağrısını bu şekilde tarif edebilmek mümkündür. Bahar veya sonbahar gibi yılın belli dönemlerinde sektirmeden aynı tarih ve saat aralığında etkisini gösteren küme baş ağrısı, en şiddetli baş ağrısı çeşitlerinin başında gelir. Mevsimsel olmasından ötürü çoğu kişi küme baş ağrısı belirtilerini alerji veya iş kaynaklı stres belirtileriyle karıştırabilir.

An itibariyle küme tipi baş ağrılarına neyin yol açtığını bilmiyoruz, ancak yüzdeki bir sinirin bu ağrıya yol açtığı tespit edilmiş durumda. Gözlerin herhangi birinin arkasında oluşan bu ağrı bazen o kadar şiddetlenir ki, hastalar ayakta duracak takati bile bulamazlar. Hatta küme tipi baş ağrısının bazı vakalarda migrenden daha sert olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak migren kadar uzun süre etkisini göstermez.
1000 kişiden 1’inden azını etkileyen bir baş ağrısı türü olan küme tipi baş ağrısı, etkilediği kişinin hayatını çekilmez hale getirebilir. Erkekler ise kadınlara kıyasla bu hastalığa daha sık yakalanır. Genelde de 30 yaşından önce etkisini gösteren bu hastalık, aylar veya yıllar sonra kendiliğinden kaybolabilir. Ancak hiçbir belirti göstermeden aniden tekrar nüksedebilmesi de mümkündür.

Küme baş ağrısı nasıl oluşur ?

Küme baş ağrısı nasıl oluşur
Küme baş ağrısı nasıl oluşur
Küme tipi baş ağrısından muzdaripseniz, “Yeryüzünde milyonlarca insan varken neden ben?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak tıp, henüz bu soruya cevap vermekten uzakta. Halen daha küme baş ağrısı nedenleri tüm netliğiyle ortaya çıkarılmış değil. Ancak beyinde bulunan özel bir sinir yolunun aktif hale gelmesinden sonra küme baş ağrısının ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Beynin hipotalamus adı verilen derinlerdeki bölgesinden gönderilen bu sinyaller şiddetli baş ağrısına yol açıyor. Hipotalamus aynı zamanda kişilerin biyolojik saati işlevini de üstlenir, uyuma ve uyanma düzenini sağlar.
Yüz bölgesindeki sıcaklık veya ağrı hissini oluşturma görevini üstlenen trigeminal sinir adındaki bu sinir, göze çok yakın bir bölgededir ve alın bölgesine kadar dallanır. Yanak ve çene bölgesinden sonra her iki taraftaki kulaklara da uzanan bu sinirlerin aktif hale gelmesi, şiddetli baş ağrısını tetikler.
Beyindeki tümör veya anevrizmadan kaynaklı rahatsızlıklar küme tipi baş ağrısına yol açmaz.

Küme tipi baş ağrısı belirtileri

Küme tipi baş ağrısı belirtileri
Küme tipi baş ağrısı belirtileri
Dayanılması çok güç olan küme tipi baş ağrısı, tam şiddetine genellikle 5-10 dakika gibi çok kısa bir süre zarfında ulaşır. Ağrı genellikle başın tek bir yanında etkisini gösterir ve günlük ataklar genellikle aynı bölgede ortaya çıkar. Yeni bir baş ağrısı periyodu başladığında ağrı bir taraftan diğerine geçebilir, ancak bu çok nadir görülür. Hastalar ağrıyı genellikle yanma veya delinme hissine benzetir. Bazen zonklama yapabilir, bazen ise sabit kalır.
Şiddetli küme baş ağrısı çekenler tek bir gözün etrafında veya arkasında acı hissedebilirler. Bazen bu ağrı alın, şakak, yanak, burun veya damakta etkisini gösterebilir. Kafatası hassaslaşabilir. Öyle ki bazen hastalar nabızlarını bile hissedebilirler.
Neyse ki küme tipi baş ağrısı çoğu zaman kısa bir süreliğine etkisini gösterir. Genellikle 30 ila 90 dakika kadar süre boyunca etkisini gösteren ağrı, bazen 15 dakikada ortadan kaybolabilir. Ancak 3 saat gibi uzun ağrıların varlığı da biliniyor. Küme tipi baş ağrısı bir günde 1 ila 3 kez ortaya çıkabilir.
Ataklar bedenin 24 saatlik biyolojik saatiyle bağlantılı olarak etkisini gösterir. O kadar çok düzenli ve nizamidir ki, her gün aynı saatte baş ağrısı başlayabilir. Bu sebeple çoğu hasta, günlük faaliyetlerini küme tipi baş ağrısının ortaya çıkacağı saatleri göz önünde bulundurarak düzenler. Bazen ağrı, kişi uyuduktan 1-2 saat sonra başlar ve hastayı yatağından kaldıracak kadar şiddetlenir. Gece yarısı atakları, gündüz başlayan ataklardan daha şiddetli olabilir.
Çoğu kişi günlük küme tipi baş ağrılarını 2 hafta ile 3 aylık bir süre zarfında çeker. Bu dönemde en fazla 2 hafta boyunca ağrı görülmez. Ancak küme tipi baş ağrısından muzdarip her 10 kişiden 2’si, bir sene boyunca en fazla 14 gün baş ağrısı çekmezler.
Küme tipi baş ağrısı hastaların midesini bulandırmaz, istifra etmesine sebep olmaz. Ancak hem migreni, hem de küme tipi baş ağrısı olan hastalarda mide bulantısı görülebilir.

Küme baş ağrısı nasıl başlar ?

Küme baş ağrısı nasıl başlar
Küme baş ağrısı nasıl başlar

Sanılanın aksine küme baş ağrısı krizi her zaman için aniden etkisini göstermez. Çoğu zaman aşağıda yer alan başlangıç belirtileri, kişilerin kısa süre içinde küme tipi baş ağrısına yakalanabileceğine işaret eder:

  • Rahatsızlık veya hafif yanma hissi
  • Şişkin veya soluk gözler
  • Göz bebeğinde küçülme
  • Göz kızarıklığı veya sulanması
  • Burunda akıntı veya tıkanıklık
  • Yüzde kızarma ve sıcaklık
  • Çok fazla terleme veya ışığa karşı hassasiyet
Küme tipi baş ağrısı sigara içen veya çok fazla alkol kullanan kişilerde daha sık görülür. Hastalığa yakalanan kişilerde alkole veya nikotine karşı daha fazla hassasiyet oluşur. Öyle ki bir damla alkol bile baş ağrısını tetikleyebilir.

Küme baş ağrısına ne iyi gelir ?

Küme baş ağrısına ne iyi gelir
Küme baş ağrısına ne iyi gelir
Evet, gelelim küme tipi baş ağrısı tedavisine. Bu tür baş ağrısı ataklarını savuşturmanın en etkili ve başarılı yolu, Sumatriptan isimli etken maddesini içeren ilaçları kullanmaktan ve 20 dakika boyunca yüz maskesiyle oksijen solumaktan geçer. Keza migren tedavisinde kullanılan Triptan içerikli ilaçlar da işe yarayabilir. Bünyesinde lidokain içeren nazal burun spreylerinin küme baş ağrısı tedavisinde kullanıldığı da biliniyor.
Eğer küme baş ağrısı 2 haftadan az bir süre boyunca etkisini gösteriyorsa, hastaya önleyici ilaçlar reçete edilebilir. Doktorlar hem baş ağrısının periyodunu kısaltmak, hem de atakların sıklığını düşürmek için Cafergot, Ergomar, Depakote, Calan, Covera, Isoptin, Verelan gibi küme baş ağrısı ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçların yanı sıra küme baş ağrısı bitkisel tedavisi yolları da araştırılabilir.
Tüm bu yöntemlere rağmen baş ağrısı bir türlü dinmiyorsa, küme baş ağrısına kesin çözüm olarak cerrahi müdahale gündeme gelebilir. Bu tür operasyonlarda genellikle trigeminal sinire müdahale edilir.

Küme baş ağrısına ne yol açar ?

Küme baş ağrısına ne yol açar
Küme baş ağrısına ne yol açar
Daha önce de belirttiğimiz üzere küme tipi baş ağrısına neyin yol açtığı kesin olarak bilinmiyor. Ancak bu baş ağrısı türünün ortaya çıkış şekli, vücudun biyolojik saati işlevini üstlenen hipotalamus bölgesinin etkin rol üstlendiğine işaret ediyor.
Migren ve şiddetli baş ağrısının aksine küme tipi baş ağrısı genellikle hormonal değişiklikler, stres veya gıdalarla ilişkilendirilmez. Ancak yine de baş ağrısı periyodu bir kez başladığında alkol tüketmek ağrının nüksetmesine yol açabilir. Bu sebepten ötürü hastalar, periyot süresi boyunca alkol tüketiminden mutlaka kaçınmalıdır.
Bir diğer muhtemel tetikleyici ise aralarında kalp hastalıklarını tedavi etmede kullanılan nitrogliserin etken maddeli ilaçlar olabilir.

Küme tipi baş ağrısı risk faktörleri

Küme tipi baş ağrısı risk faktörleri
Küme tipi baş ağrısı risk faktörleri
Hemen hemen herkes, herhangi bir tetikleyici olmaksızın küme tipi baş ağrısını yaşayabilir. Ancak bazı risk faktörlerini taşıyan kişiler, bu hastalığa daha kolay yakalanabilir.
Cinsiyet. Erkekler, kadınlara nazaran küme tipi baş ağrısını daha çok çekerler.
Yaş. Küme tipi baş ağrısı genellikle 20 ila 50 yaş arasında etkisini gösterir. Ancak yine de hastalık herhangi bir yaştaki kişiyi etkileyebilir.
Sigara. Küme tipi baş ağrısından muzdarip kişilerin büyük çoğunluğu sigara tiryakisidir. Ne yazık ki sigarayı bırakmak, çoğu zaman ağrıyı dindirmek için yeterli olmaz.
Alkol. Eğer hasta küme tipi baş ağrısı riski taşıyorsa, alkol ağrıyı tetikleyebilir.
Aile geçmişi. Küme tipi baş ağrısına yakalanan bir ebeveyn veya evlat, kişilerin baş ağrısı çekme riskini arttırır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 6 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu