Klasik Migren Belirtileri Nelerdir?

Klasik Migren Belirtileri Nelerdir ?

Klasik Migren Belirtileri Nelerdir
Klasik Migren Belirtileri Nelerdir
Klasik migren belirtileri baş ağrılarından önce başlar. İlginç bir ilk belirtisi vardır. Kişi kendisini hiç olmadığı kadar, anormal ölçüde iyi hisseder. Bu iyi hissetme durumu aslında ertesi sabah yaşayacağı şiddetli migrenin habercisidir.
Klasik migrende çok daha sık görünen diğer bir belirti ise belirgin ölçüde gelişen görme bozukluğudur. Bu görme bozukluğu gözün birisinde ya da her ikisinde birden gelişebilir. Beyindeki görme alanının etkilendiği yere göre görüntüdeki bozukluklar da farklılıklar gösterir. Görme alanının merkezinde, sağında ya da solunda kör noktalar oluşabilir. Kör nokta hangi kısımda oluşmuşsa o kısmın etkin olduğu bölgede karışık görüntüler oluşurken, kör nokta dışında kalan kısımlarda ise netlik vardır.
Genellikle doğrudan bakılan nesnelerin netliği gider, ana hatları birbirinin içine geçer. Görüş kaybı olan bölgenin üzerinde zigzaglı çizgili ışıklar ortaya çıkar. Bu ışıklar hareketlidir ve dışa doğru dağılır. Görme alanının bir bölümünü veya dörtte birini kapsayabilir. O alandaki görüntü ya belirsizleşir ya da tamamen kaybolur.
Görme alanının bu durumdan tamamen etkilendiği şiddetli durumlar da olabilmektedir. Bu tür durumlarda geçici körlük meydana gelir. Görüntü kayıpları zirve noktaya 15-30 dakika içinde çıkar. Görüntülerin tekrardan netleşme süresi ise tamamen kişiye bağlıdır. Bir saat içinde tamamen netleşeceği gibi yaklaşık 2 gün boyunca bu görüntü kaybı devam da edebilir; ancak bu kadar uzun sürmesi çok nadir rastlanan bir durumdur. Bütün bu belirtiler iki gözde birden olabileceği gibi tek gözde de olabilir.

Klasik Migren ve Duyumsamada Geliştirdiği Belirtiler

Klasik Migren ve Duyumsamada Geliştirdiği Belirtiler
Klasik Migren ve Duyumsamada Geliştirdiği Belirtiler
Klasik migrenin duyumsamada geliştirdiği ön belirtiler şunlardır:
  • Elde, kolda yayılıcı bir uyuşukluk oluşur. Yayılan bu uyuşukluk vücudun hangi bölümündeyse o bölümdeki dil parçası da uyuşabilir. Bu da konuşma güçlüğü oluşturur.
  • Vücudun bir kısmına karşı yabancılaşma ya da duygusuzluk görülebilir.
  • Duyumsama bozuklukları vücudun bir yarısında gelişebileceği gibi tamamında da gelişebilir. Dilin tamamında hatta damakta bile uyuşukluk oluşur. Tıpkı görme bozukluğunda olduğu gibi bu belirtiler de 15-30 dakika içinde zirveye ulaşır ve bir kaç saat içerisinde de son bulur.
  • Duyumsama ya da dokunma bozukluğu gelişmediği halde kişilerde konuşma bozukluğunun geliştiği durumlar olabilir. Sözcükleri anımsama problemi gelişir. Sözcüklerin sırası ve heceleri ağızdan yanlış çıkar. Özellikle migrenin bilindik ön belirtilerinden önce bu durumun yaşanması hastayı ciddi anlamda korkutur; ancak tıpkı diğer belirtiler gibi bu belirtiler de bir süre sonra son bulacaktır.
Uykudan uyanma ile gelen şiddetli baş dönmesi ve hemen onu izleyen mide bulantısı da migrenin ön belirtilerinden birisidir. Yeterince görememe ya da çift görme belirtileri de baş dönmesini takip edebilir.

Klasik Migren ve Baş Ağrısı

Klasik Migren ve Baş Ağrısı
Klasik Migren ve Baş Ağrısı
Yukarıda yazılan ön belirtilerden hemen sonra migrenin asıl belirtisi olan “baş ağrısı” başlar. Bu ağrı genellikle gözün üstünden ya da arkasından baş verir ve başın arka kısımlarına doğru yayılım gösterir. Yarı küresel bir ağrıdır, başın bir yarısında görme bozukluğu ya da duyumsama problemi oluşuyorsa diğer yarısında ağrı oluşur. Ancak başın ön ya da arka yarısında olacak şekilde sağ-sol her iki yanı da etki altına alabilmesi de mümkündür.
Oluşan baş ağrısının şiddeti değişkenlik gösterir. Çok hafif atlatılabileceği gibi dayanılmaz boyutlara da gelebilir. %90 oranında bulantı ve kusma bu ağrıları takip eder. Kusma durumunun ağrıyı hafiflettiği sanılır; oysa kusma refleksi başın içindeki basıncı daha da arttırarak ağrının şiddetlenmesine sebep olur. Şiddetli migren atağından sonraki 24 saat çok kritiktir. Bu süreçte atağın yinelenme ihtimali vardır. Hastalar ışığın ve gürültünün migreni arttırdığı düşüncesi ile karanlık ve sessiz odaya geçerek sakinleşmeye çalışır.
Ağrılar genellikle ön belirtilerden hemen sonra başlar; ancak uykuda yakalanılan migrende kişi gözlerini açtığı anda ağrı indirebilir. Saatlerce sürebilen bu ağrı genellikle gece uykusu ile hafifleme gösterir. Ancak gece uykusuna rağmen yaklaşık 72 saat boyunca etkisini sürdürdüğü de görülür.
Kişinin yaşına göre ağrının niteliği değişiklik gösterir. Çocukluk yıllarında çok hafif şiddetlerde yaşanan migren ağrıları erişkinliğe ve orta yaşlara doğru en şiddetli haline ulaşır. Daha ileri yaşlarda ise ağrıların şiddetinde yeniden düşüş görülür. Yaşlılıkta migrenin ağrıdan önceki ön belirtileri (görme ve duyumsama bozukluğu gibi) görülse bile baş ağrısı neredeyse hiç görülmez.

Sonuç:

Klasik migren atakları diğer atak çeşitlerine oranla daha seyrek yaşanır. Erişkinlerde ve orta yaşın ilk zamanlarında ayda bir; bazen 2-3 aya bir bu ataklar kendisini gösterebilir. Bazı uyarıcı sebepler migrenin kısa sürmesini sağlayabilirken; bazı şanssız hastaların ise kısa aralıklarla üst üste migren atakları yaşadıkları da olur.

Migren Nedir ve Migren ile ilgili Seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

  1. Migren Nedir ?
  2. Klasik Migren Belirtileri Nelerdir ?
  3. Basit Migren Belirtileri Nelerdir ?
  4. Migrenle Nasıl Yaşanır?
  5. Migren Tedavisi Nasıldır ?

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu