Klamidya Nedir ?

Klamidya Nedir?

Klamidya Nedir
Klamidya Nedir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alan klamidya, antibiyotik ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa Chlamydia trachomatis isimli bakteri yol açar. Toplumda görülmesi çok yaygın olan klamidya genellikle 14-24 yaş aralığındaki kişileri tehdit eder. Her iki cinsiyette de görülebilir.

Bir kişiden diğerine cinsel ilişki yoluyla geçer. Vajinal, anal veya oral ilişki yoluyla yayılan klamidya sperm, zevk suyu veya vajinal sıvılar aracılığıyla taşınır. Penis, vajina, rahim, anüs, idrar yolu, göz ve boğazlar klamidya enfeksiyonundan etkilenir. Her ne kadar tedavisi basit olsa da klamidya çok sinsi bir rahatsızlık olduğu için genellikle hiçbir belirti göstermeden varlığını sürdürebilir.
Antibiyotik ilaçlarla tedavisi mümkün olsa da klamidya hızlıca tedavi edilmezse ilerleyen dönemde daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden cinsel yolla bulaşan hastalıklara özel testler yaptırmak önem taşır. Her cinsel ilişkide kondom (prezervatif) kullanmak da bu hastalığın yayılmasını engellemek için alınabilecek en kolay önlemler arasındadır.

Klamidya Belirtileri Nelerdir?

Klamidya Belirtileri Nelerdir
Klamidya Belirtileri
Enfeksiyon kaptıktan birkaç hafta sonra klamidya belirtileri etkisini göstermeye başlar. Hem kadın, hem de erkeklerde gözlemlenen klamidya belirtileri şu şekildedir:
  • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
  • Cinsel ilişki esnasında acı
  • Bel ağrısı
  • Anormal vajinal akıntı (Sarı renkli olabilir ve çok kötü kokar)
  • Adet dönemi haricinde görülen kanamalar
  • Penisten çıkan şeffaf veya beyaz renkli akıntı
  • Testislerde şişkinlik ve hassasiyet
  • Anüs bölgesi etrafında acı, ağrı, akıntı veya kanama görülmesi
Klamidya aynı zamanda gözleri de etkileyen bir enfeksiyondur. Gözde kızarıklık, kaşınma veya akıntı gözlemlenebilir. Aynı zamanda nadir de olsa klamidyanın boğaz ağrısına neden olduğu raporlanmıştır. Eğer sizde veya partnerinizde bu belirtilerden biri veya birkaçı varsa, en yakın üroloji doktorundan randevu almanız tavsiye edilir. Özellikle hamile kadınların en hızlı şekilde doktora görünmesinde fayda olacaktır. Öte yandan yukarıdaki belirtiler çoğu klamidya hastasında etkisini göstermez. Bu yüzden risk altında olunup olunmadığını öğrenebilmek için cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) testini yaptırmak önem taşır.
Yüksek ateş ve gribi andıran belirtilerden şikâyetçi olan kadınlarda kilo kaybı, ishal ve kasık bölgesinde ağrı da görülebilir.
Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birini gözlemliyorsanız, klamidyanın acil medikal müdahale gerektirdiğini unutmayıp bir an önce doktora görünmeniz gerekir. Özellikle kadınlarda doğurganlığı tehdit edip kısırlığa yol açan klamidya enfeksiyonu, antibiyotik tedavisiyle kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.
Nadir de olsa genital klamidyal enfeksiyonlar artrit ve deri lezyonlarına da yol açabilir. Göz bölgesinin yanı sıra idrar kanalında meydana gelen inflamasyonları (iltihapları), Reiter sendromu (bir eklem hastalığı) olarak da bilinen rahatsızlığı tetikleyebilir.

Klamidya Nasıl Oluşur?

Klamidya Nasıl Oluşur
Klamidya Nasıl Oluşur
Enfeksiyon taşıyan bir partnerle girilen cinsel ilişki sonucu bulaşan klamidya, partnerlerden hiçbiri boşalmasa dahi yayılabilir. İnsanların klamidya enfeksiyonu kapmasının en yaygın sebepleri vajinal veya anal ilişkilerdir; ancak bu hastalık oral seksle de bulaşabilir.
Nadir de olsa enfeksiyonlu sıvı temas etmiş eller ile gözünü ovalayan kişiler de klamidya enfeksiyonunu kapabilir. Bu rahatsızlık doğum sonrasında anneden bebeğe de geçebilir.
Sanılanın aksine klamidya, normal temas yoluyla bulaşmaz. Yiyecek ve içecekleri paylaşarak, öpüşerek, sarılarak, tokalaşarak, öksürerek, hapşırarak veya aynı klozeti kullanarak hastalıklı birinden klamidya enfeksiyonu kapılamaz.
Klamidyadan korunmanın en kolay yolu her cinsel ilişki esnasında kondom kullanmaktan geçer. Birden fazla cinsel partneri olan kişiler klamidya rahatsızlığına karşı daha çok risk altındadır. Vajinal duş almak da vajina içindeki doğal sıvıları ve faydalı bakterileri yok ettiği için klamidya bulaşma riskini artırır.

Klamidya Nasıl Teşhis Edilir?

Klamidya Nasıl Teşhis Edilir
Klamidya Nasıl Teşhis Edilir
Eğer klamidya enfeksiyonuna yakalandığınızdan şüpheleniyorsanız, doktorunuz rahim veya penisten alınan sıvı veya idrar üzerinde birkaç farklı metodu kullanarak test yapabilir. Endişelenmenize ise hiç gerek yok, çünkü klamidyanın tedavisinde başarı oranı yüzde 95 seviyesindedir. 25 yaşın altında aktif bir cinsel hayatı olan kadınların bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Ancak üzücü bir şekilde çoğu kadın, iş rahim içindeki yumurtalıkların enfeksiyon kapması raddesine gelinceye kadar klamidyanın farkına varamamaktadır.
Her iki cinsiyeti de ilgilendiren ve ileri seviyelerde doğurganlığı tehdit eden klamidyanın teşhisini kendi çabalarınızla koyabilmeniz mümkün. Ancak kesin sonucu doktorunuzun yapacağı testler belirleyecektir.
Kadınların her yıl düzenli olarak pelvik muayenesi görmesi, klamidyanın bulaşma ihtimalini daha da aza indirebilir.

Klamidya Nasıl Tedavi Edilir?

Klamidya Nasıl Tedavi Edilir
Klamidya Nasıl Tedavi Edilir
Eğer doktorunuz tarafından klamidya teşhisi konulduysa, oral yolla alınan antibiyotik ilaçlar tarafınıza reçete edilecektir. Tek bir doz azithromisin veya günde iki adet doksisiklin içmek, 7 ila 14 gün arası bir süre zarfında klamidya rahatsızlığından kurtulmanızı sağlayabilir. Ancak bu, aynı zamanda HIV virüsüne sahip olmayan klamidyalılar için geçerlidir.
Tedavi sonrası birkaç hafta içinde enfeksiyon vücudunuzdan tamamen atılacaktır. İlaçlarınızı aldıktan sonra en az 7 gün boyunca cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetmeye başlayıp enfeksiyonun yok olmaya yüz tuttuğunu hissetseniz dahi doktorunuz söyleyene kadar antibiyotikları almayı kesmemelisiniz.
Kadınlarda klamidyanın tekrar nüksetme riski yüzde 20 civarındadır. Bu sebeple tedavi süreci bittikten sonra da her yıl muayene olmak, doktorlar tarafından tavsiye edilir.
Eğer klamidya enfeksiyonunu partnerinize de bulaştırmış olmaktan şüpheleniyorsanız, doktorunuz partnerinizin de tedavi edilmesini tavsiye edecektir. Bu enfeksiyonun yol açtığı Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) ile kadınlarda tedavi süreci çok daha uzun sürebilir. Antibiyotik alımını takip eden süreçte pelvik enfeksiyonun antibiyotikle tedavinin yanı sıra cerrahi müdahaleyle giderilmesi de gerekebilir.
Tedavi olduktan 3 ay sonra yeniden test olarak enfeksiyonun gerçekten yok olduğunu görmek kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Tabii bu esnada partnerinizin de sizinle birlikte tedavi görmesi, riskleri en aza indirmenizi mümkün kılacaktır.

Klamidya İçin Hangi Bölüme Başvurulur?

Diğer tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda (STD) olduğu gibi klamidya enfeksiyonunda da üroloji kliniklerinden randevu alınması gerekmektedir. Eğer özel bir klinikte muayene olmaya karar verdiyseniz, doktorunuzun önceden bu rahatsızlık hakkında teşhis, tanı ve tedavi yöntemleri uyguladığından mutlaka emin olun.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu