Kızamıkçık Hastalığı Nedir ?

Kızamıkçık Hastalığından Nasıl Korunulur?

Çocuklarda Kızamıkçık Hastalığı

Kızamıkçığın Nedenleri Nelerdir?
Kızamıkçığın nedenleri nelerdir?
Kızamıkçık hastalığı, kızamığa bağlı nedenlerle ortaya çıkan ve aynı şekilde seyreden bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Kızamıktan bazı farkları vardır. Kızamıktaki döküntülerin renkleri daha koyuyken, kızamıkçıktakiler açık renklidir. Etkileri açısından daha hafif ve zararsız şekilde atlatılır. Boyun bölgesi, döküntülerin en sık olduğu bölgedir. Kızamıkçık döküntüleri, genelde 2-3 günde kaybolur.
Kış ayı ve ilkbahar, hastalığın yaygın şekilde görüldüğü aylardır. Yetişkinlerde de görülebilen kızamıkçık, kızamık kadar tehlikeli olmayan bir hastalık olsa da, hamilelik döneminde geçirildiğinde ve tedavi edilmediğinde, çocukta kalıcı hasar bırakabilir.

Kızamıkçığın Nedenleri Nelerdir?

Kızamıkçık Hastalığı Nedir
Kızamıkçık hastalığı nedir ?
Kızamıkçığın nedeni, rubella isimli etkili bir virüstür. Bir şekilde bu virüse yakalanan kişinin etrafındakiler de, doğal olarak risk altındadır. Çünkü kızamıkçık kolay bulaşır. Hasta kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşması durumunda, vücudundan tükürük şeklinde çıkan sıvılar, hastalığın bulaşma nedenleridir. Bu gibi durumlara maruz kalındığında, hemen el, yüz ve ağız yıkanmalıdır. Aksi takdirde hastalığın bulaşması kaçınılmazdır. Bağışıklık sisteminin oldukça düşük olduğu dönemlerde tekrar yakalanma riski bulunsa da, kızamıkçık genelde bir kez geçirilir.

Kızamıkçık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık Hastalığının Belirtileri Nelerdir
Kızamıkçık hastalığının belirtileri nelerdir
Kızamıkçık virüsü, üst solunumu yollarıyla vücuda girer ve özellikle boyun bölgesindeki lenf nodlarında büyümeye sebep olur. Hastalık, virüsün bulaşmasından yaklaşık bir hafta sonra kana karışır ve gelişmeye başlar. Belirtileri ise, sıradan bir soğuk algınlığını anımsatacak derecede hafiftir. Kızamıkçık hastalığının belirtileri arasında ilk sırada, lenf bezlerindeki büyüme gelir. Virüs, solunum yollarıyla bulaştığı anda, boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişme meydana gelir.
Kızamıkçığın belirtileri arasında ateş de vardır ancak, kızamıktaki gibi yüksek değildir. Hafif seyreder. Onun haricinde açık pembe lekeler, burun akıntısı ve hafif boğaz ağrısı da, kızamıkçığın belirtilerindendir. Bazı çocuklarda, baş ağrısı ile eklem ve kas ağrılarına sebep olabilir. Kızamıkçık, her zaman belirti gösteren hastalıklardan değildir. Bazı kişilerde, hastalık boyunca herhangi bir belirti görülmeyebilir. Bu durumda, hastalığın varlığı bilinip gerekli önlemler alınmadığı için, bulaşma riski daha yüksektir.

Kızamıkçık Hastalığı Tanısı

Kızamıkçığın belirtileri çok şiddetli olmadığı için, tanısı ayrıntılı muayene gerektirir. Alanında uzman bir doktor, farklı yöntemleri kullanarak kızamıkçığın tanısını koyar. Öncelikle, hastanın şikayetleri doğrultusunda fiziki muayene yapar. İdrar tahlili ve kan tahlili de, hastalığın teşhisi için gereklidir. Yapı bakımından diğer döküntülü hastalıklarla karıştırılabilecek niteliktedir. Ancak, kızamıkçık, döküntülü hastalıklar içerisinde belirtileri en hafif olanıdır. Bu belirtilerin kısa sürede kaybolması da, hastalığın teşhisi kolaylaştıracak bir etkendir.

Kızamıkçığın Tedavisi Nelerdir?

Kızamıkçık hastalığının tedavisi nelerdir
Kızamıkçık hastalığı ‘nın tedavisi nelerdir
Kızamıkçığın tedavisi, diğer döküntülü hastalıklara nazaran daha kolaydır. Tedavi süreci, istisnai bir durum olmadıkça evde devam eder. Kızamık hastalığında olduğu gibi, tedavi boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli şey, hasta kişinin, iyileşene kadar kimseyle yakın temasta bulunmamasıdır.
Çocukta ateş ve ağrı varsa, ateş düşürücü ile ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Onun haricinde tıbbi bir tedavi gerektirmez. Hafif seyreden ve kendiliğinden geçen bir hastalık olduğundan, gerekli öneriler dikkate alındığında evde tedavi edilebilir. Bu dönemde tabi ki beslenme ve temizlik gibi noktalara dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme ve hijyenik yaşam, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Kızamıkçık Hastalığından Nasıl Korunulur?

Kızamıkçık Hastalığından Nasıl Korunulur?
Kızamıkçık hastalığından nasıl korunulur?
Kızamıkçık hastalığını önlemenin en etkili yolu aşıdır. Kızamıkçık aşısı; kızamıkçık, kızamık ve kabakulak hastalıklarının önlenmesine yönelik özel bir aşıdır. İki doz olarak uygulanır. Aşının ilk dozu, bir yaşında yapılır. 5 yaşında ikinci doz uygulanır. Aşıların eksiksiz olarak zamanında yapılması, beklenilen sonucu vermesi açısından önemlidir.
Bağışıklık sisteminin güçlü olması için yaşam tarzı ve beslenme düzenine dikkat edilmesi, başka kişilerin herhangi bir yolla vücudundan çıkan sıvılara temas edilmesi durumunda acele bir şekilde kişisel temizliğin yapılması, kızamıkçıktan korunmak için alınabilecek tedbirlerdir.

Kızamıkçık Hastalığının Görülme Sıklığı

Kızamıkçık Hastalığının Görülme Sıklığı
Kızamıkçık hastalığının görülme sıklığı
Kızamıkçık hastalığı, bulaşıcı yapıda bir hastalık olduğu için, kızamık kadar yaygın görülen bir hastalıktır. Diğer adı Alman kızamığı olan kızamıkçık, tüm dünyada sık görülen hastalıklardandır. Çocukluk çağında görülen bir hastalıktır ancak, küçükken geçirilmemiş olması durumunda veya bağışıklık sistemi zayıf olan yetişkinlerde de görülebilmektedir.
Dikkat edilmesi gereken, kızamıkçığın hamilelik döneminde ortaya çıkmasıdır. Bu dönemde en hafif bir belirti bile göz ardı edilmemeli hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü kızamıkçık semptomları, ileriye dönük olarak bebekte büyüme ve gelişim geriliğinden zeka geriliğine, göz hastalıklarından kulak hastalıklarına kadar birçok tehlikeli hastalığa sebep olabilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu