Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer Yağlanması nedir
Karaciğer yağlanması nedir

Karaciğerde yağ birikmesi sonucu meydana gelen bir hastalık türüdür. Tıpta hepatosteatoz olarak geçer. Karaciğer sistemik olarak kendi işlevini sürdürebilmesi ve çalışmasını devam ettirmesi için kendi hücresi içerisinde yağ toplar. Bu normal bir durum ancak bazı insanlarda karaciğer normalin üzerinde yağ toplar ve karaciğer yağlanması sorununa yol açar. Bu duruma bağlı olarak kişilerde iltihaplı ya da iltihapsız yağ toplanması söz konusudur.

Karaciğerde toplanan yağın iltihaplı olması halinde kişide hepatit hastalığı meydana gelir. Karaciğerdeki yağın iltihapsız ancak çok fazla olması durumunda siroz hastalığı başlar. Siroz ve hepatitin ilk sebebi karaciğer yağlanması olarak düşünülebilir.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir
Karaciğer yağlanması neden olur?

Karaciğer anatomik olarak beslenmeye bağlı yağ toplamaya başlar. Besinlerin karaciğerden süzüldüğü sırada alınan besine göre kendi hücrelerine yağ toplamaya çalışır. Bu yağ aslında karaciğeri hastalıklara ve deformeye karşı korumak içindir. Ancak alınan besinlerin miktarı, türü ya da yağ oranına göre karaciğer kendisi için normalden fazla yağ depolamaya başlar. Karaciğerdeki yağlanmanın en büyük nedeni budur. Diğer nedenleri ve karaciğer yağlanması sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Alkol tüketimi sonucu yağlanma: Alkol içerisindeki yoğun doymuş yağ oranından dolayı karaciğerde yağlanmaya yol açan en tehlikeli besin maddesidir. Alkole bağlı olarak meydana gelen karaciğer yağlanmaları genelde iltihaplı olur ve siroz ismi verilen hastalığa sebep olur. Siroz ölümcül ve zor tedavi edilen bir hastalıktır.
 • Düşük İnsülin Direnci: Kişinin bünyesindeki düşük insülin direnci kötü ya da düzensiz beslenme sonucu meydana çıkar. Pankreas insülin direncinin düşük olduğu durumlarda normalden fazla insülin üretir ve bu karaciğerde yağlanmaya sebep olur.
 • Yüksek Kolesterol: Kandaki yağ oranına ve bu yağ oranın çok olmasına kolesterol hastalığı denilir. Kolesterolü olan kişilerde karaciğer yağlanması muhtemeldir. Çünkü karaciğer kanı süzerken içerisindeki yağı da depolayacaktır.
 • Yüksek Tansiyon Hastalığı: Kan basıncının artması sonucu damarlarda meydana gelen genişleme; kandaki yağ akışının bozulmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı karaciğer fazla yağ toplar.
 • Diğer Sebepler: Karaciğer yağlanmasında en büyük sebepler yukarıdaki maddelerdir ancak farklı durumlarda da yağlanma meydana gelebilir. Sürekli ve uzun süreli ilaç kullanmak, çeşitli mide ameliyatları, uzun süreli açlık ya da çok sık yemek yeme alışkanlıkları, hızlı kilo kaybetme ya da hızlı kilo alma gibi ekstrem durumlar karaciğerde yağlanmaya sebep olur.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir
Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir

Karaciğer yağlanması hastalığı günümüzde çoğu insanda meydana gelmektedir. Bunun sebebi zaman geçtikçe yapısı bozulan yiyecek ve içeceklerdir. GDO olarak adlandırılan, genetiği bozulmuş ürünlerin tüketiminin artması ile karaciğer yağlanması vakaları doğru orantılı olarak artar. Karaciğer Yağlanması belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Aşırı halsizlik. Halsizlik karaciğer yağlanmasının en büyük ve en sık karşılaşılan belirtilerinden biridir.
 • Göğüs çukuru altında meydana gelen ağrılar. Göğüs kafesinin bitim noktasında karaciğerin hemen üstünde şiddetli ağrı hissedilir.
 • Çeşitli cilt hastalıklarının artması, kızarıklık, kaşıntı ya da deri dökülmesi gibi sorunlar.
 • Sürekli meydana gelen mide bulantısı ve kusma,
 • Anal bölgede hemoroit ya da fistül oluşması,
 • Ağız kokusunda meydana gelen değişiklik. Asidik bir ağız kokusu olması,
 • Hafıza kontrolü ve geçmişi anımsama gibi şeylerde azalmanın meydana gelmesi karaciğer yağlanmasının belirtileri arasındadır.
Kendilerinde bu belirtileri gören kişilerin fazla vakit kaybetmeden hekime görünmeleri ve tedaviye başlamaları şarttır.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır
Düzenli spor yapmak

Genellikle olumsuz yaşam tarzı sonucunda meydana gelen karaciğer yağlanması çeşitli spor, diyet ya da egzersizler ile tedavi edilebilir. Karaciğer yağlanması tedavisi için hastaların Genel Cerrahi Poliklinikleri ya da Dahiliye Hastalıkları bölümlerine gitmeleri gerekir. Karaciğer Yağlanmasına bakan bölümler bunlardır. Hekimin hastayı muayene etmesi ve uygun olan ilaç tedavisine başlaması gereklidir.

Bireylerin karaciğer yağlanması tedavi sürecini hızlandırmaları için yaşam tarzlarında değişikliğe gitmeleri şarttır. Düzenli spor yapmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek alınabilecek en iyi önlemlerdir. Bu sayede karaciğerde meydana gelen yağlanmanın artışı durdurulur ve mevcut olan yağlanmadan kaçınılır. Hekimler genelde 4-6 hafta süren antibiyotik tedavisine başlar.  İlaç tedavisi haricinde kişilere egzersiz ve diyet verir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne iyi Gelir? Bitkisel Tedavisi Var mıdır?

Karaciğer Yağlanmasına Ne iyi Gelir
Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

Karaciğer yağlanması hastalığının tedavisinde ilaç kadar yapılan egzersiz, beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ve egzersizin de önemi büyüktür. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler şunlardır.

 • Elma ya da üzüm sirkesi,
 • Limon (Bol C Vitamini),
 • Kuruhindiba (Karahindiba olarak bilinir),
 • Yeşil Çay,
 • Papatya çayı,
 • Maydanoz,
 • Kereviz ve ceviz karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler arasında en iyileridir.
Ayrıca karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için çeşitli kür ve karışımlarda vardır. Bunlardan en sık tercih edileni maydanoz kürü ile kereviz kürüdür.

Maydanoz Kürü

Maydanoz Kürü
Maydanoz Kürü
9-14 bağ maydanoz karıştırıcı ile çekilir ve bir kaba konulur. Ardından içerisine 2 yemek kaşığı ölçüsünde limon ya da limon suyu eklenir. Burada ki ilk tercih limon olmalıdır, limon suyu pek önerilmiyor.
Bu şekilde hazırlanan kürü 15 gün boyunca her sabah 1 bardak su ile birlikte tüketin. 15 gün sonunda küre 5 günlük ara verebilir, ardından tekrar 15 gün boyunca kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta: Limon ve maydanozun bir araya geldiğinde tansiyon düşüklüğüne sebep olacağıdır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu