Kadınların Evlilikten Beklentileri Nelerdir ?

Kadınların Evlilikten Beklentileri Nelerdir ?

Kadınların Evlilikten Beklentileri
Kadınların Evlilikten Beklentileri Nelerdir

Başlığı okuyanların bu listenin çok uzun olacağını düşünmeleri çok normal olacaktır. Kadın olarak doğru adamı seçebilmiş olmak hayatının geri kalanı için büyük önem taşır. Her geçen yıl bu kriter listesine en az bir madde daha eklenir.

Evlilikten korkma durumu sadece erkeklere has bir şey değildir. Kadınlarda da bu korku mevcuttur; ancak kadınlarda daha çok “evlenememe” ya da halk arasındaki tabiri ile “evde kalma” korkusu daha yoğunluklu yaşanır. Bu korkunun ise çokça yanlış evliliğe sürüklediği bilinir. Günümüzde bu kaygı durumu hala devam edebiliyor olsa da nispeten daha bilinçli adımların atılmaya başlandığı da inkâr edilemez. Uzayan listelerin altında yatan da çoğunlukla bu bilinçlenmedir.
Kadınların evlilik fikrine daha yatkın olmasının altında yatan en büyük neden hiç şüphesiz biyolojik nedenlerdir. Erkekler çok ileri yaşlarda da çocuk sahibi olabiliyorken kadınlarda bu verimli dönem sınırlıdır. Özellikle 20’li yaşlarda çocuk sahibi olabilmek kadınlar için çok önemlidir.
“Evlenmeden de çocuk yapılamaz mı?” şeklinde düşünen, evlilik müessesesine inanmayan kadınlar da elbette ki vardır. Ancak evlilik sonradan ortaya atılmış bir proje değil, insanın fıtratına oldukça uygun olan ve insanlığın başlangıcından beri var olan bir müessesedir. Ailedeki tüm bireylerin hakları yasalar çerçevesinde ancak evlilikle korunabilir. Hem sağlık hem vicdan hem de toplum açısından olumlu pek çok şeye vesile olur. Medeniyet ve düzen getirir. Bu yüzden evliliği inkar etmek yersiz olacaktır.
Kadınların çoğunlukla evliliğe yönelmeleri ve pek çok birlikteliği evliliğe saklamayı istemeleri erkeklerin de sorumluluk almasına vesile olur. Erkek hayalindeki o kadına sahip olabilmek için kendisine istikrar sağlayabileceği bir rota belirlemek durumunda kalır. Hedefe kitlenmek ise erkeklerin iş dünyasında daha başarılı olmasına ve daha akılcı yatırımlar yapmasına yardımcı olur. Araştırmalar da iş dünyasında evli erkeklerin bekar erkeklerden çok daha başarılı işler çıkardığını ortaya koymaktadır.
İkili ilişkilerde çoğunlukla evlilik yolunu seçen kadınların evlilikten beklentileri maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

Sorumluluk Sahibi Bir Eş

Sorumluluk Sahibi Bir Eş
Sorumluluk Sahibi Bir Eş

Bilindiği üzere kadınlar yaratılış itibari ile pek çok sorumluluk altındadır. Bunlardan en önemlisi ve en kutsalı ise şüphesiz ki annelik sorumluluğudur. Güzel olduğu kadar oldukça da çetin olan bu sorumluluğun üstesinden gelmek kolay değildir. Bu yüzden annelerimiz her zaman en kıymetlimiz olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Kadınlar bu çetrefilli ve çetin yolda yüklerini hafifletebilecek, bu süreci rahat atlatmasını sağlayacak bir eş arayışına girerler. Bu yüzden biraz da genetik içgüdüyle  hem bedensel hem de ekonomik olarak güçlü olan adaylara yönelimleri vardır. Sorumluluğunu bilmeyen, ekonomik özgürlüğünü elde edemeyen, maddi ya da manevi olarak birilerine bağımlı yaşayan veya bedensel sağlığına dikkat etmeyen adaylar ise kadınları ürpertir. Ne kadar âşık olsalar da evliliğe yanaşmaktan çekinirler ve ertelenmesi için her şeyi yaparlar.
Kadınların güçlü ve ekonomik durumu iyi olan adaylara yönelmesi her ne kadar kınansa da oldukça doğaldır. Erkekler ise bu yolda çaba göstermeyi ve aile geçindirebilecek niteliklere sahip olmak için çabalamayı ihmal etmemelidir.

Güven Duygusu

Güven Duygusu
Güven Duygusu

Kadınlar yaratılış itibari ile narin bir yapıya sahiptir. İtiraf etmekte çoğu defa zorlansalar da korunmaya ihtiyaç duyarlar ve yine içgüdüsel olarak kendilerini koruyacaklarına inandıkları erkekleri hayatlarına almak isterler. Her türlü dış etkeni bu korunma konusuna dâhil edebilmek mümkündür. Gerek fiziksel gerekse manevi her türlü zararı aileden uzak tutabilecek, hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak oldukça güçlü adaylar her zaman tercih sebebidir.

Ekonomik güç de güven duygusu doğurur. Özellikle doğum zamanlarında, gelişim dönemlerinde ve eğitim&öğretim dönemlerinde ihtiyaçların kolaylıkla karşılanabilecek olması kadınlar için önemlidir. Eşlerinin bütün bu masrafların üstesinden gelebileceğine güvenmek isterler.
Bir diğer güven konusu da sadakattir. Sadakat zaten bir ilişkinin temel taşıdır, olmazsa olmazıdır. Her şey tam olsa bile sadakatsizlik ile bir ilişki bin parçaya bölünebilir. Ailedeki sevgi-saygı ortamı bozulur. Bu durumdan en çok da çocuklar etkilenir. Boşanma yolunu seçmek ise özellikle kadınlar için ciddi anlamda yıpratıcı bir süreçtir. Bu yüzden kadınlar kendisine böyle sorunlar çıkartmayan, dürüst, sözünün eri ve sadakatli bir erkeği hayatlarına almayı tercih ederler.

Duygu Dolu Bir Cinsel Yaşam

Duygu Dolu Bir Cinsel Yaşam
Duygu Dolu Bir Cinsel Yaşam

En az erkekler kadar kadınlar da cinsel yaşama önem verir. Ancak onlar için ön planda olan her zaman duygulardır. Eğer yatakta kadınlardan yana bir sorun yaşanıyorsa büyük çoğunlukla duygu eksikliğinden yaşanıyordur. Cinsellik kadınlar için bir ihtiyaçtan çok daha fazlasıdır. Erkekler de duyguları önemser ancak çoğunlukla duygularını yansıtma konusunda sıkıntı yaşarlar. Bu da kadınlar tarafından yanlış anlaşılabilir ya da hoş karşılanmayabilir.

Erkekler evliliklerinde iyi bir cinsellik yaşamak istiyorlarsa eşlerinin zihin dünyalarını temizlemeye, soru işaretlerinden arındırmaya ve onları ruhsal olarak beslemeye çabalamalıdır. Ancak bu şekilde kadınların cinsel performansını en maksimum seviyeye çıkarabilmek mümkün olur. Cinsel ilişki sırasında onun ne kadar muhteşem olduğunu hatırlatan sözcükler fısıldamak, “seni seviyorum”, “seni çok arzuluyorum” gibi cümleler kurmak büyük etki oluşturacaktır.

İlgi ve İletişim

İlgi ve İletişim
İlgi ve İletişim

İlgi ve iletişim hem kadınlar hem de erkekler için bir ihtiyaçtır; ancak bu ihtiyaç kadınlarda daha belirgin gözlenir. Erkekler kadınların hırçınlığından ya da soğukluğundan şikâyet ediyorlarsa öncelikle kendilerine karşı dürüst olup yeterince ilgi gösterip göstermediklerini düşünmelidirler. Çünkü yeterince ilgi alan bir kadın çoğunlukla eşiyle bir sorun yaşamaz.

İlgilenmek demek sevdiğini hissettirmek ve mümkünse söylemek demektir. Dokunmak, sarılmak, öpmek gibi şeyler ilgilenmenin en iyi göstergesidir. Dokunmanın olmadığı yerde ilgi tatminlik sağlamaz. Bu yüzden erkekler sevgisini en şeffaf hali ile göstermeli ve bu ilgi kuşağını sevgi sözcükleri ile tamamlamalıdır.
İletişim ise kadınların olmazsa olmazlarıdır. Kadınlar duygularını ve düşüncelerini şeffaf bir şekilde ortaya koymaktan çekinmezler. Bir sorun geliştiğinde o soruna hemen müdahale etmek ve çözmek isterler. Sorunları çözüme ulaştırmanın en önemli ilk şartı ise iletişimdir. Erkekler evliliklerinde iletişime açık olmalıdır. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir aile ilişkisi kurulabileceğini unutmamalıdır.

Anne Olmak

Anne Olmak
Anne Olmak

Anne olmak oldukça gurur verici bir hadisedir. Dünyaya yeni bir birey getirmek, o bireyi doğru ve başarılı bir şekilde yetiştirebilmek her kadının hayalidir. Genetik içgüdüler kadınları güçlü, zeki ve sağlıklı bir eş arayışına sürükler. Bunun altında yatan gizli sebep ise genetiği sağlam çocuklar doğurmaktır. Diğer aşikâr sebepler ise; doğurdukları bu çocukların ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması ve çocuklarına iyi örnek olacak bir duruşun sergilenmesidir.

Anne olmasalar bile kadınların doğasında şefkat ve anaçlık çok belirgindir. Kadınlardaki bu özel duygular “annelik” gibi özel bir görevi üstlenebilecek güç ve istek verir.
Kadınların verimli döllenme yaşayabildiği en iyi yaşlar 20’li yaşlardır. Bu yüzden 20’li yaşlarda kadınlar evlilik konusunda paniklemeye başlar. Bu yadırganmamalıdır. Tamamen biyolojik bir durumdur ve erkekler bunu anlayışla karşılamalıdır. Bu yüzden bu yaşlarda kadınlar erkeklerin ilişkiyi ciddiye bağlamamasından rahatsızlık duyarlar ve bu süreci daha hızlı yaşayabilecekleri yeni arayışlara girişebilirler. Eğer erkek ilişkiyi ciddiyete bağlamak istiyor ama kadın bağlayamıyorsa bu durumda kadının ilişkide eksik gördüğü bir şeyler vardır denilebilir. Kadınlar için erkeklerin sadece ciddi olması yetmez, her şeyin üstesinden gelebilecek güçte olması da gerekir.
Kadınlar için baba olmaya hevesli olan, çocuklara karşı şefkat duyan bir erkek ilgi çekicidir ve her zaman bir adım öndedir. Olması gerektiğini düşündüğü diğer niteliklerin de mevcut olması, kadınları evliliğe kolaylıkla yöneltebilir.

Hayatı Paylaşmak

Hayatı Paylaşmak
Hayatı Paylaşmak

Paylaşım adeta kadının güç kaynağıdır. Kadınlar bu hayat çizgisinde sevincini, mutluluğunu, hüznünü, sorunlarını ve yüklerini paylaşabileceği, anlayışlı, açık yürekli ve samimi bir erkek ararlar. Erkeklerinden ilgi gören ve onlarla her şeyi paylaşabilen kadınların evlilikten beklentileri büyük oranda karşılanmış olur. Bu durum kadını oldukça tatmin eder; evine bağlı kalmaması ve mutlu olmaması için hiçbir sebep kalmaz.

Kadınlar duygusal insanlardır. Bir adım atıldığında on adım karşılık verir. Kadınların kendisine verilenleri katlayarak yansıtma özellikleri vardır. Olumlu ya da olumsuz her konuda bu böyledir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 10 votes)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı