İmplant nasıl yapılır ?

İmplant nedir ?

implant nedir
implant nedir

Temel olarak hasarlı ya da eksik diş ve köklerin yerine yapay diş ve köklerin yerleştirilmesine diş implantı denilir. Latince kökenli olan bu kelime, vidalı diş manasına gelir. İmplantlar klasik takma dişlere nazaran daha konforlu bir alternatif olduğu için tercih edilmektedir.

Kimler implant yaptırabilir?

Hiç dişi olmayan hastalar da implant yaptırabildiği gibi, yalnızca bir dişi eksik olan ya da dişlerinde hasar bulunan hastalar da implant yaptırabilir. İmplantın yapılabilmesi için hastanın ağız temizliğinin iyi olması, implantları desteklemek için çenede yeterli kemik olması ve her şeyden önce fiziksel sağlığın yerinde olması gerekmektedir.

İmplant nasıl yapılır ?

implant nasil yapılır
implant nasil yapılır

Öncelikle diş implantı eksik dişinizle ameliyat odasına girip gıcır gıcır dişinizle dışarı çıkacağınız tür bir ameliyat değil. Hastaneye yatmadan yapılan bu ameliyat birkaç aşamada gerçekleşiyor. İmplant tedavisine başlarken hasarlı dişiniz hala ağzınızdaysa dişçiniz o dişi çekecektir. Daha sonra eğer çene kemiğiniz implantı desteleyecek kadar yeterli değilse, çenenizin başka bir bölgesinden ya da kalçanızdan çene kemiğinize kemik nakli yapılabilir. Çene kemiğiniz iyileştikten sonra (eğer kemik nakli yaptırdıysanız), dişçiniz metal diş implantını çenenize yerleştirecektir. Bundan sonra birkaç ay sürebilen bir iyileşme sürecinden geçeceksiniz.

Tam olarak iyileştikten sonra diş hekiminiz, abutman denilen üst yapı parçasını implant dişe bağlayacaktır. Zedelenen yumuşak dokular iyileştikten sonra da dişçiniz dişlerinizin ve çene kemiğinizin bir kalıbını alacaktır. Tüm bunlardan sonra nihayet yapay diş abutmanın üzerine yerleştirilecektir.

İmplant süreci

implant süreci
implant süreci
Peki, diş implantı tam olarak ne kadar sürede yapılır, hangi süreçlerden geçilir? Gelin hep birlikte aşamalara göz atalım.

İlk görüşme

Yapacağınız ilk şey elbette doktorunuzla görüşmek olacaktır. Bu görüşme sürecinde diş hekiminiz dişlerinizi kapsamlı bir şekilde muayene edecek, ağzınızın 360 derece bir röntgenini çekecek ve daha sonra dişlerinizle ilgili bir kanıya varacaktır.
Bundan sonra dişçiniz size tavsiye ettiği tedavi planını, diş implantı sürecini, her aşamanın ne kadar vakit alacağını ve iyileşme sürecinde neler yapılması gerektiğini anlatacaktır. Ayrıca kemik nakline ihtiyacınız varsa onu da bu zaman diliminde konuşabilirsiniz. Böylece ilk görüşmenizde prosedürün nasıl işleyeceğini konuşmuş ve planlamış olacaksınız.

Kemik nakli ve diş çekimi

Eğer kemik nakli yaptırdıysanız çene kemiğinizin ilk implant uygulamasına hazır hale gelmesi 4-12 ay sürebilir. Bu zaman dilimi kemiğinizin güzel bir şekilde iyileşmesine olanak sağlar.
Daha sonra, kemiğinize girecek ve tüm protez için dayanak noktası görevini görecek metal bir vida olan implantın yapılmasına hazır hale geleceksiniz. Bu işlemin yapılması 1-2 saat alacaktır ve bu süreçte anestezi yüzünden uyuyor olacaksınız. İmplant bir kere çene kemiğinize yerleştirildi mi iyileşme süreci alt çene için beş ay, üst çene kemiği için yedi aya kadar çıkabilir. Diş implantınız yerleştirildikten sonra ağzınız iyileşecek ve bir sonraki aşamaya hazır hale gelecektir.

Geçici kron yerleştirilmesi

İmplantlar çene kemiğinize gömüldükten sonra dişçiniz implantın üstüne geçici bir kron yerleştirecektir. Geçici kron, implantların üstüne yapıştırılan ve hastanın takıp çıkaramadığı kaplamalardır. Bunlar yumuşak dokunun güzel bir şekilde iyileşmesine ve doğal olarak şekillenmesine yardımcı olur. Diş eti şekillendikten sonra hekiminiz geçici kronu çıkartacak ve bir sonraki aşamaya geçecektir.

Abutmanın yerleştirilmesi

Sırada implantın içine vidalanacak ve diş kaplamasını destekleyecek abutmanın yerleştirilmesi var.  Abutman yerleştirildikten sonra 4 ila 6 hafta arasında duracak geçici kronunuz da takılacaktır. Daha önce dediğimiz gibi bu geçici kaplamalar diş etinizin doğal olarak şekillenmesini sağlayacaktır. Diş etiniz bir taraftan iyileşirken kalıcı kaplamalarınız da yapılmış olacaktır.

Kalıcı kaplamaların takılması

Tüm bu implant yapılış aşamalarının en sonuncusu kalıcı kaplamaların yerleştirilmesidir. Normal diş görünümünde olan bu kaplamalar abutmana vidalanabilir ya da yapıştırılabilir. İkinci seçenek estetik açıdan daha güzel duracaktır, çünkü vidalamalarda bazı açılardan vida deliğinin görünmesi gibi bir problemle karşılaşılabilir.
Doktorunuzun implantınıza yerleştireceği kaplamalar için iki seçeneği vardır: Çıkarılabilir kaplama veya sabit kaplama. Çıkarılabilir kaplamalar doğal diş ve diş eti görünümünde pembe plastik malzemeyle kaplı beyaz yapay dişlerdir. Genel olarak abutmana takılabilen metal bir çerçeve üzerine bağlıdırlar. Bu da günlük temizlik için kaplamalarınızı çıkarabileceğiniz manasına geliyor.
Sabit kaplamadaysa yapay diş abutmana ya vidalanır ya da yapıştırılır. Kalıcı olan bu yöntemde kaplamanızı temizlemek için çıkarmanız mümkün değildir. Bu tarz kaplamalar çoğunlukla çıkarılabilir kaplamalardan daha sağlam ve sabit olur.

İmplant ameliyatı sonrası

implant ameliyat sonrası
implant ameliyat sonrası

Hangi çeşit implant yaptırırsanız yaptırın ya da doktorunuzun implantı yerleştirmesi ne kadar sürerse sürsün, büyük bir ihtimalle şişlik, ağrı, minimal kanamalar ve belki de morarmalar yaşayabilirsiniz. Eğer bunlardan herhangi biri sizi endişelendirirse ya da normalden uzun süre devam ederse, mutlaka dişçinize danışın.

Diş implantı bakımı

Esasında normal dişlerinize nasıl bakım yapıyorsanız implant sonrasında da aynı şekilde bakmanız gerekir. Günde 2-3 kere dişlerinizi fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve alkol içermeyen gargaralarla ağzınızı temizlemelisiniz.

Röntgenler

Dişçiniz ameliyat sonrası kontrollerinizde daha fazla röntgen çekebilir. Bunu yaparak implantın, abutmanın ve kaplamanın ne durumda olduğunu ve hizalamayla ilgili herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edecektir.

Olası komplikasyonlar

Her ameliyatta olduğu gibi implant diş tedavisinde de muhtemel riskler vardır. Diş implantları enfeksiyona bağlı olarak ya da ısırma, dişleri sıkma veya gıcırdatma yüzünden düşebilir. Sinirleriniz iyileşene kadar uyuşma veya sızlamalar olabilir. Eğer üst çenenize implant yaptıracaksanız, matkabın üst dişleri geçerek sinüslere ulaşması gibi durum gerçekleşebilir, ki bu da enfeksiyona sebebiyet verebilir. Böyle bir şeyin olmaması için diş hekiminiz ameliyattan önce ağzının röntgen filmini çektirerek sinirlerinizin ve sinüsleriniz yerini öğrenecektir.
Tek diş implantları gerçekçi görüntüsüne rağmen tam olarak normal dişiniz gibi durmayabilir. Diğer dişlerinizle implantınız arasındaki açı farkı ya da hafif renk farkı buna sebep olabilir. Bununla birlikte implantlara 25 yıla kadar ömür biçilir.

İmplant markaları önemli midir?

Günümüzde her ne kadar implant tedavisinin yaygınlaşmasına bağlı olarak çeşitli markalar çıkmış olsa da, implant uygulamasının başarılı olması daha çok diş hekiminizin ustalığına ve çene kemiğinizin sağlamlığına bağlıdır. Seçeceğiniz implant markalarının operasyondaki başarı oranı yaklaşık %10 olsa da çeşitli markalar tarafından hastaya ve diş hekimine kolaylıklar sağlayan implantlar da üretilmektedir.

İmplant diş fiyatları

diş implant fiyatları
implant diş fiyatları
Dişlerine implant yaptıracak hastaların en fazla merak ettiği soru bu işlemin ne kadara mal olacağı, pahalı bir işlem olup olmadığı yönündedir. Kısa vadede bakıldığında elbette implant, köprü protezi gibi diğer alternatif işlemlere göre daha pahalıdır. Ama köprü protez zaman içerisinde porselenlerin yenilenmesini gerektirebilir, çeşitli problemler çıkartarak kanal tedavisinin yapılmasına hatta dişin tamamen kaybedilmesine sebep olabilir. İmplant tedavisi ise –işin ehli tarafından uygulanıp, bakımı iyi gerçekleştirilirse– sağlam olmasından dolayı uzun vadede hastaya kâr getirecektir. İmplant diş fiyatlarını belirleyen en önemli iki etken; kullanılan implant markası ve diş implantını gerçekleştirecek doktorun tecrübesidir.
Türk Dişhekimleri Birliği’nin yayınladığı Rehber Tarife Kitapçığı’na göre diş implant fiyatları şu şekildedir:
  • Tek silindirik implant ücreti hariç kemik içi implantı 1105 TL
  • Kemik tozu ücreti hariç sert doku grefleme işlemi 495 TL
  • Tek çene için hassas tutucu ücreti hariç overdenture işlemi 1210 TL (aynı işlem çift çene için 2420 TL’dir.)
  • Kıymetli metal ücreti hariç zirkonyum ve porselen veneer kronlar için fiyat 420 TL
  • Tam seramik kronun fiyatı 885 TL olarak belirlenmiştir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı