İlk Aşk ve Sosyal Yaşam

İlk Aşk ve Sosyal Yaşam

İlk Aşk ve Sosyal Yaşam
İlk Aşk ve Sosyal Yaşam
İlk aşkla birlikte sosyal yaşamda da ciddi değişimler olabilir ve bu değişimler %85 oranında olumsuzdur. İlk kez aşk yaşayanlar için dünya sadece 2 kişiliktir. Bu son derece muhteşem duyguları bir başkasının yaşatma ihtimali yoktur. En azından bu süreçte öyle düşünülür. Onun kendisine yettiğini düşünür. Para, pul, arkadaşlık, dostluk, aile kolaylıkla hiçe sayılabilir. Kişiler ailesi ve dostlarıyla pek çok açıdan ters düşer. Özellikle ergenlikte, gençlikte ya da 20-30 yaş arası genç yetişkinlerde bu durum çok yaşanır.  Ergenlikten genç yetişkinliğe doğru bunun yaşanma oranı elbette ki düşer; çünkü her geçen sene insanlar pek çok şeye şahit olur, ibret alır ve aklının bir köşesine yazar. Bu ibretler de zihinde bir nevi sınırlayıcı etki yaratır.
Çevredekiler ilişkideki olumsuz durumları tahlil etme konusunda daha avantajlıdır. Çünkü aşk (ve özellikle ilk aşk) bir nevi basiret tutulmasıdır. Her şey tozpembe görünür. Kötü olan hiçbir şey kondurulamaz. Kondurulsa bile hepsinin geçici olduğu düşünülür. Yeterince mücadele edilirse bütün hepsinin üstesinden gelinebileceği sanılır. Ben onu değiştiririm.” şeklinde bir öz güven vardır. Bu yüzden çevredekilerin ilişki hakkındaki olumsuz yorumlarına tahammül sıfırdır. Genellikle o çevreden uzaklaşma ve içe kapanma eğilimleri görülür.
Kişi bu süreçlerde çok taviz verir. Dışarı çıkmayacaksın!” der onun sözünü dinler çıkmaz. “Bunu giyinmeyeceksin.” der giyinmez. Şunlarla görüşmeyeceksin. der görüşme son bulur. Hatta bu kısıtlamalar okul ve kariyer sürecine bile yansıyabilir. Dolayısı ile sosyal yaşam ciddi anlamda tehlikeye girmiş, özgürlük elden gitmiş olur. Aşk akılda ve kalpte sürdüğü sürece bu durumlar rahatsız edici olmaz; aşkı için bir şeylerden vazgeçmek ya da bir şeyler yapmak ulvi bir görev gibidir; ancak özgürlük duygusu fıtrat itibariyle her zaman daha tatlıdır. Aşka rağmen bir süre sonra galip gelen “özgürlük” olur.

İlk Aşkın Yaşı Var mıdır?

İlk Aşkın Yaşı Var mıdır
İlk Aşkın Yaşı Var mıdır
İlk aşk dendiğinde yaygın olarak akla 15-24 yaş arası gençler gelir; ancak ilk kez 50-60 yaşından sonra aşık olan insanlar da vardır. Aşkın yaşı ve sınırı yoktur. Hiç olmayacak birisine âşık olabilmek bile mümkündür. Aşk bir sınavdır, aynı zaman da bir lütuftur. Herkesin kapısını çalabilen bir şey değildir. Kimin kapısını ne zaman çalacağına da aşk karar verir. O geldiği zaman Geldiğin gibi geri dön.” deme şansı da yoktur. Eğer aşk kararını vermişse o kalbe girecektir. Belki zamanlı belki de zamansız… Zamanlı girmişse lütuftur, mutluluktur; zamansız girmişse çetin bir sınavdır. Değer verilen şeylere ne kadar değer verildiği bu aşk sınavı ile ortaya çıkar. Yani aşkın kalplerimize girmesi kontrolümüzde olan bir şey değildir ama o aşk karşısında nasıl davranacağımız, hangi yolu seçeceğimiz bizim kontrolümüzdedir. Neyi ne kadar kontrol edebileceğimiz de bizim kişiliğimizde, inançlarımızda, değerlerimizde ve prensiplerimizde saklıdır. Bu yüzden aşk; bizim kendi kimliğimizle yüzleşmemizdir.
Aşka aşina olan insanlar hiç aşık olmamayı garipserler; ancak bu örnekler mevcuttur. Bir kez bile aşık olmadan ölen insanlar bile vardır. Aşk tıpkı zenginlik” gibidir. Hayatın bir döneminde belki denk gelir belki de gelmez.
Çoğu kişi beğeni, hayranlık ya da hoşlanma gibi duyguları aşk duygusuyla karıştırır. Ben aşık oldum. diye bir anda heyecanla atılır. Saman alevi gibi kısa bir süre içerisinde sönen, karşıya daha iyi bir alternatif çıkınca son bulan kalp çarpıntıları aşk sınıfında değildir. Aşkın var olduğu yerde gelecek kaygısına ve ikinci bir alternatife yer yoktur.

Aşk Nedir ve İlk Aşk ile ilgili Seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

  1. Aşk Nedir?
  2. İlk Aşk ve Bıraktığı Etki
  3. İlk Aşk ve Sosyal Yaşam
  4. İlk Aşk ve İlk Ayrılık

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 8 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu