İdrar Tahlili Nedir ?

İdrar Tahlili Nedir ?

İdrar tahlili nedir ? Neden yapılır ?
İdrar tahlili nedir ? Neden yapılır ?
İdrar tahlili, bazı yaygın hastalıkları tespit edebilen bir dizi tarama testidir. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrek bozuklukları, karaciğer sorunları, diyabet veya diğer metabolik durumlar gibi durumları taramak ve yardımcı olmak için kullanılabilmektedir.
İdrar tahlili, yukarıda belirtilen çeşitli koşullarla ilişkili idrardaki kristalleri, ya da kristaller gibi hücre parçalarını veya hücre parçalarını tespit etmek için kullanılan çeşitli kimyasal, mikroskopik ve görsel incelemelerden oluşur. İzleme soruşturması ve ilave test gerektirebilecek anormallikleri tespit edebilir.
İnsanlar bir sorun yaşayabileceğinin farkına varmadan önce genellikle protein veya glikoz gibi maddeleri idrarda görmeye başlar. Böbrek hastalığı veya diyabet gibi akut veya kronik hastalıklarla teşhis edilen insanlarda idrara çıkma, tedaviyi izlemek için idrar albümini gibi diğer testlerle birlikte kullanılabilmektedir.

Ne zaman idrar tahlili yaptırılır ?

Ne zaman idrar tahlili yaptırılır ?
Ne zaman idrar tahlili yaptırılır ?
Bir kişi, idrar yolu enfeksiyonu semptomlarından veya böbrek hastalığı gibi diğer üriner sistem problemlerinden şikayet ettiğinde ve bir sağlık uzmanına rastladığında, muhtemelen bir idrar tahlili yaptırması kendisinden istenecektir.

İdrar tahlili yapılması istenilen hastalardaki bazı belirtiler şunlardır:

  • Karın ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Ağrılı veya sık idrara çıkma
  • Idrarda kan bulunması
Zaman içindeki belirli koşulları izlerken testler düzenli aralıklarla yapılması doktorunuz tarafından talep edilebilir.

İdrar Testi sonucunun anlamı nedir ?

İdrar tahlili nedir

İdrar testi sonuçları birçok yoruma sahip olabilir. Anormal bulgular, bir şeylerin yanlış olabileceği ve daha da değerlendirilmesi gereken bir uyarıdır. Bir sağlık uygulayıcısı idrar analiz sonuçlarını bir kişinin semptomları ve klinik bulguları ile ilişkilendirmeli ve kapsamlı bir metabolik panel (CMP), tam kan sayımı (CBC), böbrek paneli, karaciğer paneli gibi diğer hedefli testlerle anormal bulguların nedenlerini araştırmalıdır. Veya idrar kültürü (üriner sistem enfeksiyonu için) örnekleri ile testlerini tamamlamalıdır.
Genellikle, atipik maddenin konsantrasyonu ne kadar yüksekse; örneğin glikoz, protein veya kırmızı kan hücrelerinin miktarı artmış gibi, ele alınması gereken bir problemin olma ihtimali o kadar yüksektir. Bununla birlikte, sonuçlar, hekim uygulayıcıya bulgunun sebebinin tam olarak ne olduğunu veya geçici veya kronik bir durum olup olmadığını söylemez.
Normal idrar tahlili, herhangi bir hastalık olmadığını garanti etmez. Bazı insanlar, bir hastalık sürecinin başında yüksek miktarda bir madde salgılamaz ve bazıları gün boyunca bunları serbest bırakırlar; bu da, tek bir idrar örneğinden kaçılacakları anlamına gelir. Çok seyreltik idrarda, az miktarda kimyasal bulunmaz.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?

İdrar tahlili nedir

İdrar tahlili içeren testleri etkileyebilecek birçok faktör vardır. Bunun için talimat verildiyse, talimatları “temiz yakalama” örneği için dikkatle izlemek önemlidir. Aldığınız reçeteli veya tezgah üstü ilaçlar veya ilave ilaçlar da dahil olmak üzere sağlık bakım uygulayıcınıza tam bir geçmiş verin. Eğer bir kadınsanız, menstrüel olup olmadığınızı hekiminize bildirdiğinizden emin olun.

Günün saati idrar örneği alırken bir faktör müdür?

Genel bir tarama testi olduğu için idrar tahlili zamanı önemli değildir, ancak sabah saatleri daha yoğun idrar örneği çıkabileceği için tercih edilebilir. Bununla birlikte, sağlık uzmanınız belirli bir bulgu arıyorsa, belirli bir saatte bir idrar numunesi almak istenebilir.

Sağlık görevlisi kliniğinde / ofisinde idrar analizi yaptırabilir miyim ?

Test kitleri var mı ?
test kitleri var mı ?
Çoğu sağlık kuruluşunun ofisleri ve klinikleri idrarın görsel ve kimyasal muayenelerini yapabilir. Bazıları mikroskopik muayene yapabilirler. Bazen, görsel veya kimyasal muayenelerde anormal sonuçlar elde edilirse, idrar örneğiniz mikroskopik muayene için bir laboratuara gönderilebilir. Alternatif olarak, numuneniz tam idrar analizi için bir laboratuara gönderilebilir.

İdrarı test etmek için ev test kitleri var mı ?

Testin, özel ekipman ve teknik beceri gerektirdiğinden, tam bir idrar tetkikini gerçekleştirmeye yönelik kitler mevcut değildir. Bununla birlikte, bazı tıbbi test şeritleri bir eczanede idrar pH’sı, idrar glükozu ve idrar ketonları gibi kimyasal muayenenin bir bölümünü yapmak için satın alınabilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu