İç Kulak İltihabı Nedir?

İç Kulak İltihabı Nedir?

İç Kulak iltihabı nedir
İç Kulak iltihabı nedir

İç kulak ; işitme sinirlerini ve denge kanallarını içerisinde bulunduran kulağın beyne en yakın olan bölümüdür. Bulunduğu yer şakak kemiklerine denk gelmektedir. Kemiğin içinde tüneller açmış bir yapıdır ve o kemik yapının içerisinde zardan oluşmuş yapı da mevcuttur. Vestibül (kanal başlangıcındaki genişlik), koklea (salyangoz şekilli sarmal kemik sistemi) ve semisirküler kanallar (yarım daire kanalları) şeklinde 3 bölümden oluşur.

Semisirküler kanallar her biri 2/3 daireden oluşan ve yanyana duran 3 denge kanalıdır ve içerisi iç kulak sıvısı da denilen denge sıvısı ile doludur. Bu 3 kanal ya da boru sisteminin bir uçları birbirine bağlı şekildedir. Diğer uçları ise vestibüle açılır. Çapları 0.8 mm‘dir. Semisirküler kanallara, 8. kafa siniri de denilen “vestibülokoklear sinirin” vestibül dalı uzanır. Bu özel dal, koklea ve vestibülden vücudun uzaydaki konumu hakkında bilgi alır. Alınan bu bilgiler beyne gönderilir ve orada değerlendirilir.
İç Kulak İltihabı Nedir
İç Kulak İltihabı Nedir

Ayrıca hareket anlarında göz bebeklerinin hangi noktaya odaklanacağını da belirler. Kulak kristalleri de bu semisirküler kanalların bulunduğu bölüme bağlıdır. Bu kristaller kalsiyum karbonattan oluşmuştur ve tüylü hücrelerin üzerinde bulunan jel tabakasının içinde yer alır. Kristaller normalde kanalların içerisindeki denge sıvısında kesinlikle bulunmazlar. Bazı kafa travmaları ya da enfeksiyonlar ile bu kulak kristalleri kanallara düşebilir. Bu durumda “vertigo” denilen harekete bağlı ciddi baş dönmeleri görülür.

Koklea ; vestibülün arkasında konumlanmış salyangoza benzer sarmal bir yapıdır. İşitsellikle ilgili görevleri üstlenir. Orta kulaktan koklea bölümüne gelen ses titreşimleri, kokleanın işitme uyarılarını algılayan “vestibülokoklear sinirin”  koklea dalını uyarmakla görevlidir.
İç kulak iltihabı; yaşanılan bir üst solunum yolu enfeksiyonu ya da kafaya alınan ciddi darbeler ile gerçekleşen zor bir süreçtir. İç kulağın beyne yakın olması; burada oluşan iltihapların kişiye ciddi zararlar vermesine hatta acilen tedavi edilmezse bu zararların kalıcı olmasına sebep olmaktadır.

İç Kulak İltihabı Neden Olur?

İç Kulak iltihabı neden olur
İç Kulak iltihabı neden olur
İç kulak iltihabı genellikle virüs kaynaklı olup, üst solunum enfeksiyonu sonucunda oluşmaktadır. Özellikle yaygın olarak grip ya da nezle hastalıklarında baş dönmesi gözlemlenir. Bu durum,  iç kulak bölgesinin de enfeksiyondan etkilenmeye başladığının göstergesidir. Genellikle grip ya da nezle tedavisi iç kulak iltihabının kendi kendine geçmesi için yeterli gelmektedir. Ancak bazı durumlarda iç kulakta bakteri kaynaklı olan ileri düzey enfeksiyonlar sonucu iltihaplanmalar da gözlenmektedir. Bu tip enfeksiyonlar iç kulağın beyne yakınlığından dolayı özel olarak tedavi edilmeli ve belirli aralıklarda da takibi yapılmalıdır. Aksi takdirde kalıcı denge ve işitme kayıpları oluşabilir.
İç kulak iltihabı kafaya alınan travmatik darbeler sonucunda da oluşabilmektedir. Ayrıca travmalar, yarım daire kanallarına yakın yerde bulunan kulak kristallerinin bu kanallardaki sıvıların içerisine düşmesine de sebep olur. Buna “kulak kristali kayması” da denmektedir. Kulak kristalleri, kişinin yön ve konum algısını belirler. Bu kristaller denge kanallarının içerisinde serbest halde gezmeye başladıklarında beyne karışık sinyaller gideceğinden kişilerin uzay algısı bozulur ve baş dönmesi yaşanır. Ayrıca bu karışıklık gözlerin odaklanmasını da etkiler ve göz bebekleri kontrolsüzce ve hızlı bir şekilde hareket eder. Bu hızlı göz hareketleri; iç kulak iltihabı ile kristal kaymasında ayırt edici bir belirtidir. Kristal kayması sonucu oluşan baş dönmeleri, kişinin belli bir yöne hareket etmesiyle daha yoğun yaşanmaktadır.
Bazı durumlarda dış kulak iltihabı ya da Orta kulak iltihabı tedavi edilmediğinde ve kulak zarında hasarlar meydana geldiğinde buradaki sorunlar iç kulağa nüksedebilmektedir.

İç Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

İç Kulak iltihabı belirtileri nelerdir
İç Kulak iltihabı belirtileri nelerdir
İç kulak bölgesi; denge sıvısının ve işitme sinirlerinin bulunduğu bir bölüm olduğundan burada oluşabilecek sorunlar denge ve işitme ile alakalı olacaktır. İç kulak iltihabının en önemli belirtileri şunlardır:
  • İşitme kaybı
  • Denge kaybı (Baş dönmesi/vertigo)
  • Mide bulantısı (Beyinde denge ve bulantı merkezleri bir arada olduğundan, denge merkezine iç kulaktan olumsuz uyartılar gittiğinde bulantı merkezi de otomatik olarak etkilenmekte ve kusma refleksi oluşmaktadır.)
  • Baş ağrısı
  • Kulakta çınlama ve dolgunluk hissi
Bu belirtiler yaklaşık 7-10 gün kadar devam edebilmektedir. Tedavi uygulandıktan sonra da yaklaşık 1 ay boyunca dengesizlik hissini yaşama durumları vardır. (Dizzines) Farklı hastalıklarda da bu bulgular gözlenebileceğinden doktor tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak gerekli tetkikleri yapacaktır.

İç Kulak İltihabı Tedavisi Nasıldır?

İç Kulak iltihabı tedavisi nasıldır
İç Kulak iltihabı tedavisi nasıldır
Virüs kaynaklı iç kulak iltihaplanmalarında doktor antibiyotik tedavisi uygulamamaktadır; çünkü antibiyotikler virüslerin çalışma mekanizmasına etki etmez. Virüs kaynaklı olan iç kulak iltihaplanmaları çoğunlukla üst solunum yolu enfeskiyonunu takiben ortaya çıktığından; belirtileri gidermeye yönelik (semptomatik) tedavi uygulanmaları hem üst solunum yolu enfeksiyonunun hem de bu sebeple oluşan iç kulak iltihaplanmasının giderilmesinde yeterli gelecektir.
Bakteri kaynaklı oluşan iç kulak iltihaplanmaları tehlikelidir. Kalıcı hasarlara sebep olacağından hemen tedavi edilmelidir. Semptomatik tedaviye eklenen antibiyotik tedavisi bakteri kaynaklı enfeksiyonda yararlı olacaktır. Antibiyotik kullanımlarına çekinceli yaklaşan kesimler de vardır; ancak iç kulağın beyne yakınlığı işi şansa bırakmamayı gerektirir. Bundan dolayı doktor bu gibi kritik durumlarda antibiyotik tedavisi uygulamaktan çekinmez. Kişiler de doktorların antibiyotik talimatına uymalı ve belirttiği süre boyunca hiç ara vermeden kullanmalıdır.
İç kulak iltihabının tedavi sürecinde ilaçların maksimum etkiyi gösterebilmesi için beyinsel ya da fiziksel aktivitelerden uzaklaşmak,  istirahat etmek ve vücudu tamamen iyileşmeye odaklamak çok önemlidir. Ani hareketlerden kaçınmak gerekir. (Ayağa birdenbire kalkmak, aniden arkaya dönmek gibi…) İç kulaktaki basıncı/tansiyonu arttıracağından tuzlu gıdalardan tamamen iyileşene kadar uzak durulmalıdır. Baş bölgesi; öne, arkaya, aşağıya ya da yukarıya doğru esnetilmemeli, boyun bölgesinin zorlanmasına izin verilmemelidir.
İç kulak iltihabını takiben kulak kristali kayması durumu gözlenebilir. Bunun sebebi enfeksiyondan dolayı kristallerin bulunduğu jel yapının bozulmasıdır. Kristaller bu sebepten boşa düşüp yarım daire kanallarındaki sıvıya karışabilmektedir. Tedavi sürerken jel yapı normal haline döneceğinden kristalleri yerine döndürmek ve sabitlemek mümkün hale gelecektir. Bu da bazı manevra hareketleri ile sağlanmaktadır.

İç Kulak İltihabı İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır?

İç Kulak iltihabı için hangi bölüme başvurulmalıdır
İç Kulak iltihabı için hangi bölüme başvurulmalıdır

Bahsedilen belirtiler gözlendiğinde kişilerin öncelikle bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına (KBB) başvurmaları gerekmektedir. Doktor öncelikle hastanın yaşadığı semptomları dinler ve bir ön fikir elde eder. Bu fikirlerin doğru olup olmadığını tespit etmek amacıyla muayene uygular. Öncelikle kulak zarı otoskopi yöntemiyle incelenir. (Otoskopi: Işıklı bir aygıt yardımı ile iç organları görüntüleme yöntemi) Muayenede ek bulgular gözlendiğinde doktor hastayı radyoloji bölümüne yönlendirerek tomografi ya da MR çekilmesini isteyebilir. Buradaki sonuçlar tanıyı kesinleştireceğinden bu aşamadan sonra tedavi süreci belirlenir.

Kulak kristali kayması durumlarında KBB Uzmanı kristalleri yerine yerleştirmek için manevraları kendisi uygulayabilir ya da hastayı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanına yönlendirebilir. İç kulak enfeksiyonları sonucu boyun bölgesinde de sıkıntılar yaşanabilmektedir. Fizik Tedavi bu sorunun çözülmesinde de yardımcı olacaktır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı