Hipermetrop Nedir ?

Hipermetrop Nedir ?

Hipermetrop Nedir
Hipermetrop Nedir

Hipermetrop, basit anlamıyla yakını net görememedir. Gözün küçük olmasına veya ışığın kırma gücünün az olmasına bağlı gelişen ciddi bir görme kusurudur. Hipermetropinin derecesi fazla değil ise hasta gözlüksüz olarak uzağı görebilirken; derecesi yüksek olduğunda da hem uzağı hem de yakını net bir şekilde görememektedir.

Hipermetrop, 40 yaşın üzerindeki insanların sıklıkla yaşadığı bir göz kusurudur. Çünkü göz kasları ve doku zamanla yaşlanarak değişikliğe uğrar. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ciddi bir görme kusurudur ve kesinlikle tedavi edilmesi gereklidir.
Hipermetropide kırılan ışınların gözün arka kısmında odaklanıyor olması bulanık görmeye neden olmaktadır. Ayrıca gözün ön ve arka uzunluklarının kısa olması da bu görme kusurunu tetikleyen önemli bir faktördür. Çünkü bu durum göz merceğine yansıyan görüntünün doğru kırılamamasına ve algı probleminin oluşmasına sebep olur. Dolayısı ile görüntü bulanık algılanır.
Hipermetrop yaşla doğru orantılı olarak gelişirken genç hastalar hem uzağı hem de yakını daha iyi görebilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile hipermetrop hem yakın mesafeyi hem de uzak mesafeyi görememeye sebep olur. Hastada yorgunluk, göz ağrısı ve baş ağrısına neden olan hipermetrop sorununun, uygun derecelerdeki gözlük ya da lensler ile muhakkak önüne geçilmelidir. Aksi takdirde hayat kalitesi fazlasıyla düşecektir. Genetik faktörler de hipermetroba eğilimi ciddi alamda arttıran faktörlerdendir.

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir ?

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir
Hipermetrop Belirtileri Nelerdir

Hipermetrobun en net belirtisi “yakını görememe” şikâyetidir. Tedavi edilmemesi halinde ise göz tembelliği ve miyop (uzağı görememe) sorunları da tetiklenir. Özellikle doğuştan gelen ve ağır hipermetroba sahip olan kişilerde kesin bir tedavi seçeneği yoktur. Tek göze yayılan ileri hipermetrop sorunu da olabilirken ileri dereceli hipermetrobu olan göz zamanla tembelleşir (göz tembelliği) ve şaşılık sorunu ortaya çıkabilir.

Çocuklarda meydana gelen hipermetrop ise çok küçük yaşlarda çok net olarak anlaşılamamaktadır. Çocuk zamanla yakından kitap okuma, yakından yazma, top oynarken topu görememe ve dikkat bozukluğu gibi belirtiler yaşayacaktır. Bu noktada çocukların okulda ve sosyal yaşantıda başarısı düşecektir.
Hipermetrop aslında doğuştan gelen bir hastalıktır. Çoğu çocuğun retinası esnektir ve bu sorunu doğal şekilde kendi kendine tedavi etmektedir. Ancak bazı çocuklarda genetik faktörlerin de etkisiyle hipermetrop daha da gelişir ve kalıcı bir görme kusuru haline gelebilir. Çocuklarda geç fark edilen hipermetrop nedeniyle ileri dönemlerde göz tembelliği veya şaşılık görülebilir. Tedavi edilmeyen hipermetroplu çocuklarda daha sık görülen şaşılık sorunu, ileri derecede gelişen hipermetrobun tek bir gözde yayılmasına bağlıdır. İki gözde farklı hipermetrop derecelerinin olması da bunda etkendir.  Bu nedenle çocukların ebeveynleri tarafından gözlemlenmesi gereklidir.
Yakından kitap okuma, yazı yazarken deftere yaklaşma, yakından televizyon izleme, top oynarken topu takip edememe, yakındaki nesneleri ve insanları seçememe gibi belirtiler ebeveynler tarafından kolaylıkla gözlenebilir. Hipermetrop yakını görememe hastalığı olmasına rağmen çocuklar net görmenin ne demek olduğunu henüz öğrenemediğinden dolayı yazıları ya da televizyonu görebilmek için cisimlere miyoplu çocuklardan çok daha abartılı bir şekilde yaklaşma eğilimi gösterirler. Bütün bu durumları iyi tahlil etmek ve çocuğu bir göz doktoruna götürmek gerekir. Her ihtimale karşı çocuklara 2 yaş veya 3 yaşına kadar rutin göz muayenesi mutlaka yapılmalıdır.

Hipermetrop Yaşlılıkla Birlikte Neden Artar?

Hipermetrop Nedir
Hipermetrop Yaşlılıkla Birlikte Neden Artar

Uzaktaki bir nesnenin yakına gelmesiyle beynimize ulaşan uyarılar göz ağımızdan göze iletilmektedir. Gözün içerisindeki kasların kasılıp gevşemesiyle birlikte lifler de gerilmekte veya gevşemektedir. Liflerin bu doğal hareketi de lensin incelmesine veya kalınlaşmasına neden olarak kırıcılığının artmasını da etkiler. Göz zamanla yaşa bağlı olarak bu yeteneğini ve esnekliğini kaybeder. Yaşlılık ile birlikte görülen hipermetrop (presbiyopi) fizyolojik bir yaşlanma sonucunda oluşmaktadır.

Presbiyopi, her insanda standart bir şekilde yıldan yıla artmaktadır. 40 yaşından sonra her 10 yılda 1 numara büyüme görülürken 50 yasından sonra 2 numara, 60 yaşında ise 3 numara büyüme şeklinde oluşmaktadır. Yaşlılıkla birlikte artan hipermetrop aynı saçların yaşlandıkça beyazlaması kadar doğal bir süreçtir.

Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?

Hipermetrop Nedir
Hipermetrop Tedavisi

Hipermetropinin en yaygın tedavi yolu gözlük kullanmak gibi görülse de aslında gözlük bir tedavi yöntemi değildir. Sadece kullanıldığı sürece görme kusurunu gidermeye yarayan bir araçtır. Hipermetropu olan hastaların gözlük camları görme kusuruna orantılı şekilde dizayn edilir. Işığın retinada odaklanmasını düzenleyen ve gözün kırma kusurlarını azaltan ince kenarlı ve dışbükey mercekler bu gözlüklerde kullanılmaktadır. Aynı optik özellikleri taşıyan kontakt lenslerde de kırma kusurlarını düzeltmek çok kolaydır.

Hipermetrop tedavisinde gelişen teknoloji ile birlikte yaygın şekilde lazer tedavisi de uygulanmaktadır. Lazer operasyonu ile hipermetrop belli bir dereceye kadar (4 numara) sağlıklı ve güvenli bir şekilde düzeltilebilir. Bazı durumlarda da 6 diyoptri (numara) olan hipermetrop hastalarında da lazer tedavisi sağlıklı bir şekilde uygulanabilir. Lazer tedavisi uygulanacak olan hastanın 1 yıl içerisinde göz numarasının hiç değişmemiş olması gerekir.
Gözde glokom ve benzeri bir hastalığın olması durumunda veya diyabet ve romatizmal bir hastalığın varlığı gibi özel şartlarda lazer tedavisi uygulanmamaktadır. Hipermetropta yaşa bağlı yakını görememe (presbiyopi) sorununda ise 25 farklı operasyon yöntemi vardır ve en doğru olan yönteme göz doktoru karar vermektedir.

Lazer Tedavisi Hipermetrop Sorununu Tamamen Çözer mi?

Hipermetrop Nedir
Lazer Tedavisi Hipermetrop Sorununu Tamamen Çözer mi

Hipermetropun lazer ile tedavisi miyoptan biraz farklıdır. Bu nedenle her lazer tedavisi, hipermetrop tedavisi konusunda çok fazla yeterli olmayabilir. Lazerle düzeltilebilen hipermetrop en fazla 4 derece ile sınırlıdır. Miyoptan farklı şekilde 4 derecenin üzerindeki hipermetroplar lazerle her zaman tedavi edilememektedir.

Hipermetropların tedavisinde lazer dışında ISL şeklinde tanımlanan göz içi mercek kullanımı da alternatif bir tedavi yöntemidir. Lazerle yapılan hipermetrop tedavilerinde hasta ilk ay biraz miyop şikâyetleri yaşarken daha sonra miyop gerileyerek normal görüşüne kavuşmaktadır.
Hipermetropide çok etkin bir tedavi yöntemi olan lazer tedavisi neticesinde çok başarılı sonuçlar alınmakla birlikte tedaviden sonra hipermetrobun  tekrar yaşanıp yaşanmaması hastaya bağlı bir durumdur ancak bu soruna çok nadir rastlanır.

Gözlüğün Hipermetrop Üzerindeki Etkisi Nedir?

Gözlüğün Hipermetrop Üzerindeki Etkisi Nedir
Gözlüğün Hipermetrop Üzerindeki Etkisi Nedir

Gözdeki kırma kusurlarının düzeltilmesi için tercih edilen en yaygın yöntem öncelikle gözlük kullanımıdır. Göz merceğinde olmayan veya yaşla birlikte azalan ışığı kırma fonksiyonu ile ortaya çıkan hipermetrop gözlük kullanımı ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Işığın retinada toplanmasını sağlayan ve gözün kırma fonksiyonunu destekleyen ince kenarlı ancak dışbükey merceklerle tasarlanan gözlükler kullanılır. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta ise gözlüğün hipermetrobu tamamen iyileştirme fonksiyonu yoktur.

Gözlük kullanımı sadece göz merceği kusurunu ortadan kaldırır ancak hipermetrobu tamamen iyileştirmez ama bu kusurun ilerlememesi için mutlaka gözlük kullanımına devam edilmelidir. Geçici bir çözüm sunan gözlüğe karşı bazı kişilerde estetik kaygı oluşabilir; ancak hayat kalitesi açısından kullanımdan kaçınılması asla doğru ve sağlıklı bir davranış olmayacaktır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.9 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu