Hepatit B Nedir ?

Hepatit B Nedir ?

Hepatit B nedir
Hepatit B Nedir

Hepatit B, karaciğerde yaşayan bir virüstür. Bu hastalığa yakalanan çoğu yetişkin kısa bir süreliğine hepatit B rahatsızlığı çeker, ardından iyileşerek hayatına devam eder. Bu tür vakalar akut hepatit B olarak nitelendirilir. Halk arasında “Sarılık” olarak da bilinen hepatit B’nin uzun vadeli enfeksiyona yol açtığı durumlar ise kronik hepatit B olarak adlandırılır. Zaman içinde karaciğerde hasar meydana gelir. Bebekler ve virüsün bulaştığı çocuklarda kronik hepatit B’nin görülme ihtimali daha fazladır.

Hepatit B’ye yakalanıp bu hastalığın farkına varamayabilirsiniz. Herhangi bir belirtiye rastlayamamanız da mümkündür. Öyle ki belirti oluşsa bile nezleye yakalanmış gibi hissedebilirsiniz. Ancak virüsü taşıdığınız her dakika, bu hastalığı bir başka insana bulaştırma ihtimaliniz de söz konusu olacaktır.

Hepatit B öldürür mü ?

Evet. Uzun vadede organ yetmezliğine yol açabilen ve karaciğere onarılmaz hasarlar veren hepatit B, kansere de sebep olabilmekte ve tedavi edilmediği takdirde ise ölüme yol açabilmektedir.

Hepatit B neden olur ?

Hepatit B, hepatit B virüsü sonucu karaciğerde oluşan enfeksiyonun yol açtığı bir rahatsızlıktır. Hepatit B taşıyıcısının kullandığı şırıngayı, diş fırçası veya jileti kullanmak sağlıklı kişilerin hepatit B virüsünü kapmasına yol açabilir. Enfeksiyonlu kanla temas etmek veya hastalıklı kişiyle cinsel ilişkiye girmek de cabası.

Hepatit B bulaşıcı mı ?

Evet, Hepatit B bulaşıcıdır. Adı geçen virüs kan, sperm veya vajinal sıvılarla (Menstrüel kan dahil) enfekte olan bir kişiden diğer kişinin vücuduna geçebilmektedir.

Hepatit B nasıl bulaşır ?

Hepatit B nasıl bulaşır
Hepatit B nasıl bulaşır
Kısa vadeli, yani akut enfeksiyonu olan kişiler vücudun hepatit B virüsüne karşı antikor üretimine başlaması sonucu virüsün başka insanlara yayılmasına sebep olmayabilirler. Ancak uzun vadeli, yani kronik enfeksiyonu olan kişiler hastalık aktif olduğu müddetçe başka insanlara da hepatit B rahatsızlığını bulaştırabilir.
Hepatit B bulaşma yollarını kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebilmek mümkün.
Cinsel temas: Hepatit B virüsü vücudun rektum, vajina, üretra (idrar kanalı) veya ağız bölgelerinden bulaşabilir. Başkası tarafından kullanılan iğne, pamuk, kaşık ve suyu kullanmak da hastalığın bulaşmasına yol açabilir.
Kan: Sağlık kuruluşlarında çalışan ve enfekte hastalardan kan alan hemşireler risk altındadır. Üzerinde hepatit B hastası bir kişinin kanının bulunduğu kullanılmış bir iğne veya keskin bir malzemenin vücutla teması halinde hastalık bulaşabilir. Öte yandan enfeksiyonlu kanın göz, ağız veya derinin üzerindeki bir kesiğe sıçraması da kişiyi hepatit B hastası yapabilir.
Doğum: Yeni doğan bir bebek, virüsü annesinden alabilir. Bu durum genellikle bebeğin dünyaya gelirken annenin doğum kanalındaki sıvılara temas etmesiyle gerçekleşir. Ancak emzirme yoluyla virüs bebeğe bulaşmaz.
Piercing ve dövmeler: Hepatit B virüsü piercing ve dövme işlemlerinde kullanılan iğnelerden de bulaşabilir. Bu yüzden kişiler, iğnelerin sterilizasyon (tüm virüs ve bakterilerin yok edilmesi) işlemine tabi tutulduğu işletmeleri tercih etmelidir.
Banyo aletleri: Jilet ve diş fırçası gibi banyoda kullanılan malzemeler, üzerinde hepatit B hastalarına ait kan taşıyabilecekleri için risk içerirler.
Geçmişte kan transfüzyonu ile hepatit B’nin yayılması vakalarına sıklıkla rastlanıyordu. Keza organ nakilleri yoluyla da hastalığın yayılabildiği biliniyor. Ancak günümüzde birçok ülke, bağışlanan kan ve organları virüs taramasından geçirerek bu riski en aza indirmeyi amaçlıyor. Bu yüzden an itibariyle kan veya organ nakli olan kişilerin hepatit B hastalığına yakalanma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Hepatit B tükürükle bulaşır mı ?

Hayır. Hepatit B yalnızca kan, sperm veya vajinal sıvılar aracılığıyla bir kişiden diğerine bulaşır. Tükürükle bulaşmaz. Hatta Hepatit B taşıyıcısıyla öpüşmek de kişiyi hepatit B hastası yapmaz.

Hepatit B emzirme yoluyla bulaşır mı?

Hepatit B aşısı olmayan kişilerde dahi hastalığın emzirme yoluyla bebeğe bulaştığı bir vaka bugüne dek rapor edilmemiştir. Dolayısıyla emzirmek, bebek için bir risk faktörü oluşturmaz.

Hepatit B belirtileri nelerdir ?

Hepatit B belirtileri nelerdir
Hepatit B belirtileri nelerdir
Hepatit B enfeksiyonunu belirtileri ve işaretçileri, hafif ila şiddetli olarak ortaya çıkabilir. Genellikle hastalar enfeksiyonu kaptıktan sonra 1 ila 4 ay içinde gözlemlenebilen belirtiler, bazı durumlarda enfeksiyon sonrası 2 hafta içinde de kendini gösterebiliyor. Öte yandan bazı insanlarda, (genellikle genç çocuklarda) herhangi bir belirtinin ortaya çıkmaması da gözlemlenmiştir.
Bunların dışında hepatit B belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
 • Karın ağrısı
 • Koyu renkli idrar
 • Yüksek ateş
 • Kas ağrısı
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Ciltte sarılık ve gözlerde beyazlığın oluşması

Hepatit B belirtileri ne zaman ortaya çıkar ?

Belirtiler, virüsün vücuda dahil olmasını takip eden 3 ay içinde ortaya çıkar. Bu dönem “kuluçka dönemi” olarak da tanımlanır. Ancak bazı vakalarda hepatit B belirtilerinin en erken 1 ay, en geç de 6 ay içerisinde etkisini gösterdiği bilinmektedir.

Akut ve kronik hepatit B arasındaki farklar nelerdir ?

Akut ve kronik hepatit B arasındaki farklar nelerdir
Akut ve kronik hepatit B arasındaki farklar nelerdir
Hepatit B enfeksiyonu bazen kısa süreli (akut) bazen de uzun süreli (kronik) olarak vücutlarda yer edinebilir. Bu iki enfeksiyon çeşidi arasındaki farklardan kısaca bahsetmek gerekirse, akut hepatit B’nin genellikle 6 aydan az bir süre boyunca etkisini gösterdiğini söyleyebiliriz.
Hastaların bağışıklık sistemi bu süre zarfında akut hepatit B enfeksiyonunu vücuttan atmayı başarır. Sonrasında ise birkaç ay içinde vücut tamamen iyileşir. Yetişkinlik evresinde hepatit B rahatsızlığına yakalanan çoğu kişide akut enfeksiyon gözlemlenir, ancak tedavi edilmezse hastalığın kronik hepatit B’ye dönüşmesi söz konusudur.
Kronik hepatit B enfeksiyonu ise 6 ay veya daha uzun bir süre boyunca vücutta etkisini gösterir. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için enfeksiyonla mücadele edemez, öyle ki kronik hepatit B enfeksiyonu ömür boyu vücutta kalabilir. Bunun sonucunda da siroz ve karaciğer kanseri gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir.
Öte yandan hepatit B’ye yakalanan yeni doğan bebekler ve 5 yaşından küçük çocuklarda kronik rahatsızlığın görülmesi kuvvetle muhtemeldir.

Hepatit B hangi hastalıklara yol açar ?

Hepatit B hangi hastalıklara yol açar
Hepatit B hangi hastalıklara yol açar
Kronik hepatit B hastalığı çok ciddi komplikasyonlara sebep olabilir, bu hastalıkları şu şekilde özetleyebilmek mümkün :
Karaciğer hasarı (Siroz): Hepatit B enfeksiyonun yol açtığı iltihaplanma, karaciğerde ağır ve onarılamaz hasarın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu hastalık aynı zamanda “Siroz” olarak da bilinir. Hastalığın sonucunda karaciğer işlevini yerine getirememeye başlar.
Karaciğer kanseri: Kronik hepatit B hastalığına yakalanan kişilerin karaciğer kanserine yakalanma riski daha fazladır.
Karaciğer yetmezliği: Akut karaciğer yetmezliği, karaciğerin viral fonksiyonlarını yerine getirememesi durumunda ortaya çıkar. Bu gibi vakalarda hayatın devam ettirilebilmesi için karaciğer nakli yapılması şarttır.
Diğer: Kronik hepatit B’nin böbrek hastalıkları ve kan damarlarında iltihaplanma gibi çeşitli rahatsızlıkları tetiklediği de biliniyor.

Hepatit B nasıl teşhis edilir ?

Hepatit B testi
hepatit B testi
Peki, hepatit B tanısı nasıl konur ? Dahası, hepatit B testi nasıl yapılır ?
Muayene için özel veya kamu hastanelerinin enfeksiyon veya gastroenteroloji polikliniklerini ziyaret etmeniz gerekir. Doktorunuz hastalığı teşhis etmek için karaciğer hasarı, ciltte sarılık veya göbek ağrısı gibi belirtileri gözlemleyecektir. Hepatit B’nin teşhisinde çeşitli testlerden de yardım alınabilir.
Kan testleri: Çoğu hastalığın teşhisinde de kullanılan bu yöntemle kanda hepatit B virüsü aranır. Hepatit B tahlili yapıldıktan sonra doktorunuz hepatit B’nin akut veya kronik olup olmadığını tarafınıza söyler. Basit bir hepatit B testi ile bağışıklık sisteminizin ne kadar kondisyonlu çalıştığını öğrenebilmeniz de mümkündür.
Ultrason: Karaciğer ultrasonu olarak da bilinen özel bir ultrason tekniği ile hepatit B’nin karaciğere ne kadar hasar verdiğini görebilmek mümkündür. Bu teknik aynı zamanda elastografi olarak da adlandırılır.
Biyopsi: Karaciğer hasarını ölçmek isteyen doktorlar, karaciğerden ufak bir parça alma yoluna gidebilirler. Bu işlemede de karaciğer biyopsisi denir. Derinin altından karaciğere ulaşan çok küçük bir iğne yoluyla alınan karaciğer parçası laboratuvar ortamında test edilir.

Hepatit B nasıl tedavi edilir ?

Hastalığa yakalanan çoğu kişinin aklına “Hepatit B tedavisi var mı?” şeklinde bir soru gelebilir. Hepatit B enfeksiyonunun tedavisi, virüsün ne kadar aktif olduğuna, kişinin siroz gibi karaciğer hasarına yol açan rahatsızlıklara yakalanıp yakalanmadığına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca kısa (akut) ve uzun (kronik) süreli hepatit B hastalıkları için tedavi yöntemleri farklı farklı uygulanır.

Akut hepatit B tedavisi

hepatit B immunoglobulin (HBIG)
hepatit B immunoglobulin (HBIG)
Örneğin akut hepatit B hastalarının tedavisini belirlerken doktorlar, enfeksiyonu ne zaman kaptığınıza ve akut enfeksiyonun hangi belirtilerinin ortaya çıktığına bakarak karar verir.
Eğer önceden hepatit B aşısı olmadıysanız ve enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız, 3 doz hepatit B aşısının yanı sıra hepatit B immunoglobulin (HBIG) aşısını da vurdurmanız gerekir. Virüslü iğnenin bedenle temasını takip eden 7 gün içinde tedavi olmanız tavsiye edilir. Ayrıca cinsel yolla hepatit B’ye yakalandıysanız en fazla 2 hafta içinde aşılarınızı tamamlamanız şarttır. Ne kadar erken tedavi olursanız, tedavinin etkisi o kadar artacaktır. “Hepatit B geçer mi?” sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz.
Eğer akut enfeksiyon belirtilerini taşıyorsanız, doktorunuz muhtemelen antiviral (virüse karşı kullanılan) ilaçlarla tedaviye gerek duymayacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenmek, bol bol sıvı tüketmek, alkol ve uyuşturucu kullanımından kaçınmak çoğu zaman işe yarar ve sağlığınızı geri kazanmanıza yardımcı olur. Bazı vakalarda ise hastalara akut enfeksiyonu tedavi edecek ilaçlar, hekiminiz tarafından reçete edilebilir.

Kronik hepatit B tedavisi

Uzun süreli kronik hepatit B tedavisinde virüsün vücutta ne kadar bulunduğu ve karaciğere ne kadar hasar verdiği göz önünde bulundurulur. Tedaviyle amaçlanan ; virüsün çoğalmasını engelleyip karaciğerin daha fazla zarar görmesini engellemektir.
Eğer virüs aktifse ve karaciğerde hasara yol açma riski varsa, antiviral ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar virüsün çoğalma yeteneğini yavaşlatır. Ancak hepatit B ilaçları kronik hepatit B rahatsızlığına yakalanan herkese reçete edilecek diye de bir kâide yoktur.

Karaciğer nakli

Hepatit B Karaciğer nakli
Hepatit B Karaciğer nakli
Vücuda giren virüsün telafisi mümkün olmayacak şekilde karaciğere zarar verdiği durumlarda organ nakli bir tercih olarak gündeme gelebilir. Karaciğer nakli esnasında organ naklini gerçekleştirecek olan cerrahlar, hasar gören karaciğeri alıp sağlıklı karaciğerle değiştirir. Böbrek gibi olmadığı için karaciğerler çoğu zaman ölmüş insanlardan nakledilir, ancak sayıları çok az da olsa bazı canlı donörler karaciğerlerinin belli bir miktar parçasını bağışlamayı tercih edebiliyorlar.

Hepatit B nasıl önlenir ?

Hepatit B nasıl önlenir
Hepatit B nasıl önlenir
Kendinizi hepatit B hastalığından korumak için bir başkasına ait vücut sıvılarından mümkün mertebe uzak durmak, alınabilecek en basit ve etkili önlemlerin başında gelir. Enfeksiyonu önlemek için diğer tavsiyeler ise şu şekilde sıralanabilir:
 • Cinsel ilişki esnasında kondom kullanın.
 • İğneleri, diş fırçalarını veya traş bıçaklarını paylaşmayın.
 • Kana dokunmanız gerekiyorsa lateks veya plastik eldiven kullanın. (Aynı şey bandaj ve tamponlar için de geçerli.)
 • Kullanılacak iğnelerin temiz ve steril olduğundan, yani tamamen temizlendiğinden emin olmadan dövme veya piercing yaptırmayın.
 • Henüz hepatit B olmadıysanız, hepatit B aşısı vurdurun.
 • Tüm açık yara ve kesiklerinizi mutlaka kapatın.
 • Çiğnediğiniz herhangi bir gıdayı bebeğinize vermeyin.

Hepatit B hastaları için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri

İlaç veya aşı tedavisi devam ederken yaşam tarzında ufak değişikliklere giden, sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenen hastaların iyileşme sürecini hızlandırabilmeleri mümkündür.

1- Sağlıklı ve dengeli bir diyet programını takip edin

Hepatit B hastası bir kişinin daha uzun ve kaliteli yaşayabilmesinin yolu, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemenin yanı sıra dengeli beslenmekten de geçer. Klorofil içeren besinleri tüketmek, stresi azaltırken karaciğerin hasar görmesini engeller. Hastalar için en faydalı, karaciğer temizleyici ve kanser düşmanı besinler şu şekilde sıralanabilir:
 • Yapraklı yeşil bitkiler: Ispanak, lahana, roka ve marul
 • Turpgiller: Brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası
 • Köklü bitkiler: Havuç, tatlı patates, pancar ve kabak
 • Taze meyveler: Özellikle yaban mersini, böğürtlen, goji meyveleri ve narenciye
 • Taze otlar: Fesleğen, maydanoz, kekik ve zencefil
 • Organik et ve olta ile yakalanmış balık
 • Otla beslenmiş inek veya tavuğun karaciğeri
 • Kefir, süzme peynir ve yoğurt gibi probiyotik özellikli gıdalar
 • Ceviz, keten ve chia tohumları
 • Hindistan cevizi yağı veya zeyitnyağı gibi rafine edilmemiş yağlar
Hepatit B’nin en yaygın görülen belirtilerinden biri, mide bulantısı ve kusmadır. Bu sebeple hastaların güne iyi bir kahvaltıyla başlamaları tavsiye edilir. Eğer bulantı hali devam ediyorsa öğle ve akşam yemeklerinde daha hafif yiyecekler tercih edilebilir. Mide bulantısından doğal yollarla kurtulmak isteyen hastalar ise 1-2 damla nane yağını bir bardak suya ekleyip içebilirler. Yeterli miktarda sıvı alımı yapıldığından emin olduktan sonra, sebze ve meyve suları da içilebilir. Bu sayede bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırabilmek mümkün hale gelecektir.

2- İltihaplanmaya yol açan gıdalardan kaçının

Hepatit B’nin vücutta kök salmasını engellemek ve yol açtığı belirtileri en aza indirgemek için iltihaplanmaya yol açan yiyecek ve içecekleri mümkün mertebe tercih etmemek gerekir. Bu besinler arasında şeker, işlenmiş yağlar, karbonhidrat, geleneksel süt ürünleri ve fabrikasyon etler yer alır. Öte yandan marketlerde satılan işlenmiş, paketli hiçbir besin de satın alınmamalı. Hepatit B tedavisinde kullanılan ilaçlara karşı etki gösteren acetaminophen etken maddeli ilaçlardan da alkolden olduğu gibi kaçınmakta fayda olacaktır. Aksi takdirde tüm bunlar karaciğer hasarını daha da şiddetlendirebilir.

3- Bol bol su için

Kusma, hepatit B hastalarının başına sık sık gelir. Hayli can sıkıcı olan bu durum vücutta şiddetli su kaybına, yani dehidrasyona da sebep olur. Bu yüzden hastalar yeteri miktarda sıvı alımı yaptıklarından mutlaka emin olmalıdırlar. Her gün en az 8 bardak dolusu su içmek, her öğünde bol bol sıvı alımı yapmak bu noktada tavsiye edilir. Taze sebze ve meyve suları da içilebilir.
Bünyesinde barındırdığı faydalı bileşenler sayesinde bağışıklık sistemine güç veren kemik suyu da hastaların hepatit B virüsüyle mücadelesinde olumlu etki eder.

4- Stresten kaçının

Virüsün yayılmasını önlemek ve yol açtığı belirtileri ortadan kaldırmak için stres seviyesini azaltıp olayları biraz da akışına bırakmak gerekir. Yorgun ve enerjisi tamamen tükenmiş hissediyorsanız, yorucu aktivitelerden kaçınmanız tavsiye edilir. Bırakın, vücudunuz bol bol istirahat edip dinlensin. Zaman zaman dışarıda kısa bir yürüyüşe çıkmak veya yoga yapmak gibi doğal stres azaltıcı faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Sıcak bir duş almak ve kitap okuyarak vakit geçirmek de bu noktada tavsiye edilebilir.
Stres seviyesini azaltmak ve iç huzura kavuşmak için evde veya işyerinde lavanta yağı içeren oda kokusunu da kullanabilirsiniz.

5- Deve dikenini deneyin

Karaciğerin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olan deve dikeni, hepatit B hastalarına da çok iyi gelir. Güçlü bir detoks ilacı olan deve dikeni, doğada sık sık karşımıza çıkabilen bir bitkidir. Karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağlayan ilaç, aynı zamanda karaciğerde yer alan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.
Deve dikeninin içeriğinde yer alan silimarin isimli etken maddesi, stres seviyesini azaltıp aktioksidan işlevini üstlenir. Karaciğer hücreleri arasına karışan zararlı toksinleri atmasıyla da bilinen deve dikeni hem akut, hem de kronik hepatit B ile karaciğer rahatsızlıklarına çok iyi gelir.
Günümüzde herhangi bir aktarı veya bitkisel ilaç satış noktasını ziyaret ederek deve dikeni satın alabilirsiniz.

Hepatit B aşısı

Hepatit B aşısı
Hepatit B aşısı
Enfeksiyonu önlemenin bir diğer yolu da hepatit B aşısı olmaktan geçer. Hepatit B’ye karşı yüzde 95 oranda başarılı olan aşı, seri halinde alınır. Farklı tarihlerde kişilere 3 veya 4 adet iğne yapılır. Aşı ile kişiler, hepatit B enfeksiyonuna karşı en az 20 yıl boyunca kendilerini koruma altına alabilirler. Keza isteyen hepatit A ve B’nin karışımını içeren aşıyı da olabiliyorlar.

Hepatit B aşısı kimlere yapılır

Ortada hiçbir geçerli sebep yokken hepatit B aşısı olabilirsiniz, bunun önünde herhangi bir engel yok. Ancak doktorlar daha çok toplumun belli gruplarının hepatit B aşısı olmasını tavsiye ediyorlar. Bu gruplar arasında doktor ve hemşireler gibi sağlık çalışanları, birden fazla cinsel partneri olan kişiler ve belirli hastalıkları olan kişiler yer alıyor.
Yukarıda bahsedilen gruplar arasında olmasanız dahi doktorunuzla konuşarak hepatit B aşısı olmayı talep edebilirsiniz. Çünkü sırf ABD’de hepatit B hastalığına yakalanan 100 kişiden 15’i, hastalığın vücuduna nasıl bulaştığı hakkında herhangi fikir beyan edemiyor. Oldukça sinsi ve bulaşıcı bir hastalık olduğu için erkenden önlem alıp aşı vurdurabilmeniz mümkün.
Tüm bunların yanı sıra yeni doğan bebek ve çocuklara da zorunlu olarak hepatit B aşısı yapıldığını belirtmiş olalım.

Hepatit B aşısı ne zaman yapılır

Hepatit B aşısı ne zaman yapılır
Hepatit B aşısı ne zaman yapılır

Tüm çocukların hepatit B aşısı olması zorunludur, ancak yetişkinler de hepatit B aşısı vurdurabilirler. Bunun için herhangi bir zaman kısıtlaması söz konusu değil.

Bebeklerde hepatit B aşısı ise toplamda 3 dozdan oluşur. Bu aşılar ise aşağıdaki yaş aralıklarında yapılır:
 • Doğumda ilk doz
 • 1-2 aylık sürede ikinci doz
 • 6-18 aylık süre içinde de üçüncü doz.
Çocuklar ve 19 yaşından küçük ergenlik çağındaki gençler de eğer önceden hepatit B aşısı olmadılarsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak Hepatit B aşısı yaptırabilirler.
Tıpkı çocuklarda olduğu gibi yetişkinler için hepatit B aşısında da 3 doz kullanılır. İkinci doz, ilk dozun vurulduktan 1 ay sonra vurulur. Üçüncü ve son doz ise 6 ay sonrasında yapılır.
Tüm bunların yanı sıra,
 • Diyabet (Şeker) hastalığı olan
 • Hepatit B hastalığı olan birisiyle yaşayan veya cinsel ilişkiye giren
 • Birden fazla partnerle cinsel ilişkiye giren
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olan
 • Erkek erkeğe cinsel ilişki yaşayan
 • İğnelerle uyuşturucu kullanan
 • İş yerinde kanlarla temas kuran
 • Böbrek sorunları için hemodiyaliz alan
 • Hepatit B hastalığının yaygın olduğu ülkelere seyahat eden kişilerin hepatit B aşısı vurulmaları önemle tavsiye edilir.
Aşılar hastalık vücuda bulaştıktan sonra hiçbir işe yaramaz. Hepatit B aşısının amacı, enfeksiyonun bulaşmasını önlemektir. Böylelikle “Hepatit B aşısı neden yapılır?” sorusuna da bu şekilde cevap vermiş olalım.

Hepatit B aşısının yan etkileri nelerdir ?

Hepatit B aşısının yan etkileri nelerdir
Hepatit B aşısının yan etkileri nelerdir
Bebeklerde hepatit B aşısı yan etkileri genellikle geçicidir ve birkaç gün içinde ortadan kalkar. Yan etkilerin başında ise genellikle yüksek ateş gelir. Ayrıca iğnenin yapıldığı yerde kızarıklık veya hassasiyet de gözlemlenebilir. Hepatit B aşısının ciddi yan etkileri çok nadir görülür.
Herhangi bir ilaçta olabileceği gibi, hepatit B aşısının da çok ciddi bir tepkimeye yol açma ihtimali çok çok düşük olsa da vardır. Ancak her zaman için hepatit B aşısı vurdurmanın, hepatit B’ye yakalanmaktan daha güvenli olduğunu akılda tutmakta fayda olacaktır.

Hepatit B aşısı nerede yapılır?

Devlet hastaneleri ve sağlık ocakları, tüm çocuklara ücretsiz olarak hepatit B aşısı yapmaktadır. Özel hastanelerde de tabiki Hepatit B aşısı yapılabilmekte fakat bir miktar ücret talep edilmesi söz konusudur.

Hepatit B aşısı nereye yapılır ?

Diğer çoğu aşının aksine hepatit B aşısı kalçadan vurulmaz. Yetişkinler için koldan vurulan hepatit B aşısı, yeni doğan bebeklerin bacaklarına vurulur.

Hepatit B taşıyıcısı nedir?

Hepatit B taşıyıcısı nedir
Hepatit B taşıyıcısı nedir
Hepatit B hastalığına yakalanan yetişkinlerin yüzde 10’u ile 5 yaşından küçük çoğu çocuk, karaciğeri tehdit eden bu rahatsızlığı vücudundan atmayı başaramaz. Bir süre sonra hastalığa ait belirtileri göstermemelerine rağmen virüs vücutta halen daha aktifliğini koruyabilir. Bu durumlarda hastalar birer hepatit B taşıyıcısı haline gelirler.

Hepatit B taşıyıcısı olup olmadığımı nasıl bilebilirim?

Çoğu kişi kan testi yaptırana kadar hepatit B taşıyıcısı olup olmadığını bilemez. Aynı zamanda taşıyıcıda genellikle hepatit B’nin herhangi bir belirtisi de görülmez. Buna rağmen taşıyıcılar, geriye kalan hayatları boyunca hastalığı başka insanlara bulaştırma riskini taşırlar. O yüzden Hepatit B taşıyıcısı olup olmadığınızı anlayabilmek için, kan testi yaptırmanız gerekmektedir.

Hepatit B taşıyıcısı bulaştırır mı?

Evet. Yapılması gereken bir an önce hepatit B teşhisi için doktor muayenesine gitmektir.

Hepatit B taşıyıcılığı iyileşir mi?

Evet, günümüzde hepatit B taşıyıcıları hastalığın tedavisi için doktorlar tarafından yönlendirilebiliyor. Bu yüzden taşıyıcıların en uygun tedavi yöntemi için mutlaka iyi bir doktora gözükmesi tavsiye ediliyor.
Düzenli olarak doktor muayenesine tabi tutulmak, karaciğerin çalışmasının kontrol edilmesi için gerekli görüntüleme makinelerine girmek mutlaka şart. Öte yandan hepatit B taşıyıcılarının karaciğere hasar verdiği için mümkün mertebe alkolden kaçınmaları da tavsiye ediliyor. Tüm bunların yanı sıra yeme-içme alışkanlığını kontrol altına almak, karaciğer yağlanmasına yol açabilecek gıdaları tüketmemek ve sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışmak da yararınıza olacaktır.

Hepatit B taşıyıcısı ne yapmalı?

Hepatit B taşıyıcısı ne yapmalı
Hepatit B taşıyıcısı ne yapmalı
Ailenizi ve etrafınızdaki arkadaşlarınızı hepatit B hastalığından korumak için doktorunuza başvurarak gerekli önlemlerle alakalı tavsiyeler alabilirsiniz. Bunun yanı sıra hepatit B taşıyıcılarının alması gereken bazı önlemler ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:
 • Aynı evde yaşadığınız tüm bireylerin hepatit B aşısı olduğundan emin olun.
 • Eğer ebeveynseniz, çocuklarınızın hepatit B aşısı vurulmasını sağlayın.
 • Tüm cinsel partnerlerinizin hepatit B testi yaptırmış olmasını gözetin.
 • Korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Kimsenin kanınıza veya vücut sıvılarınıza dokunmasına izin vermeyin.
 • Şırınga, diş fırçası veya jilet gibi kişisel malzemeleri bir başkasıyla paylaşmayın.
 • Eğer hamileyseniz, yeni doğan bebeğinizin özel ilaçlara ihtiyaç duyacağına ve doğumu takip eden 12 saat içinde hepatit B aşısı vurulması gerektiğinin bilincinde olun.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 5 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu