Hamilelikte Ateş Yükselmesi

Hamilelikte Ateş Yükselmesi Nedir ?

Hamilelikte Ateş yükselmesi nedir ?
Hamilelikte Ateş Yükselmesi
Bilindiği üzere normal olması gereken vücut ısısı 37 derece civarında olmalıdır. Ateş yükselmesi olarak da tanımlanan bu hastalık, gebelikte de görülmektedir. Gebe olan bayanların vücut ısısı yaklaşık 38.5 dereceye kadar yükselir. Peki böyle bir durumda ne yapılması ve ne gibi önemler alınması gerekmektedir ?
Hamilelik 9 aylık bir süreç içerisinde gerçekleşen doğal bir olay olarak tanımlanır. Üreme organlarının rutin çalışmasına göre farklı bir yol üzerinde seyir alması, hamilelik sırasında birçok sorunun ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Örnek olarak hamilelik sürecinde kilo alınır, ayaklar şişer, akıntılar oluşur ve ateş yükselir vb gibi durumlar meydana gelir. Bunlar aslında pek çok uzman tarafından doğal karşılanmaktadır. Nedeni ise, her hamile bayanın bunlar ile karşılaşması ve panik içerisine girmesini önlemek istemelerinden dolayıdır.

Hamilelikte Ateş Yükselmesi Neden olur ?

Hamilelikte Ateş yükselmesi neden olur ?
Hamilelikte Ateş yükselmesi neden olur ?
Grip, idrar yolunda oluşan rahatsızlıklar ve grip harici üst solunum yolu sorunları, ateş yükselmesine sebep olan başlıca nedenler arasındadır. Bunun dışında çok sıcak su, sauna ve hamam gibi alanlarda yer almak da, ateşinizi yükseltmek için yeterli bir sebeptir. Yüksek ateş gebelikte grip ve benzerleri haricindeki diğer hastalıklar ile farklı olarak gelebilir.
Bazı koşullarda yüksek ateş tek başına bebeğe ya da anneyi tehlikeye atmasa bile ateşe sebep olan hastalık zararlı bir konumda yer alır. Burada asıl önemli olan nokta, annenin neden yüksek ateşe yakalandığıdır ve koruma altına almak için çalışmalar yapılmalıdır.
Gebelikte yüksek ateşe yakalanmak, sinir sistemlerinde de bazı sorunların oluşmasını sağlayabilir. Özellikle eğer bu ateş yükselmesi ilk 6 aylık bir süreç içerisinde olduysa, bebeğin sırtında açıklıklar veya beyin sisteminde bozuklukların olmasını bile sağlayabilir. Bazı araştırmalar sonucu alınan bilgilere göre, yüksek ateş bebeklerde kalp sorunlarına bile zemin hazırladığını göstermiştir.

Hamilelikte Ateş Yükselmesinin Tedavisi Nedir ?

Hamilelikte Ateş yükselmesinin tedavisi nedir ?
Hamilelikte Ateş yükselmesinin tedavisi nedir ?
Hamilelik sürecinde grip rahatsızlığına yakalanmak ise, ateşin yükselmesini sağlayan ilk sebepler arasındadır. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için, sıcak veya soğuk ortamlarda asla ve asla bulunmamalı ve ne yediğinize dikkat etmelisiniz. Tüm bunların dışında eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa, bağışıklık sistemi sağlam bir hamileye göre grip olma ihtimaliniz çok yüksek seviyelerdedir.
Grip mevsimi genelde nisan ve mayıs ayları zamanlarında olur. Uzmanlar bu aylarda özellikle hamileliğinin ikinci ya da üçüncü dönemlerinde olan anne adaylarına grip aşısı olmaları için önerilerde bulunuyor. Bu yöntem aracılığı ile de, gribe veya yüksek ateşe karşı büyük bir önlem alınabilmektedir.

Hamilelikte Ateş Yükselmesinin Riski Nedir ?

Hamilelikte Ateş yükselmesinin riski nedir ?
Hamilelikte Ateş yükselmesinin riski nedir ?
Az öncede belirttiğimiz gibi eğer yüksek ateşe yakalandıysanız ve bu durum hamilelik sürecinizdeki ilk 6 aylık periyotta olduysa, bebeğinizin sırtında açılmalar ya da beyin hücrelerinde aksamalar görülebilir.
Bu sorunun önüne geçebilmek için, mutlaka ve mutlaka doktor tavsiyelerini dinlemeniz gerekmekte olup, Hamilelik sürecindeki yüksek ateş devamlı oluyorsa, hiç riske girmeden en kısa sürede en yakın hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu