Grip Nasıl Geçer ?

Grip Nasıl Geçer ?

Grip Nasıl Geçer
Grip Nasıl Geçer

Gribe ne iyi gelirGrip influenza virüsü, nedeniyle ortaya çıkan salgın bir hastalıktır. Halsizlik, yüksek ateş, vücut ağrısı, kuru öksürük, hapşırık gibi belirtilere sebep olur. Bu belirtileri yaşayanların 48 saati doldurmadan bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurarak muayene olması gerekir. Grip tanısını kişiler kendi başına koymamalı, bilinçsiz ilaç kullanmamalıdır. Doktorun belirlediği ilaç talimatlarına tam uymak ve başka ilaç kullanmamak önemlidir. Eğer doktor antibiyotik yazmışsa o antibiyotik kesinlikle kullanılmalıdır. Bütün bunlara uyulduğu takdirde 7-10 gün içerisinde iyileşme görülecektir. Antibiyotiklerin virüslere etki etmediği doğrudur; ancak doktor muayene sırasında bir komplikasyon (kulakta, boğazda ya da akciğerlerde iltihap oluşumları) tespit etmişse antibiyotik yazabilir.

Hastalık sürecinin geçmesi sadece ilaç tedavisine bağlanmamalıdır. İlaçla yapılacak tedavinin yanı sıra, özellikle ilk üç gün boyunca istirahat etmek gerekir. Bunun nedenlerinden birisi; gribin ilk 3 gün boyunca bulaşıcılık özelliğinin yoğun olmasıdır. Bir diğer sebep ise vücudun tamamen virüslere odaklanmaya ve onları en randımanlı şekilde alt etmeye ihtiyaç duymasıdır. Hastanın kendine dikkat etmemesi durumunda ölümcül sonuçlar doğabilir.

Gribi daha hızlı atlatmayı sağlayan diğer öneriler şunlardır:

 • Beslenmeye dikkat etmek (C vitamini açısından zengin sebze ve meyveleri tüketmek böyle anlarda çok önemlidir. Mandalina, portakal, greyfurt ve kivi; C vitamini kaynaklarına çok güzel örneklerdir.)
 • Vücudu ısıtan, terleten ve semptomları hafifleten çaylar tüketmek (Kuşburnu, ıhlamur, nane limon, zencefilli çay)
 • Bol sıvı tüketimi (Vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırır, vücut fonksiyonlarının tam olarak çalışmasını sağlar.)
 • Evi havalandırmak (Havada asılı olan virüslerin dağılmasını ve taze havanın girmesini sağlar.)
 • Kişisel hijyene dikkat etmek (Giysileri, yastık-çarşaf-yorgan kılıflarını belirli aralıklarla değiştirmek, elleri ve yüzü devamlı yıkamak gibi ayrıntılara dikkat edilmelidir.)

Hamilelikte Gribe Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Grip Nasıl Geçer
Hamilelikte Gribe Karşı Nasıl Önlem Alınır
Hamilelik dönemi hormonların oldukça dalgalandığı, akabinde tüm vücut fonksiyonlarının değiştiği bir dönem olduğundan, bağışıklık normal döneme göre oldukça düşüktür. Grip hastalığını yaşamak ve o hastalığı sağ salim atlatabilmek de zordur. Özellikle enfeksiyon gelişirse ve doktor antibiyotik yazmak zorunda kalırsa hem annenin hem de bebeğin sağlığı büyük riske girer. Bundan dolayı hamilelikte asıl önemli olan şey önleyici tedavilerdir ve önleyici tedavi sürecine mümkünse hamile kalınmadan önce başlanmalıdır.
Çocuk düşünen ailelerin planlanan hamilelik sürecinden önce grip aşısı yaptırmaları yararlı olacaktır. Grip aşısı eğer güncelse (yani influenza virüsünün ortalıkta dolaşan en son formu ile aşı hazırlanmışsa) %50-70 oranında gripten koruyacak, komplikasyonların gelişmesine engel olacaktır. Hamilelikte grip aşısı önerilmemektedir. Özellikle bağışıklığı normal zamanda da zayıf olan kişilerde hamileliğin de getirmiş olduğu bağışıklık zafiyeti aşının ciddi komplikasyonlar (yan etkiler) doğurmasına sebep olabilir. Buna rağmen yüksek risk taşıyan anne adaylarına doktorunun kararı ile grip aşısı uygulanabilir.

Aşı dışında anne adayının uygulayabileceği önleyici yöntemler şunlardır:

 • Sıkı giyinmek ve bulunulan ortamın sıcaklığını iyi ayarlamak (Evi günde en az 2 saat havalandırmak şartıyla)
 • Kalabalık ve kapalı yerlerden kaçınmak
 • Hasta kişilerle yakınlaşmamak, hatta mümkünse aynı ortamda bile bulunmamak
 • Odanın nemini ayarlamak
 • Elleri sık sık yıkamak
 • Beslenmeye maksimum seviyede dikkat etmek, enerjiyi canlı tutacak gıdalar tüketmek. (Doktorun önerdiği ölçüde karbonhidrat, protein, yağ, lif, C vitamini barındıran doğal besinler tüketilmeli.)

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Grip Nasıl Geçer
Hamilelikte Grip Nasıl Geçer
Tüm önlemler alındığı halde kişi hamileyken gribe yakalanmışsa, öncelikle en erken evrede doktora başvurmalı ve doktorun talimatlarına muntazam şekilde uymalıdır. Bunun dışında yapılabilecekler şunlardır:
 • Yatakta istirahat etmek (Hem zihinsel hem de fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.)
 • Baş yukarıda kalacak şekilde uzanmak (Geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı böylelikle daha az sıkıntı verir.)
 • Semptomlar hafiflese bile bir süreliğine normal aktivitelere geri dönmemek
 • Mentollü ürünler kullanmak (Akciğerleri rahatlatmak için göğse ve sırta vicks sürülebilir.)
 • Buharlı banyo yapmak (Üst solunum yolunun ihtiyaç duyduğu nemi sağlar, ferahlatır.)
 • Tuzlu su kullanmak (Çok etkili ve doğal bir mikrop öldürücüdür; ayrıca mukus salgısını seyreltme özelliğindedir. Burun tuzlu su ile temizlenirse burun tıkanıklığı hafifler. Boğaza tuzlu su ile gargara yapılırsa boğaz dokusundaki mikroplar giderilir, kolay iyileşmeyi sağlar.)
 • Boğaz pastili kullanmak (Boğazı yumuşatır.)
 • Beslenmeye, bol su tüketimine, ortam sıcaklığına-nemine, ortamın havalandırılmasına dikkat etmek

Bebeklerde Grip Nasıl Geçer?

Grip Nasıl Geçer
Bebeklerde Grip Nasıl Geçer
Bebeklerin hassas bünyeleri hem soğuk havaya hem de virüslere fazlasıyla duyarlıdır. Grip salgını döneminde çocuğu korumak ve kalabalık ortamlardan uzaklaştırmak gerekir. Özellikle dışarıdan gelen kişilerin bebeğin yüz bölgesiyle temas etmesi engellenmelidir. Gelen kişiler hasta olmasalar bile, o salgın dönemde ellere bir takım yerlerden grip virüsü bulaşmış olabilir. Virüs ile dolu olan eller, çocuğun özellikle ağız ve burun bölgesiyle temas ettiğinde bu virüsler bebeğin solunum yollarına geçebilir. Bundan dolayı hem bebeğin ailesi hem de dışarıdan gelen diğer kişiler, bebeğe dokunmadan önce ellerini iyice yıkamalı ve virüslerden arındırmalıdır.
Bebekte grip belirtileri baş gösterirse aile hemen bebeğin doktoruyla irtibata geçmelidir. Eğer doktor durumun hafif olduğunu, bol sıvı ve anne sütü tüketimiyle semptomların atlatılabileceğini belirtirse sıkıntı yoktur; ancak bebeğin durumu kötüleşmeye başlıyorsa mutlaka bebek doktor kontrolünde tedavi altına alınmalıdır. Doktorun onay verdiği çerçevede, yazılan ilaçlara ek olarak şu yöntemler uygulanabilir:
 • Sıvı tüketimini arttırmak (Özellikle bağışıklığı desteklediği için anne sütü hayati önem taşır. Ayrıca burun ve geniz bölgesindeki sümük salgısını inceltmenin yolu sıvı tüketiminden geçer. Eğer bebek 6 aydan küçükse sadece süt ve mama verilmelidir. 6 aydan sonra anne sütüne ek olarak su ve meyve suyu beslenmeye eklenebilir.)
 • Burun aspiratörü kullanmak (Bebeklerin burunlarını sümkürme yoluyla temizlemesi mümkün değildir. Bundan dolayı bebeği rahatlatmak adına eczaneden bir burun aspiratörü edinmekte yarar vardır.)
 • Ortam nemini arttırmak (Buhar makinesi ile mümkündür)
 • Vicks ve vazelin kullanımı (Vicks özellikle 6 aydan küçük bebeklerde kesinlikle doktor onayı ile kullanılmalıdır. İçindeki güçlü mentol etkisi bebeğin nefessiz kalmasına sebep olabilir. Vazelin ise burun ve ağız çevresindeki tahrişi azaltmak için önerilir.)
 • Bol istirahat (Vücut virüslerle savaşırken çok enerji harcar. Tüm enerjinin virüsler ile savaşa kanalize olması sağlanmalıdır. Bebeği yoracak ve strese sokacak davranışlardan kaçınmak gerekir.)

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu