Göz Yanması Nedir ?

Göz Yanması Nedir ?

Göz Yanması Nedir
Göz Yanması Nedir

Göz yanması; gözde yaşanan yanma ve batma hissi ile birlikte sulanma sorunuyla ortaya çıkan bir sorundur. Göz yanmasına tek bir belirti veya göz sorunu eşlik etmemekle birlikte gözlerde sulanmanın ve kızarıklığın eşlik ettiğine sıklıkla rastlanmaktadır. Işığa karşı daha hassas olunan bir dönemi de beraberinde getiren göz yanması, parlak ışıklar ile daha da alevlenen ve rahatsız eden bir göz problemi haline gelir.

Göz yanması, altta yatan başka hastalıkların habercisi de olabileceği gibi gözlerin çok fazla yorulmasına bağlı göz kuruluğu gibi nedenlere de bağlı olabilmektedir. Hangi nedene bağlı olursa olsun göz yanması şikâyeti yaşayan herkesin vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurarak detaylı muayene yaptırması oldukça önemlidir.

Göz Yanması Neden Olur?

Göz Yanması Neden Olur
Göz Yanması Neden Olur
Göz yanmasının pek çok farklı sebebi vardır. Tek bir nedene veya soruna bağlı kalındığı takdirde teşhis ve tedavi isabetli olmayacaktır. Göz yanması sorunu yaşayan hastalar bu soruna neden olan faktörleri iyi bilmeli ve o faktörden elinden geldiğince kaçınmalıdır. Ancak bu şekilde kolaylıkla iyileşme gözlenir.
Göz yanmasının başlıca ve en yaygın nedenlerinden birisi bilgisayar ekranına ve telefon ekranına çok uzun süre kesintisiz şekilde bakmaktır. Dikkatli bir şekilde ekrana odaklanan kişinin göz kırpması refleksi azalır. Bu nedenle gözyaşı çok daha hızlı buharlaşarak göz kuruluğuna ve gözlerde yanmaya yol açar.
Yaşın ilerlemesi ile birlikte gözlerin daha az yağ üretmesine bağlı olarak gözlerde kuruluk oluşur. Bu kurulukların neticesinde de gözlerde yanma hissi artar. Gözlerde yanma hissini tetikleyen çevresel ve diğer faktörler ise şunlardır:
 • Alerjiler,
 • Kullanılan bazı ilaçlar,
 • Göze yabancı cisim kaçması,
 • Duman,
 • Polen,
 • Rüzgâra ve aşırı parlak ışığa maruz kalmak .

Göz Yanması Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Göz Yanması Hangi Hastalıkların Habercisidir
Göz Yanması Hangi Hastalıkların Habercisidir
Göz yanmasının kesin nedeni detaylı bir göz muayenesinde teşhis edilir. Göz kuruluğu, göz yanmasının en büyük nedeni olarak öne çıkarken göz nezlesi, ışığa karşı aşırı duyarlılık ve enfeksiyonlar da göz yanması belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Göz yanmasına neden olan biyolojik bir diğer sorun ise otoimmün bir hastalık olan sjögren sendromudur. Sjögren sendromu vücuttaki gözyaşı ve tükürük üretimini azaltan ve gözde kurumaya neden olan bir bağışıklık sistemi sorunudur.
Rosecea denilen ve halk arasında gül hastalığı olarak bilinen hastalık da göz yanması oluşturan bir diğer sebeptir. Yüzde ve göz çevresinde kızarıklık ile öne çıkan gül hastalığının oküler rosecea denilen türü göz yanmasında mutlaka öncelikli nedenler arasında düşünülür. Çünkü bu gül hastalığı çeşidinde; gözlerde yanma, kum veya yabancı madde kaçmış hissi ve kızarıklık gibi şikâyetler söz konusudur. Göz kapağının iç kısmının iltihaplandığı bu hastalıkta göz yanması en büyük belirtidir. Tedavi edilmediğinde de görme kaybına varabilen ciddi sorunlara neden olabilir.

Göz Yanması Nasıl Geçer?

Göz Yanması Nasıl Geçer
Göz Yanması Nasıl Geçer
Altta yatan sebebe göre göz yanmasının tedavi yöntemi değişmektedir. Bu nedenle göz yanmasına neden olan sorunun ortadan kaldırılması tedaviye yardımcı olan önemli bir adımdır. Öncelikle uzun saatler boyunca bilgisayar kullanımının gözde kuruluk yaptığı ve yanmayı tetiklediği bilinmeli, bilgisayar kullanımı mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Bilgisayara bakarken bilinçli olarak göz kırpması yapmak da bu sorunu azaltmada yardımcı olabilecek faydalı bir diğer yöntemdir. Örneğin; bilgisayar ekranına bakarken her 15 dakikada bir gözlerin art arda kırpılarak ve uzak mesafelere bakılarak dinlendirilmesi oldukça faydalı olmaktadır.
Çay kompresi uygulamak oluşan yanmayı ve kaşınmayı önleyeceğinden dolayı göz yanması sorununun geçmesi için kullanılabilecek yöntemler arasındadır. Ilık çaya batırılmış olan bir pamuğu veya ılık çay poşetini gözlerin üzerine koymak göz yanmasını engellerken gözlerin dinlenmesine de destek olur.
Alerji ve kimyasallara bağlı gelişen göz yanmasında sulanma ve kaşınma problemleri de beraberinde seyreder ve çok fazla sorun yaratır. Polen alerjisi, toza karşı hassasiyet, evcil hayvan alerjisi veya kozmetikler de göz yanmasına neden olduğu için mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
Göz kuruluğuna bağlı gelişen göz yanması için yapay gözyaşı damlaları üretilmiştir ve fazlasıyla rahatlatıcıdır. Göz yanması şikâyetlerini azaltmak için günde iki veya üç defa kullanılan bu gözyaşı damlaları eczanelerde satılır ve doktor kontrolünde kullanılır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.87 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Siz hiç bir fotoğrafa bakıp; dalmış olduğunuz iki dakikanın ardından gözlerinizde yanma hissettiniz mi ? Hani kırpınca o yanma hafifleyip yanağınızdan çenenize doğru iki damla art arda akıyor ya öyle.

 2. İki dakika mı? Bakar bakmaz boğazıma yumru oturuyor, gözüm yanıyo. Ne iki dakikası ?

 3. Ben bazen bazı fotoğraflara bakıp nefes almayı unutuyorum. Göz yanması nedir ki?

 4. İskender abi kitabında demiş ki “İlahiden beşeriye giderse aşk, kalp yanar göz yaşarır. Gözün yaşı kalbi söndürmediği gibi kalbin yanması göze fayda vermez. Bundan ötürü sahip çıkın kalp gözünüze.”

 5. Göz yakmayan şampuan sadece bebekler için yapılıyor; büyüdükçe acı çekiyoruz, bunun işareti midir duşta gözümün yanması?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu