Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir ?

Gerilim tipi baş ağrısı
Gerilim tipi baş ağrısı nedir

Baş ağrısı kendi içinde birçok farklı alt kategoriye ayrılır. Migren, küme ve sinüzit baş ağrısının yanı sıra gerilim tipi baş ağrısı da halk arasında sıklıkla görülebilir. Bu tür baş ağrıları hastaların baş, boyun ve göz çukurlarının arkasında hafif, orta veya şiddetli ağrıya yol açabilir. Nitekim doktorlar, bazı hastaların gerilim baş ağrısını tarif ederken “Başımı saran, sıkı bir bant var gibi” cümlesini kullanmalarına da şahit olabiliyorlar. İsminden de anlaşılacağı üzere bu baş ağrısı, kişinin derisi geriliyormuş da bu yüzden başı ağrıyormuş gibi hissetmesine yol açar.

Gerilim tipi baş ağrısından mustarip olan hastaların geçmişi incelendiğinde, çoğu zaman aralıklı şekilde baş ağrısı çektikleri görülüyor. Ayda bir veya iki kez tekrarlayan şiddetli baş ağrıları normal kabul edilebilir. Ancak gerilim tipi baş ağrıları kronik olabilir. Sanılanın aksinde toplumda çok fazla görülen gerilim tipi baş ağrıları, bazı hastalarda ayın 15 günü etkisini gösterebiliyor. Ayrıca kadınların erkeklere kıyasla gerilim tipi baş ağrısı çekme ihtimali iki kat daha fazladır.

Gerilim tipi baş ağrısı neden olur ?

Gerilim tipi baş ağrısı neden olur
Gerilim tipi baş ağrısı neden olur
Baş ve boyun bölgesindeki kasların büzülerek kasılması, gerilim tipi baş ağrılarının oluşmasına sebep olur. Tüketilen birçok gıdanın yanı sıra stres faktörleri ve çeşitli aktiviteler de bu tür kasılmalara yol açabilir. Bazı hastalarda uzun süre bilgisayar ekranına baktıktan sonra gerilim tipi baş ağrısı şikayeti oluşabilir. Bazı hastalar ise uzun süre araba kullandıktan sonra bu ağrıyı çekebiliyor. Keza soğuk havalar da gerilim tipi baş ağrısını tetikleyebilir.
Gerilim tipi baş ağrısına yol açan diğer sebepler arasında ise aşağıdaki maddeler sıralanabilir.
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Göz yorgunluğu
 • Göz kuruluğu
 • Yorgunluk
 • Grip veya nezle
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Kafein
 • Kötü duruş pozisyonu
 • Duygusal stres

Gerilim tipi baş ağrısı belirtileri

Gerilim tipi baş ağrısı belirtileri
Gerilim tipi baş ağrısı belirtileri
Uzmanlar çok acı verici olabilen gerilim baş ağrısı belirtilerini şu şekilde belirtiyor:
 • Kafa bölgesinde şiddetli ağrı
 • Alın bölgesinde basınç hissi
 • Alın veya kafa derisinde hassasiyet oluşumu
Ağrı genellikle hafif veya orta seviyede seyreder, ancak bazen dayanılmayacak kadar şiddetli olabilir. Bu gibi durumlarda hastalar genellikle gerilim tipi baş ağrısını migrenle karıştırabilir. Gerilim tipi baş ağrısı kafa bölgesinin bir veya her iki tarafında şiddetli zonklama şeklinde etkisini gösterebilir.
Tüm bunlara rağmen gerilim tipi baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi migren hastalığına ait belirtileri göstermez. Ancak nadir görülen bazı vakalarda tıpkı migrende olduğu gibi ışık ve yüksek sese karşı hassasiyet oluşabilir.

Gerilim tipi baş ağrısı testi

Ağrı dayanılmayacak hale geldiyse, doktorunuz beyin tümörü gibi bazı hastalıkların söz konusu olma ihtimalini göz önünde bulundurmak zorundadır. Bunun için yapılan testler arasında genellikle CT taraması yer alır. X ışınlarıyla gerçekleştirilen bu testlerde iç organların görüntüleri elde edilir. Doktorunuz yumuşak dokuları muayene edebilmek için MR görüntüsü de talep edebilir.

Gerilim tipi baş ağrısı tedavisi

Gerilim tipi baş ağrısı tedavisi - Akupunktur
Gerilim tipi baş ağrısı tedavisi – Akupunktur
Doktora gitmeden de reçetesiz ağrı kesici ilaçlar yardımıyla gerilim baş ağrısı tedavisi yapabilmek mümkün. Bunun için ibuprofen veya aspirin gibi ilaçlar tercih edilebilir. Ancak bu ilaçları çok sık kullanmaktan kaçınmakta fayda olacaktır.
Mayo Clinic’e göre ağrı kesici ilaçların gereğinden fazla kullanımı, baş ağrılarının daha şiddetli nüksetmesine bile sebep olabilir. Ancak bazen de ilaçlar ağrı kesmede yetersiz kalabilir. Böyle bir durum söz konusu olursa, doktora görünerek muayene olmak gerekecektir. Muhtemelen doktorunuz sıradan ağrı kesicilerden daha şiddetli ilaçlar reçete edebilir. Bünyesinde indometazin, ketorolak, naproksen veya afyon içeren ilaçların kullanılması gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde mümkündür.
Eğer ağrı kesiciler işe yaramıyorsa doktorunuz kas gevşetici reçete etme kararı alabilir. Kas kasılmalarını ve büzülmelerini iyileştiren kas gevşeticilerin yanı sıra Selektif Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSRI) içeren antidepresan ilaçlar da hastaya tavsiye edilebilir. SSRI ilaçlar beyindeki serotonin seviyesini düzenler ve stresi azaltır.
İlaç ve kas gevşetici tedavisinin yanı sıra “Gerilim tipi baş ağrısına ne iyi gelir” sorusunun cevabı olabilecek diğer bazı alternatif tedavileri de deneyimleyebilirsiniz.
Stresle mücadele eğitimi: Kişisel gelişim kursları veren merkezlerden alabileceğiniz bu eğitim sayesinde gerilime yol açan stresi kontrol altına alabilirsiniz.
Biyo-geri bildirim: Bir tür sakinleşme tekniği olan bu yöntem, ağrı ve stresi azaltmada etkili olabiliyor.
Bilişsel davranışçı terapi (CBT): Stres, anksiyete ve gerilime yol açan durumları tanımlamanıza yardımcı olabilen CBT, bir tür konuşma terapisidir.
Akupunktur: Birçok hastalığın tedavisinde tercih edilen akupunktur, popüler alternatif tedavilerin başında gelir. Vücudun belli bölgelerine uygulanan küçük iğneler yardımıyla stresin azaltılması hedeflenir.
Takviyeler: Bazı besin takviyeleri gerilim tipi baş ağrısını dindirebilir. Ancak alternatif ilaçlar normal reçeteli ilaçlarla etkileşime yol açabileceği için bu kararı almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.
Öte yandan bünyesinde öksürük otu içeren besin takviyelerinin yanı sıra Koenzim Q10, Feverfew ve magnezyum ile ripoflavin (Vitamin B-2) içeren takviyeler de tüketilebilir.

Gerilim baş ağrısına ne iyi gelir ?

Gerilim tipi baş ağrısına ne iyi gelir
Gerilim baş ağrısına ne iyi gelir
Ayrıca aşağıdaki yöntemler de gerilim tipi baş ağrısını dindirmeye yardımcı olabilir:
 • Başınıza soğuk veya sıcak kompres uygulayın. Bunu gün içinde birkaç kez 5-10 dakika aralıklarla yapmak ağrıyı geçirebilir.
 • Sıcak bir duş alın veya banyo yapın. Bu sayede kaslarınız gevşeyecektir.
 • Bilgisayar veya direksiyon başında otururken durduğunuz pozisyonu iyileştirin.
 • Gözünüzü dinlendirmek için sık sık bilgisayar başından kalkın.
Ancak bu teknikler geçici de olsa rahatlama verebilir, kalıcı çözümler vaat etmez.

Gerilim tipi baş ağrısı nasıl önlenir ?

Gerilim tipi baş ağrısı nasıl önlenir
Gerilim tipi baş ağrısı nasıl önlenir
Malum olduğu üzere gerilim tipi baş ağrısı, genellikle belirli bir tetikleyici tarafından ortaya çıkar. Bu faktörleri belirlemek, gelecekteki baş ağrısı ataklarını önlemede etkili olabilir.
Bunun için hastalara tavsiye edilen bir “baş ağrısı günlüğü” tutmaktır. Gerilim tipi baş ağrılarının ortaya çıktığı günlerde tüketilen gıdaları, yapılan aktiviteleri veya stresi tetikleyen herhangi bir vakayı kayıt altına almak işe yarayabilir. Her gün bunu tekrarladıktan sonra birkaç hafta veya ay içinde yaptığınız hareketlerle baş ağrısının ortaya çıkması arasında bir bağlantı kurabilirsiniz.
Mesela günlüğünüz baş ağrısının belirli bir gıdayı tükettiğiniz gün meydana geldiğini gösterebilir. Bu gıdayı tüketmeyerek gerilim tipi baş ağrısını önleyebilirsiniz.

Gerilim tipi baş ağrısına genel bir bakış

Gerilim tipi baş ağrısına genel bir bakış
Gerilim tipi baş ağrısına genel bir bakış
Gerilim tipi baş ağrısı sıklıkla tedaviye yanıt verebilir, ancak nadiren de olsa kalıcı nörolojik hasara yol açabilir. Kronik gerilim tipi baş ağrıları uzun vadede kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde etkiler. Fiziksel aktivitelere katılmayı da zorlaştırabilen bu rahatsızlık, bazı günler kişilerin okula veya işe gidememesine bile sebep olabilir. Bu gibi ciddi durumlar sıklıkla meydana gelmeye başladıysa, hastalar mutlaka doktora görünmelidir.
Öte yandan önemli bazı belirtileri göz ardı etmemek de şart. Eğer baş ağrısı aniden ortaya çıkıyorsa veya aşağıdaki rahatsızlıklar tarafından eşlik ediliyorsa, bir an evvel tıbbi destek almak gerekecektir:
 • Konuşma bozukluğu
 • Denge kaybı
 • Yüksek ateş
Bu belirtiler felç, tümör veya anevrizma gibi çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 6 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu