Geniz Akıntısı Nedenleri Nelerdir ?

Geniz Akıntısı nedenleri

Geniz Akıntısı Nedenleri Ve Tedavisi
Geniz Akıntısı nedenleri
Geniz bölgesi; burnun arka duvarından başlayan ve küçük dilin sonuna kadar süren bir bölgedir. Bulunduğu taban dışında diğer yerleri hareketli yapıdadır. Çocuklarda geniz üzerinde bademcik halkası bulunmaktadır. Bu bademcik halkasına “geniz bademciği” de denilmektedir. Orta kulak ile geniz “östaki borusu” adı verilen bir kanal ile birbirine bağlanmıştır. Östaki borusu; dış dünyanın basıncıyla orta kulağın basıncını eşitlemek için vardır. Genizdeki her durum östaki borusunu ve dolayısıyla orta kulağı etkilemektedir. Geniz bölgesinde “geniz eti” denilen bir doku da vardır. Bu dokuya “adenoid” de denilmektedir. Burunla birlikte bu geniz eti dokusu sağlığa büyük katkıda bulunmaktadır. Burundan nefes alındığında burnun iç kısmı ve geniz eti; virüs ve bakterileri yakalamakta, alınan nefesi ısıtıp nemlendirmekte ve ayrıca geniz eti vücudun mikroplarla savaşabilmesi için gerekli olan antikorları üretmektedir. Bundan dolayı burundan nefes alabilmek sağlığımız için çok önemlidir. İnsanlar burundan nefes almak için kodlanmışlardır.
Burun arka deliği ile nefes borusu arasında oluşan bu geniz eti bir sebepten büyür ya da doğuştan gelen bir sebeple burun arka deliği tamamen kapalı olursa; kişiler burundan nefes alamaz hale gelir. Bu duruma “adenoid vejetasyon” denmektedir. Ağızdan nefes almak sağlık için hiç de uygun bir durum değildir. Adenoid vejetasyon en çok çocuklarda görülmektedir. Küçük çocukların geniz etinin sağladığı bağışıklık imkânlarına çok ihtiyaçları olduğundan doğal süreçte böyle bir durum oluşmaktadır. Çocuk büyüdükçe genelde bu geniz etleri çok küçülür ya da tamamen kaybolur. Kaybolmadığı ve küçülmediği durumlarda ise kişiler doktora başvurmayı ve tedavi olmayı gerektirecek sıkıntılar yaşarlar. Bu sıkıntılardan birisi de geniz akıntısıdır. Geniz akıntısı östaki borusunun çalışmasını kötü anlamda etkiler ve orta kulakta sorunların baş göstermesine neden olur. Ortakulakta iltihap oluştuğunda bu iltihabı geçirebilmek oldukça zordur ve kalıcı olma ihtimali de çok yüksektir.

Geniz Akıntısına Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir?

Geniz Akıntısına Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir
Geniz Akıntısına sebep olan hastalıklar nelerdir
Kişinin burun arkasından gelerek hissettiği ve yutmak durumunda kaldığı akıntıya geniz akıntısı denir. Geniz bölgesini ve sinüsleri ilgilendiren neredeyse tüm hastalıklarda geniz akıntısı durumu yaşanmaktadır. (Sinüs: kafa kemiğinin ön kısmında bulunan, burun arka deliğine açılan hava içerikli boşluk) Geniz akıntısının tabiatını değiştiren ve arttıran hastalıklardan veya sebeplerden bazıları şunlardır:
  • Alerjik rinit  : Burun boşluğu mukozasının alerjenler yüzünden iltihaplanması durumudur. Özellikle ilkbaharda polenlerin etrafa dağıldığı zamanlarda görülür. Polen dışında; tozlar, akarlar, mantarlar ve bazı alerjen besinler de buna sebep olabilmektedir. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı olur; burun içi mukozası şişmeye başlar. Sinüslerin buruna açılan ağızlarında tıkanma meydana gelir. Sinüslerin kapanmasıyla sinüs içindeki salgı kontrolsüzce artar ve mikroplar üremeye başlar. Bu durum kötü kokulu geniz akıntılarına sebep olur.
  • Non-alerjik rinit : Burun boşluğu mukozasının alerjik olmayan sebeplerle iltihaplanmasıdır. Burada da alerjik rinit semptomları gözlenir. Kötü kokulu ve mikroplu geniz akıntısı yutulduğunda; geniz ve yutakta tahriş, koku almada bozukluk, nefes almada güçlük ve boğaz ağrısı semptomları oluşmaktadır.
  • Sinüzit : sinüs boşluğundaki mukozanın bakteri ya da virüslerle enfeksiyon oluşturması ve iltihaplanması durumudur. Sarı ya da yeşil geniz akıntıları yapar.
  • Rinosinüzit : Hem burun boşluğunu döşeyen mukozanın hem de sinüslerin iltihaplanması durumudur.
  • Buruna cisim girmesi : Çocuklarda tek taraflı geniz akıntısına sebep olur. Cisimler hastanede doktorlar tarafından çıkarılmalıdır.
  • Sinüslerde veya burunda kanser oluşumları : Yetişkinlerde tek taraflı akıntı ciddi hastalık belirtisidir. Uzun süren tek taraflı akıntı durumunda kanserden şüphelenmek ve zaman kaybetmeden Kulak Burun Boğaz Doktoruna başvurmak gerekir.

Çocuklarda Geniz Eti Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Geniz Eti olduğu nasıl anlaşılır
Geniz Eti olduğu nasıl anlaşılır
Aileler çocuklarında şu belirtileri gördüklerinde geniz etinden şüphelenmeli ve hemen “Kulak Burun Boğaz Doktoruna “ başvurmalıdır:
  • Çocuğun nezle olmadığı halde ağzı açık yatması
  • Horlama
  • Terleme
  • Az yemek yeme ( Burunları tıkayacak derecede büyük olan geniz eti çok fazla geniz akıntısı yapar ve çocuklar bu geniz akıntılarını devamlı yuttuğundan sabahları bulantı hissi ile uyanır ve yemek yemeleri azalır.)
Geniz eti burundan nefes almaya ciddi anlamda engel olmaya başladığında ve müdahale edilmediğinde yavaş yavaş çocuklarda “adenoid yüz tipi” oluşmaya başlar. Adenoid yüz tipinde üst çene kemiği öne doğru çıkıntılıdır, damak daha kubbeli olur, ağız devamlı açık olur ve burun kemeri çöküntülü olur. Dişlerin ahengi bozulur ve diş eti hastalıkları daha çok görülür. Gelişim çağında kemikler esnek olduğundan ve olumsuz durumlarda yanlış şekil alabileceğinden, çocuklarda geniz eti fark edildiği anda hemen doktora başvurmak gerekir. (Geniz eti tamamen kesilse de vücudun antikor üretme mekanizması başka şekillerde devam edecektir ve geniz etini kaybetmek sağlık açısından bir risk oluşturmayacaktır. Burundan nefes alamamak daha risklidir.)
Çocuklarda geniz etinin alınması ya da küçültülmesiyle, tekrar eden rinosinüzitlerin (hem burun mukozasının hem de sinüs bölgesinin iltihaplanması) önlenmesi sağlanır. Ayrıca bu esnada kulak da kontrol edilmektedir. Sinüslerdeki ve geniz bölgesindeki iltihaplar östaki borusunda da tıkanıklık yapabilmektedir. Bu tıkanıklık orta kulakta mikropsuz bir sıvı birikintisi yapar ve duyma problemi oluşturur. Televizyonun sesini devamlı açan, arkası dönükken konuşulan şeyleri tekrar ettiren ve okulda öğretmenlerini anlama konusunda sorunlar yaşayan çocuklar; orta kulakla ilgili bir sorun yaşıyor demektir. Bundan dolayı dış dünya ile basınç dengesi sağlayan östaki borusunun işlevselliğinin geniz eti ve sinüzit yüzünden bozulup bozulmadığına bakılır ve gerekli müdahale yapılır.

Geniz Akıntısı Tedavisi Nasıldır?

Geniz Akıntısı Tedavisi
Geniz Akıntısı Tedavisi
Geniz akıntısının sebepleri farklı olduğundan, kullanılacak ilaç çeşidi de farklı olacaktır. Alerjik sebepli geniz akıntısı mevcutsa antialerjik ilaçlar kullanılır. Eğer burun mukozasında alerji kaynaklı olmayan bir iltihaplanma varsa; bu durumda bu iltihaplanmanın sebebine yönelik tedavi uygulanır. Genellikle kişiler hangi olaydan sonra geniz akıntısı problemiyle karşı karşıya kaldıklarını bilirler ve kendilerini o durumdan koruma yoluna giderler. ( Örneğin; sigara ya da egzoz dumanı kaynaklıysa o ortamlarda bulunmamaya çalışırlar.) İltihap durumlarında en az 2 hafta antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotikle paralel olarak uygun “oral dekonjestanlar” da tedaviye eklenebilir. (Oral dekonjestan: Burundaki tıkanıklığı gidermek amacıyla kullanılan ilaç.)
Geniz eti büyümesine ya da sinüzite bağlı olarak gelişen geniz akıntısında hastanın durumuna bakılarak ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisiyle sonuç alınamadığı takdirde doktor hastanın “bilgisayarlı tomografi” göstergelerine bakarak cerrahi tedaviyi planlayabilir. Burun boşluğunu gereğinden fazla genişlettiği için tamamen kesilip alınma şeklinde olan cerrahiler son zamanlarda kullanılmamaktadır. Onun yerine “radyofrekans cerrahisi” uygulanmaktadır. Bu yöntem; geniz etini tamamen ortadan kaldırmaya değil, mukozal yapıyı bozmadan küçültmeye yönelik bir cerrahi yöntemdir. (Mukozal yapı: İçte olan tüm organları ve ağız içini kaplayan, salgı üreten kaygan zar yapısı.) Burun kemiklerindeki nefes almaya engel olan çarpıklıklar da bu yöntemle düzeltilebilmektedir. Çarpık kemikler burun deliklerinin kapanmasına ve sinüslerin işlevselliğinin bozulmasına sebep olur. Kemik, geniz etine girdiği için genizde refleks olarak ciddi akıntı meydana getirir ve baş ağrısı oluşur. Bundan dolayı cerrahi müdahale şarttır.
Kronik hale gelmiş sinüzitlerin tedavisinde ise “endoskopik sinüs cerrahisi” uygulaması yapılır. (Endoskop: incelenecek bölgeye göre çeşitli büyüklüklerde olan ve iç organların ışıklandırılarak görünmesini sağlayan aygıt) Bu endoskopik cerrahide; sinüslerin genişletilip temizlenmesi ve normal işlevine döndürülmesi amaçlanır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı