Genital Herpes Nedir ?

Genital Herpes nedir?

Genital Herpes Nedir
Genital Herpes Nedir

Genital herpes (uçuk) dünya çapında en yaygın görülen, cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında gelir. Bu rahatsızlığa herpes simpleks virüsü (HSV) ve herpes simpleks virüsü tip 2 (HSV-2) sebep olur.

Herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1) daha çok ağız ve dudak bölgesinde çıban ve uçuk oluşumunu tetikler, fakat genital herpes oluşumuna da yol açabilir. Genital herpes (uçuk) rahatsızlığına yakalananlar çoğu zaman bu hastalığın farkına varmakta geç kalır. Bunun sebebi hastalığın çok az belirti göstermesi veya hiç göstermemesidir. HSV-2 virüsü ise sinirlerde yaşar ve aktif hale geldiği zaman enfeksiyon kapan deri bölgesine ulaşarak kendini çoğaltır. Bu aşamaya “dökülme” denir ve virüs artık başka insanlara da bulaşmaya hazır hale gelmiştir. Cinsel bölgede çıkan uçuk, hastaya inanılmaz acılar verir.
Yüksek derecede bulaşıcı bir rahatsızlık olan genital herpes çoğu zaman cinsel birleşme sonucu başka insanlara bulaşır. Oral veya anal ilişkiyle bulaşması da mümkündür. Eğer anne genital herpes rahatsızlığından muzdaripse, yeni doğmuş çocuğunda da bu rahatsızlığa rastlanabilir.
Genital bölgede acı, kaşıntı ve yara oluşumu şeklinde etkisini gösteren bu rahatsızlık bazen hiçbir belirti göstermeyebilir. Genital herpes’in herhangi bir tedavisi yoktur, ancak ilaç tedavisiyle belirtileri hafifletmek ve bu rahatsızlığı başkalarına bulaştırma riskini azaltabilmek mümkündür.

Genital Herpes nasıl olur?

Genital Herpes Nasıl Olur
Genital Herpes Nasıl Olur
Herpes simpleks virüsünün iki tipi genital herpes rahatsızlığına yol açar: HSV-1 (genellikle uçuk şeklinde belirtisini gösterir) ve HSV-2 (çoğunlukla genital herpes oluşumuna sebep olur). Bu virüsler hastanın bedenine mukus membran üzerinden giriş yapar.
Ağız, burun ve genital bölgede bulunan bu salgı, HSV virüslerinin vücuda girmesi için ideal ortamı oluşturur. Virüs bir kez vücuda girdiğinde pelvis bölgesindeki sinir hücrelerine yerleşir ve hızla kendini kopyalamaya başlar. Sağlıklı hücrelerin ardında gizlenebilen ve uzun süre hiçbir belirti göstermeden varlığını sürdürebilen virüsleri teşhis etmek bu yüzden zordur.
HSV-1 ve HSV-2 virüsleri, enfeksiyon kapmış kişilerin sperminde, tükürüğünde ve vajinasındaki şeffaf renkli sıvıda gözlemlenebilir.

Genital Herpes nasıl bulaşır?

Genital Herpes Nasıl Bulaşır
Genital Herpes Nasıl Bulaşır
Bu hastalığın en yaygın bulaşma biçimi cinsel ilişkidir. Virüs herhangi bir belirti göstermeden de vücutta yaşayabildiği için farkında olmadan HVS’yi cinsel partnere bulaştırabilmek mümkündür. Prezervatif kullanmak da enfeksiyona yakalanmayan partneri korumak için yeterli olmayabilir. Çünkü virüs, yalnızca deri temasıyla dahi kolaylıkla başka insanlara bulaşabilir.
Hastalığın nüksetme sıklığı ve cinsel bölgede oluşan uçuk sayısı, kişiden kişiye değişebilir. Deriden deriye temasla bulaştığı için ortak tuvaletlerdeki klozetten dahi hastalığın bulaşma riski mevcuttur.
Hem erkek, hem de kadınları tehdit eden genital herpes; oransal olarak kadınlarda daha çok görülür. Virüs bedene bir kez girdikten sonra sene içinde birkaç kez etkisini gösterebilir, veya kuluçka dönemine girebilir.
Bu rahatsızlık anksiyete bozukluğuna yol açar, kişinin kendine olan güvenini kaybetmesine sebep olur ve bazı nadir vakalarda genital herpes hayatı tehdit edebilir! Ayrıca genital herpes hastalığına yakalanan kişilere HIV bulaşma riski daha da fazladır.

Genital Herpes belirtileri nelerdir?

Genital Herpes belirtileri nelerdir
Genital Herpes belirtileri nelerdir
Vücudunda HSV-1 veya HSV-2 virüsünü taşıyan, ancak genital bölgesinde uçuk çıkmayan bir partnerle ilişkiye giren kişiler de taşıyıcı hale gelebilir. Genital herpes, bazen senelerce hiçbir belirti göstermeden de vücutta aktifliğini sürdürebilir. Ancak virüs taşıyıcısı kişiyle girilen cinsel ilişki sonucu genital herpes belirtileri genellikle birkaç gün veya haftalar içinde etkisini gösterir.
Genital herpes belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte cinsel bölgede ağrı verici uçuk oluşumlarına yol açabilir. Zaman zaman nezle benzeri burun akıntısı ve yüksek ateş de uçuğa eşlik edebilir. Diğer belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:
 • Genital veya anal bölge etrafında kaşıntı
 • Penis, vajina veya rektal bölge etrafında oluşan küçük su kabarcıkları. Patladıktan sonra inanılmaz acılar veren bu kabarcıklar zaman zaman kadınların idrar yolunun içinde de oluşabilir.
 • Daha çok kadınlarda görülen idrar yaparken ağrı çekme şikâyeti
 • Baş ve sırt ağrıları
Yukarıda listelenen belirtilere yalnızca genital herpes virüsü sebep olmaz. Bazen HSV-1 veya HSV-2, vajinal ve bakteriyal enfeksiyonlarla karıştırılabilir. Bunu en iyi şekilde öğrenmenin yolu doktora başvurmaktan geçer.

Genital Herpes nasıl teşhis edilir?

Genital herpes nasıl teşhis edilir
Genital herpes nasıl teşhis edilir
Genital herpes virüsünün bulaştığı hastalarda genellikle ya çok az belirti görülür, ya da virüs sessiz sedasız vücuttaki varlığını korumaya devam eder. Herpes rahatsızlığının ilk atağında aşağıdaki belirtiler meydana gelir:
 • Cinsel bölgelerin etrafındaki deride enfeksiyon görülür. Deride yanma, kızarma ve acı verici kaşınma hissi yaşanabilir.
 • Anüs, vajina veya penis başında küçük küçük su kabarcıkları görülebilir. Bir süre sonra patlayan bu kabarcıklar acı verir.
 • Sürekli olarak uçuk oluşur, kendi kendine geçer ve bir süre sonra bu döngü tekrarlanır.
 • İdrar yaparken yanma, yüksek ateş, baş, sırt ve kas ağrıları görülebilir.
Bu belirtiler diğer birçok cinsel yolla bulaşan hastalıkla ortak olduğu için en doğru teşhisi üroloji doktorunuz koyacaktır.

Genital Herpes nasıl tedavi edilir?

Genital Herpes nasıl tedavi edilir
Genital Herpes nasıl tedavi edilir
Öncelikle hastanın şikâyetlerine genital herpes tanısı koyabilmek için doktorların fiziksel bir test yapması ve kan örneği üzerinde inceleme yapması gerekir. Ancak genital herpes için kesin bir tıbbi çözüm henüz bulunabilmiş değildir. Doktorların yapabileceği hastalığın belirtilerini en aza indirgemek ve tedavi yoluyla başka insanlara bulaştırma riskini azaltmaktır.
Günlük yazılan reçeteli ilaçlar sayesinde genital herpesin yol açtığı acı ve ağrılar dindirilebilir, virüs baskı altına alınarak enfeksiyon belirtileri giderilebilir. Ancak virüs, belirti göstermeden de vücutta varlığını devam ettirebildiği için duygusal stres ve çeşitli hastalıklar bu rahatsızlığın tekrar nüksetmesini tetikleyebilir.
Evde, kendi başınıza genital herpesin etkilerini azaltmak için uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilir:
 • Aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesici hapları kullanın
 • Ilık ve tuzlu su solüsyonuyla uçuk çıkan bölgeyi günde iki kez ovalayın
 • Dar yerine bol kıyafetler giyerek bölgenin hava almasını sağlayın
 • Buz poşetini bir havluya sararak hastalıklı bölgeye bastırın
 • Bol bol istirahat edin

Genital Herpesi başkalarına bulaştırmamak için bunlara dikkat!

Genital Herpes
Genital Herpes
Eğer cinsel hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam etmek istiyorsanız, partnerinizle birlikte genital herpes hastalığından korunmak için aşağıdaki tavsiyelere kulak vermenizde fayda olabilir:
 • Çiftlerden herhangi birinin ağız bölgesinde veya genital bölgesinde uçuk varsa oral ilişkiye girilmemeli ve mümkünse öpüşülmemelidir.
 • Uçuklar gözle görülür hale gelmişse anal veya vajinal ilişkiden kaçınılmalıdır.
 • Enfeksiyon kapmış bölgelere dokunulduktan sonra eller bol sabun ve suyla yıkanmalıdır.
 • Kontakt lensler tükürükle temizlenmemelidir.
 • Prezervatif kullanmadan ilişkiye girilmemelidir.
Genital herpes rahatsızlığını gizlemek, partnere yapabilecek en büyü kötülüklerden biridir. Hastalıkla ilgili açık olmakta her zaman için fayda vardır.

Genital Herpes için hangi bölüme başvurulur?

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi, genital herpes rahatsızlığının tedavisinde de üroloji doktorlarından randevu almanız tavsiye edilir. Doktorunuz şikâyetinizi dinleyecek, hastalık hakkında gerekli bilgiyi tarafınıza verip ilaç tedavisi için gerekli reçeteyi yazacaktır. Her ne kadar kesin bir tedavisi şu aşamada var olmasa da, genital herpes virüsünün etkilerini en aza indirgeyebilmek mümkündür.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu