Fregoli sendromu nedir ?

Fregoli sendromu nedir ?

“Nereye baksam sanki onu görüyorum. Sanki her an onun gözleri beni izliyor gibi, her an onun varlığını hissediyorum. Onun başkalarına benzemeye çalışarak beni takip ettiğini düşünüyorum.”
“Bin bir surat sendromu” olarak da bilinen Fregoli sendromu, daha önce anlattığımız “Capgras sendromu” durumunun tam tersi yönünde işleyen bir hastalıktır denilebilir. Capgras sendromunda yakınlar yabancı gibi hissedilirken, Fregoli sendromunda neredeyse her yabancı, aynı tanıdık kişiye benzetilmektedir. Yüzü benzetilmeyenlerin bile o kişi olduğu düşünülür. Capgras sendromundan çok daha nadir karşılaşılan ancak çok daha dehşet verici olan bu sendrom, hastanın hayatında ciddi korku ve endişelere sebep olmaktadır.
Fregoli sendromu ya da Fregoli sanrısı tanısı ilk kez 1927 senesinde konmuştur. O dönemlerde İtalya’da tiyatro gösterisi yapan Leopoldo Fregoli isimli oyuncuyu izlemek için gelen 27 yaşında bir genç kadının, o gösteriyi izledikten sonra yaşadığı esrarengiz şikayetlerden sonra ilk kez bu sendrom keşfedilmiş ve ilk tanı o zaman konmuştur.
Leopoldo Fregoli isimli bu tiyatro oyuncusu, tiyatroda genelde tek başına sahne alan ve tek seferde pek çok yüzü ve karakteri canlandırabilen bir oyuncudur. Karakter ve yüz değiştirme konusunda oldukça hızlı ve yetenekli olan bu oyuncu, o dönemde Guinness Rekorlar Kitabına bile girmiştir. Bu yetenekli oyuncunun sahne aldığı bir gün, 27 yaşındaki bir genç kadın bu sanatçının oyununu izledikten sonra Leopoldo Fregoli tarafından devamlı takip edildiğine dair sanrısal bir problem yaşamaya başlamış ve bu durumu doktoru ile paylaşmıştır. Bunun üzerine bu durum Fregoli Delusion yani Fregoli Sanrısı olarak ilk kez kayıtlara geçmiştir

Fregoli sendromu nedenleri

Hayatımız boyunca karşımıza çıkan her insanla ilgili beynimizde çeşitli değişimler oluşur. Her şey ilk önce görüntü ile başlar. Sonra beyinde o kişi ile ilgili çeşitli yargılar ve ipuçları oluşur. Ayrıca fizyolojik bazı değişimler de gerçekleşir. Aradaki iletişim arttıkça bu görüntü, “duygusal beyin” anlamına da gelen limbik sistem ile bağlantı kurar. Bu sosyal ilişki ne kadar güçlü ise, duygusal bağlantı o kadar güçlü olur. Bu bağlantı sevgi bağlantısı olabileceği gibi nefret, tiksinti ya da korku gibi duygularla gelişen bağlantılar da olabilir.
Fregoli sendromu genellikle psikotik hastalıkların, psikolojik ya da fiziksel travmaların yansıması olarak ortaya çıkabilmektedir. Örneğin birine karşı aşırı korku duyulduğunda bilinçaltı bir karmaşa yaşayabilir ve herkeste o korku duyulan kişiyi görme durumu oluşabilir. Devamlı o korku duyulan kişi tarafından takip edildiğini zanneder. Yüzler ona benzemese de, onun ustaca bir şekilde kılık değiştirip pusuda beklediğini, en güvendiği kişilere benzeyerek kişisel alanına girmeye çalıştığını düşünür.
Capgras sendromunun etkisi belli başlı kişilerle sınırlıyken, Fregoli sendromunda görüntü ve duygu bağlantısı devamlı güçlü olduğundan dolayı daha önce hiç görmediği bir yabancıyı bile o kişi zannedilmektedir. Çünkü gördüğü her kişiye karşı aynı görüntü-duygu bağlantısı kurulur. Böylelikle bu sanrısal sorun oluşur. Bu yüzden Capgras sendromuna göre daha belalı ve daha korkutucu bir sendromdur denilebilir. Çok daha nadir görülmesi ise bu sendromun avantajıdır. Nadir görüldüğü için fazla araştırma yapma imkânı bulunamamıştır.
Eldeki bilgiler bu sendromun psikolojik kaynaklı olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte beyinde oluşan bir tümörün zamanla beyne baskı yaparak normal seyreden sinirsel iletileri ya da bağlantıları daha kontrolsüz hale getirebileceği ve bu sendromun oluşmasına sebep olabileceği de düşünülebilir.

Fregoli sendromu tedavisi

Diğer tüm psikolojik hastalıklarda olduğu gibi Fregoli sendromu tedavisinde de antipsikotik ilaçlardan ve terapilerden yararlanılabilir. Ama her şeyden önce kişi genel sağlık kontrollerinden geçmeli ve özellikle Nöroloji bölümünde gerekli testler yapılmalıdır. Eğer kafaya alınan bir darbe hikayesi yoksa ya da çekilen MR ya da Tomografiler sonucunda herhangi bir bulguya rastlanmamışsa bu esrarengiz durum psikolojik açıdan değerlendirmeye alınır.
Danışman detaylı sorular sorarak hastanın kendi kişiliğini ve bakış açısını çözümler. Herkesi ona benzettiğini söylediği kişiyi irdeler. O kişi ile yaşanan anıları gözden geçirir. Eğer o şahısla ilgili bir problem görülmüyorsa, kişinin geçmişine yolculuk yapılır ve anahtar bağlantı çözümlenir. Eğer bu süreç hasta açısından ağır geçiyorsa bu terapiler antipsikotik ilaçlar ya da sakinleştiriciler ile birlikte devam ettirilir.
Youtube video kaynağı : Fregoli sendromu video

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 11 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu